event burgee venue burgee

SSSC & TYNEMOUTH SC

2014 Wednesday Evening Series

Laser Class

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
            23/04 30/04 07/05 14/05 21/05 28/05 04/06 11/06 18/06 25/06 02/07 09/07 16/07 23/07 30/07 06/08 13/08 20/08    
1st Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 (5.0) 2.0 (DNC) 1.0 (5.0) (4.0) (DNC) (3.0) 1.0 1.5 (DNC) (DNF) (5.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 133.5 14.5
2nd Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 1.0 1.0 (DNC) (DNC) (8.0) 3.0 2.0 (DNC) 2.0 (DNC) 2.0 4.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNF) 1.0 1.0 241.0 17.0
3rd Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 (4.0) 4.0 2.0 OOD 4.0 (DNC) 3.0 2.0 (DNC) 3.0 (DNF) (DNC) (6.0) (DNC) (DNC) 1.0 DNF (DNC) 223.6 26.6
4th Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 3.0 5.0 DNS 2.0 6.0 (DNF) 4.0 4.0 (DNC) 4.0 (DNC) DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 289.0 41.0
5th Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1.0 (DNC) 1.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2.0 3.0 2.0 1.0 DNC DNC DNC 370.0 100.0
6th Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) 4.0 9.0 (DNC) 5.0 (DNC) (DNC) (DNC) OOD (DNC) 8.0 6.0 (DNC) 3.0 DNC DNC 370.8 100.8
7th Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 OOD (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 5.0 (DNC) (DNC) (DNC) 4.0 DNC DNC DNC 3.0 381.6 111.6
8th Laser 165612 Peter Griffith SSSC 1088 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 1.0 OOD DNC DNC DNC DNC 401.3 131.3
9th Laser Radial 165299 Eve English SSSC 1122 (DNC) (DNC) OOD (DNC) 7.0 OOD (DNC) 1.0 (DNC) 1.5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 405.9 135.9
10th Laser (Club Boat) 128853 Oligas Rudgalvis TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8.0 DNC DNC 9.0 5.0 3.0 DNC DNC 7.0 422.0 152.0
11th Laser 135923 Ian Martin SSSC 1088 (DNC) (DNC) 1.0 OOD (DNC) 1.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) OOD (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 424.0 154.0
12th Laser 160354 Terry Whatson TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC OOD OOD DNC DNC 456.0 186.0
13th Laser Radial 174115 Kieran Graham SSSC 1122 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1.0 4.0 DNC DNC DNC DNC DNC 457.0 187.0
14th Laser / Laser Radial 193524 David Robertson SSSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 3.0 OOD DNC DNC 5.0 462.0 192.0
15th Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6.0 DNC DNC DNC 7.0 DNC DNC DNC 6.0 469.0 199.0
16th Laser 42751 Joe Smith TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7.0 DNF DNC 7.0 DNC DNC DNC DNC DNC 471.0 201.0
17th Laser 148926 Tom Steavenson TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1.0 DNC 2.0 DNC DNC DNC DNC DNC 483.0 213.0
18th Laser 142793 Mike Hamilton TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) OOD OOD DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 497.0 227.0
19th Laser Radial (Scout Boat) 192837 Kim Thompson SSSC 1122 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 10.0 DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 499.0 229.0
20th Laser 157546 Jonathan Hays TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC OOD DNC DNC DNC DNC OOD 500.0 230.0
21st Laser 204027 Andrew Grieve SSSC 1088 (DNC) 3.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 513.0 243.0
22nd Laser 81195 Gavin Sharpe TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4.0 514.0 244.0
22nd Laser Radial 145911 Fiona Gill SSSC 1122 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4.0 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 514.0 244.0
24th Laser Radial 176281 John Griffiths SSSC 1122 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 5.0 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 515.0 245.0
25th Laser 139855 Victoria Flemming SSSC 1088 (DNC) OOD (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 517.0 247.0
26th Laser 61605 Claire Lemun TSC 1088 OOD (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 518.0 248.0
26th Laser 193466 Jo Sampey TSC 1088 OOD (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 518.0 248.0
26th Laser 148726 Howard Steavenson TSC 1088 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 518.0 248.0
26th Laser Radial 56230 Marlies Weileder TSC 1122 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 8.0 DNC DNC DNC DNC 518.0 248.0

R1 - 23/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 50.10 4 0.46.07 1.0
2 Laser 165612 Peter Griffith SSSC 1088 53.10 4 0.48.52 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 56.00 4 0.51.28 3.0
4 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 56.37 4 0.52.02 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 58.08 4 0.53.26 5.0
6 Laser 61605 Claire Lemun TSC 1088 OOD     8.0
6 Laser 193466 Jo Sampey TSC 1088 OOD     8.0

R2 - 30/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 43.32 3 0.40.01 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 47.40 3 0.43.49 2.0
3 Laser 204027 Andrew Grieve SSSC 1088 48.30 3 0.44.35 3.0
4 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 48.37 3 0.44.41 4.0
5 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 50.16 3 0.46.12 5.0
6 Laser 139855 Victoria Flemming SSSC 1088 OOD     7.0

R3 - 07/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 135923 Ian Martin SSSC 1088 52.24 3 0.48.10 1.0
2 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 42.20 2 0.58.22 2.0
3 Laser Radial 165299 Eve English SSSC 1122 OOD     3.2
4 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 DNS     5.0

R4 - 14/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 31.50 2 0.29.16 1.0
1 Laser 135923 Ian Martin SSSC 1088 OOD     1.0
3 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 37.33 2 0.34.31 2.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 39.20 2 0.36.09 3.0
5 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 OOD     3.6
6 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 45.23 2 0.41.43 4.0

R5 - 21/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 61.59 4 0.56.58 1.0
2 Laser 160354 Terry Whatson TSC 1088 66.30 4 1.01.07 2.0
3 Laser 165612 Peter Griffith SSSC 1088 66.40 4 1.01.16 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 OOD     3.6
5 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 66.59 4 1.01.34 4.0
6 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 67.20 4 1.01.53 5.0
7 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 70.55 4 1.05.11 6.0
8 Laser Radial 165299 Eve English SSSC 1122 74.39 4 1.06.32 7.0
9 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 74.40 4 1.08.38 8.0
10 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 66.12 3 1.21.08 9.0
11 Laser Radial (Scout Boat) 192837 Kim Thompson SSSC 1122 71.30 3 1.24.58 10.0

R6 - 28/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 135923 Ian Martin SSSC 1088 35.09 3 0.32.18 1.0
2 Laser Radial 174115 Kieran Graham SSSC 1122 36.39 3 0.32.40 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 37.36 3 0.34.34 3.0
4 Laser Radial 165299 Eve English SSSC 1122 OOD     3.2
5 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 38.20 3 0.35.14 4.0
6 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 DNF     8.0
6 Laser 148726 Howard Steavenson TSC 1088 DNF     8.0
8 Laser Radial (Scout Boat) 192837 Kim Thompson SSSC 1122 DNS     9.0

R7 - 04/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 62.08 2 0.57.06 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 63.26 2 0.58.18 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 64.09 2 0.58.58 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 70.26 2 1.04.44 4.0
5 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 83.50 2 1.17.03 5.0

R8 - 11/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial 165299 Eve English SSSC 1122 43.52 2 0.39.06 1.0
2 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 43.02 2 0.39.33 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 43.20 2 0.39.50 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 44.45 2 0.41.08 4.0
5 Laser Radial 176281 John Griffiths SSSC 1122 56.44 2 0.50.34 5.0

R9 - 18/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 58.39 3 0.53.54 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 60.31 3 0.55.37 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 62.40 3 0.57.36 3.0
4 Laser Radial 145911 Fiona Gill SSSC 1122 45.08 2 1.00.20 4.0

R10 - 25/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 48.50 3 0.44.53 1.5
1 Laser Radial 165299 Eve English SSSC 1122 50.22 3 0.44.53 1.5
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 49.16 3 0.45.17 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 51.53 3 0.47.41 4.0
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 53.11 3 0.48.53 5.0
6 Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 1088 55.39 3 0.51.09 6.0
7 Laser 42751 Joe Smith TSC 1088 56.24 3 0.51.50 7.0
8 Laser (Club Boat) 128853 Oligas Rudgalvis TSC 1088 40.49 2 0.56.16 8.0
9 Laser 142793 Mike Hamilton TSC 1088 OOD     10.0

R11 - 02/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 148926 Tom Steavenson TSC 1088 30.58 2 0.28.28 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 41.13 2 0.37.53 2.0
3 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 OOD     5.8
4 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 DNF     7.0
4 Laser 42751 Joe Smith TSC 1088 DNF     7.0
4 Laser 142793 Mike Hamilton TSC 1088 OOD     7.0

R12 - 09/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 135923 Ian Martin SSSC 1088 OOD     1.0
1 Laser Radial 174115 Kieran Graham SSSC 1122 41.57 3 0.37.23 1.0
3 Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 43.23 3 0.39.52 2.0
4 Laser 165612 Peter Griffith SSSC 1122 45.36 3 0.40.39 3.0
5 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 50.02 3 0.45.59 4.0
6 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 DNF     7.0
7 Laser 152661 Richard Fahey TSC 1088 DNS     8.0

R13 - 16/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 165612 Peter Griffith SSSC 1088 59.06 4 0.54.19 1.0
2 Laser 148926 Tom Steavenson TSC 1088 60.03 4 0.55.12 2.0
3 Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 61.28 4 0.56.30 3.0
4 Laser Radial 174115 Kieran Graham SSSC 1122 63.44 4 0.56.48 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 63.31 4 0.58.23 5.0
6 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 64.05 4 0.58.54 6.0
7 Laser 42751 Joe Smith TSC 1088 65.48 4 1.00.29 7.0
8 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 56.12 3 1.08.52 8.0
9 Laser (Club Boat) 128853 Oligas Rudgalvis TSC 1088 60.20 3 1.13.56 9.0
10 Laser 157546 Jonathan Hays TSC 1088 OOD     11.0

R14 - 23/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 48.03 2 0.44.10 1.0
2 Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 48.10 2 0.44.16 2.0
3 Laser 165612 Peter Griffith SSSC 1088 OOD     2.3
4 Laser / Laser Radial 193524 David Robertson SSSC 1088 50.53 2 0.46.46 3.0
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 51.12 2 0.47.04 4.0
6 Laser (Club Boat) 128853 Oligas Rudgalvis TSC 1088 29.24 1 0.54.03 5.0
7 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 32.34 1 0.59.52 6.0
8 Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 1088 40.12 1 1.13.54 7.0
9 Laser Radial 56230 Marlies Weileder TSC 1122 43.25 1 1.17.23 8.0

R15 - 30/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660 Phil Hagen SSSC 1088 72.33 4 1.06.41 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 58.58 3 1.12.16 2.0
2 Laser 160354 Terry Whatson TSC 1088 OOD     2.0
4 Laser (Club Boat) 128853 Oligas Rudgalvis TSC 1088 56.41 2 1.44.12 3.0
5 Laser / Laser Radial 193524 David Robertson SSSC 1088 OOD     4.0

R16 - 06/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1088 54.33 4 0.50.08 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 54.58 4 0.50.31 2.0
2 Laser 160354 Terry Whatson TSC 1088 OOD     2.0
4 Laser 77725 Mike McLean TSC 1088 42.32 2 1.18.11 3.0
5 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 DNF     6.0

R17 - 13/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 44.07 4 0.40.33 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 49.55 4 0.45.53 2.0
3 Laser 139857 Jonny Holliday TSC 1087 DNF     4.0

R18 - 20/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway TSC 1088 33.04 2 0.30.24 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes TSC 1088 33.09 2 0.30.28 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder TSC 1088 34.10 2 0.31.24 3.0
4 Laser 81195 Gavin Sharpe TSC 1088 34.17 2 0.31.31 4.0
5 Laser / Laser Radial 193524 David Robertson SSSC 1122 41.12 2 0.36.43 5.0
6 Laser (Club Boat) 128853 Anthony Walton TSC 1088 42.02 2 0.38.38 6.0
7 Laser (Club Boat) 128853 Oligas Rudgalvis TSC 1088 43.15 2 0.39.45 7.0
8 Laser 157546 Jonathan Hays TSC 1088 OOD     9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 30
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com