event burgee venue burgee

SSSC & TYNEMOUTH SC

2017 Wednesday Evening Series

Laser Class

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Total Nett
              19/04 26/04 03/05 10/05 17/05 24/05 31/05 07/06 14/06 21/06 05/07 12/07 19/07 26/07 02/08 09/08 16/08 23/08    
1st Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 (6.0) (24.0) (3.0) (3.0) (24.0) (3.0) 1.3 (24.0) 1.3 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 102.6 11.6
2nd Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 1.0 (24.0) (8.0) (24.0) 1.0 2.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) 1.0 3.0 5.0 (6.0) (24.0) 2.4 4.0 (24.0) 203.4 21.4
3rd Laser 68807   Loz Young TSC 1097 4.0 6.0 1.0 2.0 3.4 8.0 (24.0) 1.0 1.0 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 246.4 30.4
4th Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 2.0 2.0 2.0 (24.0) 4.0 1.0 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 3.0 24.0 260.0 44.0
5th Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 7.0 (24.0) 6.0 (24.0) 7.0 (24.0) (24.0) 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 3.0 24.0 2.0 315.0 99.0
6th Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 6.0 (24.0) 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) 6.0 24.0 4.0 24.0 24.0 317.0 101.0
7th Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 5.0 (24.0) 10.0 (24.0) (24.0) 5.0 (24.0) (24.0) 5.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) 6.0 (24.0) 24.0 24.0 24.0 321.0 105.0
8th Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 (24.0) 6.0 7.0 (24.0) (24.0) 4.0 12.6 (24.0) 6.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 6.0 (24.0) 24.0 24.0 24.0 329.6 113.6
9th Laser 196660   Phil Hagen SSSC 1097 (24.0) 1.0 12.8 1.0 3.0 (24.0) 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 330.8 114.8
10th Laser 204027   Andrew Grieve SSSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 (24.0) (24.0) 1.0 24.0 24.0 24.0 15.6 24.0 24.0 356.6 140.6
11th Laser / Laser Radial 139857   Jonny Holliday TSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 3.0 (24.0) 3.0 (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 15.9 1.0 24.0 358.9 142.9
12th Laser 142759   Nick Woodhouse SSSC 1097 (24.0) 3.0 (24.0) (24.0) 12.0 (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 379.0 163.0
13th Laser 164801   Lewis Griffin TSC 1097 (24.0) (24.0) 9.0 (24.0) (24.0) 6.0 11.0 (24.0) (24.0) (24.0) 18.3 (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 380.3 164.3
14th Laser 72105 152661 Dick Ayling TSC 1097 (24.0) (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) 18.9 (24.0) (24.0) (24.0) 3.0 (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 385.9 169.9
15th Laser (TSC Club Boat) 100164   Patrick Bill TSC 1097 (24.0) (24.0) 13.0 (24.0) 11.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 4.0 24.0 24.0 24.0 388.0 172.0
16th Laser (TSC Club Boat) 100164   Andy Vials TSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 5.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 3.0 392.0 176.0
17th Laser (SSSC Club Boat) 136063   Camilla SSSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 5.0 (24.0) (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 393.0 177.0
18th Laser Radial 165299   Eve English SSSC 1139 3.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 21.4 24.0 24.0 24.0 408.4 192.4
19th Laser 65299   Liam Allcock SSSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 1.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 409.0 193.0
20th Laser 181945   Wolfgang Weilleder TSC 1097 (24.0) (24.0) 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) 21.6 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 410.6 194.6
21st Laser (TSC Club Boat) 143480   Matthew Middlemiss TSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 4.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 412.0 196.0
22nd Laser (SSSC Club Boat) 182673   Laura Bell SSSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 5.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 413.0 197.0
23rd Laser 152661   Richard Fahey TSC 1097 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 8.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 22.0 24.0 24.0 414.0 198.0

R1 - 19/04

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: !st Start (with Ents), Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(p),B(p)1(p),2(p)H(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 57.00 3 0.51.58 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 58.34 3 0.53.23 2.0
3 Laser Radial 165299   Eve English SSSC 1139 60.54 3 0.53.28 3.0
4 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 60.05 3 0.54.46 4.0
5 Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 48.55 2 1.06.53 5.0
6 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 59.30 2 1.21.21 6.0
7 Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 60.44 2 1.23.03 7.0

R2 - 26/04

RO: David & Jacke Gebhard (TSC)

Start: 1st Start: Lasers + Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(s),H(s),S(s),,X(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660   Phil Hagen SSSC 1097 40.06 3 0.36.33 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 42.10 3 0.38.26 2.0
3 Laser 142759   Nick Woodhouse SSSC 1097 49.10 3 0.44.49 3.0
4 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 DNF     6.0
4 Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 DNF     6.0

R3 - 03/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: 1st Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(s),H(p),1(s),S(s),G(s), Wind dir: NE, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 43.46 3 0.39.54 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 45.41 3 0.41.39 2.0
3 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 46.45 3 0.42.37 3.0
4 Laser 72105 152661 Dick Ayling TSC 1097 46.57 3 0.42.48 4.0
5 Laser 181945   Wolfgang Weilleder TSC 1097 47.36 3 0.43.23 5.0
6 Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 47.37 3 0.43.24 6.0
7 Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 51.01 3 0.44.47 7.0
8 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 49.40 3 0.45.16 8.0
9 Laser 164801   Lewis Griffin TSC 1097 49.57 3 0.45.32 9.0
10 Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 53.41 3 0.48.56 10.0
11 Laser 196660   Phil Hagen SSSC 1097 OOD     12.8
12 Laser (TSC Club Boat) 100164   Patrick Bill TSC 1097 DNF     13.0

R4 - 10/05

RO; Ian Martin (SSSC)

Results of R4 subjct to protest (Laser 196660 & Ent 20518)

Start: First Start with Enterprises, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(p),R(s),H(p),2(p),M(p),Gate., Wind dir: ESE, Ave wind: 6-7 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660   Phil Hagen SSSC 1097 68.59 3 1.02.53 1.0
2 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 72.57 3 1.06.30 2.0
3 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 73.10 3 1.06.42 3.0
4 Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 80.36 3 1.13.28 4.0

R5 - 17/05

ROs: Loz Young & Terry Cook (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(s),B(s), G(s), Gate, Wind dir: SE then SW then W, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 41.05 3 0.37.27 1.0
2 Laser 204027   Andrew Grieve SSSC 1097 41.44 3 0.38.03 2.0
3 Laser 196660   Phil Hagen SSSC 1097 41.56 3 0.38.14 3.0
4 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 OOD     3.4
5 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 42.17 3 0.38.33 4.0
6 Laser (SSSC Club Boat) 136063   Camilla SSSC 1097 45.55 3 0.41.51 5.0
7 Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 45.58 3 0.41.54 6.0
8 Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 46.32 3 0.42.25 7.0
9 Laser 152661   Richard Fahey TSC 1097 47.15 3 0.43.04 8.0
10 Laser (TSC Club Boat) 100164   Patrick Bill TSC 1097 DNF     11.0
11 Laser 142759   Nick Woodhouse SSSC 1097 DNS     12.0

R6 - 24/05

RO: Peter Griffiths (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: B(p),1(p),R(p), Gate, Wind dir: SE then Variable, Ave wind: 4-6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 22.31 1 0.20.32 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 24.52 1 0.22.40 2.0
3 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 25.09 1 0.22.56 3.0
4 Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 31.59 1 0.28.05 4.0
5 Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 33.01 1 0.30.06 5.0
6 Laser 164801   Lewis Griffin TSC 1097 33.22 1 0.30.25 6.0
7 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 DNF     8.0

R7 - 31/05

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(p),H(p),B(s),R(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5-6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660   Phil Hagen SSSC 1097 53.20 2 0.48.37 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 OOD     1.3
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 55.33 2 0.50.38 2.0
4 Laser / Laser Radial 139857   Jonny Holliday TSC 1097 57.02 2 0.51.59 3.0
5 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 57.53 2 0.52.46 4.0
6 Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 65.32 2 0.59.44 5.0
7 Laser 164801   Lewis Griffin TSC 1097 DNF     11.0
8 Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 OOD     12.6
9 Laser 72105 152661 Dick Ayling TSC 1097 OOD     18.9
10 Laser 181945   Wolfgang Weilleder TSC 1097 OOD     21.6

R8 - 07/06

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(p),B(p),S (p), Gate, Wind dir: W, Ave wind: 18 - 22 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 50.41 4 0.46.12 1.0
2 Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 47.08 3 0.57.17 2.0
3 Laser (SSSC Club Boat) 136063   Camilla SSSC 1097 DNF     4.0

R9 - 14/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: N(s),X(p),S(p),W(p),C(p), Wind dir: SSE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 66.18 3 1.00.26 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 OOD     1.3
3 Laser 204027   Andrew Grieve SSSC 1097 66.36 3 1.00.43 2.0
4 Laser / Laser Radial 139857   Jonny Holliday TSC 1097 66.48 3 1.00.54 3.0
5 Laser 142759   Nick Woodhouse SSSC 1097 68.03 3 1.02.02 4.0
6 Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 71.41 3 1.05.21 5.0
7 Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 74.35 3 1.05.29 6.0

R10 - 21/06

RO: Peter Griffiths (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 51.10 4 0.46.39 1.0
2 Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 54.59 4 0.50.07 2.0
3 Laser 68807   Loz Young TSC 1097 DNS     4.0

R11 - 28/06

RO: Nathan Batchelor

Race Cancelled - Very strong North East Wind

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Place Points

R12 - 05/07

RO: Karl Milford (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),B9p),S(p),G(s),Gate, Wind dir: SE
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 50.50 2 0.46.20 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 51.07 2 0.46.36 2.0
3 Laser 72105 152661 Dick Ayling TSC 1097 52.15 2 0.47.38 3.0
4 Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 59.05 2 0.53.52 4.0
5 Laser 164801   Lewis Griffin TSC 1097 OOD     18.3

R13 - 12/07

RO's : Adam Ovington & Jonathan Hays (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: M(p),2(p),G(p),B(p),R(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 204027   Andrew Grieve SSSC 1097 67.23 3 1.01.26 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 68.19 3 1.02.17 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 68.23 3 1.02.20 3.0
4 Laser (TSC Club Boat) 143480   Matthew Middlemiss TSC 1097 77.58 3 1.11.04 4.0
5 Laser (TSC Club Boat) 100164   Andy Vials TSC 1097 79.06 3 1.12.06 5.0

R14 - 19/07

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(p),H(p),G(p)B(p)Gate, Wind dir: SE then variable, Ave wind: 0-3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 65299   Liam Allcock SSSC 1097 34.33 2 0.47.15 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 71.36 3 1.05.16 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 DNF     5.0
3 Laser (SSSC Club Boat) 182673   Laura Bell SSSC 1097 DNF     5.0

R15 - 26/07

RO: Nic Kincaid (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: R(p),1(p),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 13 knts (g.18 knts)
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 41.59 3 0.38.16 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 DNF     6.0
2 Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 DNF     6.0
2 Laser 7646   Will Tasker TSC 1097 DNF     6.0
2 Laser Radial 56230 9369 Marlies Weileder TSC 1139 DNF     6.0

R16 - 02/08

RO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 47.40 4 0.43.27 1.0
2 Laser (TSC Club Boat) 100164   Patrick Bill TSC 1097 DNS     4.0
3 Laser Radial 165299   Eve English SSSC 1139 OOD     21.4

R17 - 09/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(s),S(p),1(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 64.29 2 0.58.47 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 65.25 2 0.59.38 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1097 OOD     2.4
4 Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 67.35 2 1.01.36 3.0
5 Laser 7705 61605 Claire Leman TSC 1097 68.00 2 1.01.59 4.0
6 Laser 204027   Andrew Grieve SSSC 1097 OOD     15.6
7 Laser / Laser Radial 139857   Jonny Holliday TSC 1087 OOD     15.9
8 Laser 152661   Richard Fahey TSC 1097 OOD     22.0

R18 - 16/08

RO: Cliff English (SSSC)

Start: First Start for Ents & Lasers; 2nd Start for H'Cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: B(s),R(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 139857   Jonny Holliday TSC 1139 53.26 3 0.46.55 1.0
2 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 51.41 3 0.47.07 2.0
3 Laser / Laser Radial 159433 145911 Mike Shipway TSC 1097 53.07 3 0.48.25 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes TSC 1139 56.19 3 0.49.27 4.0

R19 - 23/08

RO: Nic Kincaid (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654   Kai Foyen TSC 1097 55.10 3 0.50.17 1.0
2 Laser 164855   Jonathan Deacon TSC 1097 39.08 2 0.53.31 2.0
3 Laser (TSC Club Boat) 100164   Andy Vials TSC 1097 45,37 2 1:43:24 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com