event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2021 SunUp-SunDown Series

Laser Class

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Race 1
07/04
Race 2
14/04
Race 3
01/09
Race 4
08/09
Race 5
15/09
Points
1 Laser 161643   Melanie Landamore 1100 TSC 1.0 2.0 (20.0) 1.0 (6.0) 4.0
2 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 2.0 3.0 2.0 (4.0) (4.0) 7.0
3 Laser 157546   Jonathon Hays 1100 TSC (20.0) 4.0 3.0 5.0 (20.0) 12.0
4 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper 1147 TSC 5.0 1.0 (20.0) (20.0) 8.0 14.0
5 Laser 138379   Ken Murray 1100 TSC (20.0) (20.0) 9.0 3.0 2.0 14.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 6.0 6.0 (7.0) 6.0 (7.0) 18.0
7 Laser 33.37   Neal Poiper 1100 TSC (20.0) (20.0) 20.0 2.0 1.0 23.0
8 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC (20.0) (20.0) 1.0 20.0 3.0 24.0
9 Laser 139438   Cathleen Swarzlose 1100 TSC 3.0 4.0 (20.0) (20.0) 20.0 27.0
10 Laser Radial 160354   Drew Robertson 1147 TSC (20.0) (20.0) 4.0 20.0 5.0 29.0
11 Laser Radial (Club Boat) No number   Georgie Vessey 1147 TSC (20.0) (20.0) 6.0 6.0 20.0 32.0
12 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker 1147 TSC (20.0) (20.0) 5.0 9.0 20.0 34.0
13 Laser Radial (Club Boat) / Laser 100164 130485 Uschi Hiermeier 1147 TSC (20.0) (20.0) 20.0 7.0 10.0 37.0
14 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 4.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 44.0
15 Laser 164740   Jacqueline Claydon 1100 TSC (20.0) 5.0 (20.0) 20.0 20.0 45.0
16 Laser Radial 145911   Sam Heaney 1147 TSC 7.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 47.0
17 Laser Radial (Club Boat) 143592   Sophie Winter 1147 TSC (20.0) (20.0) 20.0 8.0 20.0 48.0
18 Laser (Club Boat) 7705   Kyle Irvine 1100 TSC (20.0) (20.0) 20.0 20.0 9.0 49.0
18 Laser 196688   Stephen Wright 1100 TSC 9.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 49.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

Race 1 - 07/04 at 18.35

RO: Iain Robinson (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: S(p),G(p),B(p), Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 161643   Melanie Landamore 1100 TSC 27.31 2 0.25.01 1.0
2 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 29.08 2 0.26.29 2.0
3 Laser 139438   Cathleen Swarzlose 1100 TSC 29.14 2 0.26.35 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 29.46 2 0.27.04 4.0
5 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper 1147 TSC 31.09 2 0.27.09 5.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 32.18 2 0.29.22 6.0
7 Laser Radial 145911   Sam Heaney 1147 TSC 19.57 1 0.34.47 7.0
8 Laser 196688   Stephen Wright 1100 TSC DNF     9.0

Race 2 - 14/04 at 18.30

RO: Adam Ovington (TSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: W(s),A(p),N(p).C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper 1147 TSC 45.48 3 0.39.56 1.0
2 Laser 161643   Melanie Landamore 1100 TSC 44.01 3 0.40.01 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 44.29 3 0.40.26 3.0
4 Laser 157546   Jonathon Hays 1100 TSC OOD     4.0
4 Laser 139438   Cathleen Swarzlose 1100 TSC 44.41 3 0.40.37 4.0
6 Laser 164740   Jacqueline Claydon 1100 TSC 45.36 3 0.41.27 5.0
7 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 48.05 3 0.43.43 6.0

Race 3 - 01/09 at 18.30

RO: Andrew Grieve (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 26.50 4 0.24.24 1.0
2 Laser 210409   Chris Mayes 1147 TSC 28.09 4 0.24.33 2.0
3 Laser 157546   Jonathon Hays 1100 TSC 27.52 4 0.25.20 3.0
4 Laser Radial 160354   Drew Robertson 1147 TSC 29.33 4 0.25.46 4.0
5 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker 1147 TSC 31.25 4 0.27.23 5.0
6 Laser Radial (Club Boat) No number   Georgie Vessey 1147 TSC 31.43 4 0.27.39 6.0
7 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 31.34 4 0.28.42 7.0
8 Laser 138379   Ken Murray 1100 TSC RAF     9.0

Race 4 - 08/09 at 18.30

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: N(s),A(p),H(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 161643   Melanie Landamore 1147 TSC 34.34 2 0.30.08 1.0
2 Laser 33.37   Neal Poiper 1100 TSC 33.37 2 0.30.34 2.0
3 Laser 138379   Ken Murray 1100 TSC 34.16 2 0.31.09 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 34.38 2 0.31.29 4.0
5 Laser 157546   Jonathon Hays 1100 TSC 38.03 2 0.34.35 5.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC OOD     6.0
6 Laser Radial (Club Boat) No number   Georgie Vessey 1147 TSC 41.20 2 0.36.02 6.0
8 Laser Radial (Club Boat) / Laser 100164 130485 Uschi Hiermeier 1147 TSC 41.36 2 0.36.16 7.0
9 Laser Radial (Club Boat) 143592   Sophie Winter 1147 TSC 45.20 2 0.39.31 8.0
10 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker 1147 TSC 55.10 2 0.48.06 9.0

Race 5 - 15/09 at 18.00

RO: Steve Lowe (SSSC)

Start: Starrt 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.00, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 4 k nts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 33.37   Neal Poiper 1100 TSC 45.41 2 0.41.32 1.0
2 Laser 138379   Ken Murray 1100 TSC 47.12 2 0.42.55 2.0
3 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 48.48 2 0.44.22 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 49.07 2 0.44.39 4.0
5 Laser Radial 160354   Drew Robertson 1100 TSC 49.57 2 0.45.25 5.0
6 Laser 161643   Melanie Landamore 1100 TSC 50.33 2 0.45.57 6.0
7 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 53.40 2 0.48.47 7.0
8 Laser Radial 163445 195252 Mary-Jane Piper 1147 TSC 57.43 2 0.50.19 8.0
9 Laser (Club Boat) 7705   Kyle Irvine 1100 TSC 65.01 2 0.59.06 9.0
10 Laser Radial (Club Boat) / Laser 100164 130485 Uschi Hiermeier 1100 TSC 65.22 2 0.59.25 10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish 9
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies
RAFRetired after finishing 9



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com