event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 Wednesday Evening Series

Laser Class - Gloucester Goblet

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Points
            18/04 25/04 02/05 09/05 16/05 23/05 30/05 06/06 13/06  
1st Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 1.0 (12.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (12.0) 1.0 (2.0) 5.0
2nd Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC (12.0) 1.0 (4.0) 1.0 (12.0) 2.0 2.0 3.0 (12.0) 9.0
3rd Laser 68807 Loz Young 1098 TSC (12.0) (12.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 (12.0) (12.0) 10.0
4th Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 12.0 4.0 1.0 41.0
5th Laser (Club Boat) 100164 Rob 'Powerboat' 1098 TSC (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 2.0 12.0 12.0 12.0 12.0 50.0
5th Laser 151232 John Pitkethly 1098 TSC (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 12.0 2.0 12.0 50.0
7th Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 TSC (12.0) (12.0) (12.0) 4.0 10.0 (12.0) 12.0 12.0 12.0 50.0
7th Laser 210409 David Barnett 1098 TSC (12.0) 10.0 (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 4.0 12.0 12.0 50.0
9th Laser (Club Boat) 143480 Simon Fay 1098 TSC (12.0) (12.0) (12.0) (12.0) 12.0 12.0 3.0 12.0 12.0 51.0

R1 - 18/04

RO: Alan Baker (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(s),R(p),B(p),1(p),A(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12-14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 42.00 2 0.38.15 1.0

R2 - 25/04

PRO: Ian Martin (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(p),B(p),1(p),2(p),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 15-17 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 48.19 3 0.44.00 1.0
2 Laser 210409 David Barnett 1098 TSC OOD     10.0

R3 - 02/05

RO: Alan Baker (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: 2(p),P(s),H(s),N(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 52.53 2 0.48.10 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 52.58 2 0.48.14 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC DNF     4.0

R4 - 09/05

PRO: Ken Ward (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: M(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 52.32 3 0.47.51 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 53.15 3 0.48.30 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 53.18 3 0.48.33 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 TSC 56.47 3 0.51.43 4.0

R5 - 16/05

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 63.42 3 0.58.01 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC OOD     2.0
2 Laser (Club Boat) 100164 Rob 'Powerboat' 1098 TSC 51.18 2 1.10.05 2.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 TSC OOD     10.0
5 Laser Radial 51230 Marlies Weileder 1142 TSC OOD     12.0

R6 - 23/05

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: H(p),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 55.18 3 0.50.22 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 56.05 3 0.51.05 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 56.23 3 0.51.21 3.0

R7 - 30/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(s),M(s),S(p),H(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 47.37 3 0.43.22 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 50.15 3 0.45.46 2.0
3 Laser (Club Boat) 143480 Simon Fay 1098 TSC 50.38 3 0.46.07 3.0
4 Laser 210409 David Barnett 1098 TSC 56.20 3 0.51.18 4.0

R8 - 06/06

RO; Peter Griffith (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7-8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 54.30 3 0.49.38 1.0
2 Laser 151232 John Pitkethly 1098 TSC 55.55 3 0.50.56 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 56.05 3 0.51.05 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC 56.30 3 0.51.27 4.0

R9 - 13/06

RO: Eve Wyatt

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC 58.47 4 0.53.32 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1142 TSC 62.15 4 0.54.31 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 12
DNFStarted but did not finish 4
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com