event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2019 SunUp-SunDown Series

Laser Class

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY Club Race 1
03/04
Race 2
10/04
Race 3
17/04
Race 4
04/09
Race 5
11/09
Race 6
18/09
Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1099 TSC (3.0) 3.0 (15.0) 3.0 (5.0) 1.0 7.0
2 Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1145 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 7.0 2.0 2.0 11.0
3 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 3.0 2.0 (15.0) 6.0 (7.0) (15.0) 11.0
4 Laser 164833 Jonathan Deacon 1099 TSC (15.0) 4.0 4.0 (15.0) 4.0 (15.0) 12.0
5 Laser Radial 9369 Sam Heaney 1145 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 6.0 8.0 3.0 17.0
6 Laser 4.7 17855 Mary-Jane Piper 1207 TSC (15.0) 5.0 1.0 (15.0) (15.0) 15.0 21.0
7 Laser 152661 Richard Fahey 1099 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 2.0 6.0 15.0 23.0
8 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 7.0 3.0 15.0 25.0
9 Laser 183704 Sven Richards 1099 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 15.0 1.0 15.0 31.0
9 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC (15.0) 1.0 (15.0) (15.0) 15.0 15.0 31.0
9 Laser 118314 Philip Murray 1099 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 1.0 15.0 15.0 31.0
12 Laser 181945 Wolfgang Weilleder 1099 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 15.0 4.0 15.0 34.0
12 Laser 117391 Jonny Holliday 1099 TSC (15.0) (15.0) (15.0) 15.0 15.0 4.0 34.0
14 Laser 166483 John Pitkethly 1099 TSC (15.0) 7.0 (15.0) (15.0) 15.0 15.0 37.0

Race 1 - 03/04 at 18.30

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 20 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Place Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1099 TSC DNF 3.0
1 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC DNF 3.0

Race 2 - 10/04 at 18.30

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: W(s),A(p),X(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 150507 Neal Piper 1099 TSC 59.57 3 0.54.33 1.0
2 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC 61.42 3 0.56.09 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes 1099 TSC 62.08 3 0.56.32 3.0
4 Laser 164833 Jonathan Deacon 1099 TSC 63.13 3 0.57.31 4.0
5 Laser 4.7 17855 Mary-Jane Piper 1207 TSC 50.32 2 1.02.48 5.0
6 Laser 166483 John Pitkethly 1099 TSC DNS     7.0

Race 3 - 17/04 at 18.30

RO: Iain Robinson (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.40, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),(Gate), Wind dir: E, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 4.7 17855 Mary-Jane Piper 1207 TSC 46.40 2 0.38.40 1.0
2 Laser 164833 Jonathan Deacon 1099 TSC OOD     4.0

Race 4 - 04/09 at 18.30

RO: Adam Ovington (TSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: 2(p),B(s),G(s),S(p), Wind dir: NW, Ave wind: 20 knts (g30)
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 118314 Philip Murray 1099 TSC 29.51 2 0.27.10 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey 1099 TSC 20.53 1 0.38.00 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes 1099 TSC 24.57 1 0.45.24 3.0
4 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1099 TSC DNF     6.0
4 Laser Radial 9369 Sam Heaney 1145 TSC DNF     6.0
6 Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1145 TSC DNS     7.0
6 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC DNS     7.0

Race 5 - 11/09 at 18.30

RO: Cliff & Bev English (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: G(p),B(p),2(p),R(p),H(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 16 knts (g20)
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 183704 Sven Richards 1099 TSC 52.24 3 0.47.41 1.0
2 Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1145 TSC 55.13 3 0.48.13 2.0
3 Laser 164749 Justin Smith 1099 TSC 53.38 3 0.48.48 3.0
4 Laser 164833 Jonathan Deacon 1099 TSC OOD     4.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weilleder 1099 TSC 57.48 3 0.52.36 4.0
6 Laser 160354 Chris Mayes 1099 TSC 58.05 3 0.52.51 5.0
7 Laser 152661 Richard Fahey 1099 TSC 41.12 2 0.56.14 6.0
8 Laser / Laser Radial 159433 Mike Shipway 1145 TSC 43.25 2 0.56.53 7.0
9 Laser Radial 9369 Sam Heaney 1145 TSC 46.54 2 1.01.26 8.0

Race 6 - 18/09 at 18.00

RO: Colin Gardiner (TSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 18.00, Course: G(s),1(p),A(p),S(s), Wind dir: WNW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes 1099 TSC 41.59 2 0.38.12 1.0
2 Laser Radial 152808 Melanie Landamore 1099 TSC 42.11 2 0.38.23 2.0
3 Laser Radial 9369 Sam Heaney 1145 TSC 44.56 2 0.39.15 3.0
4 Laser 117391 Jonny Holliday 1099 TSC 46.33 2 0.42.21 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 15
DNFStarted but did not finish 3, 6
DNSCame to the start area but did not start 7
OODRace officer duty points usually scored as RDGa 4



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com