event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Late Summer Sunday Series - 2021

RS 400 Class

Overall

Sailed: 27, Discards: 13, To count: 14, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R26 R27 R28 R29 Points
              18/07 18/07 25/07 25/07 01/08 01/08 08/08 08/08 15/08 15/08 22/08 22/08 29/08 29/08 05/09 05/09 05/09 12/09 12/09 19/09 19/09 26/09 26/09 10/10 10/10 17/10 17/10  
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 1.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (17.0) (17.0) 1.2 1.2 (3.0) 1.0 (17.0) (17.0) (17.0) 1.0 1.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 1.2 1.2 (17.0) (17.0) 16.8
2 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 2.0 5.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 4.0 3.0 3.0 (17.0) 17.0 17.0 17.0 6.6 6.6 2.0 3.0 3.0 3.0 92.2
3 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC (17.0) (17.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 2.0 2.0 1.0 (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 8.1 8.1 113.2
4 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC (17.0) (17.0) 8.4 8.4 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 1.0 1.0 2.0 (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 9.0 1.0 1.0 1.0 117.8
5 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 12.3 12.3 (17.0) (17.0) 1.0 1.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 4.0 5.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 171.6
6 RS 400 519   Adam Ovington Anne Ainsworth TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 2.0 2.0 1.0 2.0 17.0 17.0 177.0
7 RS 400 1275 1427 Sven Richards Nathan Batchelor TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 1.0 1.0 17.0 17.0 3.0 9.0 17.0 17.0 184.0
8 RS 400 1398   Neil Schofield Sarah Kincaid TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 3.0 7.0 7.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 204.0
9 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 1.0 1.0 17.0 17.0 17.0 17.0 206.0
9 RS 400 1410   Kayleigh Roberts Jacob Ainsworth TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 1.0 1.0 (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 206.0
11 RS 400 1398   Philip Murray Matthew Murray TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 2.0 2.0 208.0
12 RS 400 515   Nick Kincaid Rosie Kincaid TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 2.0 5.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 211.0
13 RS 400 614   Philip Cowans Jo Baker TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 4.0 4.0 212.0
14 RS 400 515   Jon Cooper Sally Cooper TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 8.0 9.0 17.0 17.0 221.0
15 RS 400 1136   Sarah Kincaid Rosie Kincaid TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 9.0 9.0 17.0 17.0 222.0
16 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday TSC (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) (17.0) 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 17.0 238.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

R1 - 18/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 36.39 4 1.0

R2 - 18/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 43.43 5 1.0

R3 - 25/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 35.55 3 1.0
2 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 38.58 3 2.0
3 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC OOD   8.4

R4 - 25/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 50.47 4 1.0
2 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 41.17 3 2.0
3 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC OOD   8.4

R5 - 01/08

RO: Mak Henman (SSSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 41.15 5 1.0
2 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 37.02 4 2.0
3 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 37.17 4 3.0

R6 - 01/08

RO: Mak Henman (SSSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 37.06 4 1.0
2 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC DNF   4.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC DNS   5.0

R7 - 08/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),1(s),2(p),W(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 48.20 3 1.0
2 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC OOD   12.3

R8 - 08/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),H(s),2(s),W(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 53.37 3 1.0
2 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC OOD   12.3

R9 - 15/08

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 1(p),W(p),C(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1410   Kayleigh Roberts Jacob Ainsworth TSC 43.46 4 1.0

R10 - 15/08

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),1(p),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1410   Kayleigh Roberts Jacob Ainsworth TSC 48.47 3 1.0

R11 - 22/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 3 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC 43.53 2 1.0
2 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC OOD   1.2

R12 - 22/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC 44.21 3 1.0
2 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC OOD   1.2

R13 - 29/08

RO: SSSC

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Place Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC DNS 3.0

R14 - 29/08

RO: SSSC

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 38.56 4 1.0

R15 - 05/09

TSC Club Championship - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12 Noon, Course: Triangle - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC 36.01 4 1.0
2 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 36.24 4 2.0
3 RS 400 1398   Neil Schofield Sarah Kincaid TSC 37.26 4 3.0
4 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 38.04 4 4.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday TSC OOD   17.0

R16 - 05/09

TSC Club Championship - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Course: Triangle - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC 35.48 4 1.0
2 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 35.49 4 2.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 38.15 4 3.0
4 RS 400 1398   Neil Schofield Sarah Kincaid TSC DNS   7.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday TSC OOD   17.0

R17 - 05/09

TSC Club Championship - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: Triangle-Sausage - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 48.58 6 1.0
2 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC 49.15 6 2.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 53.45 6 3.0
4 RS 400 1398   Neil Schofield Sarah Kincaid TSC DNS   7.0
5 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday TSC OOD   17.0

R18 - 12/09

RO: Peter Griffith (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 48.05 4 1.0
2 RS 400 515   Nick Kincaid Rosie Kincaid TSC 49.12 4 2.0
3 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC DNF   4.0

R19 - 12/09

RO: Peter Griffith (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC 47.22 4 1.0
2 RS 400 1003   Peter Wilkes David Barnett TSC DNS   5.0
2 RS 400 515   Nick Kincaid Rosie Kincaid TSC DNS   5.0

R20 - 19/09

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),P(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Sven Richards Nathan Batchelor TSC 54.10 3 1.0

R21 - 19/09

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),P(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Sven Richards Nathan Batchelor TSC 54.58 3 1.0

R22 - 26/09

RO: Nick Woodhouse (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),2(s),1(s),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard TSC 45.04 4 1.0
2 RS 400 519   Adam Ovington Anne Ainsworth TSC 45.27 4 2.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC OOD   6.6

R23 - 26/09

RO: Nick Woodhouse (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),G(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard TSC 33.56 4 1.0
2 RS 400 519   Adam Ovington Anne Ainsworth TSC 34.43 3 2.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC OOD   6.6

R24 - 03/10

RO: Phil Murray (TSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Place Points

R25 - 03/10

RO: Phil Murray (TSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Place Points

R26 - 10/10

RO: Martyn Whiteley (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),1(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 519   Adam Ovington Anne Ainsworth TSC 41.04 4 1.0
2 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC OOD   1.2
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 42.20 4 2.0
4 RS 400 1275 1427 Sven Richards Nathan Batchelor TSC 45.59 4 3.0
5 RS 400 515   Jon Cooper Sally Cooper TSC DNF   8.0
6 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC DNS   9.0
6 RS 400 1136   Sarah Kincaid Rosie Kincaid TSC DNS   9.0

R27 - 10/10

RO: Martyn Whiteley (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC 38.29 4 1.0
2 RS 400 614   Anthony Walton Uschi Hiermeier TSC OOD   1.2
3 RS 400 519   Adam Ovington Anne Ainsworth TSC 43.35 4 2.0
4 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 45.15 4 3.0
5 RS 400 1275 1427 Sven Richards Nathan Batchelor TSC DNS   9.0
5 RS 400 515   Jon Cooper Sally Cooper TSC DNS   9.0
5 RS 400 1136   Sarah Kincaid Rosie Kincaid TSC DNS   9.0

R28 - 17/10

RO: Andrew Brown (TSC)

Trophy Day - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),2(s),1(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC 45.22 4 1.0
2 RS 400 1398   Philip Murray Matthew Murray TSC 46.24 4 2.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 36.47 3 3.0
4 RS 400 614   Philip Cowans Jo Baker TSC 37.32 3 4.0
5 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC OOD   8.1

R29 - 17/10

RO: Andrew Brown (TSC)

Trophy Day - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points
1 RS 400 1275 1427 Nathan Batchelor Sven Richards TSC 34.30 3 1.0
2 RS 400 1398   Philip Murray Matthew Murray TSC 35.19 3 2.0
3 RS 400 750 1003 Graham Fraser Uschi Hiermeier TSC 37.53 3 3.0
4 RS 400 614   Philip Cowans Jo Baker TSC 30.42 2 4.0
5 RS 400 875   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC OOD   8.1

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish 4, 8
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com