event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2015 Wednesday Evening Series

Laser Class - Gloucester Goblet

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
            22/04 29/04 06/05 13/05 20/05 27/05 03/06 10/06 17/06 24/06 01/07 08/07 15/07 22/07 29/07 05/08 12/08 19/08    
1st Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC (22.0) (22.0) 2.0 1.0 (22.0) 1.0 1.0 (3.0) (22.0) (22.0) 1.0 (22.0) (22.0) 1.0 2.0 1.0 3.0 (22.0) 192.0 13.0
2nd Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC (5.0) (22.0) 1.6 (3.0) 1.0 (22.0) 2.0 2.0 (9.0) 2.0 (3.0) 2.0 (5.0) 2.0 1.0 (3.0) 1.0 (4.0) 90.6 14.6
3rd Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 4.0 (22.0) 1.0 2.0 (22.0) (22.0) (22.0) 1.0 1.0 (22.0) (22.0) 2.1 2.0 (22.0) (22.0) 2.0 4.0 (7.0) 202.1 19.1
4th Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 1.0 1.0 3.0 (22.0) (22.0) 2.0 4.0 4.0 (9.0) (22.0) (22.0) 2.8 (22.0) 3.0 4.0 (22.0) (22.0) (22.0) 209.8 24.8
5th Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC (6.0) 2.0 4.0 (22.0) 3.4 (22.0) 3.0 (7.0) (22.0) 4.0 5.0 (7.0) 1.0 (22.0) (22.0) (22.0) 6.0 2.0 182.4 30.4
6th Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 3.0 (22.0) (22.0) 5.0 2.0 (22.0) (6.0) 5.0 (9.0) 3.0 4.0 (7.0) (22.0) 5.0 (22.0) (22.0) 5.0 3.0 189.0 35.0
7th Laser 61605 Claire Lemun 1091 TSC 2.0 (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 5.0 (22.0) 12.3 1.0 (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 2.0 22.0 308.3 110.3
8th Laser Radial 186046 Emma Feggetter 1135 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 3.0 (22.0) 8.0 (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 3.0 4.0 22.0 22.0 22.0 22.0 326.0 128.0
9th Laser Radial (Club Boat) 100164 Lewis Griffin 1135 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 16.1 9.0 (22.0) 5.0 (22.0) (22.0) 22.0 22.0 5.0 22.0 22.0 22.0 343.1 145.1
10th Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder 1135 TSC (22.0) 5.0 (22.0) 4.0 (22.0) (22.0) 7.0 (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 346.0 148.0
11th Laser 148726 Tom Steavenson 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 1.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 1.0 354.0 156.0
12th Laser 81195 Gavin Sharp 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 2.0 22.0 22.0 22.0 3.0 22.0 22.0 22.0 357.0 159.0
13th Laser 15246 David Barnett 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 7.0 4.0 22.0 22.0 363.0 165.0
14th Laser 68913 Jonathan Mathews 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 8.0 (22.0) 9.0 18.6 (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 365.6 167.6
15th Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 10.0 (22.0) 6.0 (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 368.0 170.0
16th Laser 181945 Wolfgang Weileder 1091 TSC 19.6 3.0 (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 374.6 176.6
17th Laser (Club Boat) 128853   1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 3.0 (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 377.0 179.0
18th Laser Radial (Club Boat) 11 Ralph Froehlich 1135 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 5.0 379.0 181.0
19th Laser (School Boat) 100164 Philip Cowans 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 6.0 (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 380.0 182.0
20th Laser 149230 Paul Bradley 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 12.0 (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 386.0 188.0
21st Laser 150507 Scott Goodwin 1091 TSC (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) (22.0) 16.0 (22.0) (22.0) 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 22.0 390.0 192.0

R1 - 22/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 43.33 1 0.39.55 1.0
2 Laser 61605 Claire Lemun 1091 TSC 44.34 1 0.40.51 2.0
3 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 44.45 1 0.41.01 3.0
4 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 45.16 1 0.41.29 4.0
5 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 45.35 1 0.41.47 5.0
6 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 45.52 1 0.42.02 6.0
7 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1091 TSC OOD     19.6

R2 - 29/04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1135 TSC 37.21 1 0.32.54 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 36.38 1 0.33.35 2.0
3 Laser 181945 Wolfgang Weileder 1091 TSC 39.07 1 0.35.51 3.0
4 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder 1135 TSC DNF     5.0

R3 - 06/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 46.58 3 0.43.03 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC OOD     1.6
3 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 47.08 3 0.43.12 2.0
4 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 49.58 3 0.45.48 3.0
5 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 51.27 3 0.47.10 4.0

R4 - 13/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 59.49 3 0.54.50 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 61.11 3 0.56.05 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 62.24 3 0.57.12 3.0
4 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder 1091 TSC 65.41 3 1.00.12 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 67.19 3 1.01.42 5.0

R5 - 20/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 48.10 3 0.44.09 1.0
2 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 50.10 3 0.45.59 2.0
3 Laser (Club Boat) 128853   1091 TSC 58.53 3 0.53.58 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC OOD     3.4

R6 - 27/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 54.12 5 0.49.41 1.0
2 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 57.53 5 0.53.03 2.0
3 Laser Radial 186046 Emma Feggetter 1135 TSC 57.11 4 1.02.59 3.0

R7 - 03/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 61.04 4 0.55.58 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 64.04 4 0.58.43 2.0
3 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 66.51 4 1.01.16 3.0
4 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 67.27 4 1.01.49 4.0
5 Laser 61605 Claire Lemun 1091 TSC 71.03 4 1.05.07 5.0
6 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 73.07 4 1.07.01 6.0
7 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder 1135 TSC 78.11 4 1.08.53 7.0
8 Laser 68913 Jonathan Mathews 1091 TSC 72.24 3 1.28.29 8.0
9 Laser Radial (Club Boat) 100164 Lewis Griffin 1135 TSC OOD     16.1

R8 - 10/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 48.47 3 0.44.43 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 49.02 3 0.44.57 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 49.41 3 0.45.32 3.0
4 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 49.47 3 0.45.38 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 51.23 3 0.47.06 5.0
6 Laser (School Boat) 100164 Philip Cowans 1091 TSC 52.47 3 0.48.23 6.0
7 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 54.03 3 0.49.33 7.0
8 Laser Radial 186046 Emma Feggetter 1135 TSC 57.04 3 0.50.17 8.0
9 Laser Radial (Club Boat) 100164 Lewis Griffin 1135 TSC 58.18 3 0.51.22 9.0
10 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton 1091 TSC 58.54 3 0.53.59 10.0
11 Laser 149230 Paul Bradley 1091 TSC DNF     12.0
12 Laser 150507 Scott Goodwin 1091 TSC DNS     16.0

R9 - 17/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 31.56 2 0.29.16 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC DNS     9.0
2 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC DNS     9.0
2 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC DNS     9.0
2 Laser 68913 Jonathan Mathews 1091 TSC DNS     9.0
6 Laser 61605 Claire Lemun 1091 TSC OOD     12.3

R10 - 24/06

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 61605 Claire Lemun 1091 TSC 31.05 2 0.28.29 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 35.42 2 0.32.43 2.0
3 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 36.57 2 0.33.52 3.0
4 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 39.11 2 0.35.55 4.0
5 Laser Radial (Club Boat) 100164 Lewis Griffin 1091 TSC 39.56 2 0.36.36 5.0
6 Laser (School Boat) 143480 Anthony Walton 1091 TSC 44.53 2 0.41.08 6.0
7 Laser 68913 Jonathan Mathews 1091 TSC OOD     18.6

R11 - 01/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 50.34 3 0.46.21 1.0
2 Laser 81195 Gavin Sharp 1091 TSC 50.47 3 0.46.33 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 52.02 3 0.47.42 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 55.07 3 0.50.31 4.0
5 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 55.09 3 0.50.33 5.0

R12 - 08/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson 1091 TSC 56.46 2 0.52.02 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 62.24 2 0.57.12 2.0
3 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC OOD     2.1
4 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1087 TSC OOD     2.8
5 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC DNF     7.0
5 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC DNF     7.0

R13 - 15/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 47.14 4 0.43.18 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 48.34 4 0.44.31 2.0
3 Laser Radial 186046 Emma Feggetter 1135 TSC 55.30 4 0.48.54 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC DNF     5.0

R14 - 22/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 54.00 3 0.49.30 1.0
2 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 54.47 3 0.50.13 2.0
3 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 55.33 3 0.50.55 3.0
4 Laser Radial 186046 Emma Feggetter 1135 TSC 61.17 3 0.54.00 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 59.27 3 0.54.29 5.0

R15 - 29/07

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 39.04 2 0.35.48 1.0
2 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 40.09 2 0.36.48 2.0
3 Laser 81195 Gavin Sharp 1091 TSC 44.06 2 0.40.25 3.0
4 Laser / Laser Radial 139857 Jonny Holliday 1091 TSC 47.30 2 0.43.32 4.0
5 Laser Radial (Club Boat) 100164 Lewis Griffin 1091 TSC 50.00 1 1.31.40 5.0
6 Laser 15246 David Barnett 1091 TSC DNF     7.0

R16 - 05/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 52.57 4 0.48.32 1.0
2 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 53.04 4 0.48.38 2.0
3 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 54.46 4 0.50.12 3.0
4 Laser 15246 David Barnett 1091 TSC 55.51 3 1.08.15 4.0

R17 - 12/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 53.34 3 0.49.06 1.0
2 Laser 61605 Claire Lemun 1091 TSC 53.50 3 0.49.21 2.0
3 Laser 159433 Mike Shipway 1091 TSC 54.00 3 0.49.30 3.0
4 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC 57.10 3 0.52.24 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 58.12 3 0.53.21 5.0
6 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 42.22 2 0.58.15 6.0

R18 - 19/08

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 148726 Tom Steavenson 1091 TSC 45.14 3 0.41.28 1.0
2 Laser 152661 Richard Fahey 1091 TSC 49.02 3 0.44.57 2.0
3 Laser 120654 Kai Foyen 1091 TSC 49.15 3 0.45.09 3.0
4 Laser 109081 Chris Mayes 1091 TSC 50.30 3 0.46.17 4.0
5 Laser Radial (Club Boat) 11 Ralph Froehlich 1135 TSC 55.23 3 0.48.48 5.0
6 Laser 68807 Loz Young 1091 TSC DNF     7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com