event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2019 - Late Summer Series

Laser Class - Seaweed Cup

Overall

Sailed: 21, Discards: 10, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R24 R25 Points
            21/07 21/07 28/07 28/07 04/08 04/08 11/08 11/08 25/08 25/08 01/09 01/09 08/09 08/09 15/09 15/09 15/09 22/09 22/09 13/10 13/10  
1 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 3.0 7.0 2.0 4.0 1.0 1.0 1.0 2.0 4.0 1.0 2.0 28.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 5.0 6.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 2.0 2.0 (18.0) (18.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.7 2.7 (18.0) (18.0) 29.4
3 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 (18.0) (18.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 7.0 7.0 3.0 5.0 5.0 (8.0) (8.0) 6.0 6.0 (18.0) (18.0) 43.0
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) (18.0) 4.0 4.0 3.0 7.0 8.0 3.0 3.0 7.0 3.0 44.0
5 Laser 164749   Justin Smith 1099 2.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 2.0 2.0 5.0 3.0 (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 105.0
6 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper 1207 1.0 2.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 7.0 8.0 8.0 18.0 18.0 18.0 18.0 134.0
7 Laser 152808   Zoe Eastwood 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 4.0 1.0 3.0 1.0 135.0
8 Laser 166583   John Pitkethley 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 1.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 14.2 14.2 156.4
9 Laser 211145   Ian Davis 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 4.0 8.0 8.0 14.2 14.2 18.0 18.0 156.4
10 Laser 152661   Richard Fahey 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 1.0 1.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 164.0
11 Laser 118314   Philip Murray 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 1.0 2.0 18.0 18.0 165.0
12 Laser 166381   David Gebhard 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 4.0 1.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 167.0
13 Laser 159433   Mike Shipway 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 2.0 4.0 168.0
14 Laser 166381   Jacky Gebhard 1099 3.0 3.0 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 168.0
15 Laser 139439   Cathleen Schwartzlose 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 5.0 5.0 18.0 18.0 172.0
16 Laser 68807   Loz Young 1099 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 7.0 7.0 176.0
16 Laser Radial 9369   Sam Heaney 1145 (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) (18.0) 7.0 7.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 176.0

R1 - 21/07

RO: Karl Milford (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper 1207 43.40 3 0.36.11 1.0
2 Laser 164749   Justin Smith 1099 40.39 3 0.36.59 2.0
3 Laser 166381   Jacky Gebhard 1099 44.10 3 0.40.11 3.0
4 Laser 145911   Sven Richards 1099 DNF     5.0

R2 - 21/07

RO: Karl Milford (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 164749   Justin Smith 1099 39.13 3 0.35.41 1.0
2 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper 1207 29.19 2 0.36.26 2.0
3 Laser 166381   Jacky Gebhard 1099 32.47 2 0.44.45 3.0
4 Laser 145911   Sven Richards 1099 DNS     6.0

R3 - 28/07

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 58.48 2 0.53.30 1.0

R4 - 28/07

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 40.23 2 0.36.45 1.0

R5 - 04/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),M(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 38.31 1 0.35.03 1.0

R6 - 04/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: S(s)M(s),B(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 42.20 1 0.38.31 1.0

R7 - 11/08

RO: Joric Gebhard (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(s),H(p),1(s),S(s),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts (g 12)
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 152661   Richard Fahey 1099 52.39 3 0.47.54 1.0

R8 - 11/08

RO: Joric Gebhard (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: 2(s),S(p),1(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts (g 12)
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 152661   Richard Fahey 1099 43.51 2 0.39.54 1.0

R9 - 18/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: No start, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Place Points

R10 - 18/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: No Startl, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Place Points

R11 - 25/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p;),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 52.45 4 0.48.00 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 55.;53 4 2.2.03.32 2.0

R12 - 25/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),M(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 42.23 4 0.38.34 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 43.30 4 0.39.35 2.0

R13 - 01/09

RO: Simon & Ellie Fay (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: Stbd Triangle in North Bay, Wind dir: W, Ave wind: 10 knts (g 20)
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166583   John Pitkethley 1099 22.14 2 0.20.14 1.0
2 Laser 164749   Justin Smith 1099 22.49 2 0.20.46 2.0
3 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 24.41 2 0.22.28 3.0
4 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1145 DNS     7.0
4 Laser Radial 9369   Sam Heaney 1145 DNS     7.0

R14 - 01/09

RO: Simon & Ellie Fay (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.30, Course: Stbd Triangle in North Bay, Wind dir: W, Ave wind: 10 knts (g20)
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166583   John Pitkethley 1099 38.40 3 0.35.11 1.0
2 Laser 164749   Justin Smith 1099 35.52 2 0.48.57 2.0
3 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 DNS     7.0
3 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1145 DNS     7.0
3 Laser Radial 9369   Sam Heaney 1145 DNS     7.0

R15 - 08/09

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 145911   Sven Richards 1099 35.02 3 0.31.53 1.0
2 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 35.08 3 0.31.58 2.0
3 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1145 42.02 3 0.36.43 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 BTR     4.0
4 Laser 166381   David Gebhard 1099 41.46 3 0.38.00 4.0
6 Laser 164749   Justin Smith 1099 37.19 2 0.50.56 5.0

R16 - 08/09

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166381   David Gebhard 1099 41.46 5 0.38.00 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 42.25 5 0.38.36 2.0
3 Laser 164749   Justin Smith 1099 42.46 5 0.38.55 3.0
4 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 43.17 5 0.39.23 4.0
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 BTR     4.0
6 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1145 43.01 4 0.46.58 5.0

R17 - 15/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ZANNUSSI CUP - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12.00 Noon, Course: X(p),P(s),2(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 16 knts (g24)
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1145 41.50 2 0.36.32 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 40.10 2 0.36.33 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 44.03 2 0.40.05 3.0
4 Laser 211145   Ian Davis 1099 46.48 2 0.42.35 4.0
5 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1145 51.00 1 1.29.05 5.0
6 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper 1207 DNF     7.0

R18 - 15/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ZANNUSSI CUP - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.13
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1145 40.58 2 0.35.47 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 44.31 2 0.40.30 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 DNF     7.0
4 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 DNS     8.0
4 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper 1207 DNS     8.0
4 Laser 211145   Ian Davis 1099 DNS     8.0

R19 - 15/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ZANNUSSI CUP - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: X(p),P(s),2(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 16 knts (g24)
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1145 38.23 2 0.33.31 1.0
2 Laser 145911   Sven Richards 1099 37.49 2 0.34.25 2.0
3 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 DNS     8.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 DNS     8.0
3 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper 1207 DNS     8.0
3 Laser 211145   Ian Davis 1099 DNS     8.0

R20 - 22/09

RO: Sarah Marsh (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),2(p),G(p),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 118314   Philip Murray 1099 43.05 3 0.39.12 1.0
2 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 48.00 3 0.43.41 2.0
3 Laser 145911   Sven Richards 1099 OOD     2.7
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 48.32 3 0.44.10 3.0
5 Laser 152808   Zoe Eastwood 1099 48.57 3 0.44.32 4.0
6 Laser 139439   Cathleen Schwartzlose 1099 49.44 3 0.45.15 5.0
7 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 36.55 2 0.50.23 6.0
8 Laser 211145   Ian Davis 1099 OOD     14.2

R21 - 22/09

RO: Sarah Marsh (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(s),B(s),G(),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 3 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 152808   Zoe Eastwood 1099 25.10 2 0.22.54 1.0
2 Laser 118314   Philip Murray 1099 25.34 2 0.23.16 2.0
3 Laser 145911   Sven Richards 1099 OOD     2.7
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 26.04 2 0.23.43 3.0
5 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 26.42 2 0.24.18 4.0
6 Laser 139439   Cathleen Schwartzlose 1099 27.08 2 0.24.41 5.0
7 Laser (Club Boat) 102583   Anabel Smith 1099 30.03 2 0.27.21 6.0
8 Laser 211145   Ian Davis 1099 OOD     14.2

R22 - 06/10

RO: Jason Ribey (SSSC)

Race Cancelled - 30 knots from ESE

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Place Points

R23 - 06/10

RO: Jason Ribey (SSSC)

Race Cancelled - 30 knots from ESE

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Place Points

R24 - 13/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Advertiser Cup Cup - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: S(p),M(s),P(s),G(p),, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 33.14 1 0.30.14 1.0
2 Laser 159433   Mike Shipway 1099 33.43 1 0.30.41 2.0
3 Laser 152808   Zoe Eastwood 1099 38.58 1 0.35.27 3.0
4 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 DNF     7.0
4 Laser 68807   Loz Young 1099 DNF     7.0
6 Laser 166583   John Pitkethley 1099 OOD     14.2

R25 - 13/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Advertiser Cup Cup - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: M(s),B(s),G(s), Wind dir: E, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 152808   Zoe Eastwood 1099 30.15 2 0.27.32 1.0
2 Laser / Laser Radial 152808 161643 Melanie Landamore 1099 30.34 2 0.27.49 2.0
3 Laser / Laser Radial 160354   Chris Mayes 1099 32.25 2 0.29.30 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1099 32.59 2 0.30.01 4.0
5 Laser 68807   Loz Young 1099 DNF     7.0
6 Laser 166583   John Pitkethley 1099 OOD     14.2

R26 - 20/10

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Place Points

R27 - 20/10

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
BTRBuddy Trainor Average Points 4
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com