event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Second Trophy Day - 'Paddle Day' - Sunday 15th May 2016

Overall Results

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1113 2.0 1.0 3.0 3.0
1st Enterprise 20518   Colin Gardiner Annabel Gardiner 1113 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Solo 4664   Neal Piper   1140 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Enterprise 22273   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1113 3.0 5.0 8.0 8.0
5th Enterprise 21646   Philip Murray Beata 1113 5.0 4.0 9.0 9.0
6th Enterprise 22178   Adam Ovington Caroline Clarke 1113 8.0 6.0 14.0 14.0
7th Laser 7705 61605 Claire Leman   1095 7.0 7.0 14.0 14.0
8th Rooster 8.1 / Laser 575 181945 Wolfgang Weileder   1040 6.0 9.0 15.0 15.0
9th Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1113 9.0 8.0 17.0 17.0
10th Laser 164801   Lewis Griffin   1095 10.0 10.0 20.0 20.0
11th Enterprise 22151   Cathleen Schwarzlose Chris Hylton 1113 11.0 13.0 24.0 24.0
12th L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1101 18.0 DNS 11.0 29.0 29.0
13th Laser Radial (Club Boat) 128853   Patrick Bell   1136 18.0 DNS 12.0 30.0 30.0
13th L 2000 21244   Paul Cook Terry Whatson 1101 12.0 18.0 DNS 30.0 30.0

R1 - 20/04

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),M(s),H(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5-8knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518   Colin Gardiner Annabel Gardiner 1113 39.58 2 0.35.55 1.0
2 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1113 40.26 2 0.36.20 2.0
3 Enterprise 22273   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1113 41.21 2 0.37.09 3.0
4 Solo 4664   Neal Piper   1140 42.37 2 0.37.23 4.0
5 Enterprise 21646   Philip Murray Beata 1113 42.45 2 0.38.25 5.0
6 Rooster 8.1 / Laser 575 181945 Wolfgang Weileder   1091 42.39 2 0.39.06 6.0
7 Laser 7705 61605 Claire Leman   1095 44.18 2 0.40.27 7.0
8 Enterprise 22178   Adam Ovington Caroline Clarke 1113 45.05 2 0.40.30 8.0
9 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1113 46.30 2 0.41.47 9.0
10 Laser 164801   Lewis Griffin   1095 46.43 2 0.42.40 10.0
11 Enterprise 22151   Cathleen Schwarzlose Chris Hylton 1113 48.57 2 0.43.59 11.0
12 L 2000 21244   Paul Cook Terry Whatson 1101 52.34 2 0.47.45 12.0
13 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1101 DNS     18.0
13 Laser Radial (Club Boat) 128853   Patrick Bell   1136 DNS     18.0

R2 - 20/04

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),M(s),H(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: E, Ave wind: 5-8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 18749   David Gebhard Jackie Gebhard 1113 37.44 2 0.33.54 1.0
2 Enterprise 20518   Colin Gardiner Annabel Gardiner 1113 38.19 2 0.34.26 2.0
3 Solo 4664   Neal Piper   1140 39.51 2 0.34.57 3.0
4 Enterprise 21646   Philip Murray Beata 1113 39.41 2 0.35.39 4.0
5 Enterprise 22273   Nathan Batchelor Sarah Kincaid 1113 40.38 2 0.36.30 5.0
6 Enterprise 22178   Adam Ovington Caroline Clarke 1113 41.10 2 0.36.59 6.0
7 Laser 7705 61605 Claire Leman   1095 41.01 2 0.37.27 7.0
8 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1113 42.37 2 0.38.17 8.0
9 Rooster 8.1 / Laser 575 181945 Wolfgang Weileder   1040 40.26 2 0.38.53 9.0
10 Laser 164801   Lewis Griffin   1095 42.46 2 0.39.03 10.0
11 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1101 43.33 2 0.39.33 11.0
12 Laser Radial (Club Boat) 128853   Patrick Bell   1136 46.01 2 0.40.30 12.0
13 Enterprise 22151   Cathleen Schwarzlose Chris Hylton 1113 47.19 2 0.42.31 13.0
14 L 2000 21244   Paul Cook Terry Whatson 1101 DNS     18.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start 18



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com