event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 Wednesday Evening Series

All Classes - Final Standings

Overall

Sailed: 19, Discards: 9, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Points
              18/04 25/04 02/05 09/05 16/05 23/05 30/05 06/06 13/06 20/06 27/06 04/07 11/07 18/07 25/07 01/08 08/08 15/08 22/08  
1st RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 (3.0) (4.0) 1.0 (7.0) (46.0) (4.0) (46.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (46.0) 1.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 (3.0) 13.0
2nd RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 1.0 (3.0) (4.0) 2.0 2.0 (5.0) 1.7 2.0 (5.0) (46.0) 2.0 2.0 (46.0) 2.0 1.0 (46.0) (46.0) (7.5) 1.0 16.7
3rd RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 (4.0) (46.0) 3.0 (46.0) 1.0 1.0 2.0 (4.0) 4.0 1.0 (5.0) 1.9 (46.0) (46.0) (46.0) 1.0 2.0 1.9 (46.0) 18.8
4th Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 (5.0) (5.0) (5.0) (46.0) 3.0 2.0 1.0 (6.0) 1.0 (46.0) (9.5) (4.0) 2.0 3.0 2.0 4.0 3.0 4.0 (46.0) 25.0
5th Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 4.1 (46.0) 4.1 5.0 6.0 3.0 5.0 (7.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 1.0 (46.0) 4.0 5.0 (46.0) (46.0) 4.0 41.2
6th Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 7.0 1.0 7.0 1.0 4.0 (46.0) (46.0) 5.0 (8.0) 4.5 (13.0) (8.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 4.5 5.0 6.0 45.0
7th Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 2.0 (46.0) (8.0) 6.0 5.0 (7.0) (46.0) (8.0) (7.0) 3.0 (8.0) 5.0 (46.0) 5.0 7.0 7.0 4.0 (46.0) 2.0 46.0
8th GP14 13838   Justin Smith Various 1133 6.0 2.0 6.0 (46.0) (46.0) (46.0) 3.0 3.0 3.0 (46.0) 7.0 3.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 6.0 7.0 46.0
9th Laser 68807   Loz Young   1098 (46.0) (46.0) 9.0 4.0 6.3 11.0 4.0 (46.0) (46.0) (46.0) (17.0) 6.0 3.0 4.0 8.0 8.0 (12.0) (46.0) (46.0) 63.3
10th RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 (13.0) (46.0) 10.0 (46.0) (46.0) (12.0) 8.0 9.0 9.0 10.0 6.0 9.0 (46.0) (12.0) 3.0 (46.0) (46.0) 3.0 8.0 75.0
11th RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 12.0 8.0 (14.0) 9.0 8.0 (46.0) 10.0 10.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 6.0 7.0 7.5 11.0 88.5
12th RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 (46.0) (46.0) (46.0) (13.0) (46.0) 9.0 9.0 (16.0) 12.0 (46.0) (15.0) 13.0 (46.0) 6.0 9.0 9.7 6.0 13.0 10.0 96.7
13th Laser 159433   Mike Shipway   1098 (46.0) 6.0 14.0 3.0 (46.0) 10.0 6.0 13.0 (46.0) (46.0) 11.0 7.0 4.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 120.0
14th Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 (46.0) 7.0 15.0 (46.0) (46.0) (46.0) 14.9 17.0 10.0 (46.0) 12.0 15.0 5.0 7.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 148.9
15th Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 (46.0) 18.7 (46.0) (46.0) 10.0 13.0 (46.0) 11.0 (46.0) (46.0) (46.0) 10.0 (46.0) (46.0) 11.0 46.0 46.0 9.0 12.0 186.7
16th Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 13.0 (46.0) (46.0) 11.0 22.3 6.0 (46.0) 14.5 (46.0) (46.0) 4.0 14.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 222.8
17th Phantom 1094   Richard Christopher   999 (46.0) (46.0) (46.0) 14.0 13.0 15.0 12.0 (46.0) (46.0) 5.0 24.2 21.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 242.2
18th Enterprise 22096   Ian Ainsworth Caroline Kelly 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 3.0 12.0 46.0 46.0 46.0 46.0 5.0 46.0 9.0 305.0
19th Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 31.9 (46.0) 31.9 11.0 (46.0) 9.5 (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 5.0 319.3
20th L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 (46.0) (46.0) (46.0) 10.0 7.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 14.0 (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 34.1 46.0 341.1
21st Enterprise 21508   Olly Whitling Jane Hays 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 4.0 16.0 46.0 46.0 8.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 350.0
22nd Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 16.0 (46.0) (46.0) 35.1 6.0 (46.0) 18.0 (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 351.1
23rd Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 8.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 18.0 (46.0) (46.0) (46.0) 16.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 35.3 353.3
24th L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 (46.0) (46.0) (46.0) 8.0 11.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 17.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 358.0
25th Laser 166381   Judi Gebhard   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 11.0 46.0 12.0 14.0 46.0 46.0 46.0 46.0 359.0
26th RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 (46.0) (46.0) 2.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 2.0 46.0 372.0
27th Laser 210409   David Barnett   1098 (46.0) 37.9 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 11.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 8.0 46.0 46.0 378.9
28th Laser 120654   Kai Foyen   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 14.5 6.0 38.1 (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 380.6
29th Enterprise 18065   Coll Johnson Shona Johnson 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 14.0 (46.0) (46.0) 14.0 (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 38.9 46.0 46.0 46.0 46.0 388.9
30th Enterprise (Club Boat) 22268   Sam Heaney Mary Jane Piper 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 7.0 46.0 46.0 41.7 46.0 46.0 46.0 416.7
31st Enterprise 22096   Ted Ainsworth Caroline Kelly 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 3.0 46.0 46.0 46.0 417.0
32nd 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 8.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 41.8 46.0 46.0 46.0 417.8
33rd RS Feva 8   Mary Jane Piper Tanya 1240 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 9.0 46.0 46.0 41.9 46.0 46.0 418.9
34th GP14 13838   Colin Midgely Justin Smith 1133 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 6.0 46.0 46.0 46.0 46.0 420.0
34th Laser 7705 61605 Claire Leman   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 6.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 420.0
36th Laser (Club Boat) 143480   Simon Fay   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 7.0 (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 421.0
37th Laser (Club Boat) 100164   Cathleen Schwartzlose   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 9.0 46.0 46.0 46.0 423.0
37th Enterprise 22273   Clive Wilson Adam Ovington 1116 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 9.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 423.0
39th Laser (Radial) 56230 9369 Marlies Weileder   1098 13.0 (46.0) (46.0) (46.0) 42.3 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 423.3
40th Laser (Club Boat) 100164   Steve Allen   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 10.0 46.0 46.0 46.0 46.0 424.0
40th Laser (Club Boat) 102583   Colin Edgar   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 10.0 46.0 46.0 46.0 424.0
42nd Laser 15123   John Pitkethly   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 12.0 (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 426.0
42nd Laser (Club Boat) 100164   Rob Johnson   1098 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 12.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 426.0
42nd Enterprise 22072   Eric Harrison Richard Harrison 1116 12.0 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 426.0
45th RS400 519   John Brookes Anthony Walton 942 (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) (46.0) 13.0 (46.0) 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 46.0 427.0

R1 - 18/04

RO: Alan Baker (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(s),R(p),B(p),1(p),A(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12-14 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1116 42.18 2 0.56.51 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 42.00 2 0.57.23 2.0
3 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 54.24 3 0.57.45 3.0
4 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1116 43.19 2 0.58.13 4.0
5 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 OOD     4.1
6 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 43.47 2 0.58.51 5.0
7 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 47.00 2 1.02.13 6.0
8 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 50.10 2 1.02.43 7.0
9 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 50.35 2 1.07.59 8.0
10 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 DNF     12.0
10 Enterprise 22072   Eric Harrison Richard Harrison 1116 DNF     12.0
12 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 DNS     13.0
12 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 DNS     13.0
12 Laser (Radial) 56230 9369 Marlies Weileder   1098 DNS     13.0

R2 - 25/04

PRO: Ian Martin (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(p),B(p),1(p),2(p),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 15-17 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 47.01 3 0.39.11 1.0
2 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 45.02 3 0.39.45 2.0
3 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1116 45.03 3 0.40.22 3.0
4 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 38.34 3 0.40.56 4.0
5 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 45.47 3 0.41.01 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway   1098 48.19 3 0.44.00 6.0
7 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 50.28 3 0.45.13 7.0
8 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 43.33 3 0.46.14 8.0
9 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 OOD     18.7
10 Laser 210409   David Barnett   1098 OOD     37.9

R3 - 02/05

RO: Alan Baker (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: 2(p),P(s),H(s),N(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 38.43 2 0.41.06 1.0
2 RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 44.03 2 0.42.07 2.0
3 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1116 47.20 2 0.42.25 3.0
4 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1116 48.08 2 0.43.08 4.0
5 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 OOD     4.1
6 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 48.21 2 0.43.19 5.0
7 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 49.40 2 0.43.50 6.0
8 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 54.04 2 0.45.03 7.0
9 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 52.53 2 0.48.10 8.0
10 Laser 68807   Loz Young   1098 52.58 2 0.48.14 9.0
11 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 54.10 2 0.51.47 10.0
12 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 DNF     14.0
12 Laser 159433   Mike Shipway   1098 DNF     14.0
14 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 DNS     15.0

R4 - 09/05

PRO: Ken Ward (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: M(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 53.27 3 0.44.33 1.0
2 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1116 52.17 3 0.46.51 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway   1098 52.32 3 0.47.51 3.0
4 Laser 68807   Loz Young   1098 53.15 3 0.48.30 4.0
5 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 54.10 3 0.48.32 5.0
6 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 53.18 3 0.48.33 6.0
7 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 46.52 3 0.49.45 7.0
8 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 55.39 3 0.50.11 8.0
9 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 47.45 3 0.50.41 9.0
10 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 58.38 3 0.52.52 10.0
11 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 56.47 3 0.54.02 11.0
12 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 DNF     13.0
13 Phantom 1094   Richard Christopher   999 DNS     14.0

R5 - 16/05

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 51.00 3 0.54.08 1.0
2 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 51.53 3 0.55.05 2.0
3 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 63.44 3 0.57.07 3.0
4 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 46.24 2 0.58.00 4.0
5 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 63.42 3 0.58.01 5.0
6 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 67.13 3 1.00.14 6.0
7 Laser 68807   Loz Young   1098 OOD     6.3
8 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1051 63.22 3 1.00.18 7.0
9 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 57.13 3 1.00.44 8.0
10 Enterprise 22273   Clive Wilson Adam Ovington 1116 68.58 3 1.01.48 9.0
11 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 71.22 3 1.03.57 10.0
12 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 48.23 2 1.05.27 11.0
13 Laser (Club Boat) 100164   Rob Johnson   1098 51.18 2 1.10.05 12.0
14 Phantom 1094   Richard Christopher   999 52.44 2 1.19.11 13.0
15 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 OOD     22.3
16 Laser (Radial) 56230 9369 Marlies Weileder   1098 OOD     42.3

R6 - 23/05

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: H(p),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 41.48 3 0.44.22 1.0
2 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 50.58 3 0.45.40 2.0
3 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 53.14 3 0.47.42 3.0
4 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 45.00 3 0.47.46 4.0
5 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 45.11 3 0.47.58 5.0
6 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 52.30 3 0.49.57 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 55.18 3 0.50.22 7.0
8 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 45.44 3 0.50.32 8.0
9 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 53.00 3 0.50.40 9.0
10 Laser 159433   Mike Shipway   1098 56.05 3 0.51.05 10.0
11 Laser 68807   Loz Young   1098 56.23 3 0.51.21 11.0
12 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 53.51 3 0.51.29 12.0
13 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 58.50 3 0.52.43 13.0
14 Enterprise 18065   Coll Johnson Shona Johnson 1116 45.20 2 1.00.56 14.0
15 Phantom 1094   Richard Christopher   999 42.36 2 1.03.58 15.0
16 Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 51.45 2 1.09.33 16.0
17 Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 OOD     31.9

R7 - 30/05

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00 & 19.05, Course: G(s),M(s),S(p),H(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 45.24 3 0.40.41 1.0
2 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 OOD     1.7
3 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 39.58 3 0.42.26 2.0
4 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 48.52 3 0.43.08 3.0
5 Laser 68807   Loz Young   1098 47.37 3 0.43.22 4.0
6 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 48.44 3 0.43.40 5.0
7 Laser 159433   Mike Shipway   1098 50.15 3 0.45.46 6.0
8 Laser (Club Boat) 143480   Simon Fay   1098 50.38 3 0.46.07 7.0
9 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 48.47 3 0.46.38 8.0
10 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 52.22 3 0.50.04 9.0
11 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 48.07 3 0.51.05 10.0
12 Laser 210409   David Barnett   1098 56.20 3 0.51.18 11.0
13 Phantom 1094   Richard Christopher   999 38.20 2 0.57.33 12.0
14 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 OOD     14.9

R8 - 06/06

RO; Peter Griffith (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7-8 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 42.56 3 0.45.35 1.0
2 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 43.45 3 0.46.27 2.0
3 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 35.09 2 0.46.32 3.0
4 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 44.08 3 0.46.51 4.0
5 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 37.36 2 0.47.00 5.0
6 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 52.45 3 0.47.16 6.0
7 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 54.49 3 0.49.07 7.0
8 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 54.30 3 0.49.38 8.0
9 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1046 34.44 2 0.49.49 9.0
10 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 47.01 3 0.49.55 10.0
11 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 55.45 3 0.49.57 11.0
12 Laser 15123   John Pitkethly   1098 55.55 3 0.50.56 12.0
13 Laser 159433   Mike Shipway   1098 56.05 3 0.51.05 13.0
14 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 36.03 2 0.51.27 14.5
14 Laser 120654   Kai Foyen   1098 56.30 3 0.51.27 14.5
16 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 35.54 2 0.51.29 16.0
17 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 58.26 3 0.52.22 17.0
18 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 44. 2 0.59.08 18.0
19 Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 OOD     31.9

R9 - 13/06

RO: Eve Wyatt (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 55.10 4 0.49.26 1.0
2 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 47.27 4 0.50.22 2.0
3 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 57.26 4 0.50.41 3.0
4 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 48.33 4 0.51.32 4.0
5 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 49.06 4 0.52.07 5.0
6 Laser 120654   Kai Foyen   1098 58.47 4 0.53.32 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1142 62.15 4 0.54.31 7.0
8 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 49.08 3 0.54.36 8.0
9 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 52.02 4 0.55.14 9.0
10 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 64.00 4 0.57.21 10.0
11 Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 64.22 4 0.57.41 11.0
12 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 45.38 3 0.58.10 12.0
13 RS400 519   John Brookes Anthony Walton 942 56.32 4 1.00.01 13.0
14 Enterprise 18065   Coll Johnson Shona Johnson 1116 57.20 3 1.08.30 14.0
15 Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 OOD     35.1

R10 - 20/06

RO: Neal Piper (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: H(p),G(p),B(p), Wind dir: NNW, Ave wind: 1-3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 42.46 2 0.45.24 1.0
2 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 45.24 2 0.48.12 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 36.13 1 1.05.58 3.0
4 Enterprise 21508   Olly Whitling Jane Hays 1116 40.08 1 1.11.55 4.0
5 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 OOD     4.5
6 Phantom 1094   Richard Christopher   999 39.39 1 1.19.23 5.0
7 Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 48.16 1 1.26.30 6.0
8 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNS     10.0
9 Laser 120654   Kai Foyen   1098 OOD     38.1

R11 - 27/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00 & 19.05, Course: S(s),B(s),M(p),G(s),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 42.43 3 0.45.21 1.0
2 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 43.23 3 0.46.03 2.0
3 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Caroline Kelly 1116 53.45 3 0.48.10 3.0
4 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 51.08 3 0.48.39 4.0
5 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 46.13 3 0.49.04 5.0
6 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 46.28 3 0.49.20 6.0
7 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 56.08 3 0.49.33 7.0
8 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 54.50 3 0.49.56 8.0
9 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 56.42 3 0.50.48 9.5
9 Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 56.42 3 0.50.48 9.5
11 Laser 159433   Mike Shipway   1098 57.29 3 0.52.21 11.0
12 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 58.46 3 0.52.39 12.0
13 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1098 57.54 3 0.52.44 13.0
14 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1051 55.28 3 0.52.47 14.0
15 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 56.22 3 0.53.53 15.0
16 Enterprise 21508   Olly Whitling Jane Hays 1116 62.52 3 0.56.20 16.0
17 Laser 68807   Loz Young   1098 62.41 3 0.57.05 17.0
18 Phantom 1094   Richard Christopher   999 OOD     24.2

R12 - 04/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00 & 19.05, Course: M(p),A(s),P(s),G(s),R(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 44.17 2 0.47.01 1.0
2 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 OOD     1.9
3 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 44.41 2 0.47.26 2.0
4 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 54.58 2 0.48.31 3.0
5 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 942 46.22 2 0.49.13 4.0
6 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 54.32 2 0.49.40 5.0
7 Laser 68807   Loz Young   1098 54.37 2 0.49.45 6.0
8 Laser 159433   Mike Shipway   1098 55.24 2 0.50.27 7.0
9 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1116 56.32 2 0.50.39 8.0
10 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 48.42 2 0.51.42 9.0
11 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 59.11 2 0.53.02 10.0
12 Laser 166381   Judi Gebhard   1098 58.31 2 0.53.18 11.0
13 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Caroline Kelly 1116 59.30 2 0.53.19 12.0
14 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 55.52 2 0.53.25 13.0
15 Rooster 8.1 575 181945 Wolfgang Weileder   1051 56.26 2 0.53.42 14.0
16 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 62.08 2 0.55.41 15.0
17 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 62.58 2 0.56.25 16.0
18 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 67.31 2 1.00.53 17.0
19 Enterprise 19166   Steve Richards Keith Milburn 1116 45.03 1 1.20.44 18.0
20 Phantom 1094   Richard Christopher   999 DNF     21.0

R13 - 11/07

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00 & 19.05, Course: H(p),2(s),S(s),B(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 52.12 3 0.46.46 1.0
2 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 52.42 3 0.47.13 2.0
3 Laser 68807   Loz Young   1098 55.19 3 0.50.23 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway   1098 55.42 3 0.50.44 4.0
5 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 59.36 3 0.53.24 5.0
6 Laser 7705 61605 Claire Leman   1098 61.17 3 0.55.49 6.0
7 Enterprise (Club Boat) 22268   Sam Heaney Mary Jane Piper 1116 50.53 2 1.08.23 7.0

R14 - 18/07

RO; Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00 & 19.05, Course: W(s),A(p),2(p),X(p),C(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 57.17 4 1.00.49 1.0
2 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 57.28 4 1.01.00 2.0
3 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 54.10 3 1.04.43 3.0
4 Laser 68807   Loz Young   1098 72.10 4 1.05.44 4.0
5 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 73.05 4 1.06.34 5.0
6 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 52.26 3 1.06.50 6.0
7 Enterprise 22199   Peter Middlemiss Rachel Middlemiss 1116 57.51 3 1.09.07 7.0
8 Enterprise 21508   Olly Whitling Jane Hays 1116 62.02 3 1.14.07 8.0
9 RS Feva 8   Mary Jane Piper Tanya 1240 70.03 3 1.15.19 9.0
10 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     12.0
10 Laser 166381   Judi Gebhard   1098 DNF     12.0

R15 - 25/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10 & 19.15, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: Se, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 40.31 3 0.57.21 1.0
2 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 48.56 3 0.58.28 2.0
3 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 43.36 3 1.01.43 3.0
4 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 52.16 3 1.02.27 4.0
5 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 60.16 4 1.03.59 5.0
6 GP14 13838   Colin Midgely Justin Smith 1133 36.16 2 1.04.01 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 54.39 3 1.06.22 7.0
8 Laser 68807   Loz Young   1098 54.49 3 1.06.34 8.0
9 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 38.40 2 1.13.56 9.0
10 Laser (Club Boat) 100164   Steve Allen   1098 42.11 2 1.16.50 10.0
11 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 68.18 3 1.21.36 11.0
12 Laser 166381   Judi Gebhard   1098 DNF     14.0
13 Enterprise 18065   Coll Johnson Shona Johnson 1116 OOD     38.9

R16 - 01/08

RO: Nick Kincaid (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(s),A(s),S(s), Gate, Wind dir: W then SSE, Ave wind: 0-3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 29.29 1 0.31.18 1.0
2 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 29.59 1 0.31.50 2.0
3 Enterprise 22096   Ted Ainsworth Caroline Kelly 1116 36.57 1 0.33.07 3.0
4 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 37.59 1 0.34.02 4.0
5 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 39.16 1 0.35.11 5.0
6 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 33.45 1 0.35.50 6.0
7 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 40.45 1 0.37.07 7.0
8 Laser 68807   Loz Young   1098 43.31 1 0.39.38 8.0
9 Laser (Club Boat) 100164   Cathleen Schwartzlose   1098 44.15 1 0.40.18 9.0
10 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 OOD     9.7
11 Laser (Club Boat) 102583   Colin Edgar   1098 47.44 1 0.43.28 10.0
12 Enterprise (Club Boat) 22268   Sam Heaney Mary Jane Piper 1116 OOD     41.7
13 59er 2016   Nic Kincaid Rosie Kincaid 905 OOD     41.8

R17 - 08/08

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: A(s),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 43.12 4 0.45.52 1.0
2 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 43.58 4 0.46.40 2.0
3 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 53.22 4 0.47.49 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 54.10 4 0.49.20 4.0
5 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1200 OOD     4.5
6 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Caroline Kelly 1116 43.07 3 0.51.31 5.0
7 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1098 43.05 3 0.52.19 6.0
8 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 39.27 3 0.55.50 7.0
9 Laser 210409   David Barnett   1098 48.48 3 0.59.16 8.0
10 Laser 68807   Loz Young   1098 DNF     12.0
11 RS Feva 8   Mary Jane Piper Tanya 1240 OOD     41.9

R18 - 15/08

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00 & 19.05, Course: 1(s),C(p),2(s),A(s),W(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 42.03 3 0.44.38 1.0
2 RS400 / Enterprise 1136 22273 Nathan Batchelor Sarah Kincaid 942 OOD     1.9
3 RS 200 1536   Andy Brown Alex Sutcliffe 1046 46.46 3 0.44.43 2.0
4 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 42.45 3 0.45.23 3.0
5 Enterprise / RS 400 20518 1136 Colin Gardiner Various 1116 52.59 3 0.47.29 4.0
6 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1116 53.31 3 0.47.57 5.0
7 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 56.05 3 0.49.30 6.0
8 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 46.40 3 0.49.32 7.5
8 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 46.40 3 0.49.32 7.5
10 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 48.00 2 1.04.31 9.0
11 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1098 DNF     13.0
12 L 2000 / Rooster 8.1 21145 178 Anthony Walton   1109 OOD     34.1

R19 - 22/08

RO: Mark Henman [SSSC]

Start: Start 1 : Ent+Laser - Start 2 : H'cap, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10 & 19.15, Course: G(s),2(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 8<4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 / Enterprise 973 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 942 37.27 4 0.39.45 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes   1098 45.22 4 0.41.19 2.0
3 RS400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 39.12 4 0.41.37 3.0
4 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 46.33 4 0.41.43 4.0
5 Enterprise 22516   Joanna Morrison Reiner Stoeckle 1116 47.20 4 0.42.25 5.0
6 Miracle / Laser / Enterprise 3283 17855 Neal Piper Mary Jane Piper 1240 39.30 3 0.42.28 6.0
7 GP14 13838   Justin Smith Various 1133 48.11 4 0.42.32 7.0
8 RS 400 / RS 200 956 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 41.02 4 0.43.34 8.0
9 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Caroline Kelly 1116 49.12 4 0.44.05 9.0
10 RS 200 / Laser (Club Boat) 269   Dick Ayling   1046 46.54 4 0.44.50 10.0
11 RS400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 42.58 4 0.45.37 11.0
12 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 52.41 4 0.47.12 12.0
13 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 OOD     35.3

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 46
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com