event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2015 SunUp-SunDown Series

All Classes

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club R1
01/04
R2
08/04
R3
15/04
R4
26/08
R5
02/09
R6
09/09
Total Nett
1st Enterprise / RS 200 18031 539 Nathan Batchelor Ginger Phil 1115 TSC   1.0 3.0 (23.0) 4.0 (6.0) 37.0 8.0
2nd Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes   1091 TSC   4.0 2.0 2.0 (10.0) (12.0) 30.0 8.0
3rd Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC   (9.0) (9.0) 3.0 3.0 2.0 26.0 8.0
4th Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC   (23.0) (23.0) 1.0 5.0 3.0 55.0 9.0
5th Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC   5.0 5.0 (23.0) 6.0 (23.0) 62.0 16.0
6th Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC   6.0 6.0 (23.0) 8.0 (23.0) 66.0 20.0
7th Laser Rooster 8.1 181945   Wolfgang Weileder   1040 TSC   (23.0) 1.0 (23.0) 15.0 7.0 69.0 23.0
8th Laser / RS 400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC   8.0 10.0 (23.0) 7.0 (11.0) 59.0 25.0
9th Laser 192801   Alex Sharp   1091 TSC   2.0 (23.0) (23.0) 23.0 1.0 72.0 26.0
10th Enterprise 22178   Adam Ovington Colin Gardiner 1115 TSC   (23.0) (23.0) 23.0 1.0 5.0 75.0 29.0
11th Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC   3.0 (23.0) (23.0) 3.0 23.0 75.0 29.0
12th RS Feva XL (School Boat) 7   Philip Cowans   1123 TSC   (23.0) (23.0) 4.0 4.0 23.0 77.0 31.0
13th Laser 51230   Marlies Weileder   1091 TSC   (23.0) 7.0 (23.0) 15.0 9.0 77.0 31.0
14th L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC   10.0 (13.0) (11.0) 11.0 10.0 55.0 31.0
15th Laser 139857   Jonny Holliday   1091 TSC   7.0 4.0 (23.0) (23.0) 23.0 80.0 34.0
16th Enterprise 20007 22695 Peter Wilkes Lewis Griffin 1115 TSC   (23.0) 8.0 (23.0) 23.0 8.0 85.0 39.0
17th Enterprise 20816 22268 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC   (23.0) (23.0) 23.0 2.0 23.0 94.0 48.0
18th Enterprise 21646   Phil Murray   1115 TSC   (23.0) (23.0) 23.0 23.0 4.0 96.0 50.0
19th Laser 68807   Loz Young   1091 TSC   (23.0) 8.0 (23.0) 23.0 23.0 100.0 54.0
20th RS 200 269   Dick Ayling Poppy Fenwick 1047 TSC   (23.0) (23.0) 23.0 9.0 23.0 101.0 55.0
21st Laser (Club Boat) 102583   Poppy Fenwick   1091 TSC   (23.0) 11.0 (23.0) 23.0 23.0 103.0 57.0
22nd Laser (Club Boat) 128853   Joe Smith   1091 TSC   (23.0) 12.0 (23.0) 23.0 23.0 104.0 58.0

R1 - 01/04

Race Cancelled - Wind too Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R2 - 08/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / RS 200 18031 539 Nathan Batchelor Ginger Phil 1047 TSC 42.45 3 0.40.50 1.0
2 Laser 192801   Alex Sharp   1091 TSC 45.34 3 0.41.46 2.0
3 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 46.37 3 0.41.49 3.0
4 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes   1091 TSC 46.24 3 0.42.32 4.0
5 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC 47.42 3 0.42.47 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC 47.34 3 0.43.36 6.0
7 Laser 139857   Jonny Holliday   1091 TSC 48.37 3 0.44.34 7.0
8 Laser / RS 400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC 49.18 3 0.45.11 8.0
9 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 51.34 3 0.47.16 9.0
10 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 38.33 2 0.52.34 10.0

R3 - 15/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Rooster 8.1 181945   Wolfgang Weileder   1040 TSC 29.24 3 0.28.16 1.0
2 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes   1091 TSC 31.22 3 0.28.45 2.0
3 Enterprise / RS 200 18031 539 Nathan Batchelor Ginger Phil 1115 TSC 33.53 3 0.30.23 3.0
4 Laser 139857   Jonny Holliday   1091 TSC 33.10 3 0.30.24 4.0
5 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC 35.49 3 0.32.07 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC 35.18 3 0.32.21 6.0
7 Laser 51230   Marlies Weileder   1091 TSC 36.55 3 0.33.50 7.0
8 Enterprise 20007 22695 Peter Wilkes Lewis Griffin 1115 TSC OOD     8.0
8 Laser 68807   Loz Young   1091 TSC 36.57 3 0.33.52 8.0
10 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 37.24 3 0.34.17 9.0
11 Laser / RS 400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC 39.44 3 0.36.25 10.0
12 Laser (Club Boat) 102583   Poppy Fenwick   1091 TSC 41.14 3 0.37.48 11.0
13 Laser (Club Boat) 128853   Joe Smith   1091 TSC 41.45 3 0.38.16 12.0
14 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 34.13 2 0.46.40 13.0

R4 - 26/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC 40.34 4 0.36.23 1.0
2 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes   1135 TSC 43.56 4 0.38.42 2.0
3 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 43.06 4 0.39.30 3.0
4 RS Feva XL (School Boat) 7   Philip Cowans   1123 TSC 40.57 3 0.48.37 4.0
5 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC OOD     11.0

R5 - 02/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22178   Adam Ovington Colin Gardiner 1115 TSC 32.51 2 0.29.28 1.0
2 Enterprise 20816 22268 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 33.52 2 0.30.22 2.0
3 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 33.21 2 0.30.34 3.0
3 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC OOD     3.0
5 Enterprise / RS 200 18031 539 Nathan Batchelor Ginger Phil 1115 TSC 34.20 2 0.30.48 4.0
5 RS Feva XL (School Boat) 7   Philip Cowans   1123 TSC OOD     4.0
7 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC 34.54 2 0.31.18 5.0
8 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Mathew Middlemiss 1115 TSC 35.33 2 0.31.53 6.0
9 Laser / RS 400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 1091 TSC 35.14 2 0.32.18 7.0
10 Laser 159433   Mike Shipway   1091 TSC 36.04 2 0.33.04 8.0
11 RS 200 269   Dick Ayling Poppy Fenwick 1047 TSC 35.04 2 0.33.30 9.0
12 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes   1091 TSC 37.14 2 0.34.08 10.0
13 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Cowans 1100 TSC 49.30 2 0.45.00 11.0
14 Laser Rooster 8.1 181945   Wolfgang Weileder   1040 TSC DNS     15.0
14 Laser 51230   Marlies Weileder   1091 TSC DNS     15.0

R6 - 09/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192801   Alex Sharp   1091 TSC 48.41 4 0.44.37 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen   1091 TSC 49.17 4 0.45.10 2.0
3 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1115 TSC 39.07 3 0.46.47 3.0
4 Enterprise 21646   Phil Murray   1115 TSC 40.04 3 0.47.55 4.0
5 Enterprise 22178   Adam Ovington Colin Gardiner 1115 TSC 40.20 3 0.48.14 5.0
6 Enterprise / RS 200 18031 539 Nathan Batchelor Ginger Phil 1115 TSC 40.34 3 0.48.31 6.0
7 Laser Rooster 8.1 181945   Wolfgang Weileder   1040 TSC 40.41 3 0.52.09 7.0
8 Enterprise 20007 22695 Peter Wilkes Lewis Griffin 1115 TSC 43.42 3 0.52.15 8.0
9 Laser 51230   Marlies Weileder   1135 TSC 45.14 3 0.53.08 9.0
10 L 2000 / Enterprise 21145 18417 Anthony Walton Philip Cowans 1115 TSC 44.35 3 0.53.19 10.0
11 Laser / RS 400 152661 810 Richard Fahey Jonny Holiday 944 TSC 38.01 3 0.53.42 11.0
12 Laser / L Radial / Enterprise 109081 50911 Chris Mayes   1115 TSC 47.01 3 0.56.13 12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNSCame to the start area but did not start 15
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com