event burgee venue burgee

TSC & SSSC

2015 - Early Summer Sunday Series

All Classes Handicap

Overall

Sailed: 16, Discards: 8, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club R3 R4 R7 R8 R9 R10 R13 R14 R15 R17 R18 LR R22 R23 R24 R25 Total Nett
              05/04 05/04 19/04 19/04 26/04 26/04 10/05 10/05 17/05 24/05 24/05 14/06 21/06 21/06 28/06 28/06    
1st Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 2.0 1.0 1.0 (DNF) 1.0 1.0 (DNC) (DNC) OOD (3.0) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1.0 2.0 273.3 10.3
2nd Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC (DNC) (DNC) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 (6.0) OOD (DNC) (DNC) (6.0) 3.0 1.0 (DNC) (DNC) 277.7 13.7
3rd Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (4.0) 3.0 (5.0) 3.0 (DNC) 4.0 3.0 OOD 2.0 (5.0) 3.0 3.0 248.0 24.0
4th Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 4.0 4.0 (DNC) (DNC) (6.0) 5.0 (DNC) (DNC) 1.0 2.0 2.0 (DNC) 5.0 3.0 (DNC) (DNC) 326.0 26.0
5th Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 3.0 2.0 3.0 5.0 (DNC) (DNC) 4.0 5.0 (DNC) 7.0 (DNC) 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 367.0 31.0
6th RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC (7.0) (DNF) (DNC) (DNC) (7.0) 7.0 7.0 4.0 2.0 6.0 (DNC) 7.0 7.0 4.0 (DNC) (DNC) 282.0 44.0
7th Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC (12.0) 6.0 DNF (DNS) (13.0) 6.0 (DNF) (DNS) (DNC) 9.0 (DNC) 12.0 10.0 (DNS) 4.0 4.0 228.0 61.0
8th Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC (DNC) (DNC) 5.0 3.0 8.0 4.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8.0 DNS DNC DNC 464.0 128.0
9th Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) OOD 5.0 DNC DNC 6.0 DNS 2.0 1.0 466.3 130.3
10th Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 9.0 11.0 OOD OOD (DNC) DNF (DNC) (DNC) 9.0 DNS (DNC) DNC 468.0 132.0
11th Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 6.0 3.0 OOD OOD (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4.0 DNS DNC DNC 486.6 150.6
12th Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 10.0 8.0 (DNC) (DNC) (DNC) 8.0 4.0 (DNC) OOD OOD DNC DNC 488.0 152.0
13th Solo 5607 Cliff English   1140 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) OOD OOD 2.0 2.0 (DNC) 1.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 510.6 174.6
14th Laser / RS400 206936 Kieran Graham Niall Graham 1091 SSSC 1.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4.0 DNC DNC OOD OOD 529.4 193.4
15th Laser 157424 David Mills   1091 SSSC 11.0 7.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) OOD OOD (DNC) OOD OOD (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 540.0 204.0
16th Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC (DNC) (DNC) DNF DNS (DNC) (DNC) OOD OOD (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC OOD OOD 548.0 212.0
17th Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1115 TSC (DNC) DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 9.0 DNF DNS DNC DNC 558.0 222.0
18th Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 9.0 5.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5.0 DNC DNC DNC DNC 565.0 229.0
19th Laser / Rooster 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6.0 7.0 (DNC) (DNC) DNC 8.0 DNC DNC DNC DNC 567.0 231.0
20th Solution 410 Niall Graham   1080 SSSC 8.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC OOD OOD DNC DNC 589.4 253.4
21st Solution 449 Karl Milford   1080 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 1.0 2.0 DNC DNC 591.0 255.0
22nd Laser 192515 Andy Weatherspoon   1091 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 1.0 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 592.0 256.0
23rd Phantom 1318 Steve Lowe   995 SSSC (DNC) (DNC) 4.0 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 594.0 258.0
24th Laser 2000 21875 Eleanor Nailon Jason Ribey 1100 SSSC (DNC) (DNC) 6.0 4.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 598.0 262.0
25th Laser / Solution 19660 Alex Collins   1091 SSSC 5.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 607.0 271.0
26th 59er 2016 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 608.0 272.0
27th Laser 143480 Martin Ventris   1091 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 12.0 9.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 609.0 273.0
28th Hobie 15 3859 Simon Thorpe   911 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 11.0 10.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 609.0 273.0
29th Devoti D-One 65 Ken Ward   959 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 5.0 DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 610.0 274.0
30th Laser 157546 Jonathan Hays   1091 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8.0 DNS (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 611.0 275.0
31st Enterprise 19166 Howard Elcock   1115 TSC 10.0 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 612.0 276.0
32nd Laser 61605 Claire Lemun   1091 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNF DNS (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 618.0 282.0
32nd Laser Radial 128853 Marlies Weileder   1135 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNF DNS (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 618.0 282.0
34th Laser Radial 145911 Fiona Gill   1135 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNF DNS DNC DNC 619.0 283.0
35th Laser 153801     1091 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 1.0 DNC DNC DNC DNC DNC 631.0 295.0
35th Enterprise 22114 Loz Young   1115 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 1.0 DNC DNC DNC DNC 631.0 295.0
37th Enterprise 22859 Neal Piper Sarah Kincaid 1115 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 3.0 DNC DNC DNC DNC 633.0 297.0
38th Wayfarer (Scout Boat) 1198 Mathew Burge Chris Albert 1112 SSSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 10.0 DNC DNC DNC DNC 640.0 304.0
39th Laser Radial (Club Boat) 128853 Poppy Fenwick   1135 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 11.0 DNC DNC DNC DNC 641.0 305.0
40th Topper (Club Boat)   Ruth   1340 TSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 13.0 DNC DNC DNC DNC 643.0 307.0
41st Solo 3939 Paul Cook   1140 TSC DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 647.0 311.0

R1 - 29/03

Race Cancelled - Gales

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R2 - 29/03

Race Cancelled - Gales

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R3 - 05/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS400 206936 Kieran Graham Niall Graham 1091 SSSC 46.19 4 0.42.27 1.0
2 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 46.21 4 0.42.29 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 46.50 4 0.42.56 3.0
4 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 42.55 4 0.43.08 4.0
5 Laser / Solution 19660 Alex Collins   1091 SSSC 47.10 4 0.43.14 5.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 47.42 4 0.43.43 6.0
7 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 41.37 4 0.44.05 7.0
8 Solution 410 Niall Graham   1080 SSSC 48.22 4 0.44.47 8.0
9 Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 39.44 3 0.48.34 9.0
10 Enterprise 19166 Howard Elcock   1115 TSC 40.57 3 0.48.58 10.0
11 Laser 157424 David Mills   1091 SSSC 40.24 3 0.49.22 11.0
12 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 41.59 3 0.50.53 12.0
13 Solo 3939 Paul Cook   1140 TSC DNS     17.0

R4 - 05/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 31.43 3 0.29.04 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 32.09 3 0.29.28 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 32.31 3 0.29.48 3.0
4 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 29.50 3 0.29.59 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 37.45 3 0.34.36 5.0
6 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 38.46 3 0.35.15 6.0
7 Laser 157424 David Mills   1091 SSSC 38.57 3 0.35.42 7.0
8 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC DNF     14.0
8 Laser / RS400 206936 Kieran Graham Niall Graham 1091 SSSC DNF     14.0
8 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1115 TSC DNF     14.0
8 Solution 410 Niall Graham   1080 SSSC DNF     14.0
8 Laser / Solution 19660 Alex Collins   1091 SSSC DNF     14.0
8 Enterprise 19166 Howard Elcock   1115 TSC DNF     14.0

R5 - 12/04

Race Cancelled by SSSC - rain!

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R6 - 12/04

Race Cancelled by SSSC - rain!

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R7 - 19/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 55.57 3 0.51.17 1.0
2 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC 52.15 3 0.52.31 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 59.01 3 0.54.06 3.0
4 Phantom 1318 Steve Lowe   995 SSSC 53.59 3 0.54.15 4.0
5 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 42.41 2 0.56.25 5.0
6 Laser 2000 21875 Eleanor Nailon Jason Ribey 1100 SSSC 43.43 2 0.59.37 6.0
7 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC DNF     10.0
7 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC DNF     10.0
9 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC OOD     18.8

R8 - 19/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC 34.08 2 0.34.18 1.0
2 Phantom 1318 Steve Lowe   995 SSSC 36.32 2 0.36.43 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC 41.40 2 0.38.11 3.0
4 Laser 2000 21875 Eleanor Nailon Jason Ribey 1100 SSSC 42.15 2 0.38.25 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 47.59 2 0.43.59 5.0
6 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC DNF     8.0
7 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC DNS     12.0
7 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC DNS     12.0
9 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC OOD     18.8

R9 - 26/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 45.24 4 0.41.37 1.0
2 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC 42.26 4 0.42.39 2.0
3 59er 2016 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC 39.45 4 0.43.58 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 36.04 3 0.44.05 4.0
5 Devoti D-One 65 Ken Ward   959 SSSC 42.27 4 0.44.16 5.0
6 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 44.15 4 0.44.28 6.0
7 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 44.02 4 0.46.39 7.0
8 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 39.44 3 0.46.41 8.0
9 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC 42.25 3 0.49.37 9.0
10 Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC 43.35 3 0.52.07 10.0
11 Hobie 15 3859 Simon Thorpe   911 SSSC 35.49 3 0.52.25 11.0
12 Laser 143480 Martin Ventris   1091 TSC 43.10 3 0.52.45 12.0
13 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 44.30 3 0.53.56 13.0
14 Solo 5607 Cliff English   1140 SSSC OOD     21.8

R10 - 26/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 43.22 3 0.39.45 1.0
2 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC 43.08 3 0.43.21 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 47.42 3 0.43.43 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 33.34 2 0.44.22 4.0
5 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 44.15 3 0.44.28 5.0
6 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 34.14 2 0.46.41 6.0
7 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 46.23 3 0.49.08 7.0
8 Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC 38.14 2 0.51.26 8.0
9 Laser 143480 Martin Ventris   1091 TSC 38.50 2 0.53.23 9.0
10 Hobie 15 3859 Simon Thorpe   911 SSSC 38.03 2 1.02.39 10.0
11 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC 47.59 2 1.03.08 11.0
12 59er 2016 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC DNS     17.0
12 Devoti D-One 65 Ken Ward   959 SSSC DNS     17.0
14 Solo 5607 Cliff English   1140 SSSC OOD     21.8

R11 - 03/05

Race Cancelled - SSE Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R12 - 03/05

Race Cancelled - SSE Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R13 - 10/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   1091 SSSC 39.22 3 0.36.05 1.0
2 Solo 5607 Cliff English   1140 SSSC 41.30 3 0.36.24 2.0
3 Laser 192515 Andy Weatherspoon   1091 SSSC 40.19 3 0.36.57 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 41.42 3 0.38.13 4.0
5 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 41.43 3 0.38.14 5.0
6 Laser / Rooster 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC 44.47 3 0.41.03 6.0
7 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 39.18 3 0.41.38 7.0
8 Laser 157546 Jonathan Hays   1091 TSC 47.46 3 0.43.47 8.0
9 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC DNF     15.0
9 Laser 61605 Claire Lemun   1091 TSC DNF     15.0
9 Laser Radial 128853 Marlies Weileder   1135 TSC DNF     15.0
12 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC OOD     16.5
13 Laser 157424 David Mills   1091 SSSC OOD     25.5
14 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     26.5

R14 - 10/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192515 Andy Weatherspoon   1091 SSSC 43.13 4 0.39.37 1.0
2 Solo 5607 Cliff English   1140 SSSC 46.25 4 0.40.43 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 46.54 4 0.42.59 3.0
4 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 42.30 4 0.45.01 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 49.44 4 0.45.35 5.0
6 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC 47.20 4 0.47.34 6.0
7 Laser / Rooster 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC 53.17 4 0.48.50 7.0
8 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC DNS     15.0
8 Laser 157546 Jonathan Hays   1091 TSC DNS     15.0
8 Laser 61605 Claire Lemun   1091 TSC DNS     15.0
8 Laser Radial 128853 Marlies Weileder   1135 TSC DNS     15.0
12 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC OOD     16.5
13 Laser 157424 David Mills   1091 SSSC OOD     25.5
14 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     26.5

R15 - 17/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   1091 SSSC 41.08 3 0.37.42 1.0
2 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC OOD     1.3
3 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC OOD     1.7
4 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 42.45 3 0.45.17 2.0
5 Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC OOD     16.3

R16 - 17/05

Race Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R17 - 24/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5607 Cliff English   1140 SSSC 43.51 3 0.38.28 1.0
2 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 38.26 3 0.38.38 2.0
3 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 42.56 3 0.39.21 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 43.28 3 0.39.50 4.0
5 Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC 48.46 3 0.40.38 5.0
6 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 40.39 3 0.43.04 6.0
7 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 49.27 3 0.45.20 7.0
8 Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC 35.24 2 0.47.37 8.0
9 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 39.18 2 0.53.35 9.0
10 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC DNF     12.0
11 Laser 157424 David Mills   1091 SSSC OOD     25.5

R18 - 24/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 153801     1091 SSSC 28.44 3 0.26.20 1.0
2 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 26.39 3 0.26.47 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 29.33 3 0.27.05 3.0
4 Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC 26.46 2 0.36.01 4.0
5 Laser 157424 David Mills   1091 SSSC OOD     25.5

R19 - 07/06

Race Cancelled - Strong winds

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R20 - 07/06

Race Cancelled - Strong winds

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

LR - 14/06

TSC LONG PURSUIT RACE

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points
1 Enterprise 22114 Loz Young   1115 TSC 1 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 2 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC OOD 3.0
3 Enterprise 22859 Neal Piper Sarah Kincaid 1115 TSC 3 3.0
5 Laser / RS400 206936 Kieran Graham Niall Graham 944 SSSC 4 4.0
6 Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 5 5.0
7 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   944 SSSC 6 6.0
8 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 7 7.0
9 Laser / Rooster 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC 8 8.0
10 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1115 TSC 9 9.0
11 Wayfarer (Scout Boat) 1198 Mathew Burge Chris Albert 1112 SSSC 10 10.0
12 Laser Radial (Club Boat) 128853 Poppy Fenwick   1135 TSC 11 11.0
13 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 12 12.0
14 Topper (Club Boat)   Ruth   1340 TSC 13 13.0

R22 - 21/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution 449 Karl Milford   1080 SSSC 44.24 4 0.41.07 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 45.28 4 0.41.40 2.0
3 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   944 SSSC 40.30 4 0.42.54 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 47.15 4 0.43.19 4.0
5 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 43.22 4 0.43.35 5.0
6 Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC 40.04 3 0.44.31 6.0
7 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 42.18 4 0.44.49 7.0
8 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC 49.39 4 0.45.31 8.0
9 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC 46.38 3 0.54.33 9.0
10 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 48.14 3 0.58.28 10.0
11 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1115 TSC DNF     15.0
11 Laser Radial 145911 Fiona Gill   1135 SSSC DNF     15.0
13 Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC OOD     19.0
14 Solution 410 Niall Graham   1080 SSSC OOD     31.7

R23 - 21/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Phantom / RS400 847 Ian Martin   995 SSSC 19.04 2 0.19.10 1.0
2 Solution 449 Karl Milford   1080 SSSC 21.39 2 0.20.03 2.0
3 Phantom / Laser 1367 Phil Hagen   995 SSSC 20.29 2 0.20.35 3.0
4 RS400 / Phantom 725 Jason Ribey Eleanor Nailon 944 SSSC 20.01 2 0.21.12 4.0
5 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 24.50 2 0.22.46 5.0
6 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC DNS     16.0
6 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC DNS     16.0
6 Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC DNS     16.0
6 Solo 400 Andy Anderson   1140 SSSC DNS     16.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC DNS     16.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1115 TSC DNS     16.0
6 Laser Radial 145911 Fiona Gill   1135 SSSC DNS     16.0
13 Enterprise 20007 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC OOD     19.0
14 Solution 410 Niall Graham   1080 SSSC OOD     31.7

R24 - 28/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 35.40 3 0.32.42 1.0
2 Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC 42.50 3 0.35.42 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 41.44 3 0.38.15 3.0
4 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 44.04 3 0.40.04 4.0
5 Laser / RS400 206936 Kieran Graham Niall Graham 1091 SSSC OOD     24.2
6 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     26.5

R25 - 28/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle 4061 Simon Fay Ellie / George Fay 1200 TSC 49.08 3 0.40.57 1.0
2 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 44.51 3 0.41.07 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 50.16 3 0.46.04 3.0
4 Laser 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 44.32 2 1.00.44 4.0
5 Laser / RS400 206936 Kieran Graham Niall Graham 1091 SSSC OOD     24.2
6 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     26.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 42
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com