event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2021 SunUp-SunDown Series

RS 400 Class

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Club Race 1
07/04
Race 2
14/04
Race 3
01/09
Race 4
08/09
Race 5
15/09
Points
1 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2 1275 Nathan Batchelor Gill Kincaid TSC (2.0) 2.0 2.0 (7.0) 2.0 6.0
3 1136 Adam Ovington Sarah Kincaid TSC (4.0) 3.0 (10.0) 3.0 3.0 9.0
3 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC 3.0 3.0 (10.0) 3.0 (10.0) 9.0
5 875 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 3.0 (10.0) 7.0 2.0 (10.0) 12.0
6 515 Nick Kincaid Rosie Kincaid TSC (10.0) (10.0) 10.0 4.0 4.0 18.0
7 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 7.0 (10.0) 4.0 (10.0) 10.0 21.0
8 1062 Andrew Brown Alex Sutcliffe TSC (10.0) (10.0) 3.0 10.0 10.0 23.0
9 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC (10.0) (10.0) 5.0 10.0 10.0 25.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

Race 1 - 07/04 at 18.30

RO: Iain Robinson (SSSC)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.30, Course: S(p),G(p),B(p), Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 4 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 31.14 3 1.0
2 1275 Nathan Batchelor Gill Kincaid TSC 32.42 3 2.0
3 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC OOD   3.0
3 875 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 33.17 3 3.0
5 1136 Adam Ovington Sarah Kincaid TSC 34.36 3 4.0
6 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC DNS   7.0

Race 2 - 14/04 at 18.30

RO: Adam Ovington (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),N(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 6 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 34.47 3 1.0
2 1275 Nathan Batchelor Gill Kincaid TSC 36.15 3 2.0
3 1136 Adam Ovington Sarah Kincaid TSC OOD   3.0
3 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC 38.11 3 3.0

Race 3 - 01/09 at 18.30

RO: Andrew Grieve (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 34.47 5 1.0
2 1275 Nathan Batchelor Gill Kincaid TSC 35.00 5 2.0
3 1062 Andrew Brown Alex Sutcliffe TSC 36.05 5 3.0
4 810 Richard Fahey Jonny Holliday TSC 37.04 5 4.0
5 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 33.50 4 5.0
6 875 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC DNF   7.0

Race 4 - 08/09 at 18.30

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: N(s),A(p),H(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 39.24 3 1.0
2 875 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 40.41 3 2.0
3 1136 Adam Ovington Sarah Kincaid TSC OOD   3.0
3 1136 Justin Smith Sarah Kincaid TSC 43.10 3 3.0
5 515 Nick Kincaid Rosie Kincaid TSC 43.16 3 4.0
6 1275 Nathan Batchelor Gill Kincaid TSC DNF   7.0

Race 5 - 15/09 at 18.00

RO: Steve Lowe (SSSC)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: B(p),H(s),S(s),G(p),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 51.01 3 1.0
2 1275 Nathan Batchelor Gill Kincaid TSC 51.44 3 2.0
3 1136 Adam Ovington Sarah Kincaid TSC 54.14 3 3.0
4 515 Nick Kincaid Rosie Kincaid TSC 58.52 3 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 10
DNFStarted but did not finish 7
DNSCame to the start area but did not start 7
OODRace officer duty points usually scored as RDGa 3



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com