event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Early Summer Sunday Series

Handicap Class - Sigmund Mouse Trophy

Overall

Sailed: 27, Discards: 13, To count: 14, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1 R2 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 LR R24 R25 R26 R27 R28 R29 R30 R31 Points
          25/03 25/03 15/04 15/04 22/04 22/04 29/04 29/04 06/05 06/05 13/05 13/05 20/05 20/05 27/05 27/05 03/06 03/06 10/06 17/06 17/06 24/06 24/06 01/07 01/07 08/07 08/07  
1st L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 (5.0) (6.0) (5.0) (5.0) 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 (18.0) (18.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 (18.0) (18.0) (6.0) (4.0) (3.0) (4.0) 3.0 2.0 3.0 1.0 1.0 28.0
2nd RS 400 973 David Gebhard 942 1.0 2.0 1.0 1.0 3.0 3.0 (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 3.0 4.0 3.3 3.3 (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 45.6
3rd RS 400 519 John Brookes 942 (18.0) (18.0) 3.0 2.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 3.0 4.0 6.0 5.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 4.0 (18.0) 18.0 3.0 4.0 18.0 18.0 18.0 18.0 124.0
4th GP 14 13838 Justin Smith 1133 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 6.0 6.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 3.0 3.0 10.1 10.1 (18.0) (18.0) 10.1 (18.0) 18.0 1.0 2.0 18.0 18.0 18.0 18.0 141.3
5th RS 400 956 Joric Gebhard 942 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 7.0 1.0 1.0 2.0 8.0 1.0 1.0 18.0 18.0 147.0
6th L 2000 21244 Terry Whatson 1109 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 2.0 5.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 2.0 2.0 (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 5.0 5.0 18.0 18.0 10.8 10.8 150.6
7th RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 942 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 2.0 2.0 (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 8.0 1.0 18.0 18.0 18.0 18.0 159.0
8th RS 200 1526 Andrew Brown 1046 6.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) (18.0) 11.4 11.4 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 2.0 (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 159.8
9th RS 400 810 Richard Fahey 942 3.0 3.0 2.0 3.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 5.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 178.0
10th RS 400 1157 Philip Murray 942 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 2.0 2.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 186.0
11th RS Feva 8 Neal Piper 1240 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 1.0 1.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 4.0 2.0 18.0 18.0 188.0
12th 59er 2016 Nic Kincaid 905 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 3.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 203.0
13th Phantom 1094 Richard Christopher 999 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 15.3 15.3 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 6.0 5.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 11.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 214.6
14th Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder 1051 2.0 5.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 15.8 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 220.8
15th RS Feva 6 Mary Jane Piper 1240 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 2.0 4.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 222.0
15th RS Feva 6 Sam Heaney 1240 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 4.0 2.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 222.0

R1 - 25/03

OOD: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),(Gate), Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard 942 46.02 4 0.48.52 1.0
2 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder 1051 42.44 3 0.54.13 2.0
3 RS 400 810 Richard Fahey 942 40.49 3 0.57.46 3.0
4 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 DNF     5.0
5 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 DNS     6.0

R2 - 25/03

OOD: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: G(p),M(p),H(s),S(s)),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 39.40 4 0.47.24 1.0
2 RS 400 973 David Gebhard 942 45.06 5 0.47.53 2.0
3 RS 400 810 Richard Fahey 942 37.50 3 1.06.56 3.0
4 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder 1051 DNF     5.0
5 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 DNS     6.0

R3 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

No Starters from Handicap Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: A(p),R(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points

R4 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

No Starters from Handicap Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: M(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points

R5 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

No Starters from Handicap Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points

R6 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

No Starters from Handicap Fleet

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points

R7 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard 942 46.58 4 0.49.52 1.0
2 RS 400 810 Richard Fahey 942 49.14 4 0.52.16 2.0
3 RS 400 519 John Brookes 942 52.06 4 0.55.18 3.0
4 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 DNF     5.0

R8 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard 942 33.59 3 0.36.05 1.0
2 RS 400 519 John Brookes 942 36.26 3 0.38.41 2.0
3 RS 400 810 Richard Fahey 942 37.42 3 0.40.01 3.0
4 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 DNS     5.0

R9 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(p),B(p),2(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157 Philip Murray 942 34.54 4 0.37.03 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1108 34.40 3 0.41.43 2.0
3 RS 400 973 David Gebhard 942 33.14 3 0.47.02 3.0
4 GP 14 13838 Justin Smith 1133 DNS     6.0
5 Phantom 1094 Richard Christopher 999 OOD     15.3

R10 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: G(p),S(s),B(s),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157 Philip Murray 942 36.58 3 0.39.15 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1108 29.06 2 0.39.24 2.0
3 RS 400 973 David Gebhard 942 37.17 3 0.39.35 3.0
4 GP 14 13838 Justin Smith 1133 DNS     6.0
5 Phantom 1094 Richard Christopher 999 OOD     15.3

R11 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: N(p),2(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 53.31 3 0.51.10 1.0
2 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 50.35 2 1.08.25 2.0
3 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 43.57 2 1.11.54 3.0
4 Scorpion 1971 Simon Fay 1036 OOD     18.0

R12 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: N(p),2(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 35.07 2 0.33.34 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 38.01 2 0.41.27 2.0
3 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 DNS     5.0
4 Scorpion 1971 Simon Fay 1036 OOD     18.0

R13 - 06/05

PRO: Alan Manson [SSSC]

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.45, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard 942 43.56 5 0.46.38 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 46.42 4 0.52.38 2.0
3 RS 400 519 John Brookes 942 40.24 4 0.53.37 3.0

R14 - 06/05

PRO: Alan Manson [SSSC]

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 16.00, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard 942 36.05 4 0.38.18 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 40.27 4 0.44.07 2.0
3 RS 400 519 John Brookes 942 DNS     4.0

R15 - 13/05

GREENER TANKARD - Race 1

PRO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: 1(p),C(s),W(s),A(p), Wind dir: ENE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 59er 2016 Nic Kincaid 905 23.28 1 0.25.56 1.0
2 RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 697 23.24 1 0.33.34 2.0
3 RS 400 519 John Brookes 942 DNF     6.0
3 Phantom 1094 Richard Christopher 999 DNF     6.0
5 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 OOD     11.4

R16 - 13/05

GREENER TANKARD - Race 2

PRO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),1(s),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 59er 2016 Nic Kincaid 905 36.27 3 0.40.17 1.0
2 RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 697 31.33 3 0.45.16 2.0
3 RS 400 519 John Brookes 942 DNS     5.0
3 Phantom 1094 Richard Christopher 999 DNS     5.0
5 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 OOD     11.4

R17 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: B(p;),H(s),S(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 OOD 2.0
2 GP 14 13838 Justin Smith 1133 DNS 3.0

R18 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),2(s),1(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 OOD 2.0
2 GP 14 13838 Justin Smith 1133 DNF 3.0

R19 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 942 46.38 6 0.49.30 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 OOD     2.0
2 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 51.44 5 0.55.59 2.0
4 GP 14 13838 Justin Smith 1133 OOD     10.1

R20 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: 1(s),H(s),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 942 44.12 3 0.46.55 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 OOD     2.0
2 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 57.45 3 0.52.04 2.0
4 GP 14 13838 Justin Smith 1133 OOD     10.1

R21 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Feva 8 Neal Piper 1240 29.35 2 0.23.51 1.0
2 RS Feva 6 Mary Jane Piper 1240 32.40 2 0.26.21 2.0
3 RS Feva 6 Sam Heaney 1240 DNS     4.0

R22 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Feva 8 Neal Piper 1240 34.27 2 0.27.47 1.0
2 RS Feva 6 Sam Heaney 1240 39.47 2 0.32.05 2.0
3 RS Feva 6 Mary Jane Piper 1240 DNS     4.0

LR - 10/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

THUNDER TROPHY - Long Race [Pursuit]

Start: Staggered Pursuit Race Start by reference to PY, Finishes: Place, Time: Various, Distance: 180 min Pursuit Race, Course: Large Triangle at sea, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 RS 400 973 David Gebhard 942 1 1.0
2 RS 200 1526 Andrew Brown 1046 2 2.0
3 59er 2016 Nic Kincaid 905 3 3.0
4 RS 400 519 John Brookes 942 4 4.0
5 RS 400 810 Richard Fahey 942 5 5.0
6 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 6 6.0
7 RS 400 956 Joric Gebhard 942 7 7.0
8 GP 14 13838 Justin Smith 1133 OOD 10.1
9 Phantom 1094 Richard Christopher 999 DNF 11.0
10 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder 1051 OOD 15.8

R24 - 17/06

RO: Ian Robinson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(s),G(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956 Joric Gebhard 942 30.12 4 0.32.04 1.0
2 RS 400 1157 Philip Murray 942 30.15 4 0.32.07 2.0
3 RS 400 973 David Gebhard 942 30.20 4 0.32.12 3.0
4 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 36.40 4 0.33.04 4.0

R25 - 17/06

RO: Ian Robinson (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956 Joric Gebhard 942 32.54 5 0.34.56 1.0
2 RS 400 1157 Philip Murray 942 33.07 5 0.35.09 2.0
3 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 32.05 4 0.36.10 3.0
4 RS 400 973 David Gebhard 942 34.25 5 0.36.32 4.0

R26 - 24/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 1

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: W(s),A(p),1(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838 Justin Smith 1133 44.49 3 0.39.33 1.0
2 RS 400 956 Joric Gebhard 942 37.50 3 0.40.10 2.0
3 RS 400 519 John Brookes 942 38.44 3 0.41.07 3.0
4 RS 400 973 David Gebhard 942 OOD     3.3
5 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 46.03 3 0.41.31 4.0
6 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 48.45 3 0.43.58 5.0
7 RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 942 OCS     8.0

R27 - 24/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: W(s),A(p),X(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / 49er 1136 Nathan Batchelor 942 41.26 4 0.43.59 1.0
2 GP 14 13838 Justin Smith 1133 39.10 3 0.46.06 2.0
3 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 39.59 3 0.48.04 3.0
4 RS 400 973 David Gebhard 942 OOD     3.3
5 RS 400 519 John Brookes 942 46.20 4 0.49.11 4.0
6 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 43.55 3 0.52.48 5.0
7 RS 400 956 Joric Gebhard 942 DNF     8.0

R28 - 01/07

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956 Joric Gebhard 942 41.43 4 0.44.17 1.0
2 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 49.30 4 0.44.38 2.0
3 RS Feva 8 Neal Piper 1240 DNS     4.0

R29 - 01/07

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),2(s),H(s),G(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956 Joric Gebhard 942 56.26 5 0.59.54 1.0
2 RS Feva 8 Neal Piper 1240 46.11 3 1.02.04 2.0
3 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 917 57.26 4 1.18.17 3.0

R30 - 08/07

RO's Terry Whatson & Paul Cook (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),M(s),S(s), Wind dir: W, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 40.54 3 0.36.53 1.0
2 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 OOD     10.8

R31 - 08/07

RO's Terry Whatson & Paul Cook (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(p),G(p)S(p), Wind dir: W, Ave wind: 8<0 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 4000 / L 2000 / Rooster 4077 Anthomy Walton 1109 25.40 2 0.23.09 1.0
2 L 2000 21244 Terry Whatson 1109 OOD     10.8

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 8
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com