event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2014 - Late Summer Series

Laser Class - Seaweed Cup

Overall

Sailed: 22, Discards: 11, To count: 11, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R5 R6 R13 R14 R15 R16 R 17 R 18 R19 R20 R21 (T) R22 (T) Barts R24 R25 R26 R27 R28 R29 Total Nett
          06/07 06/07 13/07 27/07 27/07 24/08 24/08 31/08 31/08 07/09 07/09 14/09 14/09 21/09 21/09 21/09 28/09 28/09 05/10 05/10 12/10 12/10    
1st Laser 109081 Chris Mayes TSC 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 (23.0) (23.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (4.0) (9.0) (5.0) (23.0) (23.0) 2.0 2.0 (23.0) (23.0) 175.0 13.0
2nd Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 3.0 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 3.0 2.0 316.0 63.0
3rd Laser 152661 Richard Fahey TSC (23.0) (23.0) 4.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 3.0 3.0 3.0 4.0 5.0 5.0 7.0 (23.0) (23.0) 4.3 4.3 (23.0) 23.0 318.6 65.6
4th Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC (23.0) (23.0) (23.0) 3.0 12.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 4.0 4.0 4.0 3.0 10.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 4.0 3.0 346.0 93.0
5th Laser 81195 Gavin Sharp TSC (23.0) (23.0) (23.0) 1.0 12.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 3.4 3.4 (23.0) (23.0) 1.0 1.0 2.0 (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 368.8 115.8
6th Laser 61650 Claire Lemun TSC (23.0) (23.0) (23.0) 2.0 12.0 1.0 1.0 3.0 2.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 389.0 136.0
7th Laser 81195 Alex Sharpe TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 2.0 1.0 23.0 23.0 1.0 23.0 23.0 1.0 1.0 23.0 23.0 397.0 144.0
8th Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC (23.0) (23.0) (23.0) 8.0 12.0 2.0 2.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 6.0 6.0 (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 404.0 151.0
9th Laser 159433 Mike Shipway TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 2.0 2.0 (23.0) (23.0) 3.0 4.0 6.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 408.0 155.0
10th Laser 157546 Jonathan Hays TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 1.0 1.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 1.0 1.0 23.0 23.0 23.0 23.0 418.0 165.0
11th Laser (Club Boat) 100164 David Prentice TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 2.0 4.0 6.0 8.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 434.0 181.0
12th Laser 142793 Mike Hamilton TSC 3.0 12.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 5.0 3.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 437.0 184.0
13th Laser 42751 Joe Smith TSC (23.0) (23.0) (23.0) 8.0 3.0 6.0 6.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 437.0 184.0
14th Laser Radial 128853 Marlie Weileder TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 7.0 7.0 (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 5.0 4.0 437.0 184.0
15th Laser 165711 Gareth Fay TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 1.0 2.0 3.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 443.0 190.0
16th Laser 160354 Terry Whatson TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 12.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 1.0 1.0 451.0 198.0
17th Laser (Club Boat) 100164 Kai Foyen TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 10.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 2.0 6.0 455.0 202.0
18th Laser (Club Boat) 100164 Olegas Rudgalvis TSC (23.0) (23.0) 2.0 5.0 12.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 456.0 203.0
19th Laser 139857 Jonny Holiday TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 10.0 9.0 9.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 465.0 212.0
20th Laser 68807 Loz Young TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 3.0 4.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 467.0 214.0
21st Laser Radial 201386 Philip Cowans TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 8.0 6.0 (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 474.0 221.0
22nd Laser 149230 Paul Bradley TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 7.0 7.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 474.0 221.0

R1 - 06/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 58.26 3 1.0
2 Laser 142793 Mike Hamilton TSC DNF   3.0

R2 - 06/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 28.43 3 1.0
2 Laser 142793 Mike Hamilton TSC DNS   12.0

R3 - 13/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 23.22 1 1.0
2 Laser (Club Boat) 100164 Olegas Rudgalvis TSC 27.00 1 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC DNF   4.0

R4 - 13/07

Race Cancelled - No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R5 - 27/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Gavin Sharp TSC 41.58 4 1.0
2 Laser 61650 Claire Lemun TSC 38.00 3 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 40.02 3 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes TSC 40.20 3 4.0
5 Laser (Club Boat) 100164 Olegas Rudgalvis TSC 46.06 3 5.0
6 Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC DNF   8.0
6 Laser 42751 Joe Smith TSC OOD   8.0

R6 - 27/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 26.08 2 1.0
2 Laser 42751 Joe Smith TSC OOD   3.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC DNS   12.0
3 Laser 81195 Gavin Sharp TSC DNS   12.0
3 Laser 61650 Claire Lemun TSC DNS   12.0
3 Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC DNS   12.0
3 Laser (Club Boat) 100164 Olegas Rudgalvis TSC DNS   12.0

R7 - 03/08

Race Cancelled - Gales

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R8 - 03/08

Race Cancelled - Gales

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R9 - 10/08

Strong Winds - No Lasers Started

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R10 - 10/08

Strong Winds - No Lasers Started

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R11 - 17/08

Strong Winds - Racing Abandoned

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R12 - 17/08

Strong Winds - Racing Abandoned

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Place Points

R13 - 24/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 61650 Claire Lemun TSC 41.45 4 1.0
1 Laser 157546 Jonathan Hays TSC OOD   1.0
3 Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC 44.15 3 2.0
4 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 45.37 3 3.0
5 Laser 42751 Joe Smith TSC OOD   6.0

R14 - 24/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 61650 Claire Lemun TSC 31.36 3 1.0
1 Laser 157546 Jonathan Hays TSC OOD   1.0
3 Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC 38.10 3 2.0
4 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 39.51 3 3.0
5 Laser 42751 Joe Smith TSC OOD   6.0

R15 - 31/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 55.12 2 1.0
2 Laser (Club Boat) 100164 David Prentice TSC 59.11 2 2.0
3 Laser 61650 Claire Lemun TSC 61.00 2 3.0
4 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 65.59 2 4.0
5 Laser 142793 Mike Hamilton TSC 67.23 2 5.0

R16 - 31/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 50.57 4 1.0
2 Laser 61650 Claire Lemun TSC 52.50 4 2.0
3 Laser 142793 Mike Hamilton TSC 56.08 4 3.0
4 Laser (Club Boat) 100164 David Prentice TSC 50.30 3 4.0
5 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 61.46 3 5.0

R 17 - 07/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 36.25 4 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 37.55 4 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 40.44 4 3.0
4 Laser 81195 Gavin Sharp TSC OOD   3.4
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 42.57 4 4.0
6 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 43.05 4 5.0
7 Laser (Club Boat) 100164 David Prentice TSC 34.56 3 6.0
8 Laser Radial 128853 Marlie Weileder TSC 37.54 3 7.0
9 Laser Radial 201386 Philip Cowans TSC 43.19 3 8.0

R 18 - 07/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 35.44 3 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 38.07 3 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 40.20 3 3.0
4 Laser 81195 Gavin Sharp TSC OOD   3.4
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 40.55 3 4.0
6 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 41.37 3 5.0
7 Laser Radial 201386 Philip Cowans TSC 46.49 3 6.0
8 Laser Radial 128853 Marlie Weileder TSC 47.59 3 7.0
9 Laser (Club Boat) 100164 David Prentice TSC 48.40 3 8.0

R19 - 14/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 37.42 3 1.0
2 Laser 81195 Alex Sharpe TSC 37.58 3 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 39.52 3 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 40.21 3 4.0
5 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 41.06 3 5.0
6 Laser 149230 Paul Bradley TSC OOD   7.0

R20 - 14/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Alex Sharpe TSC 43.09 3 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 45.54 3 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 47.39 3 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey TSC 48.18 3 4.0
5 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 53.02 3 5.0
6 Laser 149230 Paul Bradley TSC OOD   7.0

R21 (T) - 21/09

'ZANNISSI CUP' Race 1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Gavin Sharp TSC 47.02 3 1.0
1 Laser 165711 Gareth Fay TSC 47.02 3 1.0
3 Laser 159433 Mike Shipway TSC 51.28 3 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes TSC 54.38 3 4.0
5 Laser 152661 Richard Fahey TSC 55.35 3 5.0
6 Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC 63.02 2 6.0
7 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC DNF   10.0
7 Laser (Club Boat) 100164 Kai Foyen TSC DNF   10.0
7 Laser 139857 Jonny Holiday TSC OOD   10.0
10 Laser 160354 Terry Whatson TSC DNS   12.0

R22 (T) - 21/09

'ZANNUSSI CUP' Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Gavin Sharp TSC 31.29 2 1.0
2 Laser 165711 Gareth Fay TSC 33.35 2 2.0
3 Laser 68807 Loz Young TSC 35.03 2 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway TSC 36.07 2 4.0
5 Laser 152661 Richard Fahey TSC 38.51 2 5.0
6 Laser Radial 201386 Jo Dunworth TSC 33.23 1 6.0
7 Laser 109081 Chris Mayes TSC DNF   9.0
7 Laser 139857 Jonny Holiday TSC OOD   9.0

Barts - 21/09

'BARTS BASH' RACE & 'ZANNUSSI CUP' Race 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Alex Sharpe TSC 69.05 5 1.0
2 Laser 81195 Gavin Sharp TSC 69.08 5 2.0
3 Laser 165711 Gareth Fay TSC 70.04 5 3.0
4 Laser 68807 Loz Young TSC 71.46 5 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes TSC 73.34 5 5.0
6 Laser 159433 Mike Shipway TSC 75.32 5 6.0
7 Laser 152661 Richard Fahey TSC 63.15 4 7.0
8 Laser 139857 Jonny Holiday TSC OOD   9.0

R24 - 28/09

ADVERTISER CUP - Race 1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 157546 Jonathan Hays TSC 42.16 3 1.0

R25 - 28/09

ADVERTISER CUP - Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 157546 Jonathan Hays TSC 41.57 4 1.0

R26 - 05/10

ADVERTISER CUP - Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Alex Sharpe TSC 47.44 4 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 48.11 4 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC OOD   4.3

R27 - 05/10

ADVERTISER CUP - Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 81195 Alex Sharpe TSC 44.03 4 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 45.53 4 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC OOD   4.3

R28 - 12/10

ADVERTISER CUP - Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 160354 Terry Whatson TSC 43.13 3 1.0
2 Laser (Club Boat) 100164 Kai Foyen TSC 46.11 3 2.0
3 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 46.18 3 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 46.50 3 4.0
5 Laser Radial 128853 Marlie Weileder TSC 59.06 3 5.0

R29 - 12/10

ADVERTISER CUP - Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 160354 Terry Whatson TSC 23.10 1 1.0
2 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton TSC 26.30 1 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 32.00 1 3.0
4 Laser Radial 128853 Marlie Weileder TSC 33.16 1 4.0
5 Laser (Club Boat) 100164 Kai Foyen TSC DNF   6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com