event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Early Summer Sunday Series

TSC All Classes

Overall

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Points
                25/03 25/03 01/04 01/04 08/04 08/04 15/04 15/04 22/04 22/04  
1st Enterprise 20518   Colin Gardiner Peter Middlemiss 1116 TSC 1.0 1.0 (29.0) (29.0) 1.0 1.0 (29.0) (29.0) (5.0) 1.0 5.0
2nd Laser 7705   Claire Leman   1098 TSC 4.0 5.0 1.0 (6.0) 2.0 2.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 14.0
3rd RS 400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 2.0 3.0 (29.0) (29.0) (4.0) (4.0) 3.0 2.0 4.0 (5.0) 14.0
4th L 4000 / L 2000 4077 21145 Anthony Walton Chris Mayes 917 TSC 10.0 11.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (12.0) 10.0 2.0 4.0 37.0
5th Laser 159433   Mike Shipway   1098 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 2.0 3.0 3.0 2.0 39.0
6th Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC (29.0) (29.0) 2.0 1.0 (29.0) (29.0) 4.0 4.0 (29.0) 29.0 40.0
7th Enterprise 22096   Ian Ainsworth Mijan Jaiqirdar 1116 TSC (29.0) (29.0) 9.0 9.0 (29.0) (29.0) 9.0 (10.0) 9.0 8.0 44.0
8th RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 6.0 6.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 5.0 6.0 (29.0) 29.0 52.0
9th Laser Radial (Club Boat) 128853   Cathleen Schwartzlose   1142 TSC 7.0 10.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 9.0 8.0 63.0
10th Laser 166381   Joric Gebhard   1098 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 1.0 1.0 29.0 29.0 89.0
11th RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 1.0 3.0 91.0
12th Enterprise 22695   Alan Baker Caroline Kelly 1116 TSC 3.0 4.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 94.0
13th Laser 165711   Gareth Fay   1098 TSC (29.0) (29.0) 6.0 5.0 (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 98.0
13th Scorpion 1971   Simon Fay Gareth Fay 1036 TSC (29.0) (29.0) 6.0 5.0 (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 98.0
15th RS 400 519   John Brookes Donna Fountain 942 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 7.0 5.0 29.0 29.0 99.0
16th RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 11.0 2.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 100.0
17th Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1051 TSC 5.0 10.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 102.0
18th Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 8.0 7.0 29.0 29.0 102.0
19th Laser 120654   Kai Foyen   1098 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 6.0 10.0 29.0 29.0 103.0
20th Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 9.0 7.0 103.0
21st GP 14 13838   Justin Smith Rachell Carr 1116 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 10.0 8.0 105.0
22nd L 2000 21244   Paul Cook Terry Whatson 1109 TSC 10.0 10.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 107.0
23rd Enterprise 22199   Peter Middlemiss Christine Middlemiss 1116 TSC (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 12.0 9.0 29.0 29.0 108.0

R9 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(p),B(p),2(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 34.54 4 0.37.03 1.0
2 L 4000 / L 2000 4077 21145 Anthony Walton Chris Mayes 1108 TSC 34.40 3 0.41.43 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway   1098 TSC 35.42 3 0.43.21 3.0
4 RS 400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 33.14 3 0.47.02 4.0
5 Enterprise 20518   Colin Gardiner Peter Middlemiss 1116 TSC 42.09 3 0.50.22 5.0
6 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Mijan Jaiqirdar 1116 TSC DNF     9.0
6 Laser Radial (Club Boat) 128853   Cathleen Schwartzlose   1142 TSC DNF     9.0
6 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC OOD     9.0
9 GP 14 13838   Justin Smith Rachell Carr 1116 TSC DNS     10.0

R10 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: G(p),S(s),B(s),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518   Colin Gardiner Peter Middlemiss 1116 TSC 41.50 3 0.37.29 1.0
2 Laser 159433   Mike Shipway   1098 TSC 42.09 3 0.38.23 2.0
3 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 36.58 3 0.39.15 3.0
4 L 4000 / L 2000 4077 21145 Anthony Walton Chris Mayes 1108 TSC 29.06 2 0.39.24 4.0
5 RS 400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 37.17 3 0.39.35 5.0
6 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC OOD     7.0
7 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Mijan Jaiqirdar 1116 TSC DNS     8.0
7 Laser Radial (Club Boat) 128853   Cathleen Schwartzlose   1142 TSC DNS     8.0
7 GP 14 13838   Justin Smith Rachell Carr 1116 TSC DNS     8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 29
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com