event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 Wednesday Evening Series

All Classes

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Points
                18/04 25/04 02/05 09/05 16/05 23/05 30/05 06/06 13/06  
1st RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 1.0 (3.0) (4.0) 2.0 2.0 (5.0) 1.8 2.0 (5.0) 8.8
2nd RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Philip Murray 942 TSC (4.0) (42.0) 3.0 (42.0) 1.0 1.0 2.0 (4.0) 4.0 11.0
2nd RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 3.0 (4.0) 1.0 (7.0) (42.0) 4.0 (42.0) 1.0 2.0 11.0
4th Enterprise 20518   Colin Gardiner Olly Whitling 1116 TSC (5.0) (5.0) 5.0 (42.0) 3.0 2.0 1.0 (6.0) 1.0 12.0
5th GP14 13838   Justin Smith   1133 TSC (6.0) 2.0 6.0 (42.0) (42.0) (42.0) 3.0 3.0 3.0 17.0
6th Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC (7.0) 1.0 7.0 1.0 4.0 (42.0) (42.0) 5.0 (8.0) 18.0
7th Enterprise 22695   Alan Baker Claire Walton 1116 TSC 4.3 (42.0) 4.3 5.0 (6.0) 3.0 5.0 (7.0) (42.0) 21.6
8th Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 TSC 2.0 (42.0) (8.0) 6.0 5.0 7.0 (42.0) (8.0) 7.0 27.0
9th Laser 68807   Loz Young   1098 TSC (42.0) (42.0) 9.0 4.0 7.0 11.0 4.0 (42.0) (42.0) 35.0
10th Laser 159433   Mike Shipway   1098 TSC (42.0) 6.0 (14.0) 3.0 (42.0) 10.0 6.0 13.0 (42.0) 38.0
11th RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC (12.0) 8.0 (14.0) 9.0 8.0 (42.0) 10.0 10.0 (42.0) 45.0
12th RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC (13.0) (42.0) 10.0 (42.0) (42.0) 12.0 8.0 9.0 9.0 48.0
13th Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 TSC 13.0 (42.0) (42.0) 11.0 11.1 6.0 (42.0) 14.5 (42.0) 55.6
14th RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC (42.0) (42.0) (42.0) 14.0 (42.0) 9.0 9.0 16.0 12.0 60.0
15th Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 TSC (42.0) 7.0 15.0 (42.0) (42.0) (42.0) 12.3 17.0 10.0 61.3
16th Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC (42.0) 19.0 (42.0) (42.0) 10.0 13.0 (42.0) 11.0 42.0 95.0
17th Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC (42.0) (42.0) (42.0) 15.0 13.0 15.0 12.0 (42.0) 42.0 97.0
18th L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 TSC (42.0) (42.0) (42.0) 10.0 7.0 (42.0) 42.0 42.0 42.0 143.0
19th L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 TSC (42.0) (42.0) (42.0) 8.0 11.0 (42.0) 42.0 42.0 42.0 145.0
20th Laser 120654   Kai Foyen   1098 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 42.0 42.0 14.5 6.0 146.5
21st Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 TSC 8.0 (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 42.0 18.0 42.0 152.0
22nd Enterprise 18065   Coll Johnson Shona Johnson 1116 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 14.0 42.0 42.0 14.0 154.0
23rd Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 31.7 42.0 31.7 11.0 158.4
24th RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC (42.0) (42.0) 2.0 (42.0) (42.0) 42.0 42.0 42.0 42.0 170.0
25th Laser 210409   David Barnett   1098 TSC (42.0) 34.3 (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 11.0 42.0 42.0 171.3
26th Laser (Radial) 56230 9369 Marlies Weileder   1098 TSC 13.0 (42.0) (42.0) (42.0) 34.8 (42.0) 42.0 42.0 42.0 173.8
27th Laser (Club Boat) 143480   Simon Fay   1098 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 42.0 7.0 42.0 42.0 175.0
28th 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 8.0 42.0 42.0 42.0 176.0
29th Enterprise 22273   Clive Wilson Adam Ovington 1116 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 9.0 42.0 42.0 42.0 42.0 177.0
30th Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 16.0 42.0 42.0 35.5 177.5
31st Laser (Club Boat) 100164   Rob 'Powerboat'   1098 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 12.0 42.0 42.0 42.0 42.0 180.0
31st Laser 15123   John Pitkethly   1098 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 42.0 42.0 12.0 42.0 180.0
31st Enterprise 22072   Eric Harrison Richard Harrison 1116 TSC 12.0 (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 42.0 42.0 42.0 180.0
34th RS400 519   John Brookes Anthony Walton 942 TSC (42.0) (42.0) (42.0) (42.0) 42.0 42.0 42.0 42.0 13.0 181.0

R9 - 13/06

RO: Eve Wyatt

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518   Colin Gardiner Olly Whitling 1116 TSC 55.10 4 0.49.26 1.0
2 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 47.27 4 0.50.22 2.0
3 GP14 13838   Justin Smith   1133 TSC 57.26 4 0.50.41 3.0
4 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Philip Murray 942 TSC 48.33 4 0.51.32 4.0
5 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 49.06 4 0.52.07 5.0
6 Laser 120654   Kai Foyen   1098 TSC 58.47 4 0.53.32 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1142 TSC 62.15 4 0.54.31 7.0
8 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 49.08 3 0.54.36 8.0
9 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 52.02 4 0.55.14 9.0
10 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 TSC 64.00 4 0.57.21 10.0
11 Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 TSC 64.22 4 0.57.41 11.0
12 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 45.38 3 0.58.10 12.0
13 RS400 519   John Brookes Anthony Walton 942 TSC 56.32 4 1.00.01 13.0
14 Enterprise 18065   Coll Johnson Shona Johnson 1116 TSC 57.20 3 1.08.30 14.0
15 Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 TSC OOD     35.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 42
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com