event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Enterprise Class Open Meeting - 22nd &23rd July 2017

Tynemouth Challenge Trophy

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Enterprise 20565 Neil Barrett Sophie Barrett Hollowell SC 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd Enterprise 23384 Tim Sadler Amelia Pryke Yorkshire Dales SC (9.0) 1.0 1.0 4.0 6.0 2.0 23.0 14.0
3rd Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 2.0 3.0 4.0 (8.0) 4.0 3.0 24.0 16.0
4th Enterprise 20518 Colin Gardiner Alistair McDonald TSC 6.0 5.0 (9.0) 3.0 5.0 4.0 32.0 23.0
5th Enterprise 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid TSC 4.0 6.0 8.0 1.0 (9.0) 6.0 34.0 25.0
6th Enterprise 22112 Charles Morrish Marc Hegger St Mary's Loch SC 5.0 4.0 (11.0) 6.0 3.0 8.0 37.0 26.0
7th Enterprise 23089 Jonathan Woodward Karen Alexander South Staffs SC (8.0) 7.0 6.0 7.0 2.0 5.0 35.0 27.0
8th Enterprise 22901 Paul Young Emma Coleman Midland SC 10.0 (15.0) 7.0 5.0 14.0 10.0 61.0 46.0
9th Enterprise 22695 Alan Baker Caroline Kelly TSC 11.0 9.0 13.0 (14.0) 7.0 11.0 65.0 51.0
10th Enterprise 18743 Josh Gebhard Louise Gebhard TSC 3.0 13.0 3.0 10.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 75.0 52.0
11th Enterprise 21820 Gerry Goodfellow Roger Willoughby St Mary's Loch SC 7.0 14.0 (15.0) 13.0 11.0 7.0 67.0 52.0
12th Enterprise 22354 Phil Murray Neil Schofield TSC 13.0 10.0 (23.0 DNF) 9.0 12.0 9.0 76.0 53.0
13th Enterprise 23163 Richard Denny Maureen Denny Sesca 14.0 11.0 12.0 (15.0) 10.0 12.0 74.0 59.0
14th Enterprise 22199 Peter Middlemiss Iain Willoghby TSC (18.0) 18.0 10.0 11.0 8.0 15.0 80.0 62.0
15th Enterprise 21635 Mike Shipway Mark Arnold TSC 16.0 (20.0) 14.0 12.0 13.0 13.0 88.0 68.0
16th Enterprise 18126 Simon Fay Ellie Fay TSC (17.0) 12.0 16.0 16.0 15.0 14.0 90.0 73.0
17th Enterprise 22178 Jethro Gebhard Judi Gebhard TSC 15.0 8.0 5.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 97.0 74.0
18th Enterprise 20816 Lorry Young Graham Fraser St Mary's Loch SC (20.0) 17.0 18.0 17.0 16.0 16.0 104.0 84.0
19th Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 19.0 (21.0) 19.0 19.0 17.0 17.0 112.0 91.0
20th Enterprise 22268 Justin Smith Rachrl Carr TSC 12.0 19.0 (23.0 DNS) 18.0 23.0 DNS 23.0 DNS 118.0 95.0
21st Enterprise 21646 Ali Mitchell Roly Glancy TSC 21.0 16.0 17.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 123.0 100.0
22nd Enterprise 19166 Steve Richards Tim Aisbit TSC (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 20.0 23.0 DNS 23.0 DNS 135.0 112.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 23
DNSCame to the start area but did not start 23



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com