event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 SunUp-SunDown Series

Enterprise Class - Final Standings

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Club Race 3
11/04
Race 4
29/08
Race 5
05/09
Race 6
12/09
Points
1st 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC (1.0) (1.0) 1.0 1.0 2.0
2nd 22859 Neal Piper Mary Jane Piper TSC (13.0) 1.0 2.0 (13.0) 3.0
3rd 22695 Alan Baker Gill Kincaid TSC 2.0 2.0 (3.0) (13.0) 4.0
4th 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC (13.0) 3.0 (13.0) 2.0 5.0
5th 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid TSC 1.0 (13.0) (13.0) 13.0 14.0
6th 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 3.0 (13.0) (13.0) 13.0 16.0
7th 18033 Keith Milburn   TSC (13.0) (13.0) 4.0 13.0 17.0
8th 22199 Peter Middlemiss   TSC (13.0) (13.0) 13.0 5.0 18.0
8th 19166 Tim Aisbitt Steve Richards TSC (13.0) (13.0) 13.0 5.0 18.0
10th 21580 Bruce Heppenstall   TSC (13.0) 6.0 (13.0) 13.0 19.0
10th 18065 Coll Johnson Shuna Johnson TSC (13.0) (13.0) 13.0 6.0 19.0
10th 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 6.0 (13.0) (13.0) 13.0 19.0

Race 1 - 28/03 at 18.00

PRO: Iain Robinson [SSSC]


Race Cancelled - Flat Calm

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points

Race 2 - 04/04 at 18.00

PRO: Philip Murray (TSC)

Race Cancelled - Northerly Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points

Race 3 - 11/04 at 18.30

PRO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: H(s),B(p),S(p),G(s),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 9-10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC OOD   1.0
1 22273 Nathan Bachelor Sarah Kincaid TSC 33.03 2 1.0
3 22695 Alan Baker Gill Kincaid TSC 33.31 2 2.0
4 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 35.22 2 3.0
5 21891 David Gebhard Jackie Gebhard TSC RAF 0 6.0

Race 4 - 29/08 at 18.30

RO: Colin Gardiner (TSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: 1(p),C(p),A(s),R(p), Wind dir: E then NW, Ave wind: 2-6 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC OOD   1.0
1 22859 Neal Piper Mary Jane Piper TSC 52.55 2 1.0
3 22695 Alan Baker Gill Kincaid TSC 53.00 2 2.0
4 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC 54.54 2 3.0
5 21580 Bruce Heppenstall   TSC OOD   6.0

Race 5 - 05/09 at 18.30

RO: Cliff English (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5>3knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 34.05 2 1.0
2 22859 Neal Piper Mary Jane Piper TSC 36.44 2 2.0
3 22695 Alan Baker Gill Kincaid TSC 41.52 2 3.0
4 18033 Keith Milburn   TSC 51.29 1 4.0

Race 6 - 12/09 at 18.00

RO: Jonathan Hays (TSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.00, Course: A(p),1(p),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 48.13 3 1.0
2 22516 Joanna Morrison Reiner Stoeckle TSC 54.24 3 2.0
3 22199 Peter Middlemiss   TSC OOD   5.0
3 19166 Tim Aisbitt Steve Richards TSC DNF   5.0
5 18065 Coll Johnson Shuna Johnson TSC DNS   6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish 5
DNSCame to the start area but did not start 6
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies
RAFRetired after finishing 6



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com