event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Easter Saturday Shortcourse Practice Series - 2021

(Very) Cheap Choccy Easter Egg to Winner !

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Nett
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield 942 1.0 1.0 (16.0) 2.0
2 Laser 195252 Neal Piper   1100 2.0 (5.0) 1.0 3.0
3 Enterprise 22268 Peter Lowrie Jack O'Sullivan 1122 3.0 2.0 (16.0) 5.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1100 (4.0) 4.0 2.0 6.0
5 Laser 159433 Mike Shipway   1100 (8.0) 7.0 3.0 10.0
6 Scorpion 1971 Simon Fay Ellie Fay 1041 7.0 (12.0) 4.0 11.0
7 Laser 161643 Melanie Landamore   1100 6.0 8.0 (11.0) 14.0
8 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose   1147 (17.0) 10.0 5.0 15.0
9 Laser 193853 Richard Benson   1100 10.0 6.0 (11.0) 16.0
10 Laser 166305 Andrew Nel   1100 (17.0) 11.0 6.0 17.0
11 Laser 183074 Sven Richards   1100 9.0 9.0 (11.0) 18.0
12 RS400   Jacob Ainsworth Kayleih Roberts 942 (17.0) 3.0 16.0 19.0
13 RS400 515 Nick Kincaid Nathan Batchelor 942 5.0 (17.0) 16.0 21.0
14 Enterprise 22422 Beverly Howe Rachel Heeson 1122 (13.0) 13.0 11.0 24.0
15 RS400 614 Anthony Walton Philip Cowans 942 11.0 (17.0) 16.0 27.0
16 2000 21820 Stephen Wright Robin Wright 1114 12.0 (17.0) 16.0 28.0

Race 1

Start: H'cap then RS400, Finishes: Elapsed time, Time: 2.20pm, Course: H(p),M(p),B(p),H(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 6knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield 942 17.41 2 0.18.46 1.0
2 Laser 195252 Neal Piper   1100 23.18 2 0.21.11 2.0
3 Enterprise 22268 Peter Lowrie Jack O'Sullivan 1122 24.04 2 0.21.27 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1100 23.41 2 0.21.32 4.0
5 RS400 515 Nick Kincaid Nathan Batchelor 942 20.20 2 0.21.35 5.0
6 Laser 161643 Melanie Landamore   1100 23.57 2 0.21.46 6.0
7 Scorpion 1971 Simon Fay Ellie Fay 1041 23.28 2 0.22.33 7.0
8 Laser 159433 Mike Shipway   1100 25.15 2 0.22.57 8.0
9 Laser 183074 Sven Richards   1100 25.25 2 0.23.06 9.0
10 Laser 193853 Richard Benson   1100 25.42 2 0.23.22 10.0
11 RS400 614 Anthony Walton Philip Cowans 942 23.19 2 0.24.45 11.0
12 2000 21820 Stephen Wright Robin Wright 1114 20.40 1 0.37.06 12.0
13 Enterprise 22422 Beverly Howe Rachel Heeson 1122 21.01 1 0.37.28 13.0
14 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose   1147 DNF     17.0
14 Laser 166305 Andrew Nel   1100 DNF     17.0
14 RS400   Jacob Ainsworth Kayleih Roberts 942 DNF     17.0

Race 2

Start: H'cap then RS400, Finishes: Elapsed time, Time: 3.05 pm, Course: H(p),M(p),B(p),H(p),B(p), Wind dir: NE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield 942 22.03 2 0.23.24 1.0
2 Enterprise 22268 Peter Lowrie Jack O'Sullivan 1122 27.39 2 0.24.39 2.0
3 RS400   Jacob Ainsworth Kayleih Roberts 942 23.38 2 0.25.05 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1100 27.48 2 0.25.16 4.0
5 Laser 195252 Neal Piper   1100 27.54 2 0.25.22 5.0
6 Laser 193853 Richard Benson   1100 28.29 2 0.25.54 6.0
7 Laser 159433 Mike Shipway   1100 28.41 2 0.26.05 7.0
8 Laser 161643 Melanie Landamore   1100 29.57 2 0.27.14 8.0
9 Laser 183074 Sven Richards   1100 30.03 2 0.27.19 9.0
10 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose   1147 32.43 2 0.28.31 10.0
11 Laser 166305 Andrew Nel   1100 35.40 2 0.32.25 11.0
12 Scorpion 1971 Simon Fay Ellie Fay 1041 34.13 2 0.32.52 12.0
13 Enterprise 22422 Beverly Howe Rachel Heeson 1122 26.35 1 0.47.23 13.0
14 RS400 515 Nick Kincaid Nathan Batchelor 942 DNF     17.0
14 RS400 614 Anthony Walton Philip Cowans 942 DNF     17.0
14 2000 21820 Stephen Wright Robin Wright 1114 DNF     17.0

Race 3

Start: H'cap then RS400, Finishes: Elapsed time, Time: 3.40 pm, Course: P(s),B(s), Wind dir: ENE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 195252 Neal Piper   1100 19.34 2 0.17.47 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes   1100 20.52 2 0.18.58 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway   1100 21.18 2 0.19.22 3.0
4 Scorpion 1971 Simon Fay Ellie Fay 1041 21.32 2 0.20.41 4.0
5 Laser Radial 139439 Cathleen Schwarzlose   1147 24.00 2 0.20.55 5.0
6 Laser 166305 Andrew Nel   1100 24.41 2 0.22.26 6.0
7 Laser 161643 Melanie Landamore   1100 DNF     11.0
7 Laser 193853 Richard Benson   1100 DNF     11.0
7 Laser 183074 Sven Richards   1100 DNF     11.0
7 Enterprise 22422 Beverly Howe Rachel Heeson 1122 DNF     11.0
11 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield 942 DNS     16.0
11 Enterprise 22268 Peter Lowrie Jack O'Sullivan 1122 DNS     16.0
11 RS400   Jacob Ainsworth Kayleih Roberts 942 DNS     16.0
11 RS400 515 Nick Kincaid Nathan Batchelor 942 DNS     16.0
11 RS400 614 Anthony Walton Philip Cowans 942 DNS     16.0
11 2000 21820 Stephen Wright Robin Wright 1114 DNS     16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 16



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com