event burgee venue burgee

SSSC & TSC

2014 SunUp-SunDown Series

Laser Class

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY Club R1
02/04
R2
09/04
R3
16/04
R4
27/08
R5
03/09
R6
10/09
Total Nett
1st Laser 159433 Mike Shipway 1088 TSC (21.0) 2.0 1.0 (4.0) 1.0 (3.0) 32.0 4.0
2nd Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC 2.0 (3.0) (2.6) 2.0 2.0 (4.0) 15.6 6.0
3rd Laser 181945 Wolfgang Weileder 1088 TSC (21.0) 3.7 (5.0) 1.0 (21.0) 5.0 56.7 9.7
4th Laser / Laser Radial 157424 David Mills 1088 SSSC 5.0 9.0 (21.0) (21.0) 4.0 (10.0) 70.0 18.0
5th Laser 139857 Jonny Holliday 1088 TSC (21.0) 4.0 2.0 (21.0) (21.0) 21.0 90.0 27.0
6th Laser 160354 Terry Whatson 1088 TSC 3.0 (21.0) 3.0 (21.0) (21.0) 21.0 90.0 27.0
7th Laser 152661 Rihard Fahey 1088 TSC (21.0) (21.0) 4.0 (21.0) 21.0 6.0 94.0 31.0
8th Laser Radial (Club Boat) 100164 Kai Fowen 1122 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 5.0 9.0 98.0 35.0
9th Laser 68807 Loz Young 1088 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 21.0 1.0 106.0 43.0
9th Laser 165212 Peter Griffith 1088 SSSC (21.0) 1.0 (21.0) (21.0) 21.0 21.0 106.0 43.0
9th Laser 204027 Andrew Grieve 1088 SSSC 1.0 (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 21.0 106.0 43.0
12th Laser 81195 Alex Sharpe 1088 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 21.0 2.0 107.0 44.0
13th Laser Radial 176281 John Griffith 1122 SSSC (21.0) (21.0) (21.0) 3.0 21.0 21.0 108.0 45.0
13th Laser 152661 Richard Fahey 1088 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 3.0 21.0 108.0 45.0
15th Laser 193584 David Robertson 1088 SSSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 7.0 21.0 112.0 49.0
15th Laser 143480 Anthony Walton 1088 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 21.0 7.0 112.0 49.0
17th Laser (Club Boat) 100164 Philip Cowans 1088 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 21.0 8.0 113.0 50.0
18th Laser 42751 Joe Smith 1088 TSC (21.0) 9.0 (21.0) (21.0) 21.0 21.0 114.0 51.0
18th Laser 120654 Tom Steavenson 1088 TSC (21.0) 9.0 (21.0) (21.0) 21.0 21.0 114.0 51.0
20th Laser Radial (Club Boat) 56230 Chris Price 1122 TSC (21.0) (21.0) (21.0) 21.0 21.0 11.0 116.0 53.0

R1 - 02/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 204027 Andrew Grieve 1088 SSSC 46.35 2 0.42.49 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC 47.29 2 0.43.39 2.0
3 Laser 160354 Terry Whatson 1088 TSC 47.41 2 0.43.50 3.0
4 Laser / Laser Radial 157424 David Mills 1088 SSSC DNF     5.0

R2 - 09/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 165212 Peter Griffith 1088 SSSC 44.04 3 0.40.30 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1088 TSC 44.27 3 0.40.51 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC 45.09 3 0.41.30 3.0
4 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1088 TSC OOD     3.7
5 Laser 139857 Jonny Holliday 1088 TSC 46.33 3 0.42.47 4.0
6 Laser / Laser Radial 157424 David Mills 1088 SSSC DNF     9.0
6 Laser 42751 Joe Smith 1088 TSC OOD     9.0
6 Laser 120654 Tom Steavenson 1088 TSC OOD     9.0

R3 - 16/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1088 TSC 23.30 2 0.21.36 1.0
2 Laser 139857 Jonny Holliday 1088 TSC 24.31 2 0.22.32 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC OOD     2.6
4 Laser 160354 Terry Whatson 1088 TSC 27.02 2 0.24.51 3.0
5 Laser 152661 Rihard Fahey 1088 TSC 27.14 2 0.25.02 4.0
6 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1088 TSC 33.10 2 0.30.29 5.0

R4 - 27/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1088 TSC 47.51 4 0.43.59 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC 50.42 4 0.46.36 2.0
3 Laser Radial 176281 John Griffith 1122 SSSC 54.01 4 0.48.09 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway 1088 TSC 55.33 4 0.51.03 4.0

R5 - 03/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1088 TSC 45.32 4 0.41.51 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC 46.01 4 0.42.18 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey 1088 TSC 47.32 4 0.43.41 3.0
4 Laser / Laser Radial 157424 David Mills 1088 SSSC 52.23 4 0.48.09 4.0
5 Laser Radial (Club Boat) 100164 Kai Fowen 1122 TSC 54.37 4 0.48.41 5.0
6 Laser 193584 David Robertson 1088 SSSC OOD     7.0

R6 - 10/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1088 TSC 46.10 3 0.42.26 1.0
2 Laser 81195 Alex Sharpe 1088 TSC 52.22 3 0.48.08 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1088 TSC 52.44 3 0.48.28 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes 1088 TSC 54.42 3 0.50.17 4.0
5 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1088 TSC 54.55 3 0.50.28 5.0
6 Laser 152661 Rihard Fahey 1088 TSC 55.54 3 0.51.23 6.0
7 Laser 143480 Anthony Walton 1088 TSC 58.25 3 0.53.42 7.0
8 Laser (Club Boat) 100164 Philip Cowans 1088 TSC 59.41 3 0.54.51 8.0
9 Laser Radial (Club Boat) 100164 Kai Fowen 1122 TSC 65.32 3 0.58.24 9.0
10 Laser / Laser Radial 157424 David Mills 1122 SSSC 47.55 2 1.04.04 10.0
11 Laser Radial (Club Boat) 56230 Chris Price 1122 TSC 48.28 2 1.04.48 11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 21
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com