event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2017 SunUp-SunDown Series

Handicap Class - Final Results

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
29/03
R2
05/04
R4
30/08
R5
06/09
R6
13/09
Total Nett
1st RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 (2.0) 1.0 (6.0) 1.0 1.0 11.0 3.0
2nd Laser Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 1.0 2.0 3.0 (9.0) (9.0) 24.0 6.0
3rd RS Feva XL 8 MaryJane Piper Neal Piper 1240 (9.0) (9.0) 2.0 2.0 2.0 24.0 6.0
4th RS 200 269 Dick Ayling Sam Heaney 1047 (9.0) (9.0) 4.0 9.0 3.0 34.0 16.0
5th GP 14 13838 Justin Smith   1133 (9.0) (9.0) 1.0 9.0 9.0 37.0 19.0
6th L 2000 21244 Terry Whatson Cathleen Schwarzlose 1107 (9.0) (9.0) 9.0 3.0 9.0 39.0 21.0
7th RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 7.0 (9.0) 5.0 (9.0) 9.0 39.0 21.0
8th L 4000 4077 Anthony Walton Phil Cowan 917 (9.0) 9.0 (9.0) 9.0 9.0 45.0 27.0

R1 - 29/03 at 18.00

RO: Colin Gardiner (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.05, Distance: Av Lap Handicap, Course: 1(s),2(p),M(p),W(p),C(p), Wind dir: SSW, Ave wind: 9 knts (g15)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 61.53 3 0.59.13 1.0
2 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 56.07 3 0.59.34 2.0
3 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 OOD     7.0

R2 - 05/04 at 18.30

RO: Cliff English (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.45, Distance: Av Lap Handicap, Course: G(st),S(p),H(p),B(s),Gate, Wind dir: NNW, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 35.40 3 0.37.52 1.0
2 Laser Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 39.58 3 0.38.15 2.0
3 L 4000 4077 Anthony Walton Phil Cowan 917 OOD     9.0

R3 - 12/04 at 18.30

RO: Alan Baker (TSC)

No Starters from Handicap Class
[blowing dogs off chains!]

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap Handicap, Course: R(p),M(p),S(p),G(s),H(p), Wind dir: WNW, Ave wind: 23 knts [max recorded gust: 32 knt!s]
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - 30/08 at 18.30

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Start: 2nd Start for H'Cap, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35, Distance: Av Lap Handicap, Course: G(s),2(s),H(s),B(p),S(p), Wind dir: W, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838 Justin Smith   1133 39.21 3 0.46.18 1.0
2 RS Feva XL 8 MaryJane Piper Neal Piper 1240 43.32 3 0.46.49 2.0
3 Laser Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1045 38.19 3 0.48.53 3.0
4 RS 200 269 Dick Ayling Sam Heaney 1047 39.06 3 0.49.48 4.0
5 RS 400 519 John Brookes James Brookes 942 47.28 4 0.50.23 5.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 47.29 4 0.50.24 6.0

R5 - 06/09 at 18.30

RO: Alan Baker (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35, Distance: Av Lap Handicap, Course: R(p),H(s),M(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 8-12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 38.35 2 0.40.58 1.0
2 RS Feva XL 8 MaryJane Piper Neal Piper 1240 51.28 2 0.41.30 2.0
3 L 2000 21244 Terry Whatson Cathleen Schwarzlose 1107 49.22 2 0.44.36 3.0

R6 - 13/09 at 18.00

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 18.00, Distance: Av Lap Handicap, Course: C(p),!(s),R(s),W(s), Wind dir: NW, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 49.05 3 0.52.06 1.0
2 RS Feva XL 8 MaryJane Piper Neal Piper 1240 43.34 2 0.52.42 2.0
3 RS 200 269 Dick Ayling Sam Heaney 1047 57.41 3 0.55.06 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 9
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com