event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2017 - Late Summer Series

Enterprise Class - Golf Cup - Final Series Results

Overall

Sailed: 17, Discards: 8, To count: 9, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName R7 R8 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R28 R29 Total Nett
          20/08 20/08 03/09 03/09 10/09 10/09 17/09 17/09 17/09 24/09 24/09 01/10 01/10 08/10 08/10 29/10 29/10    
1st 21891   David Gebhard Jackie Gebhard (1.0) (1.0) (19.0) (19.0) (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (19.0) (19.0) 1.0 1.0 91.0 9.0
2nd 22504   Peter Wilkes David Barnett (2.0) (2.0) 1.0 1.0 (19.0) (19.0) (2.0) (2.0) 2.0 (3.0) (3.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 66.0 14.0
3rd 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 5.0 (19.0) (19.0) (19.0) 2.0 2.0 6.0 6.0 (19.0) 19.0 19.0 19.0 233.0 81.0
4th 22096   Ian Ainsworth Midge (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 7.0 6.0 5.0 5.0 5.0 (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 256.0 104.0
5th 18065   Coll Johnson Anna Karbowska (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 3.0 5.0 (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 277.0 125.0
6th 21646   Philip Murray Neil Schofield (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 4.0 1.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 14.3 14.3 19.0 19.0 280.6 128.6
7th 19166   Tim Aisbitt Steve Richards (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 7.0 6.0 5.0 (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 284.0 132.0
8th 22273   Nathan Bachelor Sarah Kincaid (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 1.0 3.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 289.0 137.0

R1 - 30/07

RO: James Henry (SSSC)

No starters from TSC Enterprise fleet (Bassenthwaite Week)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 20 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R2 - 30/07

RO: James Henry (SSSC)


No starters from TSC Enterprise fleet (Bassenthwaite Week)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: G(p),B(p),S(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 20knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R3 - 06/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

No Starters from TSC Ent fleet (Bass Week)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.05, Course: 2(s),R(s),W(s),1(s),C(p), Wind dir: WSW, Ave wind: 12 (g15) knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R4 - 06/08

RO: Howard Steavenson (TSC)


No Starters from TSC Ent fleet (Bass Week)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: 2(s),R(s),W(s),1(s),C(p), Wind dir: WSW, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R5 - 13/08

RO: Niall Graham & Mathew Burge

No Starters from TSC Enterprise Fleet

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),2(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 7-8 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R6 - 13/08

RO: Niall Graham & Mathew Burge

No Starters from TSC Enterprise Fleet

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 7-8 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R7 - 20/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.05, Course: R(p),S(s),G(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 7-9 nts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 46.12 2 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 54.49 2 2.0
3 22178   Adam Ovington Izzy Mowl OOD   19.0

R8 - 20/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: C(p),1(s),R(s),W(p)., Wind dir: W, Ave wind: 7-9 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 53.59 2 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 58.39 2 2.0
3 22178   Adam Ovington Izzy Mowl OOD   19.0

R9 - 27/08

Racing Abandoned by SSSC - No Race Officer or C'tee Boat

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R10 - 27/08

Racing Abandoned by SSSC - No Race Officer or C'tee Boat

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R11 - 03/09

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),, Wind dir: SSE, Ave wind: 14-16 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504   Peter Wilkes David Barnett 49.47 4 1.0

R12 - 03/09

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),, Wind dir: SSE, Ave wind: 14-16 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504   Peter Wilkes David Barnett 32.31 3 1.0

R13 - 10/09

RO: John Marshall (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(s),G(s),H(s), Wind dir: SW, Ave wind: 20-25knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22273   Nathan Bachelor Sarah Kincaid 38.30 5 1.0
2 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 43.35 5 2.0
3 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 44.10 5 3.0
4 21646   Philip Murray Neil Schofield 44.23 4 4.0

R14 - 10/09

RO: John Marshall (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(s),G(s),S(p),H(p), Wind dir: SW, Ave wind: 20-25 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21646   Philip Murray Neil Schofield 26.30 3 1.0
2 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 27.08 3 2.0
3 22273   Nathan Bachelor Sarah Kincaid 27.15 3 3.0
4 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose DNF   5.0

R15 - 17/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ROUND TABLE SHIELD - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 14-18 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 43.34 3 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 48.36 3 2.0
3 18065   Coll Johnson Anna Karbowska 40.49 2 3.0
4 22096   Ian Ainsworth Midge DNF   7.0
4 19166   Tim Aisbitt Steve Richards DNF   7.0
6 18126   Graeme Lee Ann Lee OOD   19.0

R16 - 17/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ROUND TABLE SHIELD - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 14-18 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 41.43 3 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 31.38 2 2.0
3 18065   Coll Johnson Anna Karbowska 31.38 1 3.0
4 22096   Ian Ainsworth Midge DNS   6.0
4 19166   Tim Aisbitt Steve Richards DNS   6.0
6 18126   Graeme Lee Ann Lee OOD   19.0

R17 - 17/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ROUND TABLE SHIELD - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 14-18 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 33.34 2 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 36.13 2 2.0
3 22096   Ian Ainsworth Midge DNS   5.0
3 18065   Coll Johnson Anna Karbowska DNS   5.0
3 19166   Tim Aisbitt Steve Richards DNS   5.0
6 18126   Graeme Lee Ann Lee OOD   19.0

R18 - 24/09

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(p),2(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 37.21 3 1.0
2 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 38.41 3 2.0
3 22504   Peter Wilkes David Barnett 42.10 3 3.0
4 22096   Ian Ainsworth Midge DNF   5.0

R19 - 24/09

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),2(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 38.38 3 1.0
2 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 43.27 3 2.0
3 22504   Peter Wilkes David Barnett 46.21 3 3.0
4 22096   Ian Ainsworth Midge DNS   5.0

R20 - 01/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(s),2(s),1(s),S(p),C(p), Wind dir: WSW, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 25.35 3 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 30.12 3 2.0
3 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose DNF   6.0
4 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll OOD   19.0
4 22895   Neal Piper Mary Jane Piper OOD   19.0

R21 - 01/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),2(s),1(s),S(p),X(p), Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 39.40 3 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 44.54 2 2.0
3 20518   Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose DNS   6.0
4 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll OOD   19.0
4 22895   Neal Piper Mary Jane Piper OOD   19.0

R22 - 08/10

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: B(p),M(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 4-7 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504   Peter Wilkes David Barnett 45.10 3 1.0
2 21646   Philip Murray Neil Schofield OOD   14.3
3 22151   Cathleen Swartzlose Chris Hylton OOD   19.0

R23 - 08/10

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.30, Course: B(p),M(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 4-7 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504   Peter Wilkes David Barnett 29.45 2 1.0
2 21646   Philip Murray Neil Schofield OOD   14.3
3 22151   Cathleen Swartzlose Chris Hylton OOD   19.0

R24 - 15/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Racing Cancelled - Wind too Strong

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R25 - 15/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Racing Cancelled - Wind too Strong

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R26 - 22/10

RO: Simon Thorpe (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R27 - 22/10

RO: Simon Thorpe (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Place Points

R28 - 29/10

RO: Simon Fay (TSC)

Hikely Cup - Race 1

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: M(s),2(s),B(p),S(p), Wind dir: N, Ave wind: 13-16 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 24.16 2 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 27.54 2 2.0

R29 - 29/10

RO: Simon Fay (TSC)

Hikeley Cup - Race 2

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: M(s),2(s),B(p),S(p), Wind dir: N, Ave wind: 13-16 knts
Rank SailNo Sail No HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 21891   David Gebhard Jackie Gebhard 37.15 3 1.0
2 22504   Peter Wilkes David Barnett 42.20 3 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com