event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

Laser Open Meeting - June 9th 2018

Tynemouth Shield for Lasers

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st Laser 209911 Tim Keighley Master West Riding SC 1098 1.0 1.0 (6.0) 8.0 2.0
2nd Laser 207287 Greg Liggins   Derwent Reservior SC 1098 (7.0) 2.0 1.0 10.0 3.0
3rd Laser 175602 Neil Garrison Grand Master Bassenthwaite SC 1098 3.0 (7.0) 3.0 13.0 6.0
4th Laser 189082 Stuart Belfield Master   1098 2.0 6.0 (7.0) 15.0 8.0
5th Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth SC 1098 (8.0) 3.0 5.0 16.0 8.0
6th Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master Tynemouth SC 1098 (6.0) 5.0 4.0 15.0 9.0
7th Laser 206487 Richard Benson Great Grand Master Tynemouth SC 1098 (11.0) 4.0 8.0 23.0 12.0
8th Laser Radial 180381 Nicky Leech Lady Derwent Reservior SC 1142 4.0 9.0 (12.0) 25.0 13.0
9th Laser 213074 Steven Roberts Grand Master South Windermere SC 1098 5.0 8.0 (10.0) 23.0 13.0
10th Laser 165711 Gareth Fay Apprentice Tynemouth SC 1098 (12.0) 12.0 2.0 26.0 14.0
11th Laser 170202 Gary Young     1098 9.0 (10.0) 9.0 28.0 18.0
12th Laser 143480 Anthony Walton   Tynemouth SC 1098 10.0 14.0 (20.0) 44.0 24.0
13th Laser 159592 Tony Hubbord     1098 (13.0) 13.0 11.0 37.0 24.0
14th Laser 7 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1098 14.0 11.0 (20.0) 45.0 25.0
15th Laser Radial 18 Will Sayer Junior Sedbergh School 1142 15.0 15.0 (20.0) 50.0 30.0
16th Laser 8 Pat Smalley Junior Sedbergh School 1098 16.0 16.0 (20.0) 52.0 32.0
17th Laser Radial 77 Tom Penty Junior Sedbergh School 1142 (20.0) 19.0 20.0 59.0 39.0
18th Laser 0 Philip Cowans   Tynemouth SC 1098 19.0 (20.0) 20.0 59.0 39.0

Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12.20, Course: 0.2nm port hand triangle at sea, Wind dir: E, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 209911 Tim Keighley Master West Riding SC 1098 34.17 2 0.31.13 1.0
2 Laser 189082 Stuart Belfield Master   1098 35.24 2 0.32.14 2.0
3 Laser 175602 Neil Garrison Grand Master Bassenthwaite SC 1098 35.49 2 0.32.37 3.0
4 Laser Radial 180381 Nicky Leech Lady Derwent Reservior SC 1142 38.09 2 0.33.24 4.0
5 Laser 213074 Steven Roberts Grand Master South Windermere SC 1098 36.48 2 0.33.31 5.0
6 Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master Tynemouth SC 1098 37.01 2 0.33.43 6.0
7 Laser 207287 Greg Liggins   Derwent Reservior SC 1098 37.04 2 0.33.46 7.0
8 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth SC 1098 37.26 2 0.34.06 8.0
9 Laser 170202 Gary Young     1098 37.29 2 0.34.08 9.0
10 Laser 143480 Anthony Walton   Tynemouth SC 1098 37.51 2 0.34.28 10.0
11 Laser 206487 Richard Benson Great Grand Master Tynemouth SC 1098 37.56 2 0.34.33 11.0
12 Laser 165711 Gareth Fay Apprentice Tynemouth SC 1098 38.00 2 0.34.37 12.0
13 Laser 159592 Tony Hubbord     1098 38.50 2 0.35.22 13.0
14 Laser 7 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1098 39.09 2 0.35.39 14.0
15 Laser Radial 18 Will Sayer Junior Sedbergh School 1142 28.50 1 0.50.30 15.0
16 Laser 8 Pat Smalley Junior Sedbergh School 1098 30.37 1 0.55.46 16.0
17 Laser 0 Philip Cowans   Tynemouth SC 1098 DNF     19.0
18 Laser Radial 77 Tom Penty Junior Sedbergh School 1142 DNS     20.0

Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.10, Course: 0.3nm triangle at sea, Wind dir: E, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 209911 Tim Keighley Master West Riding SC 1098 47.42 4 0.43.27 1.0
2 Laser 207287 Greg Liggins   Derwent Reservior SC 1098 48.21 4 0.44.02 2.0
3 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth SC 1098 48.34 4 0.44.14 3.0
4 Laser 206487 Richard Benson Great Grand Master Tynemouth SC 1098 49.04 4 0.44.41 4.0
5 Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master Tynemouth SC 1098 49.12 4 0.44.49 5.0
6 Laser 189082 Stuart Belfield Master   1098 49.42 4 0.45.16 6.0
7 Laser 175602 Neil Garrison Grand Master Bassenthwaite SC 1098 49.55 4 0.45.28 7.0
8 Laser 213074 Steven Roberts Grand Master South Windermere SC 1098 50.02 4 0.45.34 8.0
9 Laser Radial 180381 Nicky Leech Lady Derwent Reservior SC 1142 52.30 4 0.45.58 9.0
10 Laser 170202 Gary Young     1098 51.11 4 0.46.37 10.0
11 Laser 7 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1098 51.42 4 0.47.05 11.0
12 Laser 165711 Gareth Fay Apprentice Tynemouth SC 1098 52.31 4 0.47.50 12.0
13 Laser 159592 Tony Hubbord     1098 53.36 4 0.48.49 13.0
14 Laser 143480 Anthony Walton   Tynemouth SC 1098 54.56 4 0.50.02 14.0
15 Laser Radial 18 Will Sayer Junior Sedbergh School 1142 48.02 3 0.56.05 15.0
16 Laser 8 Pat Smalley Junior Sedbergh School 1098 53.54 3 1.05.27 16.0
18 Laser 0 Philip Cowans   Tynemouth SC 1098 DNS     20.0

Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: 0.4 m triangle-sausage at sea, Wind dir: E, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo HelmName Fleet Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 207287 Greg Liggins   Derwent Reservior SC 1098 56.32 5 0.51.29 1.0
2 Laser 165711 Gareth Fay Apprentice Tynemouth SC 1098 56.57 5 0.51.52 2.0
3 Laser 175602 Neil Garrison Grand Master Bassenthwaite SC 1098 56.59 5 0.51.54 3.0
4 Laser 159433 Mike Shipway Great Grand Master Tynemouth SC 1098 57.24 5 0.52.17 4.0
5 Laser 160354 Chris Mayes Grand Master Tynemouth SC 1098 57.32 5 0.52.24 5.0
6 Laser 209911 Tim Keighley Master West Riding SC 1098 58.08 5 0.52.57 6.0
7 Laser 189082 Stuart Belfield Master   1098 58.26 5 0.53.13 7.0
8 Laser 206487 Richard Benson Great Grand Master Tynemouth SC 1098 59.04 5 0.53.48 8.0
9 Laser 170202 Gary Young     1098 59.05 5 0.53.49 9.0
10 Laser 213074 Steven Roberts Grand Master South Windermere SC 1098 59.42 5 0.54.22 10.0
11 Laser 159592 Tony Hubbord     1098 60.44 5 0.55.19 11.0
12 Laser Radial 180381 Nicky Leech Lady Derwent Reservior SC 1142 53.22 4 0.58.25 12.0
13 Laser 143480 Anthony Walton   Tynemouth SC 1098 DNS     20.0
13 Laser 7 Miles Ripley Grand Master Sedbergh School 1098 DNS     20.0
13 Laser Radial 18 Will Sayer Junior Sedbergh School 1142 DNS     20.0
13 Laser 8 Pat Smalley Junior Sedbergh School 1098 DNS     20.0
13 Laser Radial 77 Tom Penty Junior Sedbergh School 1142 DNS     20.0
13 Laser 0 Philip Cowans   Tynemouth SC 1098 DNS     20.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com