event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2016 - Late Summer Series

All Classes

Overall

Sailed: 23, Discards: 11, To count: 12, Rating system: PY, Entries: 40, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R24 R25 R30 R31 Total Nett
            24/07 24/07 31/07 31/07 14/08 14/08 21/08 21/08 04/09 04/09 11/09 11/09 18/09 18/09 18/09 25/09 25/09 02/10 02/10 09/10 09/10 30/10 30/10    
1st Laser 160354 Chris Mayes   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 3.8 3.8 (41.0) (41.0) 2.0 1.0 3.0 2.0 (8.0) 3.0 4.0 3.0 (5.0) (6.0) (5.0) 4.0 2.0 (5.0) 4.0 310.6 35.6
2nd Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 (41.0) (41.0) 1.0 2.0 (41.0) (41.0) 2.0 1.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 3.0 2.0 6.0 11.0 12.0 4.0 (19.0) 1.0 4.0 (41.0) (41.0) 478.0 49.0
3rd Laser 120654 Kai Foyen   1095 (7.0) (9.0) (41.0) (41.0) 6.8 6.8 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 (8.0) (9.0) 6.0 7.0 (11.0) 4.0 (11.0) (22.0) (41.0) (41.0) 4.0 5.0 292.6 51.6
4th Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 3.0 3.0 4.0 3.0 3.0 5.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 6.0 3.0 (11.0) 7.0 (12.0) 4.0 7.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (9.0) 9.0 417.0 57.0
5th Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 1.0 3.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (41.0) 41.0 2.0 2.0 509.0 58.0
6th L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 5.0 5.0 (9.5) (9.5) 6.0 6.0 5.0 5.0 7.0 (9.0) 4.0 4.0 (13.0) (19.0) (17.0) 5.0 6.0 (23.0) (22.0) 8.0 (9.0) (10.0) (12.0) 219.0 66.0
7th Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 3.0 3.0 5.7 5.7 5.7 5.7 5.7 (41.0) (41.0) 8.0 6.0 (41.0) 41.0 6.0 8.0 554.5 103.5
8th Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 2.0 1.0 (41.0) (41.0) 2.0 4.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 5.0 5.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 6.0 5.0 12.0 11.0 586.0 135.0
9th Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 4.0 2.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 2.2 2.2 2.0 1.0 1.0 3.0 632.4 181.4
10th Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 9.0 11.0 10.0 9.0 9.0 (41.0) 41.0 7.0 7.0 5.0 5.0 41.0 41.0 646.0 195.0
11th Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 12.0 11.0 14.0 15.0 15.0 (41.0) 41.0 12.0 12.0 7.0 8.0 41.0 41.0 680.0 229.0
12th L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 (41.0) (41.0) 13.3 13.3 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 25.0 16.0 8.0 11.0 12.0 (41.0) 41.0 41.0 41.0 11.0 10.0 693.6 242.6
13th RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 6.0 7.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 6.0 10.0 1.0 (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 8.0 6.0 700.0 249.0
14th Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1095 1.0 2.0 5.0 5.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 1.0 1.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 712.0 261.0
15th Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 1.0 1.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 5.0 2.0 3.0 3.0 41.0 41.0 712.0 261.0
16th RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1047 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 7.0 13.0 5.0 41.0 41.0 23.0 22.0 41.0 41.0 3.0 1.0 730.0 279.0
17th Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 5.0 3.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 9.0 9.0 41.0 41.0 6.5 6.5 736.0 285.0
18th Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 4.0 2.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 12.0 11.0 (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 7.0 7.0 740.0 289.0
19th Laser 142791 Tom Herron   1095 4.0 4.0 11.0 12.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 12.0 11.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 751.0 300.0
20th Enterprise 18749 Josh Gebhard Louise Ramsden 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 2.0 4.0 11.0 6.0 2.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 763.0 312.0
21st Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 5.0 4.0 10.0 41.0 41.0 3.0 4.0 41.0 41.0 41.0 41.0 764.0 313.0
22nd L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1101 (41.0) (41.0) 16.8 16.8 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 16.0 25.0 24.0 (41.0) 41.0 41.0 41.0 12.0 7.0 41.0 41.0 773.6 322.6
23rd RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 4.0 8.0 2.0 41.0 41.0 13.0 11.0 41.0 41.0 41.0 41.0 776.0 325.0
24th Enterprise 22178 Adam Ovington Izzy Mole 1113 (41.0) (41.0) 2.0 1.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 2.0 3.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 787.0 336.0
25th Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 2.5 2.5 (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 2.0 3.0 41.0 41.0 41.0 41.0 789.0 338.0
26th Laser 7646 Will Tasker   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 12.0 12.0 13.0 41.0 41.0 10.0 10.0 41.0 41.0 41.0 41.0 795.0 344.0
27th Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 (41.0) (41.0) 11.0 12.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 15.0 14.0 16.0 (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 806.0 355.0
28th Enterprise 19897 Ken Knapton Stephen Brewis 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 18.0 18.0 24.0 41.0 41.0 16.0 14.0 41.0 41.0 41.0 41.0 828.0 377.0
29th L 2000 21145 Mike Hamilton Andrew Viles 1101 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 17.0 11.0 13.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 861.0 410.0
30th Enterprise 22516 Joanna Morrison Izzy Mowl 1113 (41.0) (41.0) 3.0 4.0 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 868.0 417.0
31st Laser 157546 Jonathan Hayes   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 7.0 6.0 (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 874.0 423.0
32nd GP 14 4986 Keith Milburn Phil Butler 1131 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 19.0 17.0 18.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 874.0 423.0
33rd Enterprise 22151 Cathleen Swartzlose Chris Hylton 1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 11.0 9.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 881.0 430.0
34th Laser 210409 David Barnett   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 14.0 8.0 41.0 41.0 41.0 41.0 883.0 432.0
35th Laser Radial 201386 Jo Dunworth   1136 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 22.0 22.0 21.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 885.0 434.0
36th Laser 102583 Patrick Bill   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 15.0 13.0 41.0 41.0 41.0 41.0 889.0 438.0
37th Laser 165711 Gareth Fay   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 15.0 15.0 891.0 440.0
38th Laser 149230 Paul Bradley   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 23.0 19.0 41.0 41.0 41.0 41.0 903.0 452.0
38th Enterprise 22096 Ian Ainsworth   1113 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 23.0 19.0 41.0 41.0 41.0 41.0 903.0 452.0
40th Laser (Club Boat) 128853 Cliff Ohl   1095 (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) (41.0) 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 41.0 23.0 22.0 41.0 41.0 41.0 41.0 906.0 455.0

R1 - 24/07

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Av Lap H'cap, Course: S(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5-8knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1095 31.00 4 0.35.23 1.0
2 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 38.21 5 0.36.53 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 33.43 4 0.37.52 3.0
4 Laser 142791 Tom Herron   1095 34.34 4 0.39.28 4.0
5 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 35.45 4 0.48.34 5.0
6 Laser 120654 Kai Foyen   1095 DNF     7.0

R2 - 24/07

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H,cap, Course: B(p),S(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 5-8knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 35.36 4 0.34.14 1.0
2 Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1095 37.48 4 0.34.31 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 29.27 3 0.35.17 3.0
4 Laser 142791 Tom Herron   1095 31.45 3 0.38.40 4.0
5 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 31.39 3 0.45.52 5.0
6 Laser 120654 Kai Foyen   1095 DNS 4   9.0

R3 - 31/07

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Av Lap H'Cap, Course: H(p),B(s),G(s)S(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12knts (gusting 20+)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 30.44 3 0.27.37 1.0
2 Enterprise 22178 Adam Ovington Izzy Mole 1113 30.57 3 0.27.48 2.0
3 Enterprise 22516 Joanna Morrison Izzy Mowl 1113 32.47 3 0.29.27 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 34.24 3 0.30.54 4.0
5 Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1101 37.38 3 0.34.11 5.0
6 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1222 OOD     9.5
7 Laser 142791 Tom Herron   1095 DNF     11.0
7 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 DNF     11.0
9 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 OOD     13.3
10 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1101 OOD     16.8

R4 - 31/07

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H'cap, Course: G(p),B(p),S(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 12knts (gusting 20+)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22178 Adam Ovington Izzy Mole 1113 29.42 3 0.26.41 1.0
2 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 30.26 3 0.27.21 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 31.44 3 0.28.31 3.0
4 Enterprise 22516 Joanna Morrison Izzy Mowl 1113 31.59 3 0.28.44 4.0
5 Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1095 23.37 2 0.32.21 5.0
6 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 OOD     9.5
7 Laser 142791 Tom Herron   1095 DNS     12.0
7 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 DNS     12.0
9 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 OOD     13.3
10 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1101 OOD     16.8

R5 - 07/08

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 - 07/08

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - 14/08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 6-10knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 58.12 4 0.52.17 1.0
2 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 57.21 4 0.55.09 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 65.48 4 0.59.07 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1095 OOD     3.8
5 Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 66.29 4 0.59.44 4.0
6 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1113 66.55 4 1.00.07 5.0
7 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 46.17 3 1.07.05 6.0
8 Laser 120654 Kai Foyen   1095 OOD     6.8

R8 - 14/08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H'cap, Course: S(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: E swinging to SSE, Ave wind: 0-3 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 36.11 4 0.32.31 1.0
2 Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 39.03 4 0.35.05 2.0
3 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1113 40.12 4 0.36.07 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1095 OOD     3.8
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 38.14 4 0.36.46 4.0
6 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 43.29 4 0.39.04 5.0
7 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 34.27 3 0.49.56 6.0
8 Laser 120654 Kai Foyen   1095 OOD     6.8

R9 - 21/08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: G(p),B(p),1(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 17 gusting 23 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 36.40 3 0.32.57 1.0
2 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 40.36 3 0.36.29 2.0
3 Laser 120654 Kai Foyen   1095 40.57 3 0.37.24 3.0
4 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 43.52 3 0.39.25 4.0
5 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1101 44.43 3 0.40.37 5.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 45.00 3 0.47.43 6.0

R10 - 21/08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),R(s),H(p),2(s),1(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 17 gusting 23knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 36.48 2 0.33.04 1.0
2 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 36.52 2 0.33.07 2.0
3 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 37.17 2 0.33.30 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen   1095 39.22 2 0.35.57 4.0
5 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1101 41.18 2 0.37.31 5.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 DNF     7.0

R11 - 28/08

No Sailing

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R12 - 28/08

No Sailing

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R13 - 04/09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(s),S(p),1(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 9-11 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 120654 Kai Foyen   1095 41.44 2 0.38.07 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes   1095 42.37 2 0.38.55 2.0
3 Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 OOD     2.5
4 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 45.29 2 0.40.52 3.0
5 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1122 DNF     7.0
5 Laser 157546 Jonathan Hayes   1095 OOD     7.0

R14 - 04/09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: 2(s),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 9-11 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 160354 Chris Mayes   1095 45.49 3 0.41.51 1.0
2 Laser 120654 Kai Foyen   1095 46.06 3 0.42.06 2.0
3 Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 OOD     2.5
4 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 47.56 3 0.43.04 3.0
5 Laser 157546 Jonathan Hayes   1095 OOD     6.0
6 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1122 DNS     9.0

R15 - 11/09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Av Lap H'Cap, Course: B(p),S(p),G(s),H(s),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1095 43.53 4 0.40.05 1.0
2 Laser 120654 Kai Foyen   1095 46.49 4 0.42.45 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes   1095 47.35 4 0.43.27 3.0
4 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1113 38.35 3 0.46.13 4.0
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 50.15 4 0.48.19 5.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     5.7
7 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 43.32 3 0.52.09 6.0
8 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1113 DNF     9.0
9 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 DNS     12.0
9 Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 DNS     12.0
9 Laser 142791 Tom Herron   1095 DNS     12.0

R16 - 11/09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H'cap, Course: B(p),S(p),G(s),H(s),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / L2000 159433 Mike Shipway Mike Hamilton 1095 32.11 3 0.29.23 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes   1095 36.50 3 0.33.38 2.0
3 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 37.39 3 0.33.50 3.0
4 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1113 37.45 3 0.33.55 4.0
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 37.49 3 0.36.22 5.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     5.7
7 Laser 120654 Kai Foyen   1095 DNF     8.0
8 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1113 DNS     11.0
8 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 DNS     11.0
8 Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 DNS     11.0
8 Laser 142791 Tom Herron   1095 DNS     11.0

R17 - 18/09

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12.00, Distance: 1,900m / lap, Course: Triangle at Sea, Wind dir: SE, Ave wind: 5-7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 36.15 2 0.48.51 1.0
2 Enterprise 18749 Josh Gebhard Louise Ramsden 1113 36.52 2 0.49.41 2.0
3 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 37.24 2 0.50.24 3.0
4 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 41.40 2 0.50.36 4.0
5 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 37.42 2 0.50.49 5.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     5.7
7 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 47.57 3 0.50.51 6.0
8 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1047 36.14 2 0.51.55 7.0
9 Laser 160354 Chris Mayes   1095 37.55 2 0.51.56 8.0
10 Laser 120654 Kai Foyen   1095 38.32 2 0.52.47 9.0
11 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 39.23 2 0.53.57 10.0
12 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 40.14 2 0.54.13 11.0
13 Laser 7646 Will Tasker   1095 40.19 2 0.55.14 12.0
14 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 36.05 2 0.58.50 13.0
15 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 45.34 2 1.00.10 14.0
16 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 45.03 2 1.00.43 15.0
17 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1101 44.38 2 1.00.49 16.0
18 L 2000 21145 Mike Hamilton Andrew Viles 1101 45.15 2 1.01.39 17.0
19 Enterprise 19897 Ken Knapton Stephen Brewis 1113 47.18 2 1.03.45 18.0
20 GP 14 4986 Keith Milburn Phil Butler 1131 27.43 1 1.13.31 19.0
21 Laser Radial 201386 Jo Dunworth   1136 OOD     22.0
22 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 DNS     25.0

R18 - 18/09

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Distance: 1,490 m / lap, Course: Windward Leeward at Sea, Wind dir: SE, Ave wind: 6-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 46.36 3 0.41.52 1.0
2 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 47.35 3 0.42.45 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes   1095 47.18 3 0.43.12 3.0
4 Enterprise 18749 Josh Gebhard Louise Ramsden 1113 49.29 3 0.44.28 4.0
4 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 49.30 3 0.44.28 4.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     5.7
7 Laser 120654 Kai Foyen   1095 49.39 3 0.45.21 6.0
8 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 51.07 3 0.45.56 7.0
9 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 56.47 3 0.45.59 8.0
10 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 50.47 3 0.46.23 9.0
11 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 43.53 3 0.46.32 10.0
12 L 2000 21145 Mike Hamilton Andrew Viles 1101 34.12 2 0.46.36 11.0
13 Laser 7646 Will Tasker   1095 51.49 3 0.47.19 12.0
14 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1047 50.03 3 0.47.48 13.0
15 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 54.29 3 0.48.57 14.0
16 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 56.57 3 0.50.08 15.0
17 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 57.02 3 0.51.48 16.0
18 GP 14 4986 Keith Milburn Phil Butler 1131 58.41 3 0.51.53 17.0
19 Enterprise 19897 Ken Knapton Stephen Brewis 1113 58.31 3 0.52.35 18.0
20 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 50.30 3 0.54.53 19.0
21 Laser Radial 201386 Jo Dunworth   1136 OOD     22.0
22 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1101 DNS     25.0

R19 - 18/09

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: 2,290 m / lap, Course: Triangle at Sea, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 43.27 3 0.46.05 1.0
2 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 38.28 2 0.46.43 2.0
3 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 35.45 2 0.48.11 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1095 35.11 2 0.48.12 4.0
5 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1047 33.49 2 0.48.27 5.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 OOD     5.7
7 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 36.11 2 0.48.46 6.0
8 Laser 120654 Kai Foyen   1095 36.24 2 0.49.52 7.0
9 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 36.37 2 0.49.53 8.0
10 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 36.35 2 0.50.07 9.0
11 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 37.19 2 0.50.18 10.0
12 Enterprise 18749 Josh Gebhard Louise Ramsden 1113 38.15 2 0.51.33 11.0
13 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 38.55 2 0.52.27 12.0
14 Laser 7646 Will Tasker   1095 38.23 2 0.52.35 13.0
14 L 2000 21145 Mike Hamilton Andrew Viles 1101 38.36 2 0.52.35 13.0
16 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 41.44 2 0.55.06 15.0
17 Enterprise 18065 Coll Johnson Anna Karbowska 1113 40.56 2 0.55.10 16.0
18 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 53.59 3 0.58.41 17.0
19 GP 14 4986 Keith Milburn Phil Butler 1131 29.30 1 1.18.15 18.0
20 Laser Radial 201386 Jo Dunworth   1136 OOD     21.0
21 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1101 DNS     24.0
21 Enterprise 19897 Ken Knapton Stephen Brewis 1113 DNS     24.0

R20 - 25/09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Av Lap H'cap, Course: B(s),G(s),H(s),S(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 14-20 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 29.36 3 0.26.36 1.0
2 Enterprise 22178 Adam Ovington Izzy Mole 1113 32.08 3 0.28.52 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes   1095 32.55 3 0.30.04 3.0
4 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 34.14 3 0.30.45 4.0
5 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1101 34.44 3 0.31.33 5.0
6 Enterprise 18749 Josh Gebhard Louise Ramsden 1113 36.51 3 0.33.07 6.0
7 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 DNF     11.0
7 Laser 120654 Kai Foyen   1095 DNF     11.0
7 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 DNF     11.0
7 Enterprise 22151 Cathleen Swartzlose Chris Hylton 1113 OOD     11.0

R21 - 25/09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av lap H'cap, Course: B(s),G(s),H(s),S(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 14-20 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 38.52 4 0.34.55 1.0
2 Enterprise 18749 Josh Gebhard Louise Ramsden 1113 40.00 4 0.35.56 2.0
3 Enterprise 22178 Adam Ovington Izzy Mole 1113 40.40 4 0.36.32 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen   1095 32.11 3 0.39.11 4.0
5 Laser 160354 Chris Mayes   1095 33.05 3 0.40.17 5.0
6 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 1101 35.17 3 0.42.44 6.0
7 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 38.25 3 0.46.01 7.0
8 Enterprise 22151 Cathleen Swartzlose Chris Hylton 1113 OOD     9.0
9 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 DNS     12.0
9 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 DNS     12.0

R22 - 02/10



Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Av Lap H'cap, Course: H(p),M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 46.04 4 0.41.23 1.0
2 Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 46.29 4 0.41.46 2.0
3 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 OOD     2.2
4 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 46.30 4 0.41.47 3.0
5 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 46.40 4 0.41.56 4.0
6 Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 47.40 4 0.42.50 5.0
7 Laser 160354 Chris Mayes   1095 48.08 4 0.43.57 6.0
8 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 48.32 4 0.44.19 7.0
9 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 49.49 4 0.44.46 8.0
10 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 46.35 4 0.44.48 9.0
11 Laser 7646 Will Tasker   1095 49.29 4 0.45.11 10.0
12 Laser 120654 Kai Foyen   1095 49.40 4 0.45.21 11.0
13 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 40.25 3 0.47.26 12.0
14 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 46.35 3 0.50.18 13.0
15 Laser 210409 David Barnett   1095 42.10 3 0.51.21 14.0
16 Laser 102583 Patrick Bill   1095 46.50 3 0.57.02 15.0
17 Enterprise 19897 Ken Knapton Stephen Brewis 1113 43.10 1 2.35.08 16.0
18 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 DNF     23.0
18 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1113 DNF     23.0
18 Laser 149230 Paul Bradley   1095 OOD     23.0
18 Enterprise 22096 Ian Ainsworth   1113 OOD     23.0
18 Laser (Club Boat) 128853 Cliff Ohl   1095 DNF     23.0

R23 - 02/10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H'Cap, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 42.34 3 0.38.15 1.0
2 Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 43.03 3 0.38.41 2.0
3 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 OOD     2.2
4 Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 43.08 3 0.38.45 3.0
5 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 43.14 3 0.38.51 4.0
6 Laser 160354 Chris Mayes   1095 43.55 3 0.40.06 5.0
7 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 45.37 3 0.40.59 6.0
8 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 45.36 3 0.41.39 7.0
9 Laser 210409 David Barnett   1095 46.21 3 0.42.20 8.0
10 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 45.31 3 0.43.46 9.0
11 Laser 7646 Will Tasker   1095 48.20 3 0.44.08 10.0
12 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 39.12 2 0.47.37 11.0
13 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 36.39 2 0.48.24 12.0
14 Laser 102583 Patrick Bill   1095 37.04 2 0.50.47 13.0
15 Enterprise 19897 Ken Knapton Stephen Brewis 1113 37.57 2 0.51.09 14.0
16 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1113 DNF     19.0
16 Laser 149230 Paul Bradley   1095 OOD     19.0
16 Enterprise 22096 Ian Ainsworth   1113 OOD     19.0
19 Laser 120654 Kai Foyen   1095 DNS     22.0
19 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 DNS     22.0
19 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1113 DNS     22.0
19 Laser (Club Boat) 128853 Cliff Ohl   1095 DNS     22.0

R24 - 09/10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1095 37.39 3 0.34.23 1.0
2 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 39.22 3 0.35.22 2.0
3 Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 40.16 3 0.36.11 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1095 41.37 3 0.38.00 4.0
5 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 44.13 3 0.40.23 5.0
6 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 42.14 3 0.40.37 6.0
7 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 35.43 2 0.47.10 7.0
8 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 45.40 3 0.49.38 8.0
9 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1113 DNS     12.0

R25 - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Av Lap H'Cap, Course: H(p),2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 7-9 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 42.43 3 0.38.23 1.0
2 Laser 160354 Chris Mayes   1095 42.48 3 0.39.05 2.0
3 Enterprise 21646 Philip Murray Beata Mucek 1113 43.40 3 0.39.14 3.0
4 Enterprise / Laser (Club Boat) 20518 Colin Gardiner Annabelle Gardiner 1095 43.38 3 0.39.51 4.0
5 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 42.11 3 0.40.34 5.0
5 Laser / Enterprise (Club Boat) 7705 Claire Leman Mike Leman 1095 44.25 3 0.40.34 5.0
7 L2000 / Enterprise 21244 Paul Cook David Basrnett 1113 46.39 3 0.41.55 7.0
8 Laser Radial 51230 Marlies Weileder   1136 49.55 3 0.43.56 8.0
9 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 43.02 3 0.46.47 9.0

R26 - 16/10

No Starters from TSC
Surf on beach prevented safe launch & recovery

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Distance: Av Lap H'Cap, Course: B(p),M(p), Wind dir: SSE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R27 - 16/10

No Starters from TSC
Surf on beach prevented safe launch & recovery

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H'Cap, Course: B(p),M(p), Wind dir: SSE, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R28 - 23/10

Racing Cancelled - Strong NE Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R29 - 23/10

Racing Cancelled - Strong NE Winds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R30 - 30/10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Distance: Av Lap H'Cap, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 35.38 3 0.32.01 1.0
2 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 35.57 3 0.32.18 2.0
3 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1047 34.23 3 0.32.50 3.0
4 Laser 120654 Kai Foyen   1095 38.35 3 0.35.14 4.0
5 Laser 160354 Chris Mayes   1095 40.13 3 0.36.44 5.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 41.39 3 0.37.25 6.0
7 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 OOD     6.5
8 Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 42.15 3 0.37.58 7.0
9 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 36.07 3 0.38.18 8.0
10 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 44.04 3 0.39.36 9.0
11 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 44.36 3 0.48.29 10.0
12 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 53.48 3 0.48.52 11.0
13 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 39.12 2 0.56.32 12.0
14 Laser 165711 Gareth Fay   1095 OOD     15.0

R31 - 30/10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Av Lap H'Cap, Course: B(s),M(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 6-8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 / Enterprise 820 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1047 24.23 2 0.23.17 1.0
2 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 26.02 2 0.23.23 2.0
3 Enterprise 22273 Nathan Bachelor Caroline Clark 1113 26.40 2 0.23.58 3.0
4 Laser 160354 Chris Mayes   1095 27.41 2 0.25.17 4.0
5 Laser 120654 Kai Foyen   1095 27.51 2 0.25.26 5.0
6 RS 400 810 Richard Fahey Jonny Holiday 943 24.58 2 0.26.29 6.0
7 Scorpion / Enterprise 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 OOD     6.5
8 Enterprise 19166 Howard Elcock Marlies Weileder 1113 29.37 2 0.26.37 7.0
9 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstalll 1113 30.20 2 0.27.15 8.0
10 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett 1113 31.19 2 0.28.08 9.0
11 L2000 21244 Terry Whatson Paul Cook 1101 31.18 2 0.28.26 10.0
12 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weileder   1040 29.38 2 0.28.30 11.0
13 L 4000 / L 2000 / Ent (Club Boat) 4077 Anthony Walton Philip Collins 920 29.04 2 0.31.36 12.0
14 Laser 165711 Gareth Fay   1095 OOD     15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 41
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com