TYNEMOUTH SAILING CLUB

Laser Open Meeting - July 11th 2015

Tynemouth Laser Endeavour Shield

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser 184358 Stephen Gill Master Berwick S.C. 1091 (3.0) 1.0 2.0 6.0 3.0
2nd Laser 179030 Andrew Hewett Grand Master St. Mary's Loch SC 1091 (4.0) 4.0 1.0 9.0 5.0
3rd Laser 176743 Peter Whipp Great Grand Master Bassenthwaite SC 1091 (DNF) 2.0 3.0 23.0 5.0
4th Laser 179920 David Martin Grand Master Berwick S.C. 1091 2.0 3.0 (5.0) 10.0 5.0
5th Laser 148726 Tom Steavenson   TSC 1091 1.0 7.0 (11.0) 19.0 8.0
6th Laser 178382 Tony King   Bassenthwaite SC 1091 5.0 (6.0) 6.0 17.0 11.0
7th Laser 193853 Richard Benson Grand Master Pennine SC 1091 (9.0) 8.0 4.0 21.0 12.0
8th Laser 201875 Tim Luke Great Grand Master Killingron Lake SC 1091 (10.0) 5.0 7.0 22.0 12.0
9th Laser 68807 Loz Young   TSC 1091 7.0 (12.0) 9.0 28.0 16.0
10th Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master TSC 1091 8.0 9.0 (13.0) 30.0 17.0
11th Laser 109081 Chris Mayes Grand Master TSC 1091 6.0 (15.0) 12.0 33.0 18.0
12th Laser 152661 Richard Fahey Master TSC 1091 (12.0) 10.0 10.0 32.0 20.0
13th Laser Radial 160354 Terry Whatson Grand Master TSC 1135 11.0 11.0 (DNF) 40.0 22.0
14th Laser 4.7 185246 Ethan Leahy Junior Windermere School S.C. 1195 (DNF) DNS 8.0 44.0 26.0
15th Laser 139857 Jonny Holiday   TSC 1091 13.0 13.0 (DNF) 44.0 26.0
16th Laser 102583 Martin Ventris   TSC 1091 15.0 14.0 (DNS) 47.0 29.0
17th Laser 120654 Kai Foyen   TSC 1091 14.0 (DNS) DNF 50.0 32.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson   TSC 1091 51.45 4 0.47.26 1.0
2 Laser 179920 David Martin Grand Master Berwick S.C. 1091 51.49 4 0.47.30 2.0
3 Laser 184358 Stephen Gill Master Berwick S.C. 1091 51.53 4 0.47.33 3.0
4 Laser 179030 Andrew Hewett Grand Master St. Mary's Loch SC 1091 51.59 4 0.47.39 4.0
5 Laser 178382 Tony King   Bassenthwaite SC 1091 52.35 4 0.48.12 5.0
6 Laser 109081 Chris Mayes Grand Master TSC 1091 53.04 4 0.48.38 6.0
7 Laser 68807 Loz Young   TSC 1091 53.43 4 0.49.14 7.0
8 Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master TSC 1091 55.07 4 0.50.31 8.0
9 Laser 193853 Richard Benson Grand Master Pennine SC 1091 55.08 4 0.50.32 9.0
10 Laser 201875 Tim Luke Great Grand Master Killingron Lake SC 1091 55.36 4 0.50.58 10.0
11 Laser Radial 160354 Terry Whatson Grand Master TSC 1135 59.48 4 0.52.41 11.0
12 Laser 152661 Richard Fahey Master TSC 1091 58.08 4 0.53.17 12.0
13 Laser 139857 Jonny Holiday   TSC 1091 58.50 4 0.53.56 13.0
14 Laser 120654 Kai Foyen   TSC 1091 58.59 4 0.54.04 14.0
15 Laser 102583 Martin Ventris   TSC 1091 63.54 4 0.58.34 15.0
16 Laser 176743 Peter Whipp Great Grand Master Bassenthwaite SC 1091 DNF     18.0
16 Laser 4.7 185246 Ethan Leahy Junior Windermere School S.C. 1195 DNF     18.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 184358 Stephen Gill Master Berwick S.C. 1091 34.32 3 0.31.39 1.0
2 Laser 176743 Peter Whipp Great Grand Master Bassenthwaite SC 1091 34.46 3 0.31.52 2.0
3 Laser 179920 David Martin Grand Master Berwick S.C. 1091 35.41 3 0.32.42 3.0
4 Laser 179030 Andrew Hewett Grand Master St. Mary's Loch SC 1091 36.21 3 0.33.19 4.0
5 Laser 201875 Tim Luke Great Grand Master Killingron Lake SC 1091 36.52 3 0.33.47 5.0
6 Laser 178382 Tony King   Bassenthwaite SC 1091 37.38 3 0.34.30 6.0
7 Laser 148726 Tom Steavenson   TSC 1091 38.06 3 0.34.55 7.0
8 Laser 193853 Richard Benson Grand Master Pennine SC 1091 38.43 3 0.35.29 8.0
9 Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master TSC 1091 39.21 3 0.36.04 9.0
10 Laser 152661 Richard Fahey Master TSC 1091 39.27 3 0.36.10 10.0
11 Laser Radial 160354 Terry Whatson Grand Master TSC 1135 41.39 3 0.36.42 11.0
12 Laser 68807 Loz Young   TSC 1091 40.26 3 0.37.04 12.0
13 Laser 139857 Jonny Holiday   TSC 1091 45.55 3 0.42.05 13.0
14 Laser 102583 Martin Ventris   TSC 1091 46.22 3 0.42.30 14.0
15 Laser 109081 Chris Mayes Grand Master TSC 1091 48.42 3 0.44.38 15.0
16 Laser 4.7 185246 Ethan Leahy Junior Windermere School S.C. 1195 DNS     18.0
16 Laser 120654 Kai Foyen   TSC 1091 DNS     18.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 179030 Andrew Hewett Grand Master St. Mary's Loch SC 1091 60.43 4 0.55.39 1.0
2 Laser 184358 Stephen Gill Master Berwick S.C. 1091 60.56 4 0.55.51 2.0
3 Laser 176743 Peter Whipp Great Grand Master Bassenthwaite SC 1091 61.08 4 0.56.02 3.0
4 Laser 193853 Richard Benson Grand Master Pennine SC 1091 62.10 4 0.56.59 4.0
5 Laser 179920 David Martin Grand Master Berwick S.C. 1091 62.28 4 0.57.15 5.0
6 Laser 178382 Tony King   Bassenthwaite SC 1091 62.37 4 0.57.24 6.0
7 Laser 201875 Tim Luke Great Grand Master Killingron Lake SC 1091 63.06 4 0.57.50 7.0
8 Laser 4.7 185246 Ethan Leahy Junior Windermere School S.C. 1195 69.28 4 0.58.08 8.0
9 Laser 68807 Loz Young   TSC 1091 64.12 4 0.58.51 9.0
10 Laser 152661 Richard Fahey Master TSC 1091 64.57 4 0.59.32 10.0
11 Laser 148726 Tom Steavenson   TSC 1091 65.22 4 0.59.55 11.0
12 Laser 109081 Chris Mayes Grand Master TSC 1091 65.46 4 1.00.17 12.0
13 Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master TSC 1091 66.56 4 1.01.21 13.0
14 Laser Radial 160354 Terry Whatson Grand Master TSC 1135 DNF     18.0
14 Laser 139857 Jonny Holiday   TSC 1091 DNF     18.0
14 Laser 102583 Martin Ventris   TSC 1091 DNS     18.0
14 Laser 120654 Kai Foyen   TSC 1091 DNF     18.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com