event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Late Summer Series

All Classes

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY R3 R4 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R22 R23 R26 R27 Points
              05/08 05/08 12/08 19/08 19/08 26/08 26/08 02/09 02/09 09/09 09/09 16/09 16/09 23/09 23/09 23/09 30/09 07/10 07/10 21/10 21/10  
1st L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 (37.0) (37.0)   1.6 1.6 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (37.0) (37.0) (8.0) (5.0) (4.0) 2.0 2.0 (4.0)     14.2
2nd RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 (37.0) (37.0)   3.0 1.0 3.0 1.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0 (8.0) (37.0) (37.0)     18.0
3rd Laser 160354   Chris Mayes   1098 2.0 2.0   1.0 6.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 3.9 3.9 4.0 3.0 9.0 (14.0) (14.0) (37.0) (37.0) (37.0)     34.8
4th Laser 145911   Sven Richards   1098 (37.0) (37.0)   2.0 3.0 1.0 6.0 2.0 3.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 3.0 37.0 37.0     94.0
5th Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 3.0 2.0 (37.0) (37.0) 12.4 12.4 3.0 3.0 2.0 (37.0) 37.0 37.0     111.8
6th RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 (37.0) (37.0)   10.0 11.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 1.0 7.0 (37.0) 37.0 37.0 8.0 1.0 1.0     113.0
7th Laser 211415   Ian Davis   1098 (37.0) (37.0)   4.0 4.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 10.0 9.0 8.0 37.0 4.0 2.0     115.0
8th RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 4.0 5.0 (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 7.0 10.0 13.0 37.0 3.0 9.0     125.0
9th RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 942 5.0 4.0   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 5.0 11.0 7.0 37.0 15.1 15.1     136.2
10th RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 4.0 4.0   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 1.0 1.0 1.0 37.0 37.0 37.0     159.0
11th Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 (37.0) (37.0)   7.0 5.0 18.9 18.9 5.0 4.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0     169.8
12th Laser Radial / Topper 9369 36563 Sam Heaney   1142 (37.0) (37.0)   5.0 7.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 12.0 8.0 13.0 37.0 37.0 37.0     193.0
13th GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 1.0 1.0   6.0 2.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0     195.0
14th RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 1.0 4.0 (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 1.0 37.0 37.0     228.0
15th Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 4.0 4.0 5.0 37.0 37.0 37.0     235.0
16th Laser 159433   Mike Shipway   1098 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 6.0 6.0 6.0 37.0 37.0 37.0     240.0
17th L2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 11.0 7.0 13.0 37.0 37.0 37.0     253.0
18th Laser (Club Boat) 100164   Adam Ovington   1098 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 3.0 2.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0     264.0
19th Enterprise 18033   Keith Milburn Colin Edgar 1116 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 15.0 15.0 14.0 37.0 37.0 37.0     266.0
20th Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 5.0 3.0     267.0
21st RS 400 1136   Nathan Bachelor Nick Kincaid 942 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 5.0 4.0 (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0     268.0
22nd Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1116 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 6.0 9.0     274.0
23rd Enterprise 22096   Ian Ainsworth Ruth Latter 1116 (37.0) (37.0)   11.0 8.0 (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0     278.0
24th Laser 151252   John Pitkethly   1098 (37.0) (37.0)   (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) (37.0) 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 37.0 8.0 37.0 37.0     304.0

R1 - 29/07

RO: Terry Whatson (TSC)

Race Cancelled - 35 knt Southerly

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R2 - 29/07

RO: Terry Whatson (TSC)

Race Cancelled - 35 knt Southerly

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R3 - 05/08

RO: Kieran Graham [SSSC]

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),R(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 45.02 3 0.39.45 1.0
2 Laser 160354   Chris Mayes   1098 44.15 3 0.40.18 2.0
3 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 DNF     4.0
4 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 1116 DNS     5.0

R4 - 05/08

RO: Kieran Graham [SSSC]

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 41.38 5 0.36.45 1.0
2 Laser 160354   Chris Mayes   1098 41.48 5 0.38.04 2.0
3 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 1116 DNS     4.0
3 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 DNS     4.0

R5 - 12/08

RO: Ian Ainsworth [TSC]

Race Cancelled - Flat Calm

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R6 - 12/08

RO: Ian Ainsworth [TSC]

Race Cancelled - Flat Calm

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R7 - 19/08

RO: Colin Johnson & Peter Griffith [SSSC]

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: NW, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354   Chris Mayes   1098 39.04 3 0.35.35 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 OOD     1.6
3 Laser 145911   Sven Richards   1098 39.19 3 0.35.48 2.0
4 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 35.27 3 0.37.38 3.0
5 Laser 211415   Ian Davis   1098 41.34 3 0.37.51 4.0
6 Laser Radial / Topper 9369 36563 Sam Heaney   1142 49.07 3 0.43.01 5.0
7 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 35.38 2 0.47.11 6.0
8 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 36.14 2 0.48.42 7.0
9 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     10.0
10 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Ruth Latter 1116 DNS     11.0

R8 - 19/08

RO: Colin Johnson & Peter Griffith [SSSC]

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: .G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: NNW, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 39.16 4 0.41.41 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 OOD     1.6
3 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 35.37 3 0.41.55 2.0
4 Laser 145911   Sven Richards   1098 35.54 3 0.43.36 3.0
5 Laser 211415   Ian Davis   1098 36.31 3 0.44.21 4.0
6 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 38.26 3 0.45.55 5.0
7 Laser 160354   Chris Mayes   1098 38.01 3 0.46.10 6.0
8 Laser Radial / Topper 9369 36563 Sam Heaney   1142 40.10 3 0.46.54 7.0
9 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Ruth Latter 1116 41.57 3 0.50.07 8.0
10 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     11.0

R9 - 26/08

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: X(p),W(s),1(s),C(p), Wind dir: SW, Ave wind: 17 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 145911   Sven Richards   1098 38.21 3 0.34.56 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 39.31 3 0.35.38 2.0
3 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 33.40 3 0.35.44 3.0
4 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 OOD     18.9
5 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 OOD     37.0

R10 - 26/08

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: X(p),W(s),1(s),C(p), Wind dir: SW, Ave wind: 17 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 31.02 3 0.32.57 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 37.27 3 0.33.46 2.0
3 Laser 145911   Sven Richards   1098 DNF     6.0
4 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 OOD     18.9
5 RS 200 269   Dick Ayling Sam Heaney 1046 OOD     37.0

R11 - 02/09

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: B(s),G(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 39.43 4 0.35.49 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards   1098 42.23 4 0.38.36 2.0
3 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 43.22 4 0.38.52 3.0
4 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 36.20 3 0.39.04 4.0
5 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 45.33 4 0.40.49 5.0

R12 - 02/09

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(s),G(s),H(s),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 36.49 4 0.33.12 1.0
2 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 37.06 4 0.33.15 2.0
3 Laser 145911   Sven Richards   1098 37.09 4 0.33.50 3.0
4 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 41.17 4 0.37.00 4.0
5 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 36.14 3 0.38.58 5.0

R13 - 09/09

RO: Chris Mayes (TSC))

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(P),s(S),B(s),W(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 18 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 44.00 3 0.46.43 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 37.19 2 0.50.28 2.0
3 Laser 160354   Chris Mayes   1098 OOD     3.9
4 RS 400 1136   Nathan Bachelor Nick Kincaid 942 DNS     5.0

R14 - 09/09

RO: Chris Mayes (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 44.20 3 0.39.59 1.0
2 Laser 160354   Chris Mayes   1098 OOD     3.9
3 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 DNS     4.0
3 RS 400 1136   Nathan Bachelor Nick Kincaid 942 DNS     4.0

R15 - 16/09

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 38.51 4 0.41.15 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 39.15 4 0.41.40 2.0
3 Laser (Club Boat) 100164   Adam Ovington   1098 37.34 3 0.45.37 3.0
4 Laser 160354   Chris Mayes   1098 37.52 3 0.45.59 4.0
5 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 OOD     12.4
6 Laser 7705   Claire Leman   1098 OOD     37.0

R16 - 16/09

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 19.00 2 0.20.10 1.0
2 Laser (Club Boat) 100164   Adam Ovington   1098 23.46 2 0.21.39 2.0
3 Laser 160354   Chris Mayes   1098 28.32 2 0.25.59 3.0
4 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     7.0
5 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 OOD     12.4
6 Laser 7705   Claire Leman   1098 OOD     37.0

R17 - 23/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12.00, Course: H(s),S(p),N(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 61.24 3 0.58.42 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 57.44 3 1.01.17 2.0
3 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 47.35 2 1.03.57 3.0
4 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 48.07 2 1.04.40 4.0
5 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 942 60.56 3 1.04.41 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway   1098 47.39 2 1.05.06 6.0
7 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1358 59.39 2 1.05.53 7.0
8 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 48.57 2 1.06.12 8.0
9 Laser 160354   Chris Mayes   1098 48.28 2 1.06.13 9.0
10 Laser 211415   Ian Davis   1098 50.04 2 1.08.24 10.0
11 L2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 51.18 2 1.09.23 11.0
12 Laser Radial / Topper 9369 36563 Sam Heaney   1358 63.13 2 1.09.50 12.0
13 Enterprise 18033   Keith Milburn Colin Edgar 1116 DNF     15.0
14 Enterprise 22199   Peter Middlemiss   1116 OOD     37.0

R18 - 23/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.15, Course: X(s),S(p),N(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 14 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 48.25 2 0.46.17 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 44.09 2 0.46.52 2.0
3 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 52.52 2 0.47.22 3.0
4 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 55.07 2 0.49.23 4.0
5 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 55.10 2 0.49.45 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway   1098 58.03 2 0.52.52 6.0
7 L2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 59.11 2 0.53.22 7.0
8 Laser Radial / Topper 9369 36563 Sam Heaney   1358 36.15 1 0.53.23 8.0
9 Laser 211415   Ian Davis   1098 58.53 2 0.53.38 9.0
10 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1358 36.56 1 0.54.24 10.0
11 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 942 53.16 2 0.56.33 11.0
12 Laser 160354   Chris Mayes   1098 DNF     14.0
13 Enterprise 18033   Keith Milburn Colin Edgar 1116 DNS     15.0
14 Enterprise 22199   Peter Middlemiss   1116 OOD     37.0

R19 - 23/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: X(s),S(p),N(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 15 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1536   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 45.53 2 0.43.52 1.0
2 Enterprise 20518   Colin Gardiner Adam Ovington 1116 50.28 2 0.45.13 2.0
3 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 43.02 2 0.45.41 3.0
4 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 51.18 2 0.46.15 4.0
5 Enterprise 22695   Alan Baker Gill Kincaid 1116 53.29 2 0.47.55 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway   1098 52.54 2 0.48.11 6.0
7 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 942 45.49 2 0.48.38 7.0
8 Laser 211415   Ian Davis   1098 57.09 2 0.52.03 8.0
9 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 DNF     13.0
9 Laser Radial / Topper 9369 36563 Sam Heaney   1142 DNF     13.0
9 L2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 DNF     13.0
12 Laser 160354   Chris Mayes   1098 DNS     14.0
12 Enterprise 18033   Keith Milburn Colin Edgar 1116 DNS     14.0
14 Enterprise 22199   Peter Middlemiss   1116 OOD     37.0

R20 - 30/09

RO: Colin Johnson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 20 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 36.19 4 0.38.33 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 43.00 4 0.38.46 2.0
3 Laser 145911   Sven Richards   1098 38.22 2 1.09.53 3.0
4 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 DNF     8.0
4 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     8.0
4 Laser 151252   John Pitkethly   1098 DNF     8.0
7 Laser Radial (Club Boat) 11   Robert Johnson   1142 OOD     37.0

R21 - 30/09

RO: Colin Johnson (SSSC)

Race Cancelled

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R22 - 07/10

RO: Neal Piper (TSC)


Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(s),A(p),2(p),N(s), Wind dir: SW, Ave wind: 14-18 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 40.32 3 0.43.02 1.0
2 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 48.39 3 0.43.52 2.0
3 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 38.02 2 0.46.00 3.0
4 Laser 211415   Ian Davis   1098 34.48 2 0.47.32 4.0
5 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 38.00 2 0.51.05 5.0
6 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1116 38.12 2 0.51.21 6.0
7 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 942 OOD     15.1
8 RS Feva 8   Neal Piper Ellen Piper 1240 OOD     37.0

R23 - 07/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),A(p),2(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 16-18 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 30.34 2 0.32.27 1.0
2 Laser 211415   Ian Davis   1098 38.55 2 0.35.27 2.0
3 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 43.58 2 0.39.24 3.0
4 L4000 21145   Anthony Walton Philip Cowans 1109 30.47 1 0.55.31 4.0
5 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 DNF     9.0
5 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1116 DNF     9.0
7 RS 400 / Enterprise 810 21580 Richard Fahey Jonny Holliday 942 OOD     15.1
8 RS Feva 8   Neal Piper Ellen Piper 1240 OOD     37.0

R24 - 14/10

RO: James Henry (SSSC)

Racing Cancelled - Lack of Wind

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R25 - 14/10

RO: James Henry (SSSC)

Racing Cancelled - Lack of Wind

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 37
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com