event burgee venue burgee

SOUTH SHIELDS SC & TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 SunUp-SunDown Series

RS 400 Class - Final Standings

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Race 3
11/04
Race 4
29/08
Race 5
05/09
Race 6
12/09
Points
1st RS 400 1157 Philip Murray Neil Schofield TSC (2.0) (9.0) 2.0 1.0 3.0
1st RS 400 847 Ian Martin Elizabeth Robertson TSC (9.0) 2.0 1.0 (3.0) 3.0
3rd RS 400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts SSSC 1.0 (6.0) 3.0 (9.0) 4.0
4th RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC (9.0) 3.0 (4.0) 3.5 6.5
5th RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC (9.0) 1.0 (9.0) 9.0 10.0
6th RS 400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts SSSC (9.0) (9.0) 9.0 2.0 11.0
7th RS 400 810 Adam Ovington Jonny Holliday TSC (9.0) (9.0) 9.0 4.0 13.0
8th RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson TSC (9.0) 6.0 (9.0) 9.0 15.0

Race 1 - 28/03 at 18.00

PRO: Iain Robinson [SSSC]

Race Cancelled - Flat Calm

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Place Points

Race 2 - 04/04 at 18.00

PRO: Philip Murray (TSC)

Race Cancelled - Northerly Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Place Points

Race 3 - 11/04 at 18.30

PRO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: H(s),B(p),S(p),G(s),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 9-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts SSSC 28.20 2 1.0
2 RS 400 1157 Philip Murray Neil Schofield TSC 28.22 2 2.0

Race 4 - 29/08 at 18.30

RO: Colin Gardiner (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35, Course: 1(p),C(p),A(s),R(p), Wind dir: E then NW, Ave wind: 2-6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 46.04 2 1.0
2 RS 400 847 Ian Martin Elizabeth Robertson TSC 46.42 2 2.0
3 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 48.07 2 3.0
4 RS 400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts SSSC DNF   6.0
4 RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson TSC DNF   6.0

Race 5 - 05/09 at 18.30

RO: Cliff English (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5>3 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 847 Ian Martin Elizabeth Robertson TSC 32.20 2 1.0
2 RS 400 1157 Philip Murray Neil Schofield TSC 33.52 2 2.0
3 RS 400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts SSSC 36.59 2 3.0
4 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 41.30 2 4.0

Race 6 - 12/09 at 18.00

RO: Jonathan Hays (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.00, Course: A(p),1(p),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1157 Philip Murray Neil Schofield TSC 37.46 3 1.0
2 RS 400 564 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts SSSC 40.15 3 2.0
3 RS 400 847 Ian Martin Elizabeth Robertson TSC 41.34 3 3.0
4 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC OOD   3.5
5 RS 400 810 Adam Ovington Jonny Holliday TSC 44.12 3 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 9
DNFStarted but did not finish 6
OODRace officer duty points usually scored as RDGa 3.5



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com