event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2019 Wednesday Evening Series

Handicap Class - McConnell Cup

Overall

Sailed: 16, Discards: 8, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club R1 R4 R5 R6 R7 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Points
              24/04 15/05 22/05 29/05 05/06 19/06 26/06 03/07 10/07 17/07 24/07 31/07 07/08 14/08 21/08 28/08  
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC (16.0) (2.0) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 8.0
2 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC (3.0) (4.0) 1.0 (2.0) (3.0) (4.0) 2.0 1.0 (3.0) 2.0 (16.0) 2.0 1.0 2.0 1.6 (3.0) 12.6
3 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 2.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 2.0 (16.0) 2.0 2.0 (16.0) (16.0) (7.0) (16.0) 3.0 1.0 (6.0) 14.0
4 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC (16.0) (8.0) 4.0 5.0 (16.0) 3.0 3.0 (16.0) (16.0) (16.0) 4.0 (6.0) (16.0) 5.0 5.0 4.0 33.0
5 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 6.0 6.0 4.9 3.0 (16.0) 5.0 (16.0) (16.0) (16.0) 3.0 (16.0) (8.0) (16.0) (7.0) 6.0 5.0 38.9
6 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC (16.0) 9.0 (16.0) 8.0 7.0 6.0 (16.0) (16.0) 6.0 (16.0) 2.0 10.0 (16.0) 8.0 (16.0) (16.0) 56.0
7 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC 1.0 (16.0) 5.0 4.0 4.0 (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 7.1 (16.0) 4.0 (16.0) (16.0) 16.0 16.0 57.1
8 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC 4.0 5.0 (16.0) (16.0) 5.0 (16.0) (16.0) 7.0 (16.0) (16.0) 6.0 1.0 (16.0) (16.0) 16.0 16.0 60.0
9 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC (16.0) (16.0) 6.0 (16.0) (16.0) 7.0 4.0 4.0 4.0 (16.0) 5.0 (16.0) (16.0) (16.0) 16.0 16.0 62.0
10 L 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1112 TSC 10.0 (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 16.0 16.0 5.0 16.0 6.0 3.0 8.0 80.0
11 RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 7.0 (16.0) 16.0 16.0 16.0 16.0 4.0 4.0 2.0 81.0
12 RS 200 1536 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 5.0 1.0 (16.0) (16.0) 10.1 1.0 (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 16.0 16.0 16.0 16.0 81.1
13 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper 1194 TSC 14.1 (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 16.0 3.0 16.0 16.0 16.0 16.0 16.0 113.1
14 RS 400 1136 Adam Ovington Rosie Kincaid 942 TSC (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 16.0 16.0 16.0 16.0 3.0 16.0 16.0 16.0 115.0
15 L 2000 (Club Boat) 21145 Marlies Weileder Wolfgang Weileder 1112 TSC (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) (16.0) 8.0 (16.0) (16.0) (16.0) 16.0 16.0 16.0 16.0 16.0 16.0 16.0 120.0

R1 - 24/04

RO: Neal Piper (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(p),2(p),G(p),B(p), Wind dir: NE, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC 35.04 3 0.31.02 1.0
2 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 30.20 3 0.32.12 2.0
3 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 31.57 3 0.33.55 3.0
4 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC 35.50 3 0.34.06 4.0
5 RS 200 1536 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 35.43 3 0.34.09 5.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 33.44 3 0.35.49 6.0
7 L 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1112 TSC OOD     10.0
8 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper 1194 TSC OOD     14.1

R2 - 01/05

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Race Cancelled - Flat Calm

Start: No race started, Finishes: Elapsed time, Time: Race Cancelled, Course: No course set, Wind dir: None, Ave wind: Zero
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R3 - 08/05

RO: Adam Ovington (TSC)

Race Cancelled - 28 knt Easterly

Start: No fleet started, Finishes: Elapsed time, Course: No course laid, Wind dir: E, Ave wind: 28 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R4 - 15/05

RO: Stephen Lowe (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: S(p),H(p),B(s),M(p),G(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1536 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 49.50 4 0.47.39 1.0
2 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 45.28 4 0.48.16 2.0
3 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 45.46 4 0.48.35 3.0
4 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 46.47 4 0.49.40 4.0
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC 56.45 4 0.54.00 5.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 52.09 4 0.55.22 6.0
7 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC DNF     8.0
8 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC DNS     9.0

R5 - 22/05

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: A(p),P(s),H(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 40.19 2 0.42.48 1.0
2 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 41.08 2 0.43.40 2.0
3 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 42.40 2 0.45.18 3.0
4 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 42.48 2 0.45.26 4.0
5 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC OOD     4.9
6 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC 55.48 2 0.49.23 5.0
7 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC 61.27 2 0.53.46 6.0

R6 - 29/05

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.15, Course: B(s),G(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC OOD     1.0
1 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 43.50 5 0.46.32 1.0
3 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 45.36 5 0.48.24 2.0
4 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 37.47 4 0.50.08 3.0
5 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC 46.16 4 0.51.11 4.0
6 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 39.54 4 0.52.57 5.0
7 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC DNS     8.0

R7 - 05/06

RO: Andy Brown (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 1(p),W(p),C(p),A(p),X(s), Wind dir: WSW, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 55.25 3 0.58.50 1.0
2 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 56.20 3 0.59.48 2.0
3 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 56.45 3 1.00.15 3.0
4 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC 46.05 2 1.01.10 4.0
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC 45.41 2 1.05.12 5.0
6 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC OOD     7.0
7 RS 200 1536 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC OOD     10.1

R8 - 12/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Race Cancelled - Thick Fog

Start: No race started, Finishes: Elapsed time, Time: Race Cancelled, Course: No course set, Wind dir: NNE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Place Points

R9 - 19/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: W(s),A(p),H(p),C(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC OOD     1.0
1 RS 200 1536 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 60.50 3 0.58.09 1.0
3 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 55.00 3 0.58.23 2.0
4 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 57.23 3 1.00.55 3.0
5 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 57.52 3 1.01.26 4.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 63.09 3 1.07.02 5.0
7 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC 63.45 3 1.07.41 6.0
8 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC 54.02 2 1.10.55 7.0
9 L 2000 (Club Boat) 21145 Marlies Weileder Wolfgang Weileder 1112 TSC 60.16 2 1.21.18 8.0

R10 - 26/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 51.44 3 0.54.55 1.0
2 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 52.07 3 0.55.20 2.0
3 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 55.16 3 0.58.40 3.0
4 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC 50.01 2 1.05.38 4.0

R11 - 03/07

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: M(p),A(s),1(s),G(s),R(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 35.07 1 0.37.17 1.0
2 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 35.33 1 0.37.44 2.0
3 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 39.43 1 0.42.10 3.0
4 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC 56.14 1 0.49.12 4.0
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC DNF     7.0
5 RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     7.0

R12 - 10/07

RO: Eve Wyatt (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: R(p),2(p),1(p),N(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 43.00 4 0.45.39 1.0
2 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 43.22 4 0.46.02 2.0
3 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 44.07 4 0.46.50 3.0
4 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC 46.02 3 0.53.42 4.0
5 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC DNF     6.0

R13 - 17/07

RO: Justin Smith (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(s),1(p),A(p),N(p),C(s),W(s), Wind dir: WSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 37.22 2 0.39.40 1.0
2 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 38.33 2 0.40.55 2.0
3 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 42.21 2 0.44.57 3.0
4 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC OOD     7.1

R14 - 24/07

RO: Loz Young (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: G(p),B(p),A(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 50.22 4 0.53.28 1.0
2 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC 41.47 3 0.59.08 2.0
3 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper 1194 TSC 53.31 3 0.59.46 3.0
4 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 42.15 3 0.59.48 4.0
5 Solo 4229 Olly Whitling   1143 TSC 53.38 3 1.02.34 5.0
6 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC 51.41 3 1.05.34 6.0

R15 - 31/07

Ian Judd (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: 2(s),1(s),G(p),H(s),B(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1051 TSC 44.02 3 0.41.54 1.0
2 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 44.12 3 0.46.55 2.0
3 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 45.24 3 0.48.12 3.0
4 GP 14 13838 Justin Smith John Pitkethly 1130 TSC 54.52 3 0.48.33 4.0
5 L 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1112 TSC 54.00 3 0.48.34 5.0
6 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 46.27 3 0.49.19 6.0
7 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 46.49 3 0.49.42 7.0
8 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 50.20 3 0.53.26 8.0
9 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC DNF     10.0

R16 - 07/08

RO: Nick Kincaid (TSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: X(p),N(s),A(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 18 knts (g 24)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 42.13 4 0.44.49 1.0
2 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 43.10 4 0.45.49 2.0
3 RS 400 1136 Adam Ovington Rosie Kincaid 942 TSC 41.11 2 1.27.26 3.0

R17 - 14/08

RO: Steve Lowe (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 43.22 4 0.46.02 1.0
2 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 44.42 4 0.47.27 2.0
3 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 45.51 4 0.48.40 3.0
4 RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 46.42 4 0.49.35 4.0
5 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 49.12 4 0.52.14 5.0
6 L 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1112 TSC 45.32 3 0.54.36 6.0
7 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 52.12 4 0.55.25 7.0
8 RS 400 519 Dick Ayling Sam Heaney 942 TSC 54.12 4 0.57.32 8.0

R18 - 21/08

RO: Phil Murray & Neil Schofield

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: B(p),1(p),C(s),W(s)), Wind dir: SW, Ave wind: 16 knts (g 22)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 942 TSC 48.30 3 0.51.29 1.0
2 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC OOD     1.6
3 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 49.19 3 0.52.21 2.0
4 L 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1112 TSC 40.41 2 0.54.53 3.0
5 RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 52.11 3 0.55.24 4.0
6 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 53.08 3 0.56.24 5.0
7 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 38.29 2 1.01.17 6.0

R19 - 28/08

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: Second Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: G(p),B(p),H(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973 David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 45.38 3 0.48.27 1.0
2 RS 400 956 Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 46.03 3 0.48.53 2.0
3 RS 400 1355 Phil Murray Neil Schofield 942 TSC 46.52 3 0.49.45 3.0
4 RS 400 1311 John Evans Jemma Evans 942 TSC 47.21 3 0.50.16 4.0
5 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 50.57 3 0.54.05 5.0
6 RS 400 1136 Nathan Batchelor Adam Ovington 758 TSC 45.29 3 1.00.00 6.0
7 L 2000 21145 Anthony Walton Philip Cowans 1112 TSC DNF     8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 16
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com