event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 Wednesday Evening Series

Laser Class - Gloucester Goblet - Final Standings

Overall

Sailed: 19, Discards: 9, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Points
            18/04 25/04 02/05 09/05 16/05 23/05 30/05 06/06 13/06 20/06 27/06 04/07 11/07 18/07 25/07 01/08 08/08 15/08 22/08  
1st Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC (1.0) (17.0) (1.0) (3.0) 1.0 1.0 (17.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (17.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 (17.0) 1.0 10.0
2nd Laser 68807 Loz Young 1098 TSC (17.0) (17.0) 2.0 2.0 1.8 3.0 1.0 (17.0) (17.0) (17.0) (4.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (5.0) (17.0) (17.0) 17.8
3rd Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC (17.0) 1.0 4.0 1.0 (17.0) 2.0 2.0 3.0 (17.0) (17.0) 2.0 3.0 2.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 37.0
4th Laser 166381 Judi Gebhard 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 4.0 17.0 4.0 5.0 17.0 17.0 17.0 17.0 132.0
5th Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 4.0 1.0 13.8 (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 137.8
6th Laser (Club Boat) 102583 Dick Ayling 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 2.0 2.0 17.0 140.0
7th Laser 210409 David Barnett 1098 TSC (17.0) 14.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 4.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 3.0 17.0 17.0 140.0
8th Laser (Club Boat) 100164 Rob Johnson 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 2.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 155.0
8th Laser 151232 John Pitkethly 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 2.0 (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 155.0
10th Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) 4.0 15.6 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 155.6
11th Laser 7705 Claire Leman 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 3.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 156.0
11th Laser (Club Boat) 143480 Simon Fay 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 3.0 (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 156.0
11th Laser (Club Boat) 17855 Neal Piper 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 3.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 156.0
11th Laser (Club Boat) 100164 Steve Allen 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 3.0 17.0 17.0 17.0 17.0 156.0
11th Laser (Club Boat) 100164 Cathleen Schwartzlose 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 3.0 17.0 17.0 17.0 156.0
16th Laser (Club Boat) 102583 Colin Edgar 1098 TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 4.0 17.0 17.0 17.0 157.0

R1 - 18/04

RO: Alan Baker (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(s),R(p),B(p),1(p),A(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12-14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 42.00 2 0.38.15 1.0

R2 - 25/04

PRO: Ian Martin (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(p),B(p),1(p),2(p),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 15-17 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 48.19 3 0.44.00 1.0
2 Laser 210409 David Barnett 1098 TSC OOD     14.0

R3 - 02/05

RO: Alan Baker (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: 2(p),P(s),H(s),N(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 52.53 2 0.48.10 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 52.58 2 0.48.14 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC DNF     4.0

R4 - 09/05

PRO: Ken Ward (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: M(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 52.32 3 0.47.51 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 53.15 3 0.48.30 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 53.18 3 0.48.33 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 TSC 56.47 3 0.51.43 4.0

R5 - 16/05

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 63.42 3 0.58.01 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC OOD     1.8
3 Laser (Club Boat) 100164 Rob Johnson 1098 TSC 51.18 2 1.10.05 2.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1098 TSC OOD     15.6

R6 - 23/05

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: H(p),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 55.18 3 0.50.22 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 56.05 3 0.51.05 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 56.23 3 0.51.21 3.0

R7 - 30/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(s),M(s),S(p),H(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 47.37 3 0.43.22 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 50.15 3 0.45.46 2.0
3 Laser (Club Boat) 143480 Simon Fay 1098 TSC 50.38 3 0.46.07 3.0
4 Laser 210409 David Barnett 1098 TSC 56.20 3 0.51.18 4.0

R8 - 06/06

RO; Peter Griffith (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7-8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 54.30 3 0.49.38 1.0
2 Laser 151232 John Pitkethly 1098 TSC 55.55 3 0.50.56 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 56.05 3 0.51.05 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC 56.30 3 0.51.27 4.0

R9 - 13/06

RO: Eve Wyatt (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC 58.47 4 0.53.32 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1142 TSC 62.15 4 0.54.31 2.0

R10 - 20/06

RO: Neal Piper (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: H(p),G(p),B(p), Wind dir: NNW, Ave wind: 1-3 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 36.13 1 0.32.59 1.0
2 Laser 120654 Kai Foyen 1098 TSC OOD     13.8

R11 - 27/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(s),B(s),M(p),G(s),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 54.50 3 0.49.56 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 57.29 3 0.52.21 2.0
3 Laser (Club Boat) 17855 Neal Piper 1098 TSC 57.54 3 0.52.44 3.0
4 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 62.41 3 0.57.05 4.0

R12 - 04/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: M(p),A(s),P(s),G(s),R(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 54.32 2 0.49.40 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 54.37 2 0.49.45 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 55.24 2 0.50.27 3.0
4 Laser 166381 Judi Gebhard 1098 TSC 58.31 2 0.53.18 4.0

R13 - 11/07

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(p),2(s),S(s),B(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 55.19 3 0.50.23 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1098 TSC 55.42 3 0.50.44 2.0
3 Laser 7705 Claire Leman 1098 TSC 61.17 3 0.55.49 3.0

R14 - 18/07

RO; Howard Steavenson (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: W(s),A(p),2(p),X(p),C(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 72.10 4 1.05.44 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 73.05 4 1.06.34 2.0
3 Laser 166381 Judi Gebhard 1098 TSC DNF     4.0

R15 - 25/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 54.39 3 0.49.46 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 54.49 3 0.49.55 2.0
3 Laser (Club Boat) 100164 Steve Allen 1098 TSC 42.11 2 0.57.38 3.0
4 Laser 166381 Judi Gebhard 1098 TSC DNF     5.0

R16 - 01/08

RO: Nick Kincaid (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(s),A(s),S(s), Gate, Wind dir: W then SSE, Ave wind: 0-3 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 40.45 1 0.37.07 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC 43.31 1 0.39.38 2.0
3 Laser (Club Boat) 100164 Cathleen Schwartzlose 1098 TSC 44.15 1 0.40.18 3.0
4 Laser (Club Boat) 102583 Colin Edgar 1098 TSC 47.44 1 0.43.28 4.0

R17 - 08/08

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: A(s),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 54.10 4 0.49.20 1.0
2 Laser (Club Boat) 102583 Dick Ayling 1098 TSC 44.05 3 0.53.32 2.0
3 Laser 210409 David Barnett 1098 TSC 48.48 3 0.59.16 3.0
4 Laser 68807 Loz Young 1098 TSC DNF     5.0

R18 - 15/08

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 1(s),C(p),2(s),A(s),W(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Place Points
1 Laser (Club Boat) 102583 Dick Ayling 1098 TSC DNF 2.0

R19 - 22/08

RO: Mark Henman [SSSC]

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(s),2(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 8<4 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1098 TSC 45.22 4 0.41.19 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com