event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 Wednesday Evening Series

Handicap Class - McConnell Cup - Final Standings

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Points
                18/04 25/04 02/05 09/05 16/05 23/05 30/05 06/06 13/06 20/06 27/06 04/07 18/07 25/07 01/08 08/08 15/08 22/08  
1st RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 1.0 (3.0) 1.0 (2.0) (19.0) (2.0) (19.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 9.0
2nd RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 1.0 1.0 1.0 (4.0) 3.0 1.0 (4.0) 1.4 (19.0) (19.0) 1.0 2.0 1.4 (19.0) 12.8
3rd RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 2.0 3.0 1.9 2.0 (4.0) (19.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 (19.0) (19.0) (5.5) 1.0 16.9
4th GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 2.0 2.0 3.0 (19.0) (19.0) (19.0) 2.0 3.0 2.0 (19.0) (6.0) 3.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 4.0 4.0 25.0
5th Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 3.0 1.0 4.0 1.0 4.0 (19.0) (19.0) (5.0) 5.0 3.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 (19.0) 3.0 27.0
6th RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC (6.0) (19.0) 5.0 (19.0) (19.0) (7.0) 3.0 (6.0) (6.0) 6.0 5.0 5.0 6.0 2.0 (19.0) (19.0) 3.0 5.0 40.0
7th RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 5.0 4.0 (7.0) 4.0 5.0 (19.0) 5.0 (7.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 3.0 5.5 7.0 41.5
8th RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (8.0) (19.0) 6.0 4.0 (9.0) 7.0 (19.0) 8.0 6.0 3.0 5.0 5.6 (19.0) (19.0) 6.0 50.6
9th Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC (19.0) (19.0) (19.0) 8.0 7.0 8.0 6.0 (19.0) (19.0) 3.0 10.1 11.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 91.1
10th Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1051 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 4.0 (19.0) 8.0 (19.0) (19.0) 3.0 7.0 (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 117.0
11th L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 TSC (19.0) (19.0) (19.0) 5.0 3.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 7.0 (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 13.8 19.0 123.8
12th L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 TSC (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 6.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 8.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 131.0
13th RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC (19.0) (19.0) 2.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 2.0 19.0 137.0
14th RS Feva 8   Mary Jane Piper Tanya 1240 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 4.0 19.0 19.0 17.1 19.0 19.0 154.1
15th 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 5.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 17.3 19.0 19.0 19.0 155.3
16th RS 400 1136   Colin Gardiner Adam Ovington 942 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 4.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 156.0
16th GP 14 13838   Colin Midgely Justin Smith 1133 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 4.0 19.0 19.0 19.0 19.0 156.0
18th RS 400 516   John Brookes Anthony Walton 942 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 8.0 (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 160.0

R1 - 18/04

RO: Alan Baker (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(s),R(p),B(p),1(p),A(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12-14 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 54.24 3 0.57.45 1.0
2 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 47.00 2 1.02.13 2.0
3 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 50.10 2 1.02.43 3.0
4 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC DNF     5.0
5 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNS     6.0

R2 - 25/04

PRO: Ian Martin (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(p),B(p),1(p),2(p),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 15-17 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 47.01 3 0.39.11 1.0
2 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 45.02 3 0.39.45 2.0
3 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 38.34 3 0.40.56 3.0
4 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 43.33 3 0.46.14 4.0

R3 - 02/05

RO: Alan Baker (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: 2(p),P(s),H(s),N(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 38.43 2 0.41.06 1.0
2 RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 44.03 2 0.42.07 2.0
3 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 49.40 2 0.43.50 3.0
4 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 54.04 2 0.45.03 4.0
5 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 54.10 2 0.57.30 5.0
6 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC DNF     7.0

R4 - 09/05

PRO: Ken Ward (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: M(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 53.27 3 0.44.33 1.0
2 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 46.52 3 0.49.45 2.0
3 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 TSC 55.39 3 0.50.11 3.0
4 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 47.45 3 0.50.41 4.0
5 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 TSC 58.38 3 0.52.52 5.0
6 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC DNF     8.0
6 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC DNF     8.0

R5 - 16/05

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 51.00 3 0.54.08 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 51.53 3 0.55.05 2.0
3 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 TSC 63.22 3 0.57.08 3.0
4 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 46.24 2 0.58.00 4.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 57.13 3 1.00.44 5.0
6 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 TSC 48.23 2 1.05.27 6.0
7 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC 52.44 2 1.19.11 7.0

R6 - 23/05

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: H(p),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 41.48 3 0.44.22 1.0
2 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 45.00 3 0.47.46 2.0
3 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 45.11 3 0.47.58 3.0
4 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1051 TSC 52.30 3 0.49.57 4.0
5 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 TSC 45.44 3 0.50.32 5.0
6 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 53.00 3 0.50.40 6.0
7 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 TSC 53.51 3 0.51.29 7.0
8 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC 42.36 2 1.03.58 8.0

R7 - 30/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: G(s),M(s),S(p),H(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 39.58 3 0.42.26 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC OOD     1.9
3 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 48.52 3 0.43.08 2.0
4 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 TSC 48.47 3 0.46.38 3.0
5 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 52.22 3 0.50.04 4.0
6 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 48.07 3 0.51.05 5.0
7 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC 38.20 2 0.57.33 6.0

R8 - 06/06

RO; Peter Griffith (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7-8 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 42.56 3 0.45.35 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 43.45 3 0.46.27 2.0
3 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 35.09 2 0.46.32 3.0
4 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 44.08 3 0.46.51 4.0
5 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 37.36 2 0.47.00 5.0
6 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 TSC 34.44 2 0.49.49 6.0
7 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 47.01 3 0.49.55 7.0
8 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1051 TSC 36.03 2 0.51.27 8.0
9 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 35.54 2 0.51.29 9.0

R9 - 13/06

RO: Eve Wyatt (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.20, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 47.27 4 0.50.22 1.0
2 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 57.26 4 0.50.41 2.0
3 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 48.33 4 0.51.32 3.0
4 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 49.06 4 0.52.07 4.0
5 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC 47.43 3 0.53.01 5.0
6 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 52.02 4 0.55.14 6.0
7 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 45.38 3 0.58.10 7.0
8 RS 400 516   John Brookes Anthony Walton 942 TSC 56.32 4 1.00.01 8.0

R10 - 20/06

RO: Neal Piper (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: H(p),G(p),B(p), Wind dir: NNW, Ave wind: 1-3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 42.46 2 0.45.24 1.0
2 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 45.24 2 0.48.12 2.0
3 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC OOD     3.0
3 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC 39.39 1 1.19.23 3.0
5 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNS     6.0

R11 - 27/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: S(s),B(s),M(p),G(s),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 42.43 3 0.45.21 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 43.23 3 0.46.03 2.0
3 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1051 TSC 51.08 3 0.48.39 3.0
4 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 46.13 3 0.49.04 4.0
5 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 46.28 3 0.49.20 5.0
6 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 56.08 3 0.49.33 6.0
7 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1051 TSC 55.28 3 0.52.47 7.0
8 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 56.22 3 0.53.53 8.0
9 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC OOD     10.1

R12 - 04/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: M(p),A(s),P(s),G(s),R(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 44.17 2 0.47.01 1.0
2 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC OOD     1.4
3 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 44.41 2 0.47.26 2.0
4 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 54.58 2 0.48.31 3.0
5 RS 400 1136   Colin Gardiner Adam Ovington 942 TSC 46.22 2 0.49.13 4.0
6 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 48.42 2 0.51.42 5.0
7 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 55.52 2 0.53.25 6.0
8 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1051 TSC 56.26 2 0.53.42 7.0
9 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 TSC 67.31 2 1.00.53 8.0
10 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC DNF     11.0

R13 - 11/07

RO: Ian Judd (SSSC)

No starters from Handicap Class

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: H(p),2(s),S(s),B(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R14 - 18/07

RO; Howard Steavenson (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: W(s),A(p),2(p),X(p),C(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 57.17 4 1.00.49 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 57.28 4 1.01.00 2.0
3 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 52.26 3 1.06.50 3.0
4 RS Feva 8   Mary Jane Piper Tanya 1240 TSC 70.03 3 1.15.19 4.0
5 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     6.0

R15 - 25/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 40.31 3 0.57.21 1.0
2 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 43.36 3 1.01.43 2.0
3 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 60.16 4 1.03.59 3.0
4 GP 14 13838   Colin Midgely Justin Smith 1133 TSC 36.16 2 1.04.01 4.0
5 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 38.40 2 1.13.56 5.0

R16 - 01/08

RO: Nick Kincaid (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(s),A(s),S(s), Gate, Wind dir: W then SSE, Ave wind: 0-3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 29.29 1 0.31.18 1.0
2 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 29.59 1 0.31.50 2.0
3 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 33.45 1 0.35.50 3.0
4 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC OOD     5.6
5 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 TSC OOD     17.3

R17 - 08/08

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: A(s),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 43.12 4 0.45.52 1.0
2 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC 43.58 4 0.46.40 2.0
3 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1200 TSC OOD     3.0
3 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 39.27 3 0.55.50 3.0
5 RS Feva 8   Mary Jane Piper Tanya 1240 TSC OOD     17.1

R18 - 15/08

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 1(s),C(p),2(s),A(s),W(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 42.03 3 0.44.38 1.0
2 RS 400 1136   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 TSC OOD     1.4
3 RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 46.46 3 0.44.43 2.0
4 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 42.45 3 0.45.23 3.0
5 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 56.05 3 0.49.30 4.0
6 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 46.40 3 0.49.32 5.5
6 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 46.40 3 0.49.32 5.5
8 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 TSC OOD     13.8

R19 - 22/08

RO: Mark Henman [SSSC]

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: G(s),2(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 8<4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 37.27 4 0.39.45 1.0
2 RS 400 1157   Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 39.12 4 0.41.37 2.0
3 Miracle 3283   Neal Piper Mary Jane Piper 1240 TSC 39.30 3 0.42.28 3.0
4 GP 14 13838   Justin Smith Various 1133 TSC 48.11 4 0.42.32 4.0
5 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 41.02 4 0.43.34 5.0
6 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 46.54 4 0.44.50 6.0
7 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 52.58 4 0.56.14 7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 6
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com