event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2017 - Late Summer Series

All Classes - Final Series Results

Overall

Sailed: 23, Discards: 11, To count: 12, Rating system: PY, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R28 R29 Total Nett
            30/07 30/07 06/08 06/08 13/08 13/08 20/08 20/08 03/09 03/09 10/09 10/09 17/09 17/09 17/09 24/09 24/09 01/10 01/10 08/10 08/10 29/10 29/10    
1st RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 (14.0) (6.0) (43.0) (43.0) (6.0) (4.0) 1.0 1.0 (43.0) (43.0) 3.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (43.0) (43.0) 1.0 1.0 307.0 15.0
2nd Laser 211415 Ian Davis   1097 5.0 (6.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 (43.0) (43.0) 3.0 3.0 (43.0) (43.0) (8.0) (6.0) 6.0 5.0 3.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 3.0 2.0 400.0 36.0
3rd Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1097 4.0 (6.0) (6.0) (8.0) (6.0) (7.0) (5.0) 4.0 4.0 2.0 2.0 3.0 (18.0) (16.0) (14.0) 3.0 4.0 (43.0) (43.0) 4.0 3.0 2.0 3.0 210.0 38.0
4th Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 4.0 3.0 (5.0) (5.0) (43.0) (43.0) 5.0 5.0 4.0 4.0 (7.0) 3.0 4.0 2.0 4.0 4.0 4.0 407.0 46.0
5th Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1097 2.0 2.0 (43.0) (43.0) 2.0 7.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 2.0 3.0 3.0 (43.0) (43.0) 2.0 2.0 (43.0) 43.0 43.0 43.0 627.0 154.0
6th Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1097 3.0 6.0 (43.0) (43.0) 1.0 7.0 (43.0) (43.0) 1.0 4.0 (43.0) (43.0) 4.0 7.0 7.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 642.0 169.0
7th RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 (43.0) (43.0) 6.0 2.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 6.0 1.0 (43.0) (43.0) 9.0 8.0 8.0 (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 728.0 255.0
8th L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 3.0 8.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 7.0 13.0 14.0 (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 10.0 10.0 753.0 280.0
9th Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 4.0 6.0 (43.0) 43.0 43.0 2.0 2.0 9.0 11.0 43.0 43.0 43.0 43.0 765.0 292.0
10th RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   942 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 25.7 25.7 (43.0) (43.0) 10.0 9.0 11.0 (43.0) 43.0 9.0 3.0 43.0 43.0 43.0 43.0 781.4 308.4
11th RS Feva / Topper (Club Boat) 6 Mary Jane Piper   1240 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 3.0 2.0 1.0 43.0 43.0 43.0 43.0 5.0 5.0 43.0 43.0 790.0 317.0
12th Laser 120654 Kai Foyen   1097 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 2.0 2.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 6.0 4.0 5.0 (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 793.0 320.0
13th Laser Radial (Club Boat) / L2000 100164 Donna Fountain   1139 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 18.0 16.0 14.0 7.0 6.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 835.0 362.0
14th GP 14 13838 Justin Smith Rachell Carr 1133 1.0 1.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 13.0 12.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 844.0 371.0
15th Enterprise 22096 Ian Ainsworth 'Midge' 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 18.0 16.0 14.0 10.0 12.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 844.0 371.0
16th Enterprise / Solo 22859 Neal Piper   1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 34.6 34.6 1.0 1.0 43.0 43.0 888.2 415.2
17th Laser 165711 Gareth Fay   1097 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 3.0 2.0 34.9 34.9 891.8 418.8
18th Enterprise 21646 Philip Murray Neil Schofield 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 5.0 1.0 (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 35.0 35.0 43.0 43.0 893.0 420.0
19th Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 11.0 10.0 14.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 895.0 422.0
20th Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1139 6.0 6.0 35.6 35.6 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 900.2 427.2
21st Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 8.0 6.0 35.8 35.8 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 902.6 429.6
22nd Enterprise 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 1.0 2.0 (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 906.0 433.0
23rd Enterprise 19166 Tim Aisbitt Steve Richards 1113 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 18.0 16.0 14.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 908.0 435.0
23rd Laser Radial (Club Boat) 11 Robert Johnson   1139 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 18.0 16.0 14.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 908.0 435.0
25th L2000 21145 Chris Brooks Mike Shipway 1107 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 9.0 2.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 914.0 441.0
26th Laser (Club Boat) 100164 Andrew Viles   1097 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 6.0 5.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 914.0 441.0
27th Laser (Club Boat) 128853 Mathew Middlemiss   1097 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 7.0 6.0 (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 916.0 443.0
27th Laser (Club Boat) 102583 Philip Cowans   1097 7.0 6.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 916.0 443.0
29th Laser 157546 Jonathan Hayes   1097 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 2.0 12.0 (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 917.0 444.0
30th Laser 7705 Claire Leman   1097 9.0 6.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 918.0 445.0
31st Laser 210409 David Barnett   1097 10.0 6.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 919.0 446.0
32nd Laser (Club Boat) 100164 Patrick Bill   1097 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 6.0 11.0 (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) (43.0) 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 43.0 920.0 447.0

R1 - 30/07

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 20 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838 Justin Smith Rachell Carr 1133 45.47 4 0.40.25 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1097 38.29 3 0.46.46 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1139 40.27 3 0.47.21 3.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1097 39.12 3 0.47.39 4.0
5 Laser 211415 Ian Davis   1097 41.52 3 0.50.53 5.0
6 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1139 43.44 3 0.51.12 6.0
7 Laser (Club Boat) 102583 Philip Cowans   1097 44.17 3 0.53.49 7.0
8 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 42.26 3 0.54.08 8.0
9 Laser 7705 Claire Leman   1097 32.33 2 0.59.21 9.0
10 Laser 210409 David Barnett   1097 35.38 2 1.04.58 10.0
11 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 DNS     14.0

R2 - 30/07

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: G(p),B(p),S(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 20 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838 Justin Smith Rachell Carr 1133 32.00 4 0.28.15 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1097 36.22 3 0.44.12 2.0
3 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 DNS     6.0
3 Laser 211415 Ian Davis   1097 DNS     6.0
3 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1097 DNS     6.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1139 DNS     6.0
3 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1139 DNS     6.0
3 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 DNS     6.0
3 Laser (Club Boat) 102583 Philip Cowans   1097 DNS     6.0
3 Laser 7705 Claire Leman   1097 DNS     6.0
3 Laser 210409 David Barnett   1097 DNS     6.0

R3 - 06/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start For All, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Course: 2(s),R(s),W(s),1(s),C(p), Wind dir: WSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 211415 Ian Davis   1097 40.37 2 0.37.02 1.0
2 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 DNF     6.0
2 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 DNF     6.0
4 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1139 OOD     35.6
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 OOD     35.8

R4 - 06/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap, Course: 2(s),R(s),W(s),1(s),C(p), Wind dir: WSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 211415 Ian Davis   1097 40.23 2 0.36.49 1.0
2 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 37.00 2 0.39.17 2.0
3 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 DNS     8.0
4 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1139 OOD     35.6
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 OOD     35.8

R5 - 13/08

RO: Niall Graham & Mathew Burge (SSSC)

Start: One Start fo All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: S(p),2(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 7-8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1097 49.45 3 0.45.21 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1107 53.30 3 0.48.20 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis   1097 53.50 3 0.49.04 3.0
4 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 DNF     6.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 DNF     6.0
6 L2000 21145 Chris Brooks Mike Shipway 1107 DNS     9.0

R6 - 13/08

RO: Niall Graham & Mathew Burge (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Distance: Average Lap H'cap, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 7-8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 211415 Ian Davis   1097 42.44 5 0.38.57 1.0
2 L2000 21145 Chris Brooks Mike Shipway 1107 40.23 4 0.45.36 2.0
3 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 DNF     4.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 DNS     7.0
4 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1107 DNS     7.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1097 DNS     7.0

R7 - 20/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.05, Distance: Average Lap H'cap, Course: R(p),S(s),G(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 46.12 2 0.41.31 1.0
2 Laser 120654 Kai Foyen   1097 49.52 2 0.45.27 2.0
3 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 54.05 2 0.48.51 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 54.49 2 0.49.15 4.0
5 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 51.05 2 0.55.42 5.0
6 Laser (Club Boat) 100164 Patrick Bill   1097 33.11 1 1.00.30 6.0
7 Laser 142791 Tom Herron   1097 OOD     43.0
7 Enterprise 22178 Adam Ovington   1113 OOD     43.0

R8 - 20/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: C(p),1(s),R(s),W(p)., Wind dir: W, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 53.59 3 0.48.30 1.0
2 Laser 120654 Kai Foyen   1097 56.08 3 0.51.10 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 58.39 3 0.52.42 3.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 58.00 3 1.03.15 4.0
5 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 DNF     8.0
6 Laser (Club Boat) 100164 Patrick Bill   1097 DNS     11.0
7 Laser 142791 Tom Herron   1097 OOD     43.0
7 Enterprise 22178 Adam Ovington   1113 OOD     43.0

R9 - 27/08

Racing Abandoned by SSSC - No Race Officer or C'tee Boat

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R10 - 27/08

Racing Abandoned by SSSC - No Race Officer or C'tee Boat

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R11 - 03/09

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),, Wind dir: SSE, Ave wind: 14-16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1139 45.51 4 0.40.15 1.0
2 Laser 157546 Jonathan Hayes   1097 46.16 4 0.42.11 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis   1097 46.48 4 0.42.40 3.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1240 41.09 3 0.44.15 4.0
5 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 49.47 4 0.44.44 5.0
6 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 44.33 4 0.47.18 6.0
7 Laser (Club Boat) 128853 Mathew Middlemiss   1097 40.01 3 0.48.38 7.0
8 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   942 OOD     25.7
9 RS 200 269 Dick Ayling Sam Heaney 1047 OOD     43.0
9 Laser 139857 Jonny Holliday   1097 OOD     43.0
9 Laser 164853 Jonathon Deacon   1097 OOD     43.0

R12 - 03/09

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),, Wind dir: SSE, Ave wind: 14-16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 36.12 4 0.38.26 1.0
2 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1240 36.48 3 0.39.34 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis   1097 34.40 3 0.42.08 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1139 36.51 3 0.43.08 4.0
5 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 37.31 3 0.44.57 5.0
6 Laser (Club Boat) 128853 Mathew Middlemiss   1097 38.33 3 0.46.51 6.0
7 Laser 157546 Jonathan Hayes   1097 DNF     12.0
8 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   942 OOD     25.7
9 RS 200 269 Dick Ayling Sam Heaney 1047 OOD     43.0
9 Laser 139857 Jonny Holliday   1097 OOD     43.0
9 Laser 164853 Jonathon Deacon   1097 OOD     43.0

R13 - 10/09

RO: John Marshall (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: B(s),G(s),H(s), Wind dir: SW, Ave wind: 20-25 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid 1113 38.30 5 0.34.35 1.0
2 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 40.50 5 0.36.53 2.0
3 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 43.35 5 0.39.10 3.0
4 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 44.10 5 0.39.41 4.0
5 Enterprise 21646 Philip Murray Neil Schofield 1113 44.23 4 0.49.51 5.0

R14 - 10/09

RO: John Marshall (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'cap, Course: B(s),G(s),S(p),H(p), Wind dir: SW, Ave wind: 20-25 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21646 Philip Murray Neil Schofield 1113 26.30 3 0.23.49 1.0
2 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid 1113 27.15 3 0.24.29 2.0
3 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 33.45 3 0.30.29 3.0
4 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 810 27.08 3 0.33.30 4.0
5 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 DNF     6.0

R15 - 17/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 14-18 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 43.34 3 0.39.09 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1097 44.24 3 0.40.28 2.0
3 RS Feva / Topper (Club Boat) 6 Mary Jane Piper   1240 50.36 3 0.40.48 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1097 45.32 3 0.41.30 4.0
5 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 48.36 3 0.43.40 5.0
6 Laser 120654 Kai Foyen   1097 48.52 3 0.44.33 6.0
7 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 49.23 3 0.44.37 7.0
8 Laser 211415 Ian Davis   1097 48.58 3 0.44.38 8.0
9 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 42.32 3 0.45.09 9.0
10 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   942 48.07 3 0.51.05 10.0
11 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 40.49 2 0.55.01 11.0
12 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 DNF     18.0
12 Laser Radial (Club Boat) / L2000 100164 Donna Fountain   1139 DNF     18.0
12 Enterprise 22096 Ian Ainsworth 'Midge' 1113 DNF     18.0
12 Enterprise 19166 Tim Aisbitt Steve Richards 1113 DNF     18.0
12 Laser Radial (Club Boat) 11 Robert Johnson   1139 DNF     18.0
17 Enterprise 18126 Graeme Lee Ann Lee 1113 OOD     43.0

R16 - 17/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 14-18 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 41.43 3 0.37.29 1.0
2 RS Feva / Topper (Club Boat) 6 Mary Jane Piper   1240 31.28 2 0.38.04 2.0
3 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1097 43.58 3 0.40.05 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen   1097 44.23 3 0.40.28 4.0
5 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 31.28 2 0.42.24 5.0
6 Laser 211415 Ian Davis   1097 31.35 2 0.43.11 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1097 31.48 2 0.43.29 7.0
8 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 41.31 3 0.44.04 8.0
9 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   942 42.00 2 1.06.53 9.0
10 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 31.38 1 1.25.16 10.0
11 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 DNF     13.0
12 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 DNS     16.0
12 Laser Radial (Club Boat) / L2000 100164 Donna Fountain   1139 DNS     16.0
12 Enterprise 22096 Ian Ainsworth 'Midge' 1113 DNS     16.0
12 Enterprise 19166 Tim Aisbitt Steve Richards 1113 DNS     16.0
12 Laser Radial (Club Boat) 11 Robert Johnson   1139 DNS     16.0
17 Enterprise 18126 Graeme Lee Ann Lee 1113 OOD     43.0

R17 - 17/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 14-18 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Feva / Topper (Club Boat) 6 Mary Jane Piper   1240 35.48 2 0.28.52 1.0
2 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 33.34 2 0.30.10 2.0
3 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1097 35.30 2 0.32.22 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 36.13 2 0.32.32 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen   1097 35.59 2 0.32.48 5.0
6 Laser 211415 Ian Davis   1097 37.19 2 0.34.01 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes   1097 38.08 2 0.34.46 7.0
8 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 37.27 2 0.39.45 8.0
9 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   943 DNF     11.0
10 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 DNS     14.0
10 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1107 DNS     14.0
10 Laser Radial (Club Boat) / L2000 100164 Donna Fountain   1139 DNS     14.0
10 Enterprise 22096 Ian Ainsworth 'Midge' 1113 DNS     14.0
10 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 DNS     14.0
10 Enterprise 19166 Tim Aisbitt Steve Richards 1113 DNS     14.0
10 Laser Radial (Club Boat) 11 Robert Johnson   1139 DNS     14.0
17 Enterprise 18126 Graeme Lee Ann Lee 1113 OOD     43.0

R18 - 24/09

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(p),2(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 37.21 3 0.33.33 1.0
2 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 38.41 3 0.34.45 2.0
3 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 40.19 3 0.36.25 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 42.10 3 0.37.53 4.0
5 Laser 211415 Ian Davis   1097 42.36 3 0.38.50 5.0
6 Laser (Club Boat) 100164 Andrew Viles   1097 33.09 2 0.45.20 6.0
7 Laser Radial (Club Boat) / L2000 100164 Donna Fountain   1107 38.53 2 0.52.41 7.0
8 Enterprise 22096 Ian Ainsworth 'Midge' 1113 DNF     10.0
9 GP 14 13838 Justin Smith Rachell Carr 1133 DNS     13.0
10 Laser 139857 Jonny Holliday   1097 OOD     43.0

R19 - 24/09

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: B(p),2(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 38.38 3 0.34.43 1.0
2 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 43.27 3 0.39.02 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis   1097 43.04 3 0.39.16 3.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 34.00 2 0.46.04 4.0
5 Laser (Club Boat) 100164 Andrew Viles   1097 34.28 2 0.47.08 5.0
6 Laser Radial (Club Boat) / L2000 100164 Donna Fountain   1107 44.13 2 0.59.55 6.0
7 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 46.21 2 1.02.28 7.0
8 GP 14 13838 Justin Smith Rachell Carr 1133 DNS     12.0
8 Enterprise 22096 Ian Ainsworth 'Midge' 1113 DNS     12.0
10 Laser 139857 Jonny Holliday   1097 OOD     43.0

R20 - 01/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: H(s),2(s),1(s),S(p),C(p), Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 25.35 2 0.22.59 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1139 29.18 2 0.25.43 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 30.12 2 0.27.08 3.0
4 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 DNF     9.0
4 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   1097 DNF     9.0
6 Enterprise / Solo 22859 Neal Piper   1113 OOD     34.6
7 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     43.0
7 Enterprise 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1113 OOD     43.0

R21 - 01/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Average Lap H'Cap, Course: H(s),2(s),1(s),S(p),X(p), Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 39.40 3 0.35.38 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway   1139 42.40 3 0.37.28 2.0
3 RS 400 / Laser 810 Richard Fahey   1097 47.25 3 0.43.13 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 44.54 2 1.00.31 4.0
5 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose 1113 DNS     11.0
6 Enterprise / Solo 22859 Neal Piper   1113 OOD     34.6
7 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     43.0
7 Enterprise 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1113 OOD     43.0

R22 - 08/10

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Distance: Average Lap H'Cap, Course: B(p),M(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 4-7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Solo 22859 Neal Piper   1143 45.22 3 0.39.41 1.0
2 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 45.10 3 0.40.35 2.0
3 Laser 165711 Gareth Fay   1097 44.36 3 0.40.39 3.0
4 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 40.57 3 0.44.39 4.0
5 RS Feva / Topper (Club Boat) 6 Mary Jane Piper   1347 33.52 1 1.15.26 5.0
6 Enterprise 21646 Philip Murray Neil Schofield 1113 OOD     35.0
7 Enterprise 22151 Cathleen Swartzlose   1113 OOD     43.0

R23 - 08/10

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.30, Distance: Average Lap H'Cap, Course: B(p),M(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 4-7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Solo 22859 Neal Piper   1143 26.58 2 0.23.36 1.0
2 Laser 165711 Gareth Fay   1097 26.35 2 0.24.14 2.0
3 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 917 24.19 2 0.26.31 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 29.45 2 0.26.44 4.0
5 RS Feva / Topper (Club Boat) 6 Mary Jane Piper   1347 18.42 1 0.27.46 5.0
6 Enterprise 21646 Philip Murray Neil Schofield 1113 OOD     35.0
7 Enterprise 22151 Cathleen Swartzlose   1113 OOD     43.0

R24 - 15/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Racing Cancelled - Wind too Strong

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'Cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R25 - 15/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Racing Cancelled - Wind too Strong

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'Cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R26 - 22/10

RO: Simon Thorpe (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'Cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R27 - 22/10

RO: Simon Thorpe (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: Average Lap H'Cap
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R28 - 29/10

RO: Simon Fay (TSC)

TSC Trophy Day - Race 1

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Average Lap H'Cap, Course: M(s),2(s),B(p),S(p), Wind dir: N, Ave wind: 13-16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 24.16 2 0.21.48 1.0
2 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 26.02 2 0.23.31 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis   1097 27.00 2 0.24.37 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 27.54 2 0.25.04 4.0
5 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1135 DNS     10.0
6 Laser 165711 Gareth Fay   1097 OOD     34.9
7 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 OOD     43.0

R29 - 29/10

RO: Simon Fay (TSC)

TSC Trophy Day - Race 2

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Distance: Average Lap H'Cap, Course: M(s),2(s),B(p),S(p), Wind dir: N, Ave wind: 13-16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 / Enterprise 37 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 37.15 3 0.33.28 1.0
2 Laser 211415 Ian Davis   1097 39.54 3 0.36.22 2.0
3 Laser (Club Boat) / L2000 / L4000 / Fe 143480 Anthony Walton Philip Cowans 1107 41.05 3 0.37.07 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 42.21 3 0.38.03 4.0
5 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1135 DNS     10.0
6 Laser 165711 Gareth Fay   1097 OOD     34.9
7 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 OOD     43.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 43
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com