event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Laser Open Meeting - June 1st 2019

Tynemouth Shield for Lasers 2019 Overall

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1 Laser 118314 Nathan Batchelor   Tynemouth Sailing Club 1099 (3.0) 1.0 1.0 5.0 2.0
2 Laser 214942 Tim Keighley Master West Riding SC 1099 2.0 2.0 (5.0) 9.0 4.0
3 Laser 192498 Simon Weatherspoon   Derwent Res SC 1099 1.0 (4.0) 4.0 9.0 5.0
4 Laser 213580 Stuart Belfield Grand Master Leigh and Lowton 1099 4.0 (5.0) 2.0 11.0 6.0
5 Laser 207287 Greg Liggins Apprentice Derwent Res SC 1099 (5.0) 3.0 3.0 11.0 6.0
6 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth Sailing Club 1099 (6.0) 6.0 6.0 18.0 12.0
7 Laser Radial 213074 Stephen Roberts Grand Master WLYC 1145 7.0 (8.0) 7.0 22.0 14.0
8 Laser 145911 Sven Richards Apprentice Tynemouth Sailing Club 1099 (12.0) 7.0 8.0 27.0 15.0
9 Laser Radial 163445 Mary Jane Piper Junior Tynemouth Sailing Club 1145 8.0 (12.0) 9.0 29.0 17.0
10 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose Lady Tynemouth SC 1145 9.0 9.0 (10.0) 28.0 18.0
11 Laser Radial 18 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1145 10.0 10.0 (16.0 DNS) 36.0 20.0
12 Laser 4.7 7 Sam Gunning Junior Sedbergh School 1207 (11.0) 11.0 11.0 33.0 22.0
13 Laser Radial 77 Geordon Moss Junior Sedbergh School 1145 (14.0) 13.0 12.0 39.0 25.0
14 Laser Radial 9369 Sam Heeney Junior Tynemouth Sailing Club 1145 13.0 (14.0) 13.0 40.0 26.0

Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: Triangle at sea in North bay, Wind dir: SW (215 deg), Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192498 Simon Weatherspoon   Derwent Res SC 1099 55.13 2 0.50.15 1.0
2 Laser 214942 Tim Keighley Master West Riding SC 1099 56.34 2 0.51.28 2.0
3 Laser 118314 Nathan Batchelor   Tynemouth Sailing Club 1099 56.43 2 0.51.36 3.0
4 Laser 213580 Stuart Belfield Grand Master Leigh and Lowton 1099 56.49 2 0.51.42 4.0
5 Laser 207287 Greg Liggins Apprentice Derwent Res SC 1099 57.36 2 0.52.25 5.0
6 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth Sailing Club 1099 57.45 2 0.52.33 6.0
7 Laser Radial 213074 Stephen Roberts Grand Master WLYC 1145 60.53 2 0.53.10 7.0
8 Laser Radial 163445 Mary Jane Piper Junior Tynemouth Sailing Club 1145 61.12 2 0.53.27 8.0
9 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose Lady Tynemouth SC 1145 61.26 2 0.53.39 9.0
10 Laser Radial 18 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1145 61.53 2 0.54.03 10.0
11 Laser 4.7 7 Sam Gunning Junior Sedbergh School 1207 65.16 2 0.54.04 11.0
12 Laser 145911 Sven Richards Apprentice Tynemouth Sailing Club 1099 60.47 2 0.55.18 12.0
13 Laser Radial 9369 Sam Heeney Junior Tynemouth Sailing Club 1145 63.30 2 0.55.28 13.0
14 Laser Radial 77 Geordon Moss Junior Sedbergh School 1145 64.35 2 0.56.24 14.0

Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: Sausage / Triangle in Nrth Bay, Wind dir: SW (215 deg), Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 118314 Nathan Batchelor   Tynemouth Sailing Club 1099 60.25 4 0.54.58 1.0
2 Laser 214942 Tim Keighley Master West Riding SC 1099 61.04 4 0.55.34 2.0
3 Laser 207287 Greg Liggins Apprentice Derwent Res SC 1099 62.51 4 0.57.11 3.0
4 Laser 192498 Simon Weatherspoon   Derwent Res SC 1099 62.54 4 0.57.14 4.0
5 Laser 213580 Stuart Belfield Grand Master Leigh and Lowton 1099 63.49 4 0.58.04 5.0
6 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth Sailing Club 1099 65.01 4 0.59.10 6.0
7 Laser 145911 Sven Richards Apprentice Tynemouth Sailing Club 1099 66.33 4 1.00.33 7.0
8 Laser Radial 213074 Stephen Roberts Grand Master WLYC 1145 70.50 4 1.01.52 8.0
9 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose Lady Tynemouth SC 1145 70.52 4 1.01.54 9.0
10 Laser Radial 18 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1145 71.13 4 1.02.12 10.0
11 Laser 4.7 7 Sam Gunning Junior Sedbergh School 1207 75.08 4 1.02.15 11.0
12 Laser Radial 163445 Mary Jane Piper Junior Tynemouth Sailing Club 1145 71.52 4 1.02.46 12.0
13 Laser Radial 77 Geordon Moss Junior Sedbergh School 1145 72.57 4 1.03.43 13.0
14 Laser Radial 9369 Sam Heeney Junior Tynemouth Sailing Club 1145 74.05 4 1.04.42 14.0

Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: Triangle at sea in North Bay, Wind dir: S (180 deg), Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 118314 Nathan Batchelor   Tynemouth Sailing Club 1099 47.58 2 0.43.39 1.0
2 Laser 213580 Stuart Belfield Grand Master Leigh and Lowton 1099 48.33 2 0.44.11 2.0
3 Laser 207287 Greg Liggins Apprentice Derwent Res SC 1099 49.02 2 0.44.37 3.0
4 Laser 192498 Simon Weatherspoon   Derwent Res SC 1099 49.53 2 0.45.23 4.0
5 Laser 214942 Tim Keighley Master West Riding SC 1099 50.04 2 0.45.33 5.0
6 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth Sailing Club 1099 50.50 2 0.46.15 6.0
7 Laser Radial 213074 Stephen Roberts Grand Master WLYC 1145 55.39 2 0.48.36 7.0
8 Laser 145911 Sven Richards Apprentice Tynemouth Sailing Club 1099 55.01 2 0.50.04 8.0
9 Laser Radial 163445 Mary Jane Piper Junior Tynemouth Sailing Club 1145 57.26 2 0.50.10 9.0
10 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose Lady Tynemouth SC 1145 58.41 2 0.51.15 10.0
11 Laser 4.7 7 Sam Gunning Junior Sedbergh School 1207 63.12 2 0.52.22 11.0
12 Laser Radial 77 Geordon Moss Junior Sedbergh School 1145 61.07 2 0.53.23 12.0
13 Laser Radial 9369 Sam Heeney Junior Tynemouth Sailing Club 1145 61.16 2 0.53.30 13.0
14 Laser Radial 18 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1145 DNS 2   16.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com