event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2014 SunUp-SunDown Series

All Clases - Overall

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club R1
02/04
R2
09/04
R3
16/04
R4
27/08
R5
03/09
R6
10/09
Total Nett
1st Solution 422 Nathan Batchelor   1080 TSC (26.0) 1.0 1.0 1.0 (26.0) (26.0) 81.0 3.0
2nd Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC (26.0) 1.0 2.0 (6.0) 1.0 (5.0) 41.0 4.0
3rd Solo / Enterprise 4664 Neal Piper Izzy Mowl 1146 TSC 1.0 (26.0) (3.0) (3.0) 3.0 1.0 37.0 5.0
4th Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 2.0 2.0 (4.0) (5.0) 2.0 (9.0) 24.0 6.0
5th Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC (26.0) 3.0 (26.0) (26.0) 4.0 3.0 88.0 10.0
6th Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 5.3 (26.0) 4.0 4.0 (6.0) (7.0) 52.3 13.3
7th Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 2.0 7.0 8.0 95.0 17.0
8th Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC (26.0) (26.0) 7.0 (26.0) 5.0 11.0 101.0 23.0
9th Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC (26.0) 8.3 8.0 7.0 (26.0) (10.0) 85.3 23.3
10th 59er 102 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC (26.0) 4.0 13.0 (26.0) 8.5 (26.0) 103.5 25.5
11th Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC (26.0) (26.0) 10.0 11.5 (26.0) 13.0 112.5 34.5
12th Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC 3.0 (26.0) 6.0 (26.0) (26.0) 26.0 113.0 35.0
13th Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC (26.0) 5.0 5.0 (26.0) (26.0) 26.0 114.0 36.0
14th RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 8.0 6.0 118.0 40.0
15th RS 300 341 Alex Sharp   990 TSC (26.0) 11.0 9.0 (26.0) (26.0) 26.0 124.0 46.0
16th Enterprise (Club Boat) 21413 Peter Wilkes Lewis Griffin 1115 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 10.0 12.0 126.0 48.0
17th Laser Radial (Club Boat) 100164 Kai Fowen   1122 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 9.0 15.0 128.0 50.0
18th Laser 68807 Loz Young   1088 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 26.0 2.0 132.0 54.0
19th Laser 81195 Alex Sharpe   1088 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 26.0 4.0 134.0 56.0
20th RS Feva 5 Anthony Walton   1222 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 11.0 26.0 141.0 63.0
20th Laser 42751 Joe Smith   1088 TSC (26.0) 11.0 (26.0) (26.0) 26.0 26.0 141.0 63.0
20th Laser 120654 Tom Steavenson   1088 TSC (26.0) 11.0 (26.0) (26.0) 26.0 26.0 141.0 63.0
23rd Laser 143480 Anthony Walton   1088 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 26.0 14.0 144.0 66.0
24th Laser (Club Boat) 100164 Philip Cowans   1088 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 26.0 16.0 146.0 68.0
25th Laser Radial (Club Boat) 56230 Chris Price   1122 TSC (26.0) (26.0) (26.0) 26.0 26.0 17.0 147.0 69.0

R1 - 02/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo / Enterprise 4664 Neal Piper Izzy Mowl 1146 TSC 48.03 2 0.41.56 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 47.29 2 0.43.39 2.0
3 Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC 47.41 2 0.43.50 3.0
4 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC OOD     5.3

R2 - 09/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution 422 Nathan Batchelor   1080 TSC OOD     1.0
1 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 44.27 3 0.54.28 1.0
3 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 45.09 3 0.55.20 2.0
4 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 46.37 3 0.55.45 3.0
5 59er 102 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC 50.30 4 0.55.52 4.0
6 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 46.33 3 0.57.03 5.0
7 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC OOD     8.3
8 RS 300 341 Alex Sharp   990 TSC DNF     11.0
8 Laser 42751 Joe Smith   1088 TSC OOD     11.0
8 Laser 120654 Tom Steavenson   1088 TSC OOD     11.0

R3 - 16/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution 422 Nathan Batchelor   1080 TSC 32.02 3 0.29.40 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 23.30 2 0.32.24 2.0
3 Solo / Enterprise 4664 Neal Piper Izzy Mowl 1146 TSC 37.43 3 0.32.55 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC OOD     4.0
4 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 36.50 3 0.33.02 4.0
6 Laser 139857 Jonny Holliday   1088 TSC 24.31 2 0.33.48 5.0
7 Laser 160354 Terry Whatson   1088 TSC 27.02 2 0.37.16 6.0
8 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 27.14 2 0.37.33 7.0
9 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 33.10 2 0.45.44 8.0
10 RS 300 341 Alex Sharp   990 TSC 32.15 2 0.48.52 9.0
11 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 32.15 1 1.24.25 10.0
12 59er 102 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC DNF     13.0

R4 - 27/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solution 422 Nathan Batchelor   1080 TSC 45.03 4 0.41.43 1.0
2 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 49.29 4 0.44.23 2.0
3 Solo / Enterprise 4664 Neal Piper Izzy Mowl 1115 TSC 51.42 4 0.46.22 3.0
4 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 51.56 4 0.46.35 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 50.42 4 0.46.36 5.0
6 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 55.33 4 0.51.03 6.0
7 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 47.51 3 0.58.38 7.0
8 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC OOD     11.5

R5 - 03/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 45.32 4 0.41.51 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 46.01 4 0.42.18 2.0
3 Solo / Enterprise 4664 Neal Piper Izzy Mowl 1115 TSC 35.48 3 0.42.49 3.0
4 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 35.57 3 0.42.59 4.0
5 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 47.32 4 0.43.41 5.0
6 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 37.37 3 0.44.59 6.0
7 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 38.03 3 0.45.30 7.0
8 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 36.19 3 0.46.04 8.0
9 59er 102 Nic Kincaid Sarah Kincaid 904 TSC OOD     8.5
10 Laser Radial (Club Boat) 100164 Kai Fowen   1122 TSC 54.37 4 0.48.41 9.0
11 Enterprise (Club Boat) 21413 Peter Wilkes Lewis Griffin 1115 TSC 42.50 3 0.51.13 10.0
12 RS Feva 5 Anthony Walton   1222 TSC 43.509 3 0.56.10 11.0

R6 - 10/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo / Enterprise 4664 Neal Piper Izzy Mowl 1146 TSC 52.39 3 0.45.57 1.0
2 Laser 68807 Loz Young   1088 TSC 51.10 3 0.47.02 2.0
3 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1115 TSC 53.07 3 0.47.38 3.0
4 Laser 81195 Alex Sharpe   1088 TSC 52.22 3 0.48.08 4.0
5 Laser 159433 Mike Shipway   1088 TSC 52.44 3 0.48.28 5.0
6 RS 200 269 Dick Ayling Poppy Fenwick 1051 TSC 51.31 3 0.49.01 6.0
7 Enterprise 22199 Peter Middlemiss Dorothy Cragg 1115 TSC 54.40 3 0.49.02 7.0
8 Enterprise 20816 Gerry Goodfellow Sue Wright 1115 TSC 56.03 3 0.50.16 8.0
9 Laser 109081 Chris Mayes   1088 TSC 54.42 3 0.50.17 9.0
10 Laser 181945 Wolfgang Weileder   1088 TSC 54.55 3 0.50.28 10.0
11 Laser 152661 Richard Fahey   1088 TSC 55.54 3 0.51.23 11.0
12 Enterprise (Club Boat) 21413 Peter Wilkes Lewis Griffin 1115 TSC 59.16 3 0.53.09 12.0
13 Solo 3939 Paul Cook   1146 TSC 61.13 3 0.53.25 13.0
14 Laser 143480 Anthony Walton   1088 TSC 58.25 3 0.53.42 14.0
15 Laser Radial (Club Boat) 100164 Kai Fowen   1122 TSC 60.32 3 0.53.57 15.0
16 Laser (Club Boat) 100164 Philip Cowans   1088 TSC 59.41 3 0.54.51 16.0
17 Laser Radial (Club Boat) 56230 Chris Price   1122 TSC 48.28 2 1.04.48 17.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com