event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Early Summer Sunday Series

Laser Class - Webster Cup

Overall

Sailed: 31, Discards: 15, To count: 16, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 LR R24 R25 R26 R27 R28 R29 R30 R31 Points
          25/03 25/03 01/04 01/04 08/04 08/04 15/04 15/04 22/04 22/04 29/04 29/04 06/05 06/05 13/05 13/05 20/05 20/05 27/05 27/05 03/06 03/06 10/06 17/06 17/06 24/06 24/06 01/07 01/07 08/07 08/07  
1st Laser 159433 Mike Shipway 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 2.0 1.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 4.0 1.0 1.0 1.0 24.0
2nd Laser 160354 Chris Mayes 1098 (20.0) (20.0) 2.0 1.0 (20.0) (20.0) 3.0 3.0 (20.0) (20.0) 3.0 3.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 1.8 1.8 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (20.0) (20.0) 2.0 (4.0) 1.0 2.0 (20.0) (20.0) 28.6
3rd Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 (20.0) (20.0) 1.0 2.0 (20.0) (20.0) 3.0 3.0 5.9 (20.0) 20.0 4.0 3.0 3.0 4.0 20.0 20.0 94.9
4th Laser 7705 Claire Leman 1098 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 4.0 4.0 (20.0) 20.0 20.0 5.0 9.0 20.0 20.0 20.0 20.0 150.0
5th Laser 120645 Kai Foyen 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 4.0 5.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 14.3 14.3 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 7.0 2.0 2.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 228.6
6th Laser 151232 John Pitkethly 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 2.0 2.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 2.0 2.0 248.0
7th Laser Radial (Club Boat) 128853 Cathleen Schwartzlose 1142 2.0 3.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 3.0 3.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 251.0
8th Laser Radial 9369 Marlies Weileder 1142 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 3.0 2.0 (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 8.0 5.0 20.0 20.0 20.0 20.0 258.0
9th Laser Radial (Club Boat) 911 Sam Heaney 1142 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 7.0 7.0 20.0 20.0 4.0 4.0 262.0
10th Laser 68807 Loz Young 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 1.0 6.0 (20.0) (20.0) 17.3 17.3 (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 17.3 17.3 276.2
11th Laser 166381 Joric Gebhard 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 1.0 1.0 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 282.0
12th Laser (Club Boat) 100164 Neal Piper 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 3.0 1.0 20.0 20.0 20.0 20.0 284.0
13th Laser 166381 Judi Gebhard 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 2.0 3.0 20.0 20.0 285.0
14th Laser 211415 Ian Davis 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 3.0 3.0 286.0
15th Laser Radial (Club Boat) 11 Duncan Chapman 1142 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 4.0 3.0 (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 287.0
16th Laser 4.7 No number Mary Jane Piper 1207 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 6.0 6.0 20.0 20.0 20.0 20.0 292.0
17th Laser (Club Boat) 159433 New Member (Brazil) 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 2.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 302.0
18th Laser (Club Boat) 100164 Anoushka 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 3.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 303.0
19th Laser (Club Boat) No Number Rob Johnson 1098 (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 4.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 304.0

R1 - 25/03

OOD: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),(Gate), Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 7705 Claire Leman 1098 44.08 3 0.40.12 1.0
2 Laser Radial (Club Boat) 128853 Cathleen Schwartzlose 1142 49.56 3 0.43.43 2.0

R2 - 25/03

PRO: Liam Alcock (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: G(p),M(p),H(s),S(s)),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 7705 Claire Leman 1098 46.13 4 0.42.06 1.0
2 Laser Radial (Club Boat) 128853 Cathleen Schwartzlose 1142 DNF     3.0

R3 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: A(p),R(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 7705 Claire Leman 1098 37.38 2 0.34.16 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes 1098 37.56 2 0.34.33 2.0

R4 - 01/04

RO: Ian Ainsworth (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: M(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 25.35 3 0.23.18 1.0
2 Laser 7705 Claire Leman 1098 DNS     3.0

R5 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 7705 Claire Leman 1098 35.14 5 0.32.05 1.0

R6 - 08/04

PRO: Mark Henman (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.15, Course: B(p),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 7705 Claire Leman 1098 40.12 6 0.36.37 1.0

R7 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166381 Joric Gebhard 1098 51.22 4 0.46.47 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 53.12 4 0.48.27 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes 1098 42.05 3 0.51.06 3.0
4 Laser 120645 Kai Foyen 1098 43.12 3 0.52.28 4.0

R8 - 15/04

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),2(p),1(p),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166381 Joric Gebhard 1098 38.57 3 0.35.28 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 40.26 3 0.36.49 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes 1098 41.27 3 0.37.45 3.0
4 Laser 120645 Kai Foyen 1098 DNS     5.0

R9 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: G(p),B(p),2(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 35.42 3 0.32.31 1.0
2 Laser Radial (Club Boat) 128853 Cathleen Schwartzlose 1142 DNF     3.0

R10 - 22/04

PRO: Kami Tomlinson (SSSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: G(p),S(s),B(s),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12-17 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 42.09 3 0.38.23 1.0
2 Laser Radial (Club Boat) 128853 Cathleen Schwartzlose 1142 DNS     3.0

R11 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: N(p),2(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 39.24 2 0.35.53 1.0
2 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 39.49 2 0.36.16 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes 1098 41.45 2 0.38.01 3.0

R12 - 29/04

RO: Simon Fay (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: N(p),2(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 39.46 2 0.36.13 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 39.49 2 0.36.16 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes 1098 40.22 2 0.36.46 3.0

R13 - 06/05

PRO: Alan Manson [SSSC]

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.45, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1098 41.49 4 0.38.05 1.0
2 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 42.49 4 0.39.00 2.0
3 Laser Radial 9369 Marlies Weileder 1142 36.38 3 0.42.46 3.0
4 Laser Radial (Club Boat) 11 Duncan Chapman 1142 47.11 2 1.22.38 4.0
5 Laser 120645 Kai Foyen 1098 OOD     14.3

R14 - 06/05

PRO: Alan Manson [SSSC]

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 16.00, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 44.46 4 0.40.46 1.0
2 Laser Radial 9369 Marlies Weileder 1142 36.38 3 0.42.46 2.0
3 Laser Radial (Club Boat) 11 Duncan Chapman 1142 36.59 3 0.43.11 3.0
4 Laser 68807 Loz Young 1098 DNS     6.0
5 Laser 120645 Kai Foyen 1098 OOD     14.3

R15 - 13/05

MADABOUT BAROMETER - Race 1

PRO: Howard Steavenson (TSC)

No starters from the Laser Fleet

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.20, Course: 1(p),C(s),W(s),A(p), Wind dir: ENE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points

R16 - 13/05

MADABOUT BAROMETER - Race 2

PRO: Howard Steavenson (TSC)

No starters from the Laser Fleet

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.20, Course: W(s),1(s),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points

R17 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: B(p;),H(s),S(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 34.03 3 0.31.01 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes 1098 OOD     1.8
3 Laser 159433 Mike Shipway 1098 37.10 3 0.33.51 2.0
4 Laser 68807 Loz Young 1098 OOD     17.3

R18 - 20/05

RO: Loz Young (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),2(s),1(s),G(p), Wind dir: SE, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 49.35 4 0.45.09 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes 1098 OOD     1.8
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 49.55 4 0.45.28 2.0
4 Laser 68807 Loz Young 1098 OOD     17.3

R19 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 49.10 5 0.44.47 1.0

R20 - 27/05

RO: Justin Smith (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.10, Course: 1(s),H(s),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 55.33 3 0.50.36 1.0

R21 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 36.04 3 0.32.51 1.0
2 Laser 151232 John Pitkethly 1098 36.35 3 0.33.19 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 38.35 3 0.35.08 3.0
4 Laser 7705 Claire Leman 1098 39.20 3 0.35.49 4.0

R22 - 03/06

RO: James Henry (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 41.47 3 0.38.03 1.0
2 Laser 151232 John Pitkethly 1098 43.04 3 0.39.13 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 45.07 3 0.41.05 3.0
4 Laser 7705 Claire Leman 1098 46.06 3 0.41.59 4.0

LR - 10/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

GEORDIES MUG - Long Race [Pursuit]

Start: Staggered Pursuit Race Start by reference to PY, Finishes: Place, Time: 2.15 pm, Distance: 180 min Pursuit Race, Course: Large Triangle at sea, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 1 1.0
2 Laser (Club Boat) 159433 New Member (Brazil) 1098 2 2.0
3 Laser (Club Boat) 100164 Anoushka 1098 3 3.0
4 Laser (Club Boat) No Number Rob Johnson 1098 4 4.0
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 OOD 5.9
6 Laser 120645 Kai Foyen 1098 DNF 7.0

R24 - 17/06

RO: Ian Robinson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: B(s),G(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 37.15 4 0.33.56 1.0
2 Laser 120645 Kai Foyen 1098 38.02 4 0.34.38 2.0

R25 - 17/06

RO: Ian Robinson (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 31.46 4 0.28.56 1.0
2 Laser 120645 Kai Foyen 1098 33.12 4 0.30.14 2.0

R26 - 24/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 1

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: W(s),A(p),1(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 46.39 3 0.42.29 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes 1098 46.45 3 0.42.35 2.0
3 Laser (Club Boat) 100164 Neal Piper 1098 47.08 3 0.42.56 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 47.20 3 0.43.07 4.0
5 Laser 7705 Claire Leman 1098 48.53 3 0.44.31 5.0
6 Laser 4.7 No number Mary Jane Piper 1207 36.54 2 0.45.51 6.0
7 Laser Radial (Club Boat) 911 Sam Heaney 1142 35.44 2 0.46.56 7.0
8 Laser Radial 9369 Marlies Weileder 1142 36.29 2 0.47.55 8.0

R27 - 24/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: W(s),A(p),X(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser (Club Boat) 100164 Neal Piper 1098 40.25 3 0.36.49 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 40.27 3 0.36.50 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 40.50 3 0.37.11 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes 1098 42.08 3 0.38.22 4.0
5 Laser Radial 9369 Marlies Weileder 1142 45.13 3 0.39.36 5.0
6 Laser 4.7 No number Mary Jane Piper 1207 48.57 3 0.40.33 6.0
7 Laser Radial (Club Boat) 911 Sam Heaney 1142 47.18 3 0.41.25 7.0
8 Laser 7705 Claire Leman 1098 DNF     9.0

R28 - 01/07

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1098 42.48 4 0.38.59 1.0
2 Laser 166381 Judi Gebhard 1098 44.56 4 0.40.55 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 47.21 4 0.43.07 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway 1098 47.41 4 0.43.26 4.0

R29 - 01/07

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),2(s),H(s),G(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 53.17 4 0.48.32 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes 1098 53.40 4 0.48.53 2.0
3 Laser 166381 Judi Gebhard 1098 55.38 4 0.50.40 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 55.55 4 0.50.56 4.0

R30 - 08/07

RO's Terry Whatson & Paul Cook (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),M(s),S(s), Wind dir: W, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 38.23 3 0.34.57 1.0
2 Laser 151232 John Pitkethly 1098 38.44 3 0.35.17 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis 1098 41.11 3 0.37.30 3.0
4 Laser Radial (Club Boat) 911 Sam Heaney 1142 29.50 2 0.39.11 4.0
5 Laser 68807 Loz Young 1098 OOD     17.3

R31 - 08/07

RO's Terry Whatson & Paul Cook (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(p),G(p)S(p), Wind dir: W, Ave wind: 8<0 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 23.16 2 0.21.11 1.0
2 Laser 151232 John Pitkethly 1098 24.51 2 0.22.38 2.0
3 Laser 211415 Ian Davis 1098 25.00 2 0.22.46 3.0
4 Laser Radial (Club Boat) 911 Sam Heaney 1142 14.06 1 0.24.42 4.0
5 Laser 68807 Loz Young 1098 OOD     17.3

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com