event burgee venue burgee

SOUTH SHIELDS SC & TYNEMOUTH SAILING CLUB

2021 SunUp-SunDown Series

All Classes

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Race 1
07/03
Race 2
14/04
Race 3
01/09
Race 4
08/09
Race 5
15/09
Points
1 RS 400 1398   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 1.0 (2.0) (10.0) 1.0 1.0 3.0
2 RS 400 1275   Nathan Batchelor Gill Kincaid 942 TSC 2.0 3.0 (11.0) (28.0) 2.0 7.0
3 RS 400 1136   Adam Ovington Sarah Kincaid 942 TSC (4.0) 3.0 (50.0) 3.0 3.0 9.0
4 Miracle / Laser 3283 185252 Neal Piper   1244 TSC (7.0) 4.0 2.0 (5.0) 4.0 10.0
5 Laser 161643   Melanie Landamore   1100 TSC 5.0 6.0 (50.0) 3.0 (12.0) 14.0
6 RS 400 1136   Justin Smith Sarah Kincaid 942 TSC 6.0 8.0 (50.0) 4.0 (50.0) 18.0
7 Laser 210409   Chris Mayes   1100 TSC (9.0) 7.0 3.0 9.0 (10.0) 19.0
8 Laser 157546   Jonathan Hays   1100 TSC (50.0) 9.0 4.0 14.0 (50.0) 27.0
9 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 TSC 3.0 (50.0) 25.0 2.0 (50.0) 30.0
10 RS 100 111   Miles Lilly   1004 SSSC (50.0) 10.0 (50.0) 13.0 7.0 30.0
11 Laser Radial / L 4000 160354 4077 Drew Robertson   1147 TSC (50.0) (50.0) 5.0 15.0 11.0 31.0
11 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper   1147 TSC 11.0 5.0 (50.0) (50.0) 15.0 31.0
13 Laser 166305   Andrew Nel   1100 TSC 13.0 (16.0) 9.0 11.0 (14.0) 33.0
14 Laser 204027   Andrew Grieve   1100 SSSC (50.0) 11.0 11.0 11.0 (13.0) 33.0
15 Devoti D One / RS100 105 515 Steve Lowe   948 SSSC (50.0) 13.0 (50.0) 10.0 11.5 34.5
16 Laser 138379   Ken Murray   1100 TSC (50.0) (50.0) 25.0 7.0 8.0 40.0
17 Laser Radial / L2000 (Club Boat) No number 21095 Georgie Vessey Jo Baker 1147 TSC (50.0) (50.0) 8.0 16.0 21.0 45.0
18 Devoti D One 65 703 Iain Robinson   948 SSSC 16.0 16.0 (17.0) (50.0) 16.0 48.0
19 L 2000 / Laser 21810 196688 Stephen Wright Robin Wright 1114 TSC (20.0) 18.0 18.0 (21.0) 18.0 54.0
20 Laser 184361   Richard Watson   1100 TSC (50.0) (50.0) 1.0 50.0 9.0 60.0
21 RS 400 515   Nick Kincaid Rosie Kincaid 942 TSC (50.0) (50.0) 50.0 6.0 5.0 61.0
22 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose   1147 TSC 6.0 9.0 (50.0) (50.0) 50.0 65.0
23 Solo 4859   Colin Edgar   1142 TSC (50.0) 19.0 (50.0) 20.0 26.0 65.0
24 Solo 5360   Cliff English   1142 SSSC (50.0) (50.0) 14.0 50.0 6.0 70.0
25 L 2000 (Club Boat) 21636   Phil Cowans Laura Flemming 1114 TSC (50.0) (50.0) 6.0 50.0 17.0 73.0
26 RS 700 939   Nick Woodhouse   845 SSSC (50.0) 25.0 25.0 (50.0) 25.0 75.0
27 RS 200 / RS 400 1536 1160 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC (50.0) 14.0 12.0 (50.0) 50.0 76.0
28 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1045 TSC 12.0 17.0 (50.0) (50.0) 50.0 79.0
29 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker   1147 TSC (50.0) (50.0) 7.0 24.0 50.0 81.0
30 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 21.0 (50.0) 13.0 (50.0) 50.0 84.0
31 RS 400 648   David Rowe   942 SSSC 20.0 (50.0) 15.0 (50.0) 50.0 85.0
32 Laser / Laser Radial (Club Boat) 130485 100164 Uschi Hiermeier   1147 TSC (50.0) (50.0) 50.0 17.0 20.0 87.0
33 L 2000 2424   Laura Bell John Steele 1114 SSSC 15.0 25.0 (50.0) (50.0) 50.0 90.0
34 Enterprise 20518   Colin Gardiner Anabel Gardiner 1122 TSC (50.0) 1.0 (50.0) 50.0 50.0 101.0
35 National 12 2266   Francesco Ferretti   1135 TSC (50.0) (50.0) 50.0 19.0 34.5 103.5
36 Laser 155923   Ian Martin   1100 SSSC (50.0) (50.0) 50.0 8.0 50.0 108.0
36 RS Aero 9 2665   Adam Corry   1014 SSSC 8.0 (50.0) (50.0) 50.0 50.0 108.0
38 Laser 159433   Mike Shipway   1100 TSC 10.0 (50.0) (50.0) 50.0 50.0 110.0
39 RS 200 824   Peter Griffith   1046 SSSC (50.0) (50.0) 50.0 12.0 50.0 112.0
39 Laser 164749   Jacqueline Claydon   1100 TSC (50.0) 12.0 (50.0) 50.0 50.0 112.0
41 Laser 145911   Sam Heaney   1100 TSC 14.0 (50.0) (50.0) 50.0 50.0 114.0
42 RS 100 140   Niall Graham   1004 SSSC (50.0) 15.0 (50.0) 50.0 50.0 115.0
43 Phantom 1144   Ian Judd   1004 SSSC (50.0) (50.0) 16.0 50.0 50.0 116.0
44 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC (50.0) (50.0) 18.0 50.0 50.0 118.0
44 Solo 3939   Andy Anderson   1142 SSSC (50.0) (50.0) 50.0 18.0 50.0 118.0
46 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe   380 TSC (50.0) (50.0) 19.0 50.0 50.0 119.0
46 Laser (Club Boat) 7705   Kyle Irvine   1100 TSC (50.0) (50.0) 50.0 50.0 19.0 119.0
48 Laser Radial (Club Boat) 143592   Sophie Winter   1147 TSC (50.0) (50.0) 50.0 22.0 50.0 122.0
49 Laser Radial No Number   Jenny Hays   1147 SSSC (50.0) (50.0) 50.0 23.0 50.0 123.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

Race 1 - 07/03 at 18.30

RO: Iain Robinson (SSSC)

Start: Start 1 : PY<1041 - Start 2 :PY>1040, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30 & 18.35, Course: S(p),G(p),B(p), Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1398   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 31.14 3 0.33.09 1.0
2 RS 400 1275   Nathan Batchelor Gill Kincaid 942 TSC 32.42 3 0.34.43 2.0
3 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 TSC 33.17 3 0.35.20 3.0
4 RS 400 1136   Adam Ovington Sarah Kincaid 942 TSC 34.36 3 0.36.44 4.0
5 Laser 161643   Melanie Landamore   1100 TSC 27.31 2 0.37.31 5.0
6 RS 400 1136   Justin Smith Sarah Kincaid 942 TSC OOD     6.0
6 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose   1147 TSC 29.14 2 0.38.14 6.0
8 Miracle / Laser 3283 185252 Neal Piper   1244 TSC 32.10 2 0.38.47 7.0
9 RS Aero 9 2665   Adam Corry   1014 SSSC 26.33 2 0.39.17 8.0
10 Laser 210409   Chris Mayes   1100 TSC 29.08 2 0.39.44 9.0
11 Laser 159433   Mike Shipway   1100 TSC 29.46 2 0.40.35 10.0
12 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper   1147 TSC 31.09 2 0.40.44 11.0
13 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1045 TSC 29.46 2 0.42.44 12.0
14 Laser 166305   Andrew Nel   1100 TSC 32.18 2 0.44.03 13.0
15 Laser 145911   Sam Heaney   1100 TSC 19.57 1 0.54.25 14.0
16 L 2000 2424   Laura Bell John Steele 1114 SSSC 21.09 1 0.56.57 15.0
17 Devoti D One 65 703 Iain Robinson   948 SSSC OOD     16.0
18 L 2000 / Laser 21810 196688 Stephen Wright Robin Wright 1100 TSC DNF     20.0
18 RS 400 648   David Rowe   942 SSSC DNF     20.0
20 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC DNS     21.0

Race 2 - 14/04 at 18.30

RO: Adam Ovington (TSC)

Start: Start 1 : PY<1041 - Start 2 :PY>1040, Finishes: Elapsed time, Time: 18.35 & 18.40, Course: W(s),A(p),N(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518   Colin Gardiner Anabel Gardiner 1122 TSC 41.14 3 0.36.45 1.0
2 RS 400 1398   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 34.47 3 0.36.55 2.0
3 RS 400 1275   Nathan Batchelor Gill Kincaid 942 TSC 36.15 3 0.38.29 3.0
3 RS 400 1136   Adam Ovington Sarah Kincaid 942 TSC OOD     3.0
5 Miracle / Laser 3283 185252 Neal Piper   1100 TSC 43.14 3 0.39.18 4.0
6 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper   1147 TSC 45.48 3 0.39.56 5.0
7 Laser 161643   Melanie Landamore   1100 TSC 44.01 3 0.40.01 6.0
8 Laser 210409   Chris Mayes   1100 TSC 44.29 3 0.40.26 7.0
9 RS 400 1136   Justin Smith Sarah Kincaid 942 TSC 38.11 3 0.40.32 8.0
10 Laser 157546   Jonathan Hays   1100 TSC OOD     9.0
10 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose   1100 TSC 44.41 3 0.40.37 9.0
12 RS 100 111   Miles Lilly   1004 SSSC 41.07 3 0.40.57 10.0
13 Laser 204027   Andrew Grieve   1100 SSSC 45.30 3 0.41.22 11.0
14 Laser 164749   Jacqueline Claydon   1100 TSC 45.36 3 0.41.27 12.0
15 Devoti D One / RS100 105 515 Steve Lowe   948 SSSC 39.34 3 0.41.44 13.0
16 RS 200 / RS 400 1536 1160 Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 44.12 3 0.42.15 14.0
17 RS 100 140   Niall Graham   1004 SSSC 42.53 3 0.42.43 15.0
18 Laser 166305   Andrew Nel   1100 TSC 48.05 3 0.43.43 16.0
18 Devoti D One 65 703 Iain Robinson   948 SSSC OOD     16.0
20 Rooster 8.1 575   Wolfgang Weileder   1045 TSC 45.52 3 0.43.53 17.0
21 L 2000 / Laser 21810 196688 Stephen Wright Robin Wright 1114 TSC 51.50 3 0.46.32 18.0
22 Solo 4859   Colin Edgar   1142 TSC 36.35 2 0.48.03 19.0
23 RS 700 939   Nick Woodhouse   845 SSSC DNF     25.0
23 L 2000 2424   Laura Bell John Steele 1114 SSSC DNF     25.0

Race 3 - 01/09 at 18.30

RO: Andrew Grieve (SSSC)

Start: Start 1 : PY<1041 - Start 2 :PY>1040, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 184361   Richard Watson   1100 TSC 26.50 4 0.30.30 1.0
2 Miracle / Laser 3283 185252 Neal Piper   1194 TSC 29.10 4 0.30.32 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes   1147 TSC 28.09 4 0.30.41 3.0
4 Laser 157546   Jonathan Hays   1100 TSC 27.52 4 0.31.40 4.0
5 Laser Radial / L 4000 160354 4077 Drew Robertson   1147 TSC 29.33 4 0.32.12 5.0
6 L 2000 (Club Boat) 21636   Phil Cowans Laura Flemming 1114 TSC 29.18 4 0.32.53 6.0
7 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker   1147 TSC 31.25 4 0.34.14 7.0
8 Laser Radial / L2000 (Club Boat) No number 21095 Georgie Vessey Jo Baker 1147 TSC 31.43 4 0.34.34 8.0
9 Laser 166305   Andrew Nel   1100 TSC 31.34 4 0.35.52 9.0
10 RS 400 1398   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 34.47 5 0.36.55 10.0
11 RS 400 1275   Nathan Batchelor Gill Kincaid 942 TSC 35.00 5 0.37.09 11.0
11 Laser 204027   Andrew Grieve   1100 SSSC OOD     11.0
13 RS 200 / RS 400 1536 1160 Andrew Brown Alex Sutcliffe 942 TSC 36.05 5 0.38.18 12.0
14 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 TSC 37.04 5 0.39.21 13.0
15 Solo 5360   Cliff English   1142 SSSC 36.58 4 0.40.28 14.0
16 RS 400 648   David Rowe   942 SSSC 30.58 4 0.41.05 15.0
17 Phantom 1144   Ian Judd   1004 SSSC 34.14 4 0.42.37 16.0
18 Devoti D One 65 703 Iain Robinson   948 SSSC 33.03 4 0.43.35 17.0
19 L 2000 / Laser 21810 196688 Stephen Wright Robin Wright 1114 TSC OOD     18.0
19 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 33.50 4 0.44.54 18.0
21 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe   380 TSC 36.51 3 2.41.37 19.0
22 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 TSC DNF     25.0
22 Laser 138379   Ken Murray   1100 TSC RAF     25.0
22 RS 700 939   Nick Woodhouse   845 SSSC OOD     25.0

Race 4 - 08/09 at 18.30

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1 & 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30 & 18.35, Course: N(s),A(p),H(p),C(s), Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1398   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 39.24 3 0.41.50 1.0
2 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 TSC 40.41 3 0.43.11 2.0
3 RS 400 1136   Adam Ovington Sarah Kincaid 942 TSC OOD     3.0
3 Laser 161643   Melanie Landamore   1147 TSC 34.34 2 0.45.12 3.0
5 RS 400 1136   Justin Smith Sarah Kincaid 942 TSC 43.10 3 0.45.49 4.0
6 Miracle / Laser 3283 185252 Neal Piper   1100 TSC 33.37 2 0.45.50 5.0
7 RS 400 515   Nick Kincaid Rosie Kincaid 942 TSC 43.16 3 0.45.56 6.0
8 Laser 138379   Ken Murray   1100 TSC 34.16 2 0.46.44 7.0
9 Laser 155923   Ian Martin   1100 SSSC 34.29 2 0.47.01 8.0
10 Laser 210409   Chris Mayes   1100 TSC 34.38 2 0.47.14 9.0
11 Devoti D One / RS100 105 515 Steve Lowe   1004 SSSC 47.38 3 0.47.27 10.0
12 Laser 166305   Andrew Nel   1100 TSC OOD     11.0
12 Laser 204027   Andrew Grieve   1100 SSSC 34.56 2 0.47.38 11.0
14 RS 200 824   Peter Griffith   1046 SSSC 50.08 3 0.47.56 12.0
15 RS 100 111   Miles Lilly   1004 SSSC 50.20 3 0.50.08 13.0
16 Laser 157546   Jonathan Hays   1100 TSC 38.03 2 0.51.53 14.0
17 Laser Radial / L 4000 160354 4077 Drew Robertson   917 TSC 48.40 3 0.53.04 15.0
18 Laser Radial / L2000 (Club Boat) No number 21095 Georgie Vessey Jo Baker 1147 TSC 41.20 2 0.54.03 16.0
19 Laser / Laser Radial (Club Boat) 130485 100164 Uschi Hiermeier   1147 TSC 41.36 2 0.54.24 17.0
20 Solo 3939   Andy Anderson   1142 SSSC 42.30 2 0.55.49 18.0
21 National 12 2266   Francesco Ferretti   1135 TSC 42.35 2 0.56.17 19.0
22 Solo 4859   Colin Edgar   1142 TSC 43.33 2 0.57.12 20.0
23 L 2000 / Laser 21810 196688 Stephen Wright Robin Wright 1114 TSC 43.20 2 0.58.21 21.0
24 Laser Radial (Club Boat) 143592   Sophie Winter   1147 TSC 45.20 2 0.59.17 22.0
25 Laser Radial No Number   Jenny Hays   1147 SSSC 50.39 2 1.06.14 23.0
26 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker   1147 TSC 55.10 2 1.12.09 24.0
27 RS 400 1275   Nathan Batchelor Gill Kincaid 942 TSC DNF     28.0

Race 5 - 15/09 at 18.00

RO: Steve Lowe (SSSC)

Start: Starts 1 & 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30 & 18.35, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1398   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 51.01 3 0.54.09 1.0
2 RS 400 1275   Nathan Batchelor Gill Kincaid 942 TSC 51.44 3 0.54.55 2.0
3 RS 400 1136   Adam Ovington Sarah Kincaid 942 TSC 54.14 3 0.57.34 3.0
4 Miracle / Laser 3283 185252 Neal Piper   1100 TSC 45.41 2 1.02.18 4.0
5 RS 400 515   Nick Kincaid Rosie Kincaid 942 TSC 58.52 3 1.02.29 5.0
6 Solo 5360   Cliff English   1142 SSSC 47.50 2 1.02.50 6.0
7 RS 100 111   Miles Lilly   1004 SSSC 42.15 2 1.03.07 7.0
8 Laser 138379   Ken Murray   1100 TSC 47.12 2 1.04.22 8.0
9 Laser 184361   Richard Watson   1100 TSC 48.48 2 1.06.33 9.0
10 Laser 210409   Chris Mayes   1100 TSC 49.07 2 1.06.59 10.0
11 Laser Radial / L 4000 160354 4077 Drew Robertson   1100 TSC 49.57 2 1.08.07 11.0
12 Devoti D One / RS100 105 515 Steve Lowe   948 SSSC OOD     11.5
13 Laser 161643   Melanie Landamore   1100 TSC 50.33 2 1.08.56 12.0
14 Laser 204027   Andrew Grieve   1100 SSSC 53.09 2 1.12.29 13.0
15 Laser 166305   Andrew Nel   1100 TSC 53.40 2 1.13.11 14.0
16 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper   1147 TSC 57.43 2 1.15.29 15.0
17 Devoti D One 65 703 Iain Robinson   948 SSSC 49.44 2 1.18.42 16.0
18 L 2000 (Club Boat) 21636   Phil Cowans Laura Flemming 1114 TSC 58.31 2 1.18.48 17.0
19 L 2000 / Laser 21810 196688 Stephen Wright Robin Wright 1114 TSC 60.11 2 1.21.02 18.0
20 Laser (Club Boat) 7705   Kyle Irvine   1100 TSC 65.01 2 1.28.40 19.0
21 Laser / Laser Radial (Club Boat) 130485 100164 Uschi Hiermeier   1100 TSC 65.22 2 1.29.08 20.0
22 Laser Radial / L2000 (Club Boat) No number 21095 Georgie Vessey Jo Baker 1114 TSC 41.30 1 1.51.46 21.0
23 RS 700 939   Nick Woodhouse   845 SSSC OOD     25.0
24 Solo 4859   Colin Edgar   1142 TSC DNF     26.0
25 National 12 2266   Francesco Ferretti   1135 TSC OOD     34.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 50
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 21
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies
RAFRetired after finishing 25



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com