event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 SunUp-SunDown Series

Handicap Fleet - Final Standings

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Race 3
11/04
Race 4
29/08
Race 5
05/09
Race 6
12/09
Points
1st RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC (2.0) (14.0) 1.0 1.0 2.0
2nd RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 1.0 (2.0) (14.0) 2.0 3.0
3rd GP 14 13838   Justin Smith   1133 TSC (14.0) 1.0 2.0 (14.0) 3.0
4th RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC (14.0) 3.0 4.0 (8.0) 7.0
5th Musto Skiff / RS 400 588 810 Adam Ovington Jonny Holliday 849 TSC (14.0) (14.0) 6.0 4.0 10.0
6th RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC (14.0) (5.0) 5.0 5.0 10.0
7th RS Feva XL 8   MaryJane Piper Neal Piper 1240 TSC (14.0) (14.0) 14.0 3.0 17.0
8th Scorpion 1971   Simon Fay Max Darida 1036 TSC (14.0) (14.0) 3.0 14.0 17.0
9th RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC (14.0) 4.0 (14.0) 14.0 18.0
10th Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC 4.0 (14.0) (14.0) 14.0 18.0
11th L 2000 21145   Chris Mayes   1109 TSC (14.0) (14.0) 14.0 5.0 19.0
12th RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC (14.0) 7.0 (14.0) 14.0 21.0
13th L 2000 4077   Anthony Walton Peter Wilkes 1109 TSC (14.0) (14.0) 8.0 14.0 22.0

Race 1 - 28/03 at 18.00

PRO: Iain Robinson [SSSC]


Race Cancelled - Flat Calm

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

Race 2 - 04/04 at 18.00

PRO: Philip Murray (TSC)

Race Cancelled - Northerly Gale

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

Race 3 - 11/04 at 18.30

PRO: Ian Judd (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35, Course: H(s),B(p),S(p),G(s),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 9-10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 30.15 2 0.28.55 1.0
2 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 28.22 2 0.30.07 2.0
3 Phantom 1094   Richard Christopher   999 TSC DNF     4.0

Race 4 - 29/08 at 18.30

RO: Colin Gardiner (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35, Course: 1(p),C(p),A(s),R(p), Wind dir: E then NW, Ave wind: 2-6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838   Justin Smith   1133 TSC 48.44 2 0.43.01 1.0
2 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 47.31 2 0.45.26 2.0
3 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 49.06 2 0.46.56 3.0
4 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 46.04 2 0.48.54 4.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 48.07 2 0.51.05 5.0
6 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     7.0

Race 5 - 05/09 at 18.30

RO: Cliff English (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5>3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 33.52 2 0.35.57 1.0
2 GP 14 13838   Justin Smith   1133 TSC 42.22 2 0.37.24 2.0
3 Scorpion 1971   Simon Fay Max Darida 1036 TSC 40.35 2 0.39.10 3.0
4 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC 44.17 2 0.42.20 4.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 41.30 2 0.44.03 5.0
6 Musto Skiff / RS 400 588 810 Adam Ovington Jonny Holliday 849 TSC 37.33 2 0.44.14 6.0
7 L 2000 4077   Anthony Walton Peter Wilkes 1109 TSC DNF     8.0

Race 6 - 12/09 at 18.05

RO: Jonathan Hays (TSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.00, Course: A(p),1(p),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 37.46 3 0.40.06 1.0
2 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 42.10 3 0.40.19 2.0
3 RS Feva XL 8   MaryJane Piper Neal Piper 1240 TSC 38.38 2 0.46.44 3.0
4 Musto Skiff / RS 400 588 810 Adam Ovington Jonny Holliday 849 TSC 44.12 3 0.52.04 4.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC OOD     5.0
5 L 2000 21145   Chris Mayes   1109 TSC 39.54 2 0.53.58 5.0
7 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 TSC DNF     8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa 5



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com