event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2015 - Early Summer Sunday Series

TSC - All Classes

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club R3 R4 R7 R8 R9 R10 R13 R14 R17 R18 R21 (LR) R22 R23 R24(T) R25(T) Total Nett
              05/04 05/04 19/04 19/04 26/04 26/04 10/05 10/05 24/05 24/05 14/06 21/06 21/06 28/06 28/06    
1st Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 1.0 (23.0) (23.0) 1.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 1.0 2.0 152.0 9.0
2nd Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.7 1.0 1.0 (3.0) 3.0 114.7 13.7
3rd Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 2.0 2.0 2.0 2.0 (23.0) (23.0) 1.0 1.0 4.0 (23.0) 2.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 177.0 16.0
4th L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 6.0 4.0 7.0 (9.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 6.0 (23.0) 7.0 5.0 (10.0) 4.0 4.0 177.0 43.0
5th Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC (23.0) (23.0) 3.0 1.0 4.0 4.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 4.0 10.0 23.0 23.0 233.0 72.0
6th Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 5.0 2.0 (23.0) (23.0) 5.0 2.0 (23.0) 10.0 10.0 23.0 23.0 241.0 80.0
7th Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 3.0 3.0 10.7 10.7 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 2.0 10.0 23.0 23.0 246.4 85.4
8th Miracle 4061 Simon Fay George / Ellie Fay 1210 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 3.0 23.0 23.0 3.0 10.0 2.0 1.0 249.0 88.0
9th Enterprise 21540 Bruce Heppenstall Chris Hylton 1115 TSC (23.0) 8.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 6.0 8.0 10.0 23.0 23.0 285.0 124.0
10th Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC (23.0) (23.0) 7.0 9.0 (23.0) (23.0) 15.5 15.5 (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 15.5 15.5 285.0 124.0
11th Laser 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 3.0 3.0 (23.0) 23.0 5.0 23.0 23.0 23.0 23.0 287.0 126.0
12th Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 4.0 5.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 4.0 23.0 23.0 23.0 23.0 289.0 128.0
13th Laser 143480 Martin Ventris   1091 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 6.0 5.0 (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 310.0 149.0
14th 59er 2016 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 2.0 10.0 (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 311.0 150.0
15th Enterprise 19166 Howard Elcock   1115 TSC 5.0 8.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 312.0 151.0
16th Laser 157546 Jonathan Hays   1091 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 4.0 10.0 (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 313.0 152.0
17th Laser 61605 Claire Leman   1091 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 8.0 10.0 (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 317.0 156.0
17th Laser Radial (Club Boat) 128853 Marlies Weileder   1135 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 8.0 10.0 (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 317.0 156.0
19th Solo 3939 Paul Cook   1140 TSC 11.0 12.0 (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 23.0 322.0 161.0
20th Laser 68807 Loz Young   1091 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 1.0 23.0 23.0 23.0 23.0 323.0 162.0
21st Enterprise 22859 Neal Piper Sarah Kincaid 1115 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 3.0 23.0 23.0 23.0 23.0 325.0 164.0
22nd Topper (Club Boat)   Ruth   1340 TSC (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) (23.0) 23.0 23.0 23.0 8.0 23.0 23.0 23.0 23.0 330.0 169.0

R1 - 29/03

Race Cancelled - Gales

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R2 - 29/03

Race Cancelled - Gales

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R3 - 05/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 46.21 4 0.42.29 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 46.50 4 0.42.56 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 47.42 4 0.43.43 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 37.45 3 0.46.08 4.0
5 Enterprise 19166 Howard Elcock   1115 TSC 40.57 3 0.48.58 5.0
6 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 41.50 3 0.50.42 6.0
7 Solo 3939 Paul Cook   1140 TSC DNS     11.0

R4 - 05/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 31.43 3 0.29.04 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 32.09 3 0.29.28 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 32.31 3 0.29.48 3.0
4 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 38.46 3 0.35.15 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 39.44 3 0.36.25 5.0
6 Enterprise 21540 Bruce Heppenstall Chris Hylton 1115 TSC DNF     8.0
6 Enterprise 19166 Howard Elcock   1115 TSC DNF     8.0
8 Solo 3939 Paul Cook   1140 TSC DNS     12.0

R5 - 12/04

Race Cancelled by SSSC - rain!

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R6 - 12/04

Race Cancelled by SSSC - rain!

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R7 - 19/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 55.57 3 0.51.17 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 59.01 3 0.54.06 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 42.41 2 0.56.25 3.0
4 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC DNF     7.0
4 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC DNF     7.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC OOD     10.7

R8 - 19/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 41.40 2 0.36.43 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 47.59 2 0.43.59 2.0
3 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC DNF     5.0
4 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC DNS     9.0
4 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC DNS     9.0
6 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC OOD     10.7

R9 - 26/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 45.24 4 0.41.37 1.0
2 59er 2016 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC 39.45 4 0.43.58 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 36.04 3 0.44.05 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 39.44 3 0.46.41 4.0
5 Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC 43.45 3 0.52.19 5.0
6 Laser 143480 Martin Ventris   1091 TSC 43.10 3 0.52.45 6.0

R10 - 26/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 43.22 3 0.39.45 1.0
2 Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC 45.24 3 0.40.43 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 47.42 3 0.43.43 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1135 TSC 33.34 2 0.44.22 4.0
5 Laser 143480 Martin Ventris   1091 TSC 38.18 2 0.52.39 5.0
6 59er 2016 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC DNS     10.0

R11 - 03/05

Race Cancelled - SSE Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R12 - 03/05

Race Cancelled - SSE Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R13 - 10/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 41.42 3 0.38.13 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 41.43 3 0.38.14 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC 44.47 3 0.41.03 3.0
4 Laser 157546 Jonathan Hays   1091 TSC 47.46 3 0.43.47 4.0
5 Laser 61605 Claire Leman   1091 TSC DNF     8.0
5 Laser Radial (Club Boat) 128853 Marlies Weileder   1135 TSC DNF     8.0
7 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     15.5

R14 - 10/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 49.44 5 0.45.35 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 46.44 4 0.53.33 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC 53.17 4 1.01.03 3.0
4 Laser 157546 Jonathan Hays   1091 TSC DNS     10.0
4 Laser 61605 Claire Leman   1091 TSC DNS     10.0
4 Laser Radial (Club Boat) 128853 Marlies Weileder   1135 TSC DNS     10.0
7 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     15.5

R15 - 17/05

No starters from TSC

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R16 - 17/05

Race Cancelled - Strong Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R17 - 24/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 42.56 3 0.39.21 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 43.28 3 0.39.50 2.0
3 Miracle 4061 Simon Fay George / Ellie Fay 1210 TSC 48.46 3 0.40.18 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 49.27 3 0.45.20 4.0
5 Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC 35.24 2 0.47.37 5.0
6 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 39.18 2 0.53.35 6.0

R18 - 24/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 29.30 3 0.27.02 1.0
2 Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC 26.46 2 0.36.01 2.0

R19 - 07/06

Race Cancelled - Strong winds

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R20 - 07/06

Race Cancelled - Strong winds

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R21 (LR) - 14/06

TYNE GOBLET - Long Race (Pursuit)

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points
1 Laser 68807 Loz Young   1091 TSC 1 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC OOD 1.7
3 Laser 109081 Chris Mayes   1091 TSC 2 2.0
4 Enterprise 22859 Neal Piper Sarah Kincaid 1115 TSC 3 3.0
5 Laser 120654 Kai Foyen   1091 TSC 4 4.0
6 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1091 TSC 5 5.0
7 Enterprise 21540 Bruce Heppenstall Chris Hylton 1115 TSC 6 6.0
8 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 7 7.0
9 Topper (Club Boat)   Ruth   1340 TSC 8 8.0

R22 - 21/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 45.28 4 0.41.40 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC 47.15 4 0.43.19 2.0
3 Miracle 4061 Simon Fay George / Ellie Fay 1210 TSC 40.04 3 0.44.09 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC 49.39 4 0.45.31 4.0
5 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 48.13 3 0.58.27 5.0
6 Enterprise 21540 Bruce Heppenstall Chris Hylton 1115 TSC DNF     8.0
7 Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC OOD     10.0

R23 - 21/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 24.50 2 0.22.46 1.0
2 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC DNS     10.0
2 Laser / Laser Radial 160354 Terry Whatson   1091 TSC DNS     10.0
2 Enterprise 20007 Peter Wilkes David Barnet 1115 TSC OOD     10.0
2 Laser 152661 Richard Fahey   1091 TSC DNS     10.0
2 Miracle 4061 Simon Fay George / Ellie Fay 1210 TSC DNS     10.0
2 Enterprise 21540 Bruce Heppenstall Chris Hylton 1115 TSC DNS     10.0

R24(T) - 28/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 35.40 3 0.32.42 1.0
2 Miracle 4061 Simon Fay George / Ellie Fay 1210 TSC 42.50 3 0.35.24 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 41.44 3 0.38.15 3.0
4 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 44.04 3 0.40.04 4.0
5 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     15.5

R25(T) - 28/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Pos Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle 4061 Simon Fay George / Ellie Fay 1210 TSC 49.08 3 0.40.36 1.0
2 Laser 192801 Alex Sharp   1091 TSC 44.51 3 0.41.07 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1091 TSC 50.16 3 0.46.04 3.0
4 L 2000 21145 Anthony Walton Phil Cowans 1100 TSC 44.32 2 1.00.44 4.0
5 Laser 81195 Gavin Sharp   1091 TSC OOD     15.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com