event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2019 Wednesday Evening Series

Laser Class - Gloucester Goblet

Overall

Sailed: 16, Discards: 8, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY Club R1 R4 R5 R6 R7 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Points
            24/04 15/05 22/05 29/05 05/06 19/06 26/06 03/07 10/07 17/07 24/07 31/07 07/08 14/08 21/08 28/08  
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 1.0 (19.0) (19.0) 1.0 1.0 (19.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (19.0) 1.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 8.0
2 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC (3.0) (4.0) 3.0 2.3 3.0 1.0 (4.0) (8.0) (19.0) 3.0 (19.0) 2.0 (4.0) 3.0 (19.0) 1.0 18.3
3 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC (19.0) 3.0 1.0 (19.0) 2.0 (19.0) (19.0) (19.0) (4.0) 2.0 2.3 3.0 (19.0) 2.0 3.0 (7.0) 18.3
4 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 2.5 3.0 4.0 3.0 (19.0) 1.0 (19.0) 1.0 (19.0) 19.0 2.0 35.5
5 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC 4.6 (19.0) (19.0) 7.0 (19.0) (19.0) (19.0) 2.0 7.0 8.0 2.0 (19.0) (19.0) (19.0) 1.0 5.0 36.6
6 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 1.0 2.0 2.0 2.0 (19.0) (19.0) (19.0) 7.0 5.0 (19.0) (19.0) (19.0) 2.0 (19.0) (19.0) 19.0 40.0
7 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC (19.0) 6.0 4.0 6.0 6.0 5.0 5.0 6.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 5.4 (19.0) (19.0) (19.0) 43.4
8 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1145 TSC 5.7 (19.0) (19.0) 3.0 (19.0) 4.0 (19.0) 5.0 (19.0) 4.0 3.0 (19.0) (19.0) (19.0) 2.0 19.0 45.7
9 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 4.0 5.0 (19.0) 4.0 5.0 (19.0) (19.0) 3.0 6.0 (19.0) (19.0) (19.0) 3.0 (19.0) (19.0) 19.0 49.0
10 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 2.5 2.0 (19.0) 2.0 6.9 (19.0) (19.0) 19.0 1.0 19.0 3.0 55.4
11 Laser / Radial (Club Boat) 102583 Patrick Bill 1145 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 9.0 (19.0) 6.0 9.0 (19.0) 8.0 (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 108.0
12 Laser 166583 John Pitkethly 1099 TSC 2.0 (19.0) (19.0) (19.0) 15.0 (19.0) 8.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 120.0
13 Laser 150507 Adam Ovington 1099 TSC (19.0) 1.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 134.0
14 Laser 118314 Richard Watson 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 4.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 137.0
14 Laser 183074 Sven Richards 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 4.0 137.0
16 Laser (Club Boat) 102583 Anthony Walton 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) 5.0 (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 138.0
16 Laser (Club Boat) 100164 Anabel Smith 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 19.0 19.0 19.0 5.0 19.0 19.0 19.0 19.0 138.0
18 Laser 139857 Jonny Holliday 1099 TSC (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) (19.0) 12.0 (19.0) 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 19.0 145.0

R1 - 24/04

RO: Neal Piper (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: H(p),2(p),G(p),B(p), Wind dir: NE, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC OOD     1.0
1 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 36.14 3 0.32.58 1.0
3 Laser 166583 John Pitkethly 1099 TSC 37.49 3 0.34.25 2.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 37.55 3 0.34.30 3.0
5 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 41.15 3 0.37.32 4.0
6 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC OOD     4.6
7 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1145 TSC OOD     5.7

R2 - 01/05

RO: Jacob Ainsworth (SSSC)

Race Cancelled - Flat Calm

Start: No race started, Finishes: Elapsed time, Time: Race Cancelled, Course: No course set, Wind dir: None, Ave wind: Zero
Rank Class SailNo HelmName PY Club Place Points

R3 - 08/05

RO: Adam Ovington (TSC)

Race Cancelled - 28 knt Easterly

Start: No fleet started, Finishes: Elapsed time, Course: No course laid, Wind dir: E, Ave wind: 28 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Place Points

R4 - 15/05

RO: Stephen Lowe (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: S(p),H(p),B(s),M(p),G(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Adam Ovington 1099 TSC 54.41 4 0.49.45 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 55.51 4 0.50.49 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 55.58 4 0.50.56 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 56.01 4 0.50.58 4.0
5 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 56.18 4 0.51.14 5.0
6 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC 59.01 4 0.51.33 6.0

R5 - 22/05

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: A(p),P(s),H(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 52.10 2 0.47.28 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 57.26 2 0.52.16 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 57.51 2 0.52.38 3.0
4 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC 63.00 2 0.55.01 4.0

R6 - 29/05

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Course: B(s),G(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: S, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 44.10 4 0.40.11 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 45.51 4 0.41.43 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC OOD     2.3
4 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1145 TSC 49.10 4 0.42.56 3.0
5 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 48.01 4 0.43.41 4.0
6 Laser (Club Boat) 102583 Anthony Walton 1099 TSC 48.51 4 0.44.27 5.0
7 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC 51.36 4 0.45.04 6.0
8 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC 55.02 4 0.48.04 7.0

R7 - 05/06

RO: Andy Brown (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 1(p),W(p),C(p),A(p),X(s), Wind dir: WSW, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 63.42 3 0.57.58 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 66.42 3 1.00.41 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1145 TSC 70.20 3 1.01.26 3.0
4 Laser 118314 Richard Watson 1099 TSC 72.35 3 1.06.03 4.0
5 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 72.44 3 1.06.11 5.0
6 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC 52.11 2 1.08.22 6.0
7 Laser / Radial (Club Boat) 102583 Patrick Bill 1145 TSC DNF     9.0
8 Laser 166583 John Pitkethly 1099 TSC OOD     15.0

R8 - 12/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Race Cancelled - Thick Fog

Start: No race started, Finishes: Elapsed time, Time: Race Cancelled, Course: No course set, Wind dir: NNE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Place Points

R9 - 19/06

RO: David & Jackie Gebhard (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: W(s),A(p),H(p),C(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1142 TSC 71.53 3 1.02.57 1.0
2 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 73.10 3 1.06.35 2.5
2 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC 73.10 3 1.06.35 2.5
4 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1099 TSC 74.04 3 1.07.24 4.0
5 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC 57.05 2 1.14.47 5.0

R10 - 26/06

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 46.46 2 0.42.33 1.0
2 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC 47.15 2 0.43.00 2.0
3 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 47.46 2 0.43.28 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 48.54 2 0.44.30 4.0
5 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1099 TSC 51.15 2 0.46.38 5.0
6 Laser / Radial (Club Boat) 102583 Patrick Bill 1099 TSC 55.59 2 0.50.56 6.0
7 Laser 166583 John Pitkethly 1099 TSC DNS     8.0

R11 - 03/07

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: M(p),A(s),1(s),G(s),R(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 50.20 1 0.45.48 1.0
2 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC 58.49 1 0.51.22 2.0
3 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 58.47 1 0.53.29 3.0
4 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 58.52 1 0.53.34 4.0
5 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1099 TSC 58.55 1 0.53.37 5.0
6 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1099 TSC 59.24 1 0.54.03 6.0
7 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 59.28 1 0.54.07 7.0
8 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 59.44 1 0.54.21 8.0
9 Laser / Radial (Club Boat) 102583 Patrick Bill 1145 TSC 62.20 1 0.54.26 9.0
10 Laser 139857 Jonny Holliday 1099 TSC DNF     12.0
11 Laser 166583 John Pitkethly 1099 TSC DSQ     19.0

R12 - 10/07

RO: Eve Wyatt (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: R(p),2(p),1(p),N(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 54.38 4 0.49.43 1.0
2 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC 55.24 4 0.50.25 2.0
3 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 56.36 4 0.51.30 3.0
4 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 56.55 4 0.51.47 4.0
5 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 57.33 4 0.52.22 5.0
6 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 58.41 4 0.53.24 6.0
7 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC 64.58 4 0.56.44 7.0

R13 - 17/07

RO: Justin Smith (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: 2(s),1(p),A(p),N(p),C(s),W(s), Wind dir: WSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 44.04 2 0.40.06 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 48.48 2 0.44.24 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 50.59 2 0.46.23 3.0
4 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1145 TSC 55.59 2 0.48.54 4.0
5 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC OOD     6.9
6 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC DNF     8.0
6 Laser / Radial (Club Boat) 102583 Patrick Bill 1145 TSC DNF     8.0

R14 - 24/07

RO: Loz Young (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: G(p),B(p),A(s),H(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 44.11 3 0.40.12 1.0
2 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1145 TSC 51.23 3 0.44.53 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC OOD     2.3
4 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1099 TSC 49.43 3 0.45.14 3.0

R15 - 31/07

Ian Judd (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(s),1(s),G(p),H(s),B(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 55.07 3 0.50.09 1.0
2 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 57.27 3 0.52.16 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 58.50 3 0.53.32 3.0
4 Laser (Club Boat) 100164 Anabel Smith 1099 TSC DNF     5.0

R16 - 07/08

RO: Nick Kincaid (TSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: X(p),N(s),A(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 18 knts (g 24)
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1145 TSC 42.30 3 0.37.07 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1145 TSC 42.36 3 0.37.12 2.0
3 Laser 164855 Jonathan Deacon 1099 TSC 44.03 3 0.40.05 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1145 TSC 46.10 3 0.40.19 4.0
5 Laser / Laser Radial 139439 Cathleen Schwartzlose 1145 TSC OOD     5.4

R17 - 14/08

RO: Steve Lowe (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: SSE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC 58.38 4 0.53.21 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 58.52 4 0.53.34 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 59.36 4 0.54.14 3.0

R18 - 21/08

RO: Phil Murray & Neil Schofield

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Course: B(p),1(p),C(s),W(s)), Wind dir: SW, Ave wind: 16 knts (g 22)
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1207 TSC 44.33 2 0.36.55 1.0
2 Laser / Laser Radial 9396 Sam Heaney 1145 TSC 43.39 2 0.38.07 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC 43.50 2 0.39.53 3.0

R19 - 28/08

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: First Start with Ents, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: G(p),B(p),H(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354 Chris Mayes 1099 TSC 54.45 3 0.49.49 1.0
2 Laser / Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 54.50 3 0.49.54 2.0
3 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC 55.43 3 0.50.42 3.0
4 Laser 183074 Sven Richards 1099 TSC 58.22 3 0.53.07 4.0
5 Laser Radial / Laser 4.7 17855 Mary Jane Piper 1207 TSC 47.50 2 0.59.27 5.0
6 Laser 68807 Loz Young 1099 TSC DNF     7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 8
DSQDisqualification 19
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com