event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2017 - Early Summer Sunday Series

Handicap Class - Sigmund Trophy - Final Results

Overall

Sailed: 17, Discards: 8, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R7 R8 R13 R14 R15 R16 LR R20 R21 R22 R23 R26 R27 R28 R29 Total Nett
            02/04 02/04 23/04 23/04 21/05 21/05 28/05 28/05 04/06 18/06 18/06 25/06 25/06 09/07 09/07 16/07 16/07    
1st Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 1.0 1.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 (14.0) (14.0) 2.0 (4.0) 105.0 13.0
2nd L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 3.0 3.0 (14.0) (14.0) 4.0 4.0 2.0 2.0 9.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 5.0 4.0 148.0 36.0
3rd RS 400 519 John Brookes Donna Fountain 942 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 3.0 3.0 (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 1.0 1.0 14.0 14.0 190.0 78.0
4th GP 14 13838 Justin Smith Rachel Carr 1133 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 4.0 2.0 1.0 2.0 14.0 14.0 14.0 14.0 191.0 79.0
5th 59er / 49er 2016 Nathan Bachelor Adam Ovington 904 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 2.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 1.0 1.0 200.0 88.0
6th Solo 5713 Colin Gardiner   1143 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 1.0 1.0 (14.0) (14.0) 3.0 (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 201.0 89.0
7th Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 2.0 2.0 (14.0) (14.0) 5.0 (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 205.0 93.0
8th Laser 2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 (14.0) (14.0) 1.0 1.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 10.8 (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 208.8 96.8
9th Solo 5713 Clive Wilson   1143 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 2.0 3.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 215.0 103.0
10th Miracle 3283 Neal Piper Mary Jane Piper 1210 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 1.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 225.0 113.0
11th RS 400 810 Richard Fahey Corina Collington 942 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 13.0 13.0 7.0 (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 229.0 117.0
12th RS 800 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 6.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 230.0 118.0
13th 49er 060 Neil Schofield Richard Watson 710 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 8.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 13.1 13.1 230.2 118.2

R1 - 02/04

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 39.04 3 0.37.23 1.0
2 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 DNF     3.0

R2 - 02/04

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 32.12 3 0.30.49 1.0
2 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 DNS     3.0

R3 - 09/04

RO: Simon Fay (TSC)

No Starters from Handicap Class

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Average Lap H'cap, Course: Port hand Triangle in South Bay, Wind dir: WSW, Ave wind: 16knts (g20)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - 09/04

RO: Simon Fay (TSC)

No Starters from Handicap Class

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Distance: Average Lap H'cap, Course: Port hand Triangle in South Bay, Wind dir: WSW, Ave wind: 19 knts (g23)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R5 - 16/04

RO: Peter Griffiths (SSSC)

No starters from H'cap Class

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.16, Distance: Average Lap H'cap, Course: H(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 - 16/04

RO: Peter Griffiths (SSSC)

No starters from H'cap Class

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Course: H(s),S(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - 23/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Distance: Average Lap H'cap, Course: S(s),B(s),G(s), Wind dir: SE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 43.29 3 0.39.17 1.0

R8 - 23/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.40, Distance: Average Lap H'cap, Course: M(p),H(s),S(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 29.36 3 0.26.44 1.0

R9 - 30/04

RO: Alan Manson (SSSC)

Racing Cancelled - Strong SE wind with Surf on beach

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R10 - 30/04

RO: Alan Manson (SSSC)

Racing Cancelled - Strong SE wind with Surf on beach

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R11 - 07/05

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Very strong Northerly - No starters from Handicap Class

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: H(p),G(p),B(p),, Wind dir: N, Ave wind: 25-30 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R12 - 07/05

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Very strong Northerly - Race Cancelled after fleet decimated in first race!

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R13 - 21/05

RO: Paul Cook (TSC)

H.GREENER TANKARD - Race 1

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.14, Distance: Average Lap H'cap, Course: At Sea - Port hand Triangle in North Bay, Wind dir: SE, Ave wind: 3-6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5713 Colin Gardiner   1143 45.37 2 0.39.55 1.0
2 Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 47.27 2 0.45.38 2.0
3 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 OOD     4.0

R14 - 21/05

RO: Paul Cook (TSC0

H.GREENER TANKARD - Race 2

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Distance: Average Lap H'Cap, Course: At Sea - Port hand Triangle in North Bay, Wind dir: SSW, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5713 Colin Gardiner   1143 30.57 5 0.27.05 1.0
2 Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 28.36 5 0.27.30 2.0
3 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 OOD     4.0

R15 - 28/05

RO: Cliff English (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: G(p),B(p),2(p),R(p),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 9-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 48.43 2 0.46.37 1.0
2 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 1107 60.38 2 0.54.46 2.0
3 RS 400 519 John Brookes Donna Fountain 942 40.14 1 1.25.25 3.0
4 RS 400 810 Richard Fahey Corina Collington 942 OOD     13.0

R16 - 28/05

RO: Cliff English (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 9-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 33.49 2 0.32.22 1.0
2 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 1107 46.50 2 0.42.18 2.0
3 RS 400 519 John Brookes Donna Fountain 942 45.32 2 0.48.20 3.0
4 RS 400 810 Richard Fahey Corina Collington 942 OOD     13.0

LR - 04/06

RO: Peter Middlemiss (TSC)

THUNDER TROPHY - Long Race (Pursuit)

Start: Staggered Pursuit Race Start by reference to PY, Finishes: Place, Time: from 13.35, Distance: 180 min Pursuit Race, Course: B(p),C(s),S(p),W(p),G(s),2(p),R(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 5-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Miracle 3283 Neal Piper Mary Jane Piper 1210 1 1.0
2 59er / 49er 2016 Nathan Bachelor Adam Ovington 904 2 2.0
3 Solo 5713 Colin Gardiner   1143 3 3.0
4 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 4 4.0
5 Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 5 5.0
6 RS 800 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 6 6.0
7 RS 400 810 Richard Fahey Corina Collington 942 7 7.0
8 49er 060 Neil Schofield Richard Watson 710 8 8.0
9 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 9 9.0
10 Laser 2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 OOD 10.8

R18 - 11/06

RO: Ian Martin (SSSC)

Race cancelled due to strong winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Wind dir: W, Ave wind: 25-30 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R19 - 11/06

RO: Ian Martin (SSSC)

Race cancelled due to strong winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Wind dir: W, Ave wind: 25-30 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R20 - 18/06

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 47.40 4 0.45.37 1.0
2 Solo 5713 Clive Wilson   1143 42.19 3 0.49.22 2.0
3 GP 14 13838 Justin Smith Rachel Carr 1133 DNS     4.0

R21 - 18/06

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: B(p),2(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 46.05 3 0.44.06 1.0
2 GP 14 13838 Justin Smith Rachel Carr 1133 50.00 3 0.44.08 2.0
3 Solo 5713 Clive Wilson   1143 58.55 3 0.51.33 3.0

R22 - 25/06

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838 Justin Smith Rachel Carr 1133 37.34 4 0.33.09 1.0
2 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 DNF     3.0

R23 - 25/06

RO: Jonathan Hays (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: G(s),2(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 25 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 DNS 2.0
1 GP 14 13838 Justin Smith Rachel Carr 1133 DNS 2.0

R24 - 02/07

RO: Steve Lowe (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R25 - 02/07

RO: Steve Lowe (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R26 - 09/07

RO: Howard Steavenson (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Average Lap H'cap, Course: 2(p),1(s),M(s),R(s),W(p),C(p), Wind dir: WSW, Ave wind: 10-14 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 519 John Brookes Donna Fountain 942 55.23 3 0.58.48 1.0

R27 - 09/07

RO: Howard Steavenson (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 2

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Distance: Average Lap H'cap, Course: R(p),1(s),M(s),2(s),W(p),C(p), Wind dir: W then Variable, Ave wind: 10 < 4 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 519 John Brookes Donna Fountain 942 48.02 2 0.50.59 1.0

R28 - 16/07

RO; Phil Murray & Neil Schofield (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 59er / 49er 2016 Nathan Bachelor Adam Ovington 710 32.37 4 0.45.56 1.0
2 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 28.57 2 0.55.24 2.0
3 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 DNF     5.0
4 49er 060 Neil Schofield Richard Watson 710 OOD     13.1

R29 - 16/07

RO; Phil Murray & Neil Schofield (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: G(p),S(p),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 59er / 49er 2016 Nathan Bachelor Adam Ovington 904 34.08 4 0.37.45 1.0
2 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 DNS     4.0
2 L 4000 / L2000 4077 Anthomy Walton Phil Cowans 917 DNS     4.0
4 49er 060 Neil Schofield Richard Watson 710 OOD     13.1

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com