event burgee venue burgee

TSC & SSSC

2015 SunUp-SunDown Series

All Classes

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club R1
01/04
R2
08/04
R3
15/04
R4
26/08
R5
02/09
R6
09/09
Total Nett
1st Enterprise / RS 200 19568 539 Nathan Batchelor Various 1115 TSC   1.0 5.0 (36.0) 3.0 (10.0) 55.0 9.0
2nd Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes Chris Price 1091 TSC   5.0 2.0 4.0 (11.0) (19.0) 41.0 11.0
3rd Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC   (36.0) (36.0) 2.0 4.0 6.0 84.0 12.0
4th Laser / RS400 155923 847 Ian Martijn   1091 SSSC   9.0 (36.0) 1.0 (36.0) 3.0 85.0 13.0
5th Solution 449   Karl Milford   1090 SSSC   (7.0) 7.0 3.0 5.0 (11.0) 33.0 15.0
6th Phantom 1424   Ian Robinson   995 SSSC   4.0 (36.0) (36.0) 5.5 7.0 88.5 16.5
7th Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC   (13.0) (12.0) 6.0 9.0 5.0 45.0 20.0
8th Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC   6.0 8.0 (36.0) 6.0 (36.0) 92.0 20.0
9th Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC   8.0 9.0 (36.0) 8.0 (36.0) 97.0 25.0
10th RS 400 / Laser 538 206936 Kieran Graham   1091 SSSC   (36.0) (36.0) 5.0 20.0 1.0 98.0 26.0
11th Laser / RS400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC   12.0 13.0 (36.0) 7.0 (17.0) 85.0 32.0
12th Laser Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1040 TSC   (36.0) 1.0 (36.0) 23.0 12.0 108.0 36.0
13th Laser 192801   Alex Sharp   1091 TSC   2.0 (36.0) (36.0) 36.0 4.0 114.0 42.0
14th L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Collins 1100 TSC   14.0 (16.0) 15.0 (16.0) 16.0 77.0 45.0
15th Enterprise 22178   Adam Ovington Colin Gardiner 1115 TSC   (36.0) (36.0) 36.0 1.0 9.0 118.0 46.0
16th Laser / Laser Radial 51230 100164 Marlies Weleder   1091 TSC   (36.0) 10.0 (36.0) 23.0 15.0 120.0 48.0
17th RS Feva XL / Topper 722 45527 Elizabeth Robertson   1233 SSSC   (36.0) (36.0) 16.0 14.0 18.0 120.0 48.0
18th Solution 410   Niall Graham   1090 SSSC   10.0 3.0 (36.0) (36.0) 36.0 121.0 49.0
19th Laser 139857   Jonny Holliday   1091 TSC   11.0 6.0 (36.0) (36.0) 36.0 125.0 53.0
20th Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC   3.0 (36.0) (36.0) 19.5 36.0 130.5 58.5
21st Solo 400 2029 Andy Anderson   1140 SSSC   (36.0) (36.0) 9.0 15.0 36.0 132.0 60.0
22nd Hobie 15 3859   Simon Thorp   911 SSSC   (36.0) (36.0) 8.0 36.0 20.0 136.0 64.0
23rd Enterprise 20816 22268 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC   (36.0) (36.0) 36.0 2.0 36.0 146.0 74.0
23rd Laser Radial 165299   Eve English   1135 SSSC   (36.0) (36.0) 36.0 36.0 2.0 146.0 74.0
25th Enterprise 20007 22695 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC   (36.0) 25.0 (36.0) 36.0 14.0 147.0 75.0
26th Laser 196660   Phil Hagen   1091 SSSC   (36.0) 4.0 (36.0) 36.0 36.0 148.0 76.0
27th RS Feva XL (School Boat) 7   Philip Cowans   1233 TSC   (36.0) (36.0) 7.0 36.0 36.0 151.0 79.0
28th Enterprise 21646   Philip Murray   1115 TSC   (36.0) (36.0) 36.0 36.0 8.0 152.0 80.0
29th RS 200 269   Dick Ayling Poppy Fenwick 1047 TSC   (36.0) (36.0) 36.0 10.0 36.0 154.0 82.0
30th Laser 68807   Loz Young   1091 TSC   (36.0) 11.0 (36.0) 36.0 36.0 155.0 83.0
31st Laser 4.7 18   Chris Jordan   1195 SSSC   (36.0) (36.0) 36.0 12.0 36.0 156.0 84.0
32nd Laser Radial (Scout Boat) 138536   Jake Lipscombe   1135 SSSC   (36.0) (36.0) 36.0 13.0 36.0 157.0 85.0
32nd Laser Radial (Scout Boat) 118424   Alex Edge   1135 SSSC   (36.0) (36.0) 36.0 36.0 13.0 157.0 85.0
34th Laser (Club Boat) 102583   Poppy Fenwick   1091 TSC   (36.0) 14.0 (36.0) 36.0 36.0 158.0 86.0
35th Laser (Club Boat) 128853   Joe Smith   1091 TSC   (36.0) 15.0 (36.0) 36.0 36.0 159.0 87.0

R1 - 01/04

Race Cancelled - Wind too Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R2 - 08/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / RS 200 19568 539 Nathan Batchelor Various 1047 TSC 42.45 3 0.40.50 1.0
2 Laser 192801   Alex Sharp   1091 TSC 45.34 3 0.41.46 2.0
3 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 46.37 3 0.41.49 3.0
4 Phantom 1424   Ian Robinson   995 SSSC 41.55 3 0.42.08 4.0
5 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes Chris Price 1091 TSC 46.24 3 0.42.32 5.0
6 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC 47.42 3 0.42.47 6.0
7 Solution 449   Karl Milford   1090 SSSC 47.15 3 0.43.21 7.0
8 Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC 47.34 3 0.43.36 8.0
9 Laser / RS400 155923 847 Ian Martijn   1091 SSSC 47.57 3 0.43.57 9.0
10 Solution 410   Niall Graham   1090 SSSC 48.22 3 0.44.22 10.0
11 Laser 139857   Jonny Holliday   1091 TSC 48.37 3 0.44.34 11.0
12 Laser / RS400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC 49.18 3 0.45.11 12.0
13 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 51.34 3 0.47.16 13.0
14 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Collins 1100 TSC 38.33 2 0.52.34 14.0

R3 - 15/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1040 TSC 29.24 3 0.28.16 1.0
2 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes Chris Price 1091 TSC 31.22 3 0.28.45 2.0
3 Solution 410   Niall Graham   1090 SSSC 32.54 3 0.30.11 3.0
4 Laser 196660   Phil Hagen   1091 SSSC 33.00 3 0.30.15 4.0
5 Enterprise / RS 200 19568 539 Nathan Batchelor Various 1115 TSC 33.53 3 0.30.23 5.0
6 Laser 139857   Jonny Holliday   1091 TSC 33.10 3 0.30.24 6.0
7 Solution 449   Karl Milford   1090 SSSC 34.33 3 0.31.42 7.0
8 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC 35.49 3 0.32.07 8.0
9 Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC 35.18 3 0.32.21 9.0
10 Laser / Laser Radial 51230 100164 Marlies Weleder   1091 TSC 36.55 3 0.33.50 10.0
11 Laser 68807   Loz Young   1091 TSC 36.57 3 0.33.52 11.0
12 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 37.24 3 0.34.17 12.0
13 Laser / RS400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC 39.44 3 0.36.25 13.0
14 Laser (Club Boat) 102583   Poppy Fenwick   1091 TSC 41.14 3 0.37.48 14.0
15 Laser (Club Boat) 128853   Joe Smith   1091 TSC 41.45 3 0.38.16 15.0
16 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Collins 1100 TSC 34.13 2 0.46.40 16.0
17 Enterprise 20007 22695 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC OOD     25.0

R4 - 26/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS400 155923 847 Ian Martijn   1091 SSSC 47.27 5 0.43.30 1.0
2 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC 40.34 4 0.45.29 2.0
3 Solution 449   Karl Milford   1090 SSSC 41.49 4 0.47.57 3.0
4 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes Chris Price 1135 TSC 43.56 4 0.48.23 4.0
5 RS 400 / Laser 538 206936 Kieran Graham   944 SSSC 46.31 5 0.49.17 5.0
6 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 43.06 4 0.49.23 6.0
7 RS Feva XL (School Boat) 7   Philip Cowans   1233 TSC 40.57 3 0.55.21 7.0
8 Hobie 15 3859   Simon Thorp   911 SSSC 44.00 4 1.00.22 8.0
9 Solo 400 2029 Andy Anderson   1140 SSSC 41.30 3 1.00.40 9.0
10 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Collins 1100 TSC OOD     15.0
11 RS Feva XL / Topper 722 45527 Elizabeth Robertson   1233 SSSC OOD     16.0

R5 - 02/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22178   Adam Ovington Colin Gardiner 1115 TSC 32.51 2 0.29.28 1.0
2 Enterprise 20816 22268 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 33.52 2 0.30.22 2.0
3 Enterprise / RS 200 19568 539 Nathan Batchelor Various 1115 TSC 34.20 2 0.30.48 3.0
4 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC 34.54 2 0.31.18 4.0
5 Solution 449   Karl Milford   1090 SSSC 34.32 2 0.31.41 5.0
6 Phantom 1424   Ian Robinson   995 SSSC OOD     5.5
7 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC 35.33 2 0.31.53 6.0
8 Laser / RS400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC 35.14 2 0.32.18 7.0
9 Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC 36.04 2 0.33.04 8.0
10 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 36.23 2 0.33.21 9.0
11 RS 200 269   Dick Ayling Poppy Fenwick 1047 TSC 35.04 2 0.33.30 10.0
12 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes Chris Price 1091 TSC 37.14 2 0.34.08 11.0
13 Laser 4.7 18   Chris Jordan   1195 SSSC 40.55 2 0.34.14 12.0
14 Laser Radial (Scout Boat) 138536   Jake Lipscombe   1135 SSSC 40.55 2 0.36.03 13.0
15 RS Feva XL / Topper 722 45527 Elizabeth Robertson   1233 SSSC 50.36 2 0.41.02 14.0
16 Solo 400 2029 Andy Anderson   1140 SSSC 50.10 2 0.44.00 15.0
17 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Collins 1100 TSC 49.30 2 0.45.00 16.0
18 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC OOD     19.5
19 RS 400 / Laser 538 206936 Kieran Graham   944 SSSC DNF     20.0
20 Laser Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1040 TSC DNS     23.0
20 Laser / Laser Radial 51230 100164 Marlies Weleder   1091 TSC DNS     23.0

R6 - 09/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 538 206936 Kieran Graham   1091 SSSC 46.45 4 0.42.51 1.0
2 Laser Radial 165299   Eve English   1135 SSSC 49.09 4 0.43.18 2.0
3 Laser / RS400 155923 847 Ian Martijn   944 SSSC 41.46 4 0.44.15 3.0
4 Laser 192801   Alex Sharp   1091 TSC 48.41 4 0.44.37 4.0
5 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 49.17 4 0.45.10 5.0
6 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC 39.07 3 0.46.47 6.0
7 Phantom 1424   Ian Robinson   995 SSSC 46.48 4 0.47.02 7.0
8 Enterprise 21646   Philip Murray   1115 TSC 40.04 3 0.47.55 8.0
9 Enterprise 22178   Adam Ovington Colin Gardiner 1115 TSC 40.20 3 0.48.14 9.0
10 Enterprise / RS 200 19568 539 Nathan Batchelor Various 1115 TSC 40.34 3 0.48.31 10.0
11 Solution 449   Karl Milford   1090 SSSC 40.00 3 0.48.56 11.0
12 Laser Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1040 TSC 40.41 3 0.52.09 12.0
13 Laser Radial (Scout Boat) 118424   Alex Edge   1135 SSSC 44.26 3 0.52.12 13.0
14 Enterprise 20007 22695 Peter Wilkes Dave Barnett 1115 TSC 43.42 3 0.52.15 14.0
15 Laser / Laser Radial 51230 100164 Marlies Weleder   1135 TSC 45.14 3 0.53.08 15.0
16 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Collins 1115 TSC 44.35 3 0.53.19 16.0
17 Laser / RS400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 944 TSC 38.01 3 0.53.42 17.0
18 RS Feva XL / Topper 722 45527 Elizabeth Robertson   1340 SSSC 37.03 2 0.55.18 18.0
19 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes Chris Price 1115 TSC 47.01 3 0.56.13 19.0
20 Hobie 15 3859   Simon Thorp   911 SSSC 43.10 1 3.09.32 20.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 36
DNFStarted but did not finish 20
DNSCame to the start area but did not start 23
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com