event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2014 Wednesday Evening Series

Laser Class - Gloucester Goblet

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
          23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06 18/06 25/06 02/07 09/07 16/07 23/07 30/07 06/08 13/08 20/08    
1st Laser 159433 Mike Shipway TSC 1.0 1.0 (20.0) (20.0) (5.0) 1.0 1.0 (20.0) 2.0 (20.0) 2.0 1.0 (20.0) (20.0) (20.0) (6.0) 1.0 1.0 162.0 11.0
2nd Laser 109081 Chris Mayes TSC (4.0) (2.0) (20.0) 1.0 (3.0) (2.0) (20.0) (2.0) 1.0 1.0 (20.0) (3.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 89.0 13.0
3rd Laser 139857 Jonny Holliday TSC (3.0) 3.0 1.0 2.6 2.0 (20.0) 2.0 1.0 (20.0) 2.0 (7.0) (20.0) 3.0 (20.0) (20.0) 1.0 (4.0) (20.0) 151.6 17.6
4th Laser 152661 Richard Fahey TSC 2.0 4.0 6.0 2.0 4.0 5.0 3.0 3.0 (20.0) 3.0 (20.0) (7.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 199.0 32.0
5th Laser 77725 Mike McLean TSC (20.0) (20.0) (20.0) 4.0 6.0 (20.0) 4.0 (20.0) (20.0) (20.0) 4.3 (20.0) 5.0 4.0 (20.0) 3.0 20.0 20.0 250.3 70.3
6th Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC (20.0) (20.0) (20.0) 3.0 3.0 (20.0) (20.0) (20.0) 3.0 4.0 (20.0) (20.0) (20.0) 2.0 20.0 20.0 20.0 3.0 258.0 78.0
7th Laser (Club Boat) 102583 Oligas Rudgalvis TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 7.0 20.0 20.0 6.0 3.0 2.0 20.0 20.0 6.0 284.0 104.0
8th Laser 160354 Terry Whatson TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 1.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 1.0 1.0 20.0 20.0 303.0 123.0
9th Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 5.0 20.0 20.0 20.0 5.0 20.0 20.0 20.0 5.0 315.0 135.0
10th Laser 42751 Joe Smith TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 6.0 7.0 20.0 4.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 317.0 137.0
11th Laser 148726 Tom Steavenson TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 1.0 20.0 1.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 322.0 142.0
12th Laser 142793 Mike Hamilton TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 9.0 7.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 336.0 156.0
13th Laser 157546 Jonathon Hays TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 8.0 20.0 20.0 20.0 20.0 8.0 336.0 156.0
14th Laser 81195 Gavin Sharpe TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 4.0 344.0 164.0
15th Laser 149230 Paul Bradley TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 5.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 345.0 165.0
15th Laser 148726 Howard Steavenson TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 5.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 345.0 165.0
17th Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder TSC (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 6.0 20.0 20.0 20.0 20.0 346.0 166.0
18th Laser 193466 Jo Sampey TSC 7.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 347.0 167.0
18th Laser 61605 Claire Lemun TSC 7.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 347.0 167.0

R1 - 23/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 50.10 4 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey TSC 56.00 4 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 56.37 4 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes TSC 58.08 4 4.0
5 Laser 193466 Jo Sampey TSC OOD   7.0
5 Laser 61605 Claire Lemun TSC OOD   7.0

R2 - 30/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 43.32 3 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 47.40 3 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 48.37 3 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey TSC 50.16 3 4.0

R3 - 07/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 42.20 2 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey TSC DNS   6.0

R4 - 14/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 31.50 2 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey TSC 37.33 2 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC OOD   2.6
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 39.20 2 3.0
5 Laser 77725 Mike McLean TSC 45.23 2 4.0

R5 - 21/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 160354 Terry Whatson TSC 66.30 4 1.0
2 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 66.59 4 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes TSC 67.20 4 3.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC OOD   3.0
5 Laser 152661 Richard Fahey TSC 70.55 4 4.0
6 Laser 159433 Mike Shipway TSC 74.20 4 5.0
7 Laser 77725 Mike McLean TSC 66.12 3 6.0

R6 - 28/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 37.36 3 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 38.20 3 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC DNF   5.0
3 Laser 148726 Howard Steavenson TSC DNF   5.0

R7 - 04/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 63.26 2 1.0
2 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 64.09 2 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 70.26 2 3.0
4 Laser 77725 Mike McLean TSC 83.50 2 4.0

R8 - 11/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 43.02 2 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 43.20 2 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 44.45 2 3.0
4 Laser 149230 Paul Bradley TSC OOD   5.0

R9 - 18/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 58.39 3 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 60.31 3 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 62.40 3 3.0

R10 - 25/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 48.50 3 1.0
2 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 49.16 3 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 51.53 3 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 53.11 3 4.0
5 Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 55.59 3 5.0
6 Laser 42751 Joe Smith TSC 56.24 3 6.0
7 Laser (Club Boat) 102583 Oligas Rudgalvis TSC 45.49 2 7.0
8 Laser 142793 Mike Hamilton TSC OOD   9.0

R11 - 02/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson TSC 30.58 2 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 41.13 2 2.0
3 Laser 77725 Mike McLean TSC OOD   4.3
4 Laser 139857 Jonny Holliday TSC DNF   7.0
4 Laser 42751 Joe Smith TSC DNF   7.0
4 Laser 142793 Mike Hamilton TSC OOD   7.0

R12 - 09/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 50.02 3 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC DNF   3.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC DNS   7.0

R13 - 16/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson TSC 60.03 4 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 63.31 4 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 64.05 4 3.0
4 Laser 42751 Joe Smith TSC 65.48 4 4.0
5 Laser 77725 Mike McLean TSC 56.12 3 5.0
6 Laser (Club Boat) 102583 Oligas Rudgalvis TSC 60.20 3 6.0
7 Laser 157546 Jonathon Hays TSC OOD   8.0

R14 - 23/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 48.03 2 1.0
2 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 51.12 2 2.0
3 Laser (Club Boat) 102583 Oligas Rudgalvis TSC 29.24 1 3.0
4 Laser 77725 Mike McLean TSC 32.34 1 4.0
5 Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 40.12 1 5.0
6 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder TSC 43.25 1 6.0

R15 - 30/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 58.58 3 1.0
1 Laser 160354 Terry Whatson TSC OOD   1.0
3 Laser (Club Boat) 102583 Oligas Rudgalvis TSC 56.41 2 2.0

R16 - 06/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 54.33 4 1.0
1 Laser 160354 Terry Whatson TSC OOD   1.0
3 Laser 109081 Chris Mayes TSC 54.58 4 2.0
4 Laser 77725 Mike McLean TSC 42.32 2 3.0
5 Laser 159433 Mike Shipway TSC DNF   6.0

R17 - 13/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 44.07 4 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 49.55 4 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC DNF   4.0

R18 - 20/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club Elapsed Laps Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 33.04 2 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 33.09 2 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 34.10 2 3.0
4 Laser 81195 Gavin Sharpe TSC 34.17 2 4.0
5 Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 42.02 2 5.0
6 Laser (Club Boat) 102583 Oligas Rudgalvis TSC 43.15 2 6.0
7 Laser 157546 Jonathon Hays TSC OOD   8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com