event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Early Summer Sunday Series

Enterprise Class - Summer Points Cup

Overall

Sailed: 17, Discards: 8, To count: 9, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R21 R22 LR Points
        25/03 25/03 08/04 08/04 15/04 15/04 22/04 22/04 29/04 29/04 13/05 13/05 20/05 20/05 03/06 03/06 10/06  
1st 20518 Colin Gardiner Terry Whatson (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 (12.0) (12.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (12.0) (12.0) 1.0 1.0 (12.0) 9.0
2nd 22504 Peter Wilkes David Barnett (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 1.0 1.0 (12.0) (12.0) 3.0 2.0 (12.0) (12.0) 1.0 1.0 3.0 3.0 12.0 27.0
3rd 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 2.0 4.0 3.0 3.0 2.0 4.0 (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 2.0 2.0 12.0 34.0
4th 22695 Alan Baker Ruth Bromley 2.0 2.0 (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 1.0 77.0
5th 22273 Philip Murray Matthew Murray (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 2.0 2.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 88.0
6th 21891 David Gebhard Jackie Gebhard (12.0) (12.0) 3.0 3.0 (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 90.0
7th 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 2.0 98.0

R1 - 25/03

PRO: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),(Gate), Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 40.25 3 1.0
2 22695 Alan Baker Ruth Bromley 42.34 3 2.0

R2 - 25/03

PRO: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: G(p),M(p),H(s),S(s)),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 42.03 4 1.0
2 22695 Alan Baker Ruth Bromley 45.03 4 2.0

R3 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: A(p),R(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R4 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: M(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R5 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 5-8 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 31.55 5 1.0
2 21891 David Gebhard Jackie Gebhard DNS   3.0

R6 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 36.18 6 1.0
2 21891 David Gebhard Jackie Gebhard DNF   3.0

R7 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 46.16 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose 47.58 3 2.0
3 22199 Peter Middlemiss Christine Middlemiss OOD   12.0

R8 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 47.22 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose DNS   4.0
3 22199 Peter Middlemiss Christine Middlemiss OOD   12.0

R9 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(p),B(p),2(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 42.09 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose DNF   3.0

R10 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: G(p),S(s),B(s),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 41.50 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose DNS   3.0

R11 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: N(p),1(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 38.58 2 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose 42.35 2 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett 44.09 2 3.0

R12 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: N(p),1(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 38.13 2 1.0
2 22504 Peter Wilkes David Barnett 42.40 2 2.0
3 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose DNS   4.0

R13 - 06/05

PRO: Alan Manson [SSSC]

No Startes from Enterprise fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.45, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R14 - 06/05

PRO: Alan Hanson [SSSC]

No Startes from Enterprise fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 16.00, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R15 - 13/05

FRIARS CUP - Race 1

PRO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: 1(p),C(s),W(s),A(p), Wind dir: ENE, Ave wind: 4 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 28.36 1 1.0
2 22273 Philip Murray Matthew Murray 31.57 1 2.0

R16 - 13/05

FRIARS CUP - Race 2

PRO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),1(s),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 29.28 2 1.0
2 22273 Philip Murray Matthew Murray 30.41 2 2.0

R17 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: B(p;),H(s),S(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 39.42 3 1.0

R18 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),2(s),1(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 55.35 4 1.0

R19 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet - B/hol weekend

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R20 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet - B/hol weekend

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: 1(s),H(s),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R21 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 5 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 35.29 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose 38.04 3 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett 38.31 3 3.0
4 18065 Coll Johnson Shuna Johnson OOD   12.0

R22 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Terry Whatson 43.08 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Cathleen Schwartlose 44.50 3 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett 45.28 3 3.0
4 18065 Coll Johnson Shuna Johnson OOD   12.0

LR - 10/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

LEDA CUP - Long Race [Pursuit]

Start: Staggered Pursuit Race Start by reference to PY, Finishes: Place, Time: 2.13pm, Distance: 180 min Pursuit Race, Course: Large Triangle at sea, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points
1 22695 Alan Baker Ruth Bromley 1 1.0
2 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy 2 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 12
DNFStarted but did not finish 3
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa 12



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com