event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

TSC Midsummer Series 16th-18th June 2021

RS400 Fleet

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
            Wed 16th June Thurs 17th June Thurs 17th June Fri 18th June Fri 18th June    
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 1.8 1.0 1.0 (3.0) 2.0 8.8 5.8
2 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC (12.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 18.0 6.0
3 RS400 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 8.0
4 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 3.0 4.0 5.0 (7.0) 7.0 26.0 19.0
5 RS400 614 Phil Cowans Sam Heaney TSC 4.0 5.0 4.0 (6.0) 6.0 25.0 19.0
6 RS400 750 Graham Fraser Uschi Heimeier TSC 6.0 (12.0) 12.0 4.0 4.0 38.0 26.0
7 RS400 1275 Nathan Batchelor Rosie Kincaid TSC 1.0 (12.0) 12.0 2.0 12.0 39.0 27.0
8 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC (12.0) 3.0 3.0 12.0 12.0 42.0 30.0
9 RS400 519 Melanie Landamore Sven Richards TSC (12.0) 12.0 12.0 5.0 5.0 46.0 34.0
10 RS400 1275 Sarah Kincaid Nathan Batchelor TSC (12.0) 12.0 12.0 12.0 3.0 51.0 39.0
11 RS400 1003 Peter Wilkes David Barnett TSC 5.0 (12.0) 12.0 12.0 12.0 53.0 41.0

Race 1 - Wed 16th June

RO : Phil Murray (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: P((p),G(p),M(p), Wind dir: Variable NW, Ave wind: 0-2 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 1275 Nathan Batchelor Rosie Kincaid TSC 27.37 1 1.0
2 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC OOD   1.8
3 RS400 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC 35.30 1 2.0
4 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 39.41 1 3.0
5 RS400 614 Phil Cowans Sam Heaney TSC 40.33 1 4.0
6 RS400 1003 Peter Wilkes David Barnett TSC 46.19 1 5.0
7 RS400 750 Graham Fraser Uschi Heimeier TSC 46.23 1 6.0
8 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC OCS   12.0

Race 2 - Thurs 17th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: W(p),,X(p), C(p), Wind dir: SE, Ave wind: 2 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 32.40 4 1.0
2 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 34.51 4 2.0
2 RS400 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC OOD   2.0
4 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 35.38 4 3.0
5 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 35.35 3 4.0
6 RS400 614 Phil Cowans Sam Heaney TSC 33.39 2 5.0

Race 3 - Thurs 17th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(p),C(p),N(p), Wind dir: SE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 35.23 6 1.0
2 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 36.56 6 2.0
2 RS400 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC OOD   2.0
4 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 37.36 6 3.0
5 RS400 614 Phil Cowans Sam Heaney TSC 36.35 5 4.0
6 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 37.31 5 5.0

Race 4 - Fri 18th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: 2(p),B(s),G(s),M(s), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 34.47 2 1.0
2 RS400 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC OOD   2.0
2 RS400 1275 Nathan Batchelor Rosie Kincaid TSC 35.40 2 2.0
4 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 36.53 2 3.0
5 RS400 750 Graham Fraser Uschi Heimeier TSC 39.05 2 4.0
6 RS400 519 Melanie Landamore Sven Richards TSC 40.21 2 5.0
7 RS400 614 Phil Cowans Sam Heaney TSC 41.36 2 6.0
8 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 44.36 2 7.0

Race 5 - Fri 18th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: 2(p),B(s),G(s),M(s), Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 28.32 2 1.0
2 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 28.44 2 2.0
2 RS400 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC OOD   2.0
4 RS400 1275 Sarah Kincaid Nathan Batchelor TSC 29.53 2 3.0
5 RS400 750 Graham Fraser Uschi Heimeier TSC 30.42 2 4.0
6 RS400 519 Melanie Landamore Sven Richards TSC 30.53 2 5.0
7 RS400 614 Phil Cowans Sam Heaney TSC 34.44 2 6.0
8 RS400 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 38.58 2 7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 12
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 12
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com