event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 Wednesday Evening Series

Enterprise Class - Tamboo Trophy

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Points
          18/04 25/04 02/05 09/05 16/05 23/05 30/05 06/06 13/06  
1st 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC (3.0) (2.0) (3.0) (19.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0
2nd 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 1.0 1.0 2.0 1.0 (19.0) (19.0) 1.3 (19.0) (19.0) 6.3
3rd 22695 Alan Baker Clair Walton TSC 2.0 (19.0) 2.0 (2.0) (2.0) 2.0 2.0 2.0 (19.0) 10.0
4th 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss TSC (19.0) 3.0 6.0 (19.0) (19.0) (19.0) 3.8 4.0 2.0 18.8
5th 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC (19.0) 7.3 (19.0) (19.0) 4.0 3.0 (19.0) 3.0 19.0 36.3
6th 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid TSC 2.0 (19.0) 1.0 (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 60.0
7th 18065 Coll Johnson Shuna Johnson TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 4.0 19.0 19.0 4.0 65.0
8th 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy TSC 4.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 5.0 19.0 66.0
9th 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 13.7 19.0 13.7 3.0 68.4
10th 19166 Steve Richards Keith Milburn TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 5.0 19.0 19.0 15.5 77.5
11th 22273 Clive Wilson Adam Ovington TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 19.0 19.0 19.0 19.0 79.0
12th 22072 Eric Harrison Richard Harrison TSC 7.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 83.0

R1 - 18/04

RO: Alan Baker (TSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.00, Course: H(s),R(p),B(p),1(p),A(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12-14 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 42.18 2 1.0
2 22695 Alan Baker Clair Walton TSC OOD   2.0
2 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid TSC 43.19 2 2.0
4 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 43.47 2 3.0
5 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy TSC 50.35 2 4.0
6 22072 Eric Harrison Richard Harrison TSC DNF   7.0

R2 - 25/04

PRO: Ian Martin (SSSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.05, Course: G(p),B(p),1(p),2(p),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 15-17 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 45.03 3 1.0
2 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 45.47 3 2.0
3 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss TSC 50.22 3 3.0
4 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC OOD   7.3

R3 - 02/05

RO: Alan Baker (TSC)

Start: 1st Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.00, Course: 2(p),P(s),H(s),N(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid TSC 47.20 2 1.0
2 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 48.08 2 2.0
2 22695 Alan Baker Clair Walton TSC OOD   2.0
4 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 48.21 2 3.0
5 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss TSC DNS   6.0

R4 - 09/05

PRO: Ken Ward (SSSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.05, Course: M(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 52.17 3 1.0
2 22695 Alan Baker Clair Walton TSC 54.10 3 2.0
3 19166 Gordon Fletcher Steve Richards TSC OOD   19.0

R5 - 16/05

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.05, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 8-10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 63.44 3 1.0
2 22695 Alan Baker Clair Walton TSC 67.13 3 2.0
3 22273 Clive Wilson Adam Ovington TSC 68.58 3 3.0
4 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 71.22 3 4.0

R6 - 23/05

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.15, Course: H(p),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 50.58 3 1.0
2 22695 Alan Baker Clair Walton TSC 53.14 3 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 58.50 3 3.0
4 18065 Coll Johnson Shuna Johnson TSC 45.20 2 4.0
5 19166 Steve Richards Keith Milburn TSC 51.45 2 5.0
6 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC OOD   13.7

R7 - 30/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.00, Course: G(s),M(s),S(p),H(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 8-10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 45.24 3 1.0
2 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC OOD   1.3
3 22695 Alan Baker Clair Walton TSC 48.44 3 2.0
4 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss TSC OOD   3.8

R8 - 06/06

RO; Peter Griffith (SSSC)

Start: First Start with Lasers, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7-8 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 52.45 3 1.0
2 22695 Alan Baker Clair Walton TSC 54.49 3 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 55.45 3 3.0
4 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss TSC 58.26 3 4.0
5 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy TSC 44.44 2 5.0
6 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC OOD   13.7

R9 - 13/06

RO: Eve Wyatt

Start: First Start with Lasers, Finishes: Place, Time: 19.15, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 55.10 4 1.0
2 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss TSC 64.00 4 2.0
3 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC 64.11 4 3.0
4 18065 Coll Johnson Shuna Johnson TSC 57.20 3 4.0
5 19166 Steve Richards Keith Milburn TSC OOD   15.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish 7
DNSCame to the start area but did not start 6
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com