event burgee venue burgee

TSC & SSSC

2017 - Wednesday Evening Series

RS 400 Class

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Total Nett
            19/04 26/04 03/05 10/05 17/05 24/05 31/05 07/06 14/06 21/06 05/07 12/07 19/07 26/07 02/08 09/08 16/08 23/08    
1st RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC (1.0) 1.0 1.0 (11.0) 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 (11.0) 1.0 (2.0) (5.0) (11.0) (11.0) 1.0 1.0 (11.0) 76.0 9.0
2nd RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC (11.0) 2.0 2.0 (4.0) (11.0) (4.0) (11.0) 3.0 (11.0) 2.0 4.0 (11.0) 2.0 2.0 1.0 2.3 (11.0) (11.0) 105.3 20.3
3rd RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 3.0 (11.0) (11.0) 3.0 2.0 2.0 (11.0) (11.0) 2.0 (11.0) 3.0 3.0 5.0 (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 11.0 133.0 34.0
4th RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC 6.2 (11.0) (11.0) 2.0 (11.0) (11.0) 1.0 (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 6.2 (11.0) 1.0 11.0 11.0 11.0 6.2 154.6 55.6
5th RS400 1118 Keiran Graham Mathew Parks SSSC (11.0) (11.0) (11.0) 1.0 (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 2.0 2.0 1.0 160.0 61.0
6th RS400 847 Ian Martin Clare Martin SSSC (11.0) (11.0) (11.0) 7.4 (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 2.0 1.0 1.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 165.4 66.4
7th RS400 763 Liam Alcock Eve English SSSC (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 3.0 (11.0) 2.0 (11.0) 1.0 (11.0) (11.0) 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 171.0 72.0
8th RS400 669 Nick Harrison Chris Albert SSSC (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 3.0 (11.0) 11.0 5.0 11.0 11.0 2.0 11.0 11.0 11.0 175.0 76.0
9th RS400 648 Greame Rowe Steve Mann SSSC (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 2.0 (11.0) (11.0) (11.0) 11.0 4.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 182.0 83.0
10th RS400 525 David Robertson Izzy Robertson SSSC 2.0 (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) (11.0) 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 189.0 90.0

R1 - 19/04

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(p),B(p)1(p),2(p)H(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 48.07 3 1.0
2 RS400 525 David Robertson Izzy Robertson SSSC 48.52 3 2.0
3 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 53.13 3 3.0
4 RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC OOD   6.2

R2 - 26/04

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: 2nd Start: H'cap (incl. RS400), Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(s),H(s),S(s),,X(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 35.26 3 1.0
2 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 40.43 3 2.0

R3 - 03/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: 2nd Start with H'cap Class, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(s),H(p),1(s),S(s),G(s), Wind dir: NE, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 37.06 3 1.0
2 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 43.25 3 2.0

R4 - 10/05

RO: Ian & Clare Martin (SSSC)

Start: 2nd Start with H'cap Class, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: S(p),R(s),H(p),2(p),M(p),Gate., Wind dir: ESE, Ave wind: 6-7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 1118 Keiran Graham Mathew Parks SSSC 65.19 3 1.0
2 RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC 65.50 3 2.0
3 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 72.49 3 3.0
4 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 54.10 2 4.0
5 RS400 847 Ian Martin Clare Martin SSSC OOD   7.4

R5 - 17/05

RO; Loz Young & Terry Whatson (TSC)

Start: 2nd Start with H'cap Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: S(s),B(s), G(s), Gate, Wind dir: SE then SW then W, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 35.08 3 1.0
2 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 40.18 3 2.0

R6 - 24/05

RO: Peter Griffiths (SSSC)

Start: Second Start with Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.20, Course: B(p),1(p),R(p), Gate, Wind dir: Se then Variable, Ave wind: 4-8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 31.15 1 1.0
2 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 32.19 1 2.0
3 RS400 763 Liam Alcock Eve English SSSC 32.25 1 3.0
4 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 32.44 1 4.0

R7 - 31/05

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: 2nd Dtart with Handicap Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: S(p),H(p),B(s),R(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5-6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC 46.53 2 1.0
2 RS400 648 Greame Rowe Steve Mann SSSC 52.35 2 2.0
3 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC DNF   4.0

R8 - 07/06

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: 2nd Start with H'Cap, Finishes: Elapsed time, Course: G(p),B(p),S (p), Gate, Wind dir: W, Ave wind: 18-22 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 38.56 4 1.0
2 RS400 763 Liam Alcock Eve English SSSC 38.00 3 2.0
3 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 46.29 3 3.0

R9 - 14/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Second Start with H'cap Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: N(s),X(p),S(p),W(p),C(p), Wind dir: SSE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 53.15 3 1.0
2 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 60.17 3 2.0
3 RS400 669 Nick Harrison Chris Albert SSSC 68.05 3 3.0

R10 - 21/06

RO: Peter Griffiths (SSSC)

Start: Second Start with H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 763 Liam Alcock Eve English SSSC 43.02 4 1.0
2 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 47.54 4 2.0

R11 - 28/06

RO: Nathan Batchelor

Race Cancelled - Very strong North East Wind

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Place Points

R12 - 05/07

RO: Karl Milford (SSSC)

Start: Second Start with H'Cap, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),B9p),S(p),G(s),Gate, Wind dir: SE
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 45.09 2 1.0
2 RS400 847 Ian Martin Clare Martin SSSC 47.56 2 2.0
3 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 49.55 2 3.0
4 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 50.38 2 4.0

R13 - 12/07

RO's Adam Ovington & Jonathan Hays (TSC)

Start: Second Start with H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: M(p),2(p),G(p),B(p),R(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 847 Ian Martin Clare Martin SSSC 58.05 3 1.0
2 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 58.57 3 2.0
3 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC 65.48 3 3.0
4 RS400 648 Greame Rowe Steve Mann SSSC 66.15 3 4.0
5 RS400 669 Nick Harrison Chris Albert SSSC 51.17 2 5.0
6 RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC OOD   6.2

R14 - 19/07

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Second Start with H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(p),H(p),G(p)B(p)Gate, Wind dir: SE then variable, Ave wind: 0-3 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 847 Ian Martin Clare Martin SSSC 64.00 3 1.0
2 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 75.54 3 2.0
3 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC DNF   5.0
3 RS400 519 John Brookes Donna Fountain TSC DNF   5.0

R15 - 26/07

RO: Nic Kincaid (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: R(p),1(p),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 13 knts (g.18 knts)
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC 39.54 3 1.0
2 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 36.24 2 2.0

R16 - 02/08

RO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: 2nd Start with H'Cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 37.24 4 1.0
2 RS400 669 Nick Harrison Chris Albert SSSC 40.45 3 2.0

R17 - 09/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: 2nd Start wit H'cap Class, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(s),S(p),1(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 51.43 2 1.0
2 RS400 1118 Keiran Graham Mathew Parks SSSC 54.33 2 2.0
3 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC OOD   2.3

R18 - 16/08

RO: Cliff English (SSSC)

Start: First Start for Ents & Lasers; 2nd Start for H'Cap, Finishes: Place, Time: 19.05, Course: B(s),R(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 564 Jacob Ainsworth David Wallace SSSC 42.56 3 1.0
2 RS400 1118 Keiran Graham Mathew Parks SSSC 46.16 3 2.0

R19 - 23/08

RO: Nic Kincaid (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 1118 Keiran Graham Mathew Parks SSSC 41.54 3 1.0
2 RS400 725 Jason Ribey Jenny Hayes SSSC OOD   6.2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com