event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Third Trophy Day - Sunday 2nd October 2016

OVERALL RESULTS

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd Enterprise 21646 Philip Murray Beata 1113 5.0 2.0 7.0 7.0
4th Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Laser 160354 Chris Mayes   1095 6.0 5.0 11.0 11.0
6th Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1113 8.0 6.0 14.0 14.0
7th Laser 7705 Claire Leman   1095 7.0 7.0 14.0 14.0
8th Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 9.0 9.0 18.0 18.0
9th Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 1113 4.0 16.0 DNF 20.0 20.0
10th Laser 7646 Will Tasker   1095 10.0 10.0 20.0 20.0
11th Laser 210409 David Barnett   1095 14.0 8.0 22.0 22.0
12th RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 13.0 11.0 24.0 24.0
13th Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder   1136 12.0 12.0 24.0 24.0
14th Laser (Club Boat) 102583 Patrick BIll   1095 15.0 13.0 28.0 28.0
15th Enterprise 19897 Ken Knapton   1113 16.0 14.0 30.0 30.0
16th Laser 120654 Kai Foyen   1095 11.0 23.0 DNS 34.0 34.0
17th L 4000 4077 Anthony Walton Philip Cowans 920 20.0 DNF 23.0 DNS 43.0 43.0
17th Enterprise 19897 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1113 20.0 DNF 23.0 DNS 43.0 43.0
17th Laser (Club Boat) 128853 Cliff Ohl   1095 20.0 DNF 23.0 DNS 43.0 43.0

R1 - 20/04

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 14.10, Course: H(p),M(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 46.04 4 0.41.23 1.0
2 Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 46.29 4 0.41.46 2.0
3 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 46.30 4 0.41.47 3.0
4 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 1113 46.40 4 0.41.56 4.0
5 Enterprise 21646 Philip Murray Beata 1113 47.40 4 0.42.50 5.0
6 Laser 160354 Chris Mayes   1095 48.08 4 0.43.57 6.0
7 Laser 7705 Claire Leman   1095 48.32 4 0.44.19 7.0
8 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1113 49.49 4 0.44.46 8.0
9 Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 46.35 4 0.44.48 9.0
10 Laser 7646 Will Tasker   1095 49.29 4 0.45.11 10.0
11 Laser 120654 Kai Foyen   1095 49.40 4 0.45.21 11.0
12 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder   1136 40.25 3 0.47.26 12.0
13 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 46.35 3 0.50.18 13.0
14 Laser 210409 David Barnett   1095 42.10 3 0.51.21 14.0
15 Laser (Club Boat) 102583 Patrick BIll   1095 46.50 3 0.57.02 15.0
16 Enterprise 19897 Ken Knapton   1113 43.10 1 2.35.08 16.0
17 L 4000 4077 Anthony Walton Philip Cowans 920 DNF     20.0
17 Enterprise 19897 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1113 DNF     20.0
17 Laser (Club Boat) 128853 Cliff Ohl   1095 DNF     20.0

R2 - 20/04

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Distance: Class Race, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 21891 David Gebhard Jackie Gebhard 1113 42.34 3 0.38.15 1.0
2 Enterprise 21646 Philip Murray Beata 1113 43.03 3 0.38.41 2.0
3 Enterprise 22859 Neal Piper Izzy Mole 1113 43.08 3 0.38.45 3.0
4 Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid 1113 43.14 3 0.38.51 4.0
5 Laser 160354 Chris Mayes   1095 43.55 3 0.40.06 5.0
6 Enterprise 21580 Bruce Heppenstall Jack Heppenstall 1113 45.37 3 0.40.59 6.0
7 Laser 7705 Claire Leman   1095 45.36 3 0.41.39 7.0
8 Laser 210409 David Barnett   1095 46.21 3 0.42.20 8.0
9 Scorpion 1971 Simon Fay Gareth Fay 1040 45.31 3 0.43.46 9.0
10 Laser 7646 Will Tasker   1095 48.20 3 0.44.08 10.0
11 RS Feva 5 Mary Jane Piper Bethan Fay 1235 39.12 2 0.47.37 11.0
12 Laser (Radial) 56230 Marlies Weileder   1136 36.39 2 0.48.24 12.0
13 Laser (Club Boat) 102583 Patrick BIll   1095 37.04 2 0.50.47 13.0
14 Enterprise 19897 Ken Knapton   1113 37.57 2 0.51.09 14.0
15 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner 1113 DNF     16.0
16 Laser 120654 Kai Foyen   1095 DNS     23.0
16 L 4000 4077 Anthony Walton Philip Cowans 920 DNS     23.0
16 Enterprise 19897 Joric Gebhard Bethanie Richardson 1113 DNS     23.0
16 Laser (Club Boat) 128853 Cliff Ohl   1095 DNS     23.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 23



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com