event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2019 - Late Summer Series

All Classes

Overall

Sailed: 21, Discards: 10, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R24 R25 Points
              21/07 21/07 28/07 28/07 04/08 04/08 11/08 11/08 25/08 25/08 01/09 01/09 08/09 08/09 15/09 15/09 15/09 22/09 22/09 13/10 13/10  
1 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 5.0 10.0 2.0 6.0 3.0 3.0 4.0 4.0 7.0 3.0 3.0 50.0
2 Laser 183074   Sven Richards   1099 7.0 8.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 4.0 3.0 (34.0) (34.0) 1.0 3.0 4.0 6.0 5.0 4.6 4.6 (34.0) (34.0) 50.2
3 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 (34.0) (34.0) 4.0 4.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 4.0 3.0 7.0 8.0 6.0 5.0 6.0 (34.0) (34.0) 10.0 6.0 63.0
4 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1130 3.0 2.0 2.0 2.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 3.0 4.0 10.0 5.0 (34.0) (34.0) (34.0) 2.0 3.0 (34.0) 34.0 70.0
5 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 (34.0) (34.0) 6.0 6.0 3.0 4.0 (34.0) (34.0) 6.0 7.0 10.0 10.0 9.0 10.0 (34.0) (34.0) (34.0) 10.0 (12.0) (34.0) (34.0) 81.0
6 Laser 160354   Chris Mayes   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 1.0 2.0 (34.0) (34.0) 7.9 7.9 7.0 15.0 16.0 5.0 5.0 10.0 10.0 86.8
7 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 (34.0) (34.0) 8.0 7.0 2.0 2.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 10.0 10.0 8.0 9.0 10.0 (16.0) (16.0) 11.0 10.0 (34.0) (34.0) 87.0
8 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 (34.0) (34.0) 1.0 10.0 (34.0) (34.0) 2.0 3.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 2.0 4.0 2.0 34.0 34.0 1.0 4.0 97.0
9 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1145 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 2.0 5.0 10.0 10.0 5.0 2.0 (34.0) (34.0) 34.0 12.0 11.0 10.0 7.0 108.0
10 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 1.0 1.0 12.4 12.4 (34.0) (34.0) 3.0 2.0 (34.0) (34.0) 1.0 2.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 136.8
11 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 (34.0) (34.0) 5.0 3.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 5.0 4.0 14.3 14.3 3.0 7.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 157.6
12 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   942 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 16.0 16.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 34.0 34.0 176.0
13 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 3.0 1.0 (34.0) (34.0) 6.0 4.0 34.0 34.0 34.0 3.0 1.0 34.0 34.0 188.0
14 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1112 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 7.0 6.0 (34.0) (34.0) 34.0 34.0 8.0 16.0 16.0 21.0 21.0 34.0 34.0 231.0
15 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1119 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 1.0 1.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 9.0 16.0 7.0 34.0 34.0 34.0 34.0 238.0
16 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 22.1 22.1 7.0 5.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 9.0 8.0 34.0 34.0 243.2
17 RS 400 / Laser 973 166381 David Gebhard Jackie Gebhard 942 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 4.0 1.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 2.0 1.0 246.0
18 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington Stuart Keegan 942 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 1.0 1.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 16.0 16.0 16.0 34.0 34.0 34.0 34.0 254.0
19 Laser 152808   Zoe Eastwood   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 7.0 2.0 5.0 2.0 254.0
20 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper   1207 2.0 3.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 15.0 16.0 16.0 34.0 34.0 34.0 34.0 256.0
21 Enterprise (Club Boat) 22178   Rachelle Scarfe Benedict Douglas 1119 7.0 8.0 11.0 10.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 274.0
22 RS 400 1311   John Evans Jemma Evans 942 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 5.0 2.0 3.0 34.0 34.0 34.0 34.0 282.0
23 Laser 166583   John Pitkethly   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 2.0 1.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 26.8 26.8 294.6
24 Enterprise 22096   Ian Ainsworth David Barnett 1119 (34.0) (34.0) 27.8 27.8 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 6.0 6.0 34.0 34.0 305.6
25 International 14 1484   Nathan Bachelor   758 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 16.0 16.0 16.0 34.0 34.0 28.0 28.0 308.0
26 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 (34.0) (34.0) 3.0 1.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 310.0
27 Laser 1137   Jacky Gebhard   1099 4.0 4.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 314.0
27 Laser 152661   Richard Fahey   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 4.0 4.0 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 314.0
29 Laser 159433   Mike Shipway   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 4.0 5.0 315.0
30 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1119 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 15.0 15.0 16.0 34.0 34.0 34.0 34.0 318.0
31 Laser 139439   Cathleen Schwartzlose   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 8.0 8.0 34.0 34.0 322.0
32 Laser 68807   Loz Young   1099 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 10.0 10.0 326.0
33 L2000 21145   Krzysztof Bierski Matthew McFarlane 1112 (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) (34.0) 34.0 34.0 14.0 11.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 34.0 331.0

R1 - 21/07

RO: Karl Milford (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 39.39 3 0.35.39 1.0
2 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper   1207 43.40 3 0.36.11 2.0
3 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1099 40.39 3 0.36.59 3.0
4 Laser 1137   Jacky Gebhard   1099 44.10 3 0.40.11 4.0
5 Laser 183074   Sven Richards   1099 DNF     7.0
5 Enterprise (Club Boat) 22178   Rachelle Scarfe Benedict Douglas 1119 DNF     7.0
7 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 OOD     22.1

R2 - 21/07

RO: Karl Milford (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 38.32 3 0.34.39 1.0
2 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1099 39.13 3 0.35.41 2.0
3 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper   1207 29.19 2 0.36.26 3.0
4 Laser 1137   Jacky Gebhard   1099 32.47 2 0.44.45 4.0
5 Laser 183074   Sven Richards   1099 DNS     8.0
5 Enterprise (Club Boat) 22178   Rachelle Scarfe Benedict Douglas 1119 DNS 3   8.0
7 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 OOD     22.1

R3 - 28/07

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(s),S(p),P(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 7 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 43.49 2 0.39.09 1.0
2 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1130 45.02 2 0.39.51 2.0
3 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 41.54 2 0.40.03 3.0
4 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 49.19 2 0.44.04 4.0
5 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 45.53 2 0.44.17 5.0
6 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 51.45 2 0.46.15 6.0
7 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 53.55 2 0.48.11 7.0
8 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 58.48 2 0.53.30 8.0
9 Enterprise (Club Boat) 22178   Rachelle Scarfe Benedict Douglas 1119 DNS     11.0
10 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 OOD     12.4
11 Enterprise 22096   Ian Ainsworth David Barnett 1119 OOD     27.8

R4 - 28/07

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 7 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 44.22 3 0.42.25 1.0
2 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1130 32.26 2 0.43.03 2.0
3 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 31.58 2 0.46.17 3.0
4 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 35.27 2 0.47.31 4.0
5 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 38.05 2 0.51.03 5.0
6 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 38.14 2 0.51.15 6.0
7 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 40.23 2 0.55.07 7.0
8 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 DNS     10.0
8 Enterprise (Club Boat) 22178   Rachelle Scarfe Benedict Douglas 1119 OCS     10.0
10 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 OOD     12.4
11 Enterprise 22096   Ian Ainsworth David Barnett 1119 OOD     27.8

R5 - 04/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),M(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 9 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1119 31.30 2 0.28.09 1.0
2 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 38.31 1 1.10.06 2.0
3 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 41.00 1 1.13.17 3.0

R6 - 04/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: S(s)M(s),B(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1119 33.37 3 0.30.03 1.0
2 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 42.20 1 1.55.34 2.0
3 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 DNF     4.0

R7 - 11/08

RO: Joric Gebhard (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(s),H(p),1(s),S(s),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 98 knts (g 12)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington Stuart Keegan 942 43.38 3 0.46.19 1.0
2 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 51.58 3 0.46.26 2.0
3 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 52.21 3 0.47.05 3.0
4 Laser 152661   Richard Fahey   1099 52.39 3 0.47.54 4.0

R8 - 11/08

RO: Joric Gebhard (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: 2(s),S(p),1(p),B(s), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts (g 12)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington Stuart Keegan 942 52.19 3 0.55.32 1.0
2 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 43.16 2 0.58.22 2.0
3 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 43.33 2 0.58.23 3.0
4 Laser 152661   Richard Fahey   1099 43.51 2 0.59.51 4.0

R9 - 18/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: No Start, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R10 - 18/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: No Start, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R11 - 25/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p;),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 8 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354   Chris Mayes   1099 52.45 4 0.48.00 1.0
2 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1240 45.57 3 0.49.25 2.0
3 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 51.59 4 0.49.28 3.0
4 Laser 183074   Sven Richards   1099 55.53 4 0.50.51 4.0
5 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 56.54 4 0.54.55 5.0
6 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 51.26 3 1.01.17 6.0
7 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1112 58.08 3 1.09.42 7.0

R12 - 25/08

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(p),H(p),M(s),G(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 8 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 41.20 4 0.39.20 1.0
2 Laser 160354   Chris Mayes   1099 43.23 4 0.39.29 2.0
3 Laser 183074   Sven Richards   1099 43.30 4 0.39.35 3.0
4 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 42.11 4 0.40.43 4.0
5 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1240 38.10 3 0.41.02 5.0
6 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1112 37.39 3 0.45.09 6.0
7 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 40.55 3 0.48.45 7.0

R13 - 01/09

RO: Simon & Ellie Fay (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: Stbd Triangle in North Bay, Wind dir: W, Ave wind: 10 knta )(g20)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 22.24 2 0.20.09 1.0
2 Laser 166583   John Pitkethly   1099 22.14 2 0.20.14 2.0
3 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1099 22.49 2 0.20.46 3.0
4 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 24.22 2 0.21.47 4.0
5 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 24.41 2 0.22.28 5.0
6 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 DNS     10.0
6 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 DNS     10.0
6 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1145 DNS     10.0
9 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 OOD     14.3

R14 - 01/09

RO: Simon & Ellie Fay (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.30, Course: Stbd Triangle in North Bay, Wind dir: W, Ave wind: 10 knts (g20)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166583   John Pitkethly   1099 38.40 3 0.35.11 1.0
2 L2000 21145   Anthony Walton Colin Gardiner 1112 35.04 2 0.47.18 2.0
3 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 35.46 2 0.47.57 3.0
4 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1099 35.52 2 0.48.57 4.0
5 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 DNS     10.0
5 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 DNS     10.0
5 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 DNS     10.0
5 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1145 DNS     10.0
9 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 OOD     14.3

R15 - 08/09

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 183074   Sven Richards   1099 35.02 3 0.31.53 1.0
2 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 35.08 3 0.31.58 2.0
3 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 34.42 3 0.33.30 3.0
4 RS 400 / Laser 973 166381 David Gebhard Jackie Gebhard 1099 36.53 3 0.33.34 4.0
5 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1240 41.38 3 0.33.35 5.0
6 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 35.26 3 0.33.43 6.0
7 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 40.02 3 0.35.47 7.0
8 Laser 160354   Chris Mayes   1099 BTR     7.9
9 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1145 42.02 3 0.36.43 8.0
10 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 41.43 3 0.37.17 9.0
11 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1099 37.19 2 0.50.56 10.0
12 L2000 21145   Krzysztof Bierski Matthew McFarlane 1112 DNS     14.0
13 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   942 OOD     16.0

R16 - 08/09

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 973 166381 David Gebhard Jackie Gebhard 1099 41.46 5 0.38.00 1.0
2 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1240 38.15 4 0.38.34 2.0
3 Laser 183074   Sven Richards   1099 42.25 5 0.38.36 3.0
4 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 40.36 5 0.38.38 4.0
5 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1099 42.46 5 0.38.55 5.0
6 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 43.17 5 0.39.23 6.0
7 Scorpion 1971   Simon Fay Ellie Fay 1036 41.43 5 0.40.16 7.0
8 Laser 160354   Chris Mayes   1099 BTR     7.9
9 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 47.52 5 0.42.47 8.0
10 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1145 43.01 4 0.46.58 9.0
11 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 42.39 4 0.47.39 10.0
12 L2000 21145   Krzysztof Bierski Matthew McFarlane 1112 38.05 3 0.57.05 11.0
13 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   942 OOD     16.0

R17 - 15/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12.00 Noon, Course: X(p),P(s),2(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 16 knts (g24)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   942 33.22 2 0.35.25 1.0
2 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 39.40 2 0.35.27 2.0
3 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1145 41.50 2 0.36.32 3.0
4 Laser 183074   Sven Richards   1099 40.10 2 0.36.33 4.0
5 RS 400 1311   John Evans Jemma Evans 942 36.01 2 0.38.14 5.0
6 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 44.05 2 0.39.24 6.0
7 Laser 160354   Chris Mayes   1099 44.03 2 0.40.05 7.0
8 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1099 46.48 2 0.42.35 8.0
9 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1119 31.55 1 0.57.03 9.0
10 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1145 55.00 1 1.36.04 10.0
11 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper   1207 DNF     15.0
11 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1119 DNF     15.0
13 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington Stuart Keegan 758 DNS     16.0
13 International 14 1484   Nathan Bachelor   758 DNS     16.0

R18 - 15/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Course: X(p),P(s),2(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 16 knts (g24)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   942 45.20 3 0.48.07 1.0
2 RS 400 1311   John Evans Jemma Evans 942 48.44 3 0.51.44 2.0
3 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1145 40.58 2 0.53.40 3.0
4 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 40.54 2 0.54.50 4.0
5 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 43.12 2 0.57.55 5.0
6 Laser 183074   Sven Richards   1099 44.31 2 1.00.46 6.0
7 Laser 160354   Chris Mayes   1099 DNF     15.0
7 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1119 DNF     15.0
9 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 DNS     16.0
9 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1099 DNS     16.0
9 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1119 DNS     16.0
9 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington Stuart Keegan 757 DNS     16.0
9 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper   1207 DNS     16.0
9 International 14 1484   Nathan Bachelor   758 DNS     16.0

R19 - 15/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: X(p),P(s),2(s),C(s),W(s), Wind dir: W, Ave wind: 16 knts (g24)
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   942 28.08 2 0.29.52 1.0
2 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1119 35.17 2 0.31.32 2.0
3 RS 400 1311   John Evans Jemma Evans 942 30.18 2 0.32.10 3.0
4 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1145 38.23 2 0.33.31 4.0
5 Laser 183074   Sven Richards   1099 37.49 2 0.34.25 5.0
6 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 43.59 2 0.39.18 6.0
7 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1119 27.02 1 0.48.19 7.0
8 Laser 160354   Chris Mayes   1099 DNS     16.0
8 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 DNS     16.0
8 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1099 DNS     16.0
8 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington Stuart Keegan 758 DNS     16.0
8 Laser 4.7 17855   Mary Jane Piper   1207 DNS     16.0
8 International 14 1484   Nathan Bachelor   758 DNS     16.0
8 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1119 DNS     16.0

R20 - 22/09

RO: Sarah Marsh (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),2(p),G(p),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 4 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   1099 43.05 3 0.39.12 1.0
2 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1130 32.25 2 0.43.02 2.0
3 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 45.42 3 0.43.29 3.0
4 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 48.00 3 0.43.41 4.0
5 Laser 183074   Sven Richards   1099 OOD     4.6
6 Laser 160354   Chris Mayes   1099 48.32 3 0.44.10 5.0
7 Enterprise 22096   Ian Ainsworth David Barnett 1119 49.26 3 0.44.11 6.0
8 Laser 152808   Zoe Eastwood   1099 48.57 3 0.44.32 7.0
9 Laser 139439   Cathleen Schwartzlose   1099 49.44 3 0.45.15 8.0
10 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 35.38 2 0.47.46 9.0
11 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 36.09 2 0.48.28 10.0
12 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 36.55 2 0.50.23 11.0
13 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1240 43.52 2 0.53.04 12.0
14 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1112 OOD     21.0

R21 - 22/09

RO: Sarah Marsh (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(s),B(s),G(),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 3 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weilleder   1051 23.51 2 0.22.42 1.0
2 Laser 152808   Zoe Eastwood   1099 25.10 2 0.22.54 2.0
3 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith   1130 26.11 2 0.23.10 3.0
4 RS 400 / Laser 1157 118314 Philip Murray   1099 25.34 2 0.23.16 4.0
5 Laser 183074   Sven Richards   1099 OOD     4.6
6 Laser 160354   Chris Mayes   1099 26.04 2 0.23.43 5.0
7 Enterprise 22096   Ian Ainsworth David Barnett 1119 27.03 2 0.24.10 6.0
8 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 26.42 2 0.24.18 7.0
9 Enterprise 18065   Coll Johnson   1119 27.37 2 0.24.41 8.0
9 Laser 139439   Cathleen Schwartzlose   1099 27.08 2 0.24.41 8.0
11 Laser (Club Boat) 102503   Anabel Smith   1099 30.03 2 0.27.21 10.0
12 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1240 34.27 2 0.27.47 11.0
13 Enterprise 22695   Colin Edgar Andrew Nel 1119 32.52 2 0.29.22 12.0
14 L2000 / Laser 21145 211145 Ian Davis   1112 OOD     21.0

R22 - 06/10

RO: Jason Ribey (SSSC)

Race Cancelled - 30 knots from ESE

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R23 - 06/10

RO: Jason Ribey (SSSC)

Race Cancelled - 30 knots from ESE

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R24 - 13/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Third Trophy Day - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: S(p),M(s),P(s),G(p),, Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1143 32.18 1 0.28.16 1.0
2 RS 400 / Laser 973 166381 David Gebhard Jackie Gebhard 942 27.09 1 0.28.49 2.0
3 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 33.14 1 0.30.14 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway   1099 33.43 1 0.30.41 4.0
5 Laser 152808   Zoe Eastwood   1099 38.58 1 0.35.27 5.0
6 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 DNF     10.0
6 Laser 160354   Chris Mayes   1099 DNF     10.0
6 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1145 DNF     10.0
6 Laser 68807   Loz Young   1099 DNF     10.0
10 Laser 166583   John Pitkethly   1099 OOD     26.8
11 International 14 1484   Nathan Bachelor   758 OOD     28.0

R25 - 13/10

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Third Trophy Day - Race 2


Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: M(s),B(s),G(s), Wind dir: E, Ave wind: 4 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Laser 973 166381 David Gebhard Jackie Gebhard 942 35.35 3 0.37.46 1.0
2 Laser 152808   Zoe Eastwood   1099 30.15 2 0.41.17 2.0
3 Laser 152808 161643 Melanie Landamore   1099 30.34 2 0.41.43 3.0
4 Enterprise / Solo 20518   Colin Gardiner   1143 31.58 2 0.41.57 4.0
5 Laser 159433   Mike Shipway   1099 32.59 2 0.45.01 5.0
6 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1119 35.05 2 0.47.02 6.0
7 Laser Radial / Feva 9369 6 Sam Heaney   1145 43.05 2 0.56.26 7.0
8 Laser 160354   Chris Mayes   1099 DNF     10.0
8 Laser 68807   Loz Young   1099 DNF     10.0
10 Laser 166583   John Pitkethly   1099 OOD     26.8
11 International 14 1484   Nathan Bachelor   758 OOD     28.0

R26 - 20/10

RO: Cliff English (SSSC)

Racing Cancelled - Northerly Gale

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R27 - 20/10

RO: Cliff English (SSSC)

Racing Cancelled - Northerly Gale

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
BTRBuddy Trainor Average Points 7.9
DNCDid not come to the starting area 34
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com