event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Early Summer Sunday Series

Enterprise Class - Summer Points Cup

Overall

Sailed: 25, Discards: 12, To count: 13, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R21 R22 LR R24 R25 R26 R27 R28 R29 R30 R31 Points
        25/03 25/03 08/04 08/04 15/04 15/04 22/04 22/04 29/04 29/04 13/05 13/05 20/05 20/05 03/06 03/06 10/06 17/06 17/06 24/06 24/06 01/07 01/07 08/07 08/07  
1st 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner (1.0) (1.0) 1.0 1.0 (9.0) (9.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (9.0) (9.0) 1.0 1.0 (9.0) (9.0) (9.0) (4.0) 1.0 1.0 1.0 (9.0) (9.0) 13.0
2nd 22504 Peter Wilkes David Barnett (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 1.0 1.0 (9.0) (9.0) 3.0 2.0 (9.0) (9.0) 1.0 1.0 3.0 3.0 (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 9.0 2.0 2.0 1.0 1.0 30.0
3rd 22096 Ian Ainsworth Various (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 4.0 (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 2.0 2.0 (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 66.0
4th 22695 Alan Baker Gill Kincaid 2.0 2.0 (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 9.0 9.0 1.0 1.0 1.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 79.0
5th 18065 Coll Johnson Anna Karbowska (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 9.0 9.0 7.6 7.6 9.0 9.0 9.0 1.0 2.0 9.0 9.0 9.0 9.0 99.2
6th 21891 David Gebhard Jackie Gebhard (9.0) (9.0) 3.0 3.0 (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 7.9 7.9 9.0 9.0 9.0 9.0 102.8
7th 22273 Philip Murray Matthew Murray (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 2.0 2.0 (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 103.0
8th 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 2.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 110.0

R1 - 25/03

PRO: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),(Gate), Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 40.25 3 1.0
2 22695 Alan Baker Gill Kincaid 42.34 3 2.0

R2 - 25/03

PRO: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: G(p),M(p),H(s),S(s)),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 42.03 4 1.0
2 22695 Alan Baker Gill Kincaid 45.03 4 2.0

R3 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: A(p),R(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R4 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: M(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R5 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 5-8 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 31.55 5 1.0
2 21891 David Gebhard Jackie Gebhard DNS   3.0

R6 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 36.18 6 1.0
2 21891 David Gebhard Jackie Gebhard DNF   3.0

R7 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 46.16 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various 47.58 3 2.0

R8 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 47.22 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various DNS   3.0

R9 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(p),B(p),2(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 42.09 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various DNF   3.0

R10 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: G(p),S(s),B(s),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 41.50 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various DNS   3.0

R11 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: N(p),1(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 38.58 2 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various 42.35 2 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett 44.09 2 3.0

R12 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: N(p),1(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 38.13 2 1.0
2 22504 Peter Wilkes David Barnett 42.40 2 2.0
3 22096 Ian Ainsworth Various DNS   4.0

R13 - 06/05

PRO: Alan Manson [SSSC]

No Startes from Enterprise fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.45, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R14 - 06/05

PRO: Alan Hanson [SSSC]

No Startes from Enterprise fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 16.00, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R15 - 13/05

FRIARS CUP - Race 1

PRO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: 1(p),C(s),W(s),A(p), Wind dir: ENE, Ave wind: 4 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 28.36 1 1.0
2 22273 Philip Murray Matthew Murray 31.57 1 2.0

R16 - 13/05

FRIARS CUP - Race 2

PRO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),1(s),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 29.28 2 1.0
2 22273 Philip Murray Matthew Murray 30.41 2 2.0

R17 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: B(p;),H(s),S(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 39.42 3 1.0

R18 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),2(s),1(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 55.35 4 1.0

R19 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet - B/hol weekend

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R20 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

No Starters from Enterprise Fleet - B/hol weekend

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: 1(s),H(s),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points

R21 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 5 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 35.29 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various 38.04 3 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett 38.31 3 3.0
4 18065 Coll Johnson Anna Karbowska OOD   7.6

R22 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 43.08 3 1.0
2 22096 Ian Ainsworth Various 44.50 3 2.0
3 22504 Peter Wilkes David Barnett 45.28 3 3.0
4 18065 Coll Johnson Anna Karbowska OOD   7.6

LR - 10/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

LEDA CUP - Long Race [Pursuit]

Start: Staggered Pursuit Race Start by reference to PY, Finishes: Place, Time: 2.13pm, Distance: 180 min Pursuit Race, Course: Large Triangle at sea, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Place Points
1 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1 1.0
2 21580 Bruce Heppenstall Mark Cassidy 2 2.0

R24 - 17/06

RO: Ian Robinson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(s),G(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22695 Alan Baker Gill Kincaid 36.37 4 1.0

R25 - 17/06

RO: Ian Robinson (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22695 Alan Baker Gill Kincaid 37.14 4 1.0

R26 - 24/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 1

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: W(s),A(p),1(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 15 kntsa
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 37.14 2 1.0
2 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner OCS   4.0
3 21891 David Gebhard Jackie Gebhard OOD   7.9

R27 - 24/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: W(s),A(p),X(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 41.44 3 1.0
2 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 49.20 3 2.0
3 21891 David Gebhard Jackie Gebhard OOD   7.9

R28 - 01/07

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 9 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 41.23 4 1.0
2 22504 Peter Wilkes David Barnett 44.14 4 2.0

R29 - 01/07

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),2(s),H(s),G(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 9 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 51.48 4 1.0
2 22504 Peter Wilkes David Barnett 56.44 4 2.0

R30 - 08/07

RO's Terry Whatson & Paul Cook (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),M(s),S(s), Wind dir: W, Ave wind: 7 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 40.55 3 1.0

R31 - 08/07

RO's Terry Whatson & Paul Cook (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p)S(p), Wind dir: W, Ave wind: 8<0 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Points
1 22504 Peter Wilkes David Barnett 24.46 2 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 9
DNFStarted but did not finish 3
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 4
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com