event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2014 Wednesday Evening Allcomers Series

All Classes - Overall Handicap

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
              23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06 18/06 25/06 02/07 09/07 16/07 23/07 30/07 06/08 13/08 20/08    
1st Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (3.0) 1.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 2.0 1.0 (33.0) 1.4 (33.0) 246.4 10.4
2nd Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 2.0 2.0 (33.0) (33.0) (9.0) 2.0 4.0 (33.0) 1.0 (33.0) 2.0 3.0 (33.0) (33.0) (33.0) (9.0) 1.0 3.0 269.0 20.0
3rd Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC (9.0) 3.0 (33.0) 2.0 (7.0) 3.0 (33.0) (4.0) 2.0 (4.0) (33.0) (8.0) 3.0 4.0 2.0 2.0 (5.0) 4.0 161.0 25.0
4th Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 3.0 6.0 (33.0) (33.0) 4.0 (33.0) (33.0) (33.0) 3.7 7.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 3.7 3.0 2.0 1.0 330.4 33.4
5th Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1146 TSC 4.0 4.0 2.0 5.0 1.0 (33.0) 1.0 (33.0) 5.0 (33.0) (9.0) 8.0 (33.0) 4.3 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 307.3 34.3
6th Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC (8.0) 5.0 3.0 5.5 6.0 (33.0) 5.0 3.0 (33.0) 5.0 (9.0) (33.0) 4.0 (33.0) (33.0) 1.0 (12.0) (33.0) 264.5 37.5
7th Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 5.0 (33.0) 2.7 3.0 (33.0) 4.0 2.0 2.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 2.0 1.0 (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 351.7 54.7
8th Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 6.0 7.0 8.0 6.0 8.0 7.0 7.0 6.0 (33.0) 8.0 (33.0) (10.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 337.0 63.0
9th Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC (33.0) 11.0 (33.0) 4.0 3.0 (33.0) (33.0) (33.0) 3.0 1.0 (33.0) 4.3 4.3 (33.0) (33.0) 4.0 (33.0) 33.0 364.6 67.6
10th Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 7.0 8.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 6.0 5.0 (33.0) 11.0 (33.0) 1.0 (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 4.0 5.5 377.5 80.5
11th RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 7.0 6.0 6.0 (33.0) (33.0) 6.0 3.0 33.0 33.0 3.0 2.0 396.0 99.0
12th Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) 8.0 11.0 (33.0) 9.0 (33.0) (33.0) (33.0) 8.0 (33.0) 7.0 7.0 (33.0) 6.0 33.0 33.0 419.0 122.0
13th Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) 7.0 6.1 (33.0) (33.0) (33.0) 4.0 9.0 (33.0) (33.0) (33.0) 5.0 33.0 33.0 33.0 5.5 432.6 135.6
14th Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 10.0 33.0 33.0 33.0 9.0 3.0 5.0 8.0 8.0 439.0 142.0
15th Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 13.0 33.0 33.0 8.0 6.0 4.0 33.0 12.0 9.0 448.0 151.0
16th Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 13.0 (33.0) (33.0) (33.0) 10.0 (33.0) 8.0 (33.0) 9.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 8.0 33.0 33.0 6.0 33.0 450.0 153.0
17th Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 5.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 5.0 5.0 33.0 33.0 510.0 213.0
18th Enterprise 21580 Brtuce Heppenstall Jack Hewppenstall 1115 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 9.0 33.0 8.0 33.0 33.0 33.0 7.0 33.0 519.0 222.0
19th Laser 42751 Joe Smith   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 12.0 9.0 33.0 5.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 521.0 224.0
20th Enterprise 20007 Peter Wilkes   1115 TSC (33.0) 11.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 11.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 8.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 525.0 228.0
21st Laser 148726 Tom Steavenson   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 1.0 33.0 1.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 530.0 233.0
22nd Enterprise 20181 Mark Ninnim Rosie Kincaid 1115 BSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 3.0 33.0 2.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 533.0 236.0
23rd Rooster 8.1 / Laser 178 Gavin Sharp   1044 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 2.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 7.0 537.0 240.0
24th Laser 157546 Jonathan Hays   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 12.0 33.0 33.0 33.0 33.0 11.0 551.0 254.0
25th Laser 142793 Mike Hamilton   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 15.0 9.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 552.0 255.0
26th Enterprise 21646 Emma Watson   1115 TSC (33.0) (33.0) 6.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 567.0 270.0
27th Laser 148726 Howard Steavenson   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 7.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 568.0 271.0
27th RS 300 341 Alex Sharp   990 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 7.0 (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 568.0 271.0
29th Laser 149230 Paul Bradley   1088 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 9.0 (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 570.0 273.0
30th Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder   1122 TSC (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 10.0 33.0 33.0 33.0 33.0 571.0 274.0
31st Laser 193466 Jo Sampey   1088 TSC 13.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 574.0 277.0
31st Laser 61605 Claire Leman   1088 TSC 13.0 (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) (33.0) 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 33.0 574.0 277.0

R1 - 23/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 49.02 4 0.45.24 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 50.10 4 0.46.07 2.0
3 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 53.38 4 0.48.06 3.0
4 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1146 TSC 55.44 4 0.48.38 4.0
5 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 54.26 4 0.48.49 5.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 56.00 4 0.51.28 6.0
7 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 57.48 4 0.51.50 7.0
8 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 56.37 4 0.52.02 8.0
9 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 58.08 4 0.53.26 9.0
10 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC DNF     13.0
10 Laser 193466 Jo Sampey   1088 TSC OOD     13.0
10 Laser 61605 Claire Leman   1088 TSC OOD     13.0

R2 - 30/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 42.59 3 0.39.48 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 43.32 3 0.40.01 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 47.40 3 0.43.49 3.0
4 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 35.38 2 0.44.33 4.0
5 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 48.37 3 0.44.41 5.0
6 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 50.28 3 0.45.16 6.0
7 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 50.16 3 0.46.12 7.0
8 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 52.08 3 0.46.45 8.0
9 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC DNF     11.0
9 Enterprise 20007 Peter Wilkes   1115 TSC OOD     11.0

R3 - 07/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 51.20 3 0.47.32 1.0
2 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1051 TSC 52.04 3 0.49.32 2.0
3 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC OOD     2.7
4 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 42.20 2 0.58.22 3.0
5 Enterprise 21646 Emma Watson   1115 TSC OOD     6.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC DNS     8.0

R4 - 14/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 30.21 2 0.28.06 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 31.50 2 0.29.16 2.0
3 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 34.33 2 0.30.59 3.0
4 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC 34.53 2 0.31.17 4.0
5 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 37.46 2 0.31.28 5.0
6 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC OOD     5.5
7 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 37.33 2 0.34.31 6.0
8 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 39.20 2 0.36.09 7.0
9 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC 45.23 2 0.41.43 8.0

R5 - 21/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 68.37 4 0.57.11 1.0
2 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1051 TSC 61.56 4 0.58.56 2.0
3 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC 66.27 4 0.59.36 3.0
4 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 66.38 4 0.59.46 4.0
5 Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC 66.30 4 1.01.07 5.0
6 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 66.59 4 1.01.34 6.0
7 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC OOD     6.1
8 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 67.20 4 1.01.53 7.0
9 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 70.55 4 1.05.11 8.0
10 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 74.20 4 1.08.19 9.0
11 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 60.52 3 1.10.49 10.0
12 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC 66.12 3 1.21.08 11.0

R6 - 28/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 34.03 3 0.31.32 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 37.36 3 0.34.34 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 38.20 3 0.35.14 3.0
4 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 30.40 2 0.41.15 4.0
5 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC DNF     7.0
5 Laser 148726 Howard Steavenson   1088 TSC DNF     7.0

R7 - 04/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 69.02 2 0.57.32 1.0
2 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 64.49 2 0.58.08 2.0
3 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 62.55 2 0.58.15 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 63.26 2 0.58.18 4.0
5 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 64.09 2 0.58.58 5.0
6 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 68.42 2 1.01.37 6.0
7 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 70.26 2 1.04.44 7.0
8 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 84.23 2 1.13.38 8.0
9 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC 83.50 2 1.17.03 9.0
10 Enterprise 20007 Peter Wilkes   1115 TSC OOD     11.0

R8 - 11/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 38.42 2 0.35.50 1.0
2 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 43.04 2 0.38.37 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 43.02 2 0.39.33 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 43.20 2 0.39.50 4.0
5 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 44.46 2 0.40.09 5.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 44.45 2 0.41.08 6.0
7 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 44.36 2 0.42.26 7.0
8 Laser 149230 Paul Bradley   1088 TSC OOD     9.0

R9 - 18/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 55.31 3 0.51.02 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 58.39 3 0.53.54 2.0
3 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC 63.46 3 0.57.11 3.0
4 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC OOD     3.7
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 62.40 3 0.57.36 4.0
6 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1146 TSC 67.44 3 0.59.06 5.0
7 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 66.05 3 1.02.53 6.0
8 RS 300 341 Alex Sharp   990 TSC 57.57 2 1.27.48 7.0
9 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC OOD     9.0

R10 - 25/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC 49.01 3 0.43.58 1.0
2 Rooster 8.1 / Laser 178 Gavin Sharp   1044 TSC 46.17 3 0.44.20 2.0
3 Enterprise 20181 Mark Ninnim Rosie Kincaid 1115 BSC 49.50 3 0.44.42 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 48.50 3 0.44.53 4.0
5 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 49.16 3 0.45.17 5.0
6 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 47.46 3 0.45.27 6.0
7 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 51.02 3 0.45.46 7.0
8 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 51.53 3 0.47.41 8.0
9 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 53.11 3 0.48.53 9.0
10 Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1088 TSC 55.39 3 0.51.09 10.0
11 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 57.24 3 0.51.29 11.0
12 Laser 42751 Joe Smith   1088 TSC 56.24 3 0.51.50 12.0
13 Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1088 TSC 40.49 2 0.56.16 13.0
14 Laser 142793 Mike Hamilton   1088 TSC OOD     15.0

R11 - 02/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson   1088 TSC 30.58 2 0.28.28 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 41.13 2 0.37.53 2.0
3 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC OOD     8.0
4 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1051 TSC DNF     9.0
4 Laser 139857 Jonny Holliday   1115 TSC DNF     9.0
4 Enterprise 21580 Brtuce Heppenstall Jack Hewppenstall 1115 TSC DNF     9.0
4 Laser 42751 Joe Smith   1088 TSC DNF     9.0
4 Laser 142793 Mike Hamilton   1088 TSC OOD     9.0

R12 - 09/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 48.56 3 0.43.53 1.0
2 Enterprise 20181 Mark Ninnim Rosie Kincaid 1115 BSC 51.06 3 0.45.50 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 50.02 3 0.45.59 3.0
4 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC OOD     4.3
5 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC DNF     8.0
5 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1146 TSC DNF     8.0
5 Enterprise 20007 Peter Wilkes   1115 TSC OOD     8.0
8 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC DNS     10.0

R13 - 16/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson   1088 TSC 60.03 4 0.55.12 1.0
2 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 48.34 3 0.58.05 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 63.31 4 0.58.23 3.0
4 Laser 139857 Jonny Holliday   1087 TSC 64.05 4 0.58.57 4.0
5 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC OOD     4.3
6 Laser 42751 Joe Smith   1088 TSC 65.48 4 1.00.29 5.0
7 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 48.18 3 1.01.16 6.0
8 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC 56.12 3 1.08.52 7.0
9 Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1088 TSC 60.20 3 1.13.56 8.0
9 Enterprise 21580 Brtuce Heppenstall Jack Hewppenstall 1115 TSC OOD     8.0
11 Laser 157546 Jonathan Hays   1088 TSC OOD     12.0

R14 - 23/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 44.42 2 0.40.05 1.0
2 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1080 TSC 43.57 2 0.40.42 2.0
3 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 44.52 2 0.42.41 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 48.03 2 0.44.10 4.0
5 Solo / Miracle / RS200 4664 Neal Piper Mary Jane Piper 1146 TSC OOD     4.3
6 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 51.12 2 0.47.04 5.0
7 Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1088 TSC 29.24 1 0.54.03 6.0
8 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC 32.34 1 0.59.52 7.0
9 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 36.23 1 1.03.30 8.0
10 Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1088 TSC 40.12 1 1.13.54 9.0
11 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder   1122 TSC 43.25 1 1.17.23 10.0

R15 - 30/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1051 TSC 66.37 4 1.03.23 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 58.58 3 1.12.16 2.0
3 Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1222 TSC 53.58 2 1.28.20 3.0
4 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC OOD     3.7
5 Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1088 TSC 56.41 2 1.44.12 4.0
6 Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC OOD     5.0

R16 - 06/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 54.33 4 0.50.08 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 54.58 4 0.50.31 2.0
3 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 46.45 3 0.55.54 3.0
4 Enterprise 22096 Ian Ainsworth Paul Cook 1115 TSC 39.29 2 1.10.49 4.0
5 Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1222 TSC 44.16 2 1.12.27 5.0
5 Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC OOD     5.0
7 Laser 77725 Mike McLean   1088 TSC 42.32 2 1.18.11 6.0
8 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC DNF     9.0

R17 - 13/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 44.07 4 0.40.33 1.0
2 Solution / RS200 454 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 975 TSC OOD     1.4
3 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 48.35 4 0.43.34 2.0
4 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 46.57 4 0.44.40 3.0
5 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 50.14 4 0.45.03 4.0
6 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 49.55 4 0.45.53 5.0
7 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 53.18 4 0.46.31 6.0
8 Enterprise 21580 Brtuce Heppenstall Jack Hewppenstall 1115 TSC 42.04 3 0.50.18 7.0
9 Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1222 TSC 60.55 3 1.06.28 8.0
10 Laser 139857 Jonny Holliday   1087 TSC DNF     12.0
10 Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1222 TSC DNF     12.0

R18 - 20/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 30.29 2 0.27.20 1.0
2 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 30.55 2 0.29.25 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 33.04 2 0.30.24 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 33.09 2 0.30.28 4.0
5 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 35.01 2 0.31.24 5.5
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 34.10 2 0.31.24 5.5
7 Rooster 8.1 / Laser 178 Gavin Sharp   1088 TSC 34.17 2 0.31.31 7.0
8 Laser (Club Boat) / Feva 128853 Anthony Walton   1088 TSC 42.02 2 0.38.38 8.0
9 Laser (Club Boat) / RSFeva 102583 Oligas Rudgalvis   1088 TSC 43.15 2 0.39.45 9.0
10 Laser 157546 Jonathan Hays   1088 TSC OOD     11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 33
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com